Ziarno prawdy

Okładka książki Ziarno prawdy Zygmunt Miłoszewski
Okładka książki Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Teodor Szacki (tom 2) Ekranizacje: Ziarno prawdy (2015) kryminał, sensacja, thriller
Teodor Szacki (tom 2)
Ekranizacje:
Ziarno prawdy (2015)
literatura polska
Inne

Okładka książki Mierzeja 2. Ostatni przypływ Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski
Mierzeja 2. Os... Wojtek Miłoszewski,...
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (57) / 2022 Jurij Andruchowycz, Katarzyna Boni, Anna Cieplak, Joanna Concejo, Anna S. Dębowska, Barbara Engelking, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Zygmunt Miłoszewski, Patryk Mogilnicki, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Vladimir Nabokov, Michał Nogaś, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Barbara Skarga, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Mariusz Szczygieł, Jarek Szubrycht, Olga Tokarczuk, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka
Książki. Magaz... Jurij Andruchowycz,...

seria o Szackim to niezmiennie moja ulubiona seria kryminałów. dobra rozrywka nawet przy powrocie do lektury.

Poziom z pierwszego tomu utrzymany. Czyta się świetnie. Polecam.

Poziom z pierwszego tomu utrzymany. Czyta się świetnie. Polecam.

Świetna książka

Świetna książka

Bardzo dobra

Bardzo dobra

Z całej trylogii ta część podobała mi się najbardziej. Ciekawie osadzona w Sandomierzu. To nieduże i urokliwe miasto, to doskonała arena na książkową akcję.

Utożsamiłem się z głównym bohaterem, choć nie miałem romansu z przedstawicielką wymiaru sprawiedliwości, mimo, że do niejednej wzdychałem.

Tło obyczajowe interesujące.
Zwykle razi mnie to, że większość kryminalnych intryg jest przekombinowana. Tu jest podobnie, wątpliwe, aby taka historia mogła się wydarzyć w normalnym życiu. Niemniej, nie razi to aż tak bardzo.

I na koniec bardzo ważna rzecz. W przeciwieństwie do wielu tego typu powieści, nie można się absolutnie do niczego przyczepić w kwestiach taktyki prokuratorskiej i procedury karnej.

Tło obyczajowe interesujące.
Zwykle razi mnie to, że większość kryminalnych...

Świetny, inteligentnie napisany kryminał. Czytałam z przyjemnością i ostatnie 100 stron naprawdę nie mogłam się oderwać. Sandomierz narysowany tak, że mam ochotę tam pojechać. Główny bohater - Szacki znacznie bogatszy jako postać niż w poprzedniej części serii, czyli w "Uwikłaniu". Ciekawe dialogi, wyraziste postaci. Wątki romantyczne związane z głównym bohaterem czasami wypadają ckliwie, a czasami kiczowato, wydają się zbędnym dodatkiem zarówno do rysunku Szackiego, jak i do fabuły, wywaliłabym chętnie niemal wszystkie (chyba zwłaszcza sędzinę w czerwonym "opakowaniu"). Szkoda, że sprawy Szackiego, które prowadzi gdzieś w tle i które nie są zwiazane z głównym wątkiem, nie zostały domknięte, w przeciwieństwie do romansów prokuratora wniosłyby wiele do jego wizerunku. Za to kluczowa intryga - błyskotliwa, bardzo spójnie zbudowana, a mimo to zaskakująca, pełna volt. Do tego dużo trafnych uwag o skomplikowanych relacjach polsko-żydowskich czy specyfice polskiego społeczeństwa. Nawet w epizodach ładnie i celowo narysowane postaci.

Książki Zygmunta Miłoszewskiego szanuję nie tylko za ciekawe pomysły i spójną fabułę, ale też za to, że zawsze można się z nich czegoś ciekawego dowiedzieć o historii, psychologii czy sztuce

Fajnie się czyta, lekko. Fajne dialogi i kontent ale zakończenie mnie rozczarowało, dlatego tylko 6

Drugi tom trylogii Zygmunta Miłoszewskiego to jest to, co właśnie powinnam była przeczytać. Spotkanie z Teodorem Szackim to jest zawsze udane spotkanie.

Mówiłam, że romans z młodą kobietą nie zaprowadzi go w żadne miłe miejsce? Mówiłam. Myliłam się. Zaprowadził go do Sandomierza, perły renesansu w Polsce, trudno o piękniejsze miejsce! Za to życiowo rzeczywiście Szacki nie jest w najlepszym momencie. Żona się z nim rozwiodła i wiedzie życie u boku nowego, fajnego człowieka, córka niespecjalnie chce się z nim widywać, przyjaciele zostali w Warszawie, on sam wikła się w przypadkowe romanse, a zawodowo - pomimo całego uroku Sandomierza - to jednak degradacja.

Na szczęście trafia mu się wyjątkowo okropna zbrodnia - bladym świtem zostają odnalezione zwłoki kobiety z poderżniętym gardłem. Tropy prowadzą do przedwojennej legendy o żydowskich mordach rytualnych. Dawne upiory ożywają. Fantastycznie opisana jest tu historia i trudne współistnienie Polaków i Żydów. Bez wybielania, ale i bez oczerniania którejś ze stron. Autorowi udało się obiektywnie opisać tę trudną relację, za co czapki z głów! Do tego w taki sposób, że czyta się to z zapartym tchem.

Styl Miłoszewskiego to połączenie błyskotliwego humoru, ironii i drobiazgowego realizmu, które razem tworzą naprawdę fantastyczną mieszankę. Sama fabuła skonstruowana jest bardzo misternie, tropy prowadzą w różne strony, a bohaterowie są bardzo ludzcy i prawdziwi. Szackiego polubiłam już w pierwszym tomie, teraz zżyłam się też z jego nową ekipą.

Co tu dużo mówić: po prostu świetnie napisany świetny kryminał.

Kolejne udane spotkanie z panem Teodorem. Fajnie, że główny bohater taki ludzki jest...zdecydowanie na plus-plus. No i mam ochotę odwiedzić Sandomierz.

• Kryminał
  • 2015