Siła miłości

literatura polska

Wyróżniona opinia i

Siła miłości

przeczytanych książek 1642 napisanych opinii 1642

Chciałabym dać większą ocenę, ale niestety nie mogę. Ta książka ma jedną zasadniczą wadę, a mianowicie brakuje w niej równowagi. Jeżeli historia dziennikarki jest fikcją literacką to moim zdaniem autorka popłynęła na fali melodramatu i zrobiła z tej historii niezbyt wysublimowaną telenowelę... Zupełnie niepotrzebnie. Wystarczyło przedstawić historię Ostrowskich i Pani Bożeny (prawdziwe wydarzenia) i zrównoważyć je informacjami o innych rodzinach zastępczych, w których niekoniecznie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem, ale gdzie pod opieką nie ma aż tak wymagających dzieci, jak Kacper. Podczas lektury czułam, że w tej książce jest za dużo agresji, zdrad, przemocy i nienawiści. Oczywiście, o tym też należy mówić, ale być może powinno to zostać podane w lepszy sposób. Na plus zasługuje ukazanie nieudolności systemu opieki i sądownictwa, które w Polsce kuleją od wielu lat oraz otwarte zakończenie, które skłania do myślenia. Na minus niestety mogę położyć całą resztę... Ta książka wywołała we mnie poczucie, że bycie rodzicem zastępczym rujnuje życie, a myślę, że to nie o to powinno w niej chodzić.

Ile tu ciepła! Bardzo warta uwagi powieść jednej z moich ulubionych polskich autorek!

Dopadł mnie ostatnio kryzys piśmienniczy. Czytam chętnie i dużo, ale nie mam jakoś weny do pisania.

Jednak o takich książkach jak ta powinno się mówić/pisać. Nawet jeśli miałoby to być tylko parę słów.

Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach. Historia, która przede wszystkim wzbudziła mój podziw a główna bohaterka szacunek.

Nigdy nie zastanawiałam się na czym polega bycie rodziną zastępczą. Nie miałam pojęcia, że jest to przede wszystkim praca na umowę. I pewnie większość takich rodzin tak to właśnie traktuje. Bez emocji, bez przywiązywania się, bez dodatkowego zaangażowania. Po prostu praca- którą trzeba wykonać jak najmniejszym kosztem.

Jednak jak wiemy zdarzają się wyjątki od reguły. I takim właśnie wyjątkiem jest Malwina i Adam, którzy zdecydowali się wziąć pod opiekę Kacpra. Miało to potrwać chwilę. Do momentu aż zgłosi się jakaś rodzina, która chciałaby chłopca adoptować. Jednak z roku na rok szanse na adopcję maleją, co bardzo nie uśmiecha się biologicznym dzieciom Malwy i Adama. Czy rodzina ta będzie miała szansę przetrwać? Co takiego będzie miało miejsce, że Malwina do tej pory nieugięta i wierząca, że okiełzna chłopca, którego większość nazywa "Potworem" zacznie wątpić czy jej misja nie powinna już się zakończyć?

Książka przeczytana jednym tchem. Trudna, zmuszająca do refleksji, książka wyjątkowa.

Nigdy nie zastanawiałam się na czym polega...

Autorka opisuje bardzo trudny temat rodzicielstwa zastępczego. Stara się go ukazać od strony matki, ale również od strony rodziny. Dla mnie ciężko się czytało. Kilkakrotnie musiałam odłożyć książkę, aby ochłonąć.

Po przeczytaniu opisu wydawcy i wielu opinii, byłam bardzo ciekawa tej książki. Swego czasu żywo interesowałam się poruszaną tematyką. Autorka nie rozczarowuje - porusza trudny temat i tworzy (a właściwie nie tworzy, bo historia jest prawdziwa) historię przepełnioną skrajnymi emocjami. W czasie czytania nie mogłam się zdecydować, jaką decyzję podjęłabym na miejscu bohaterów - po prostu racje każdego z nich były niepodważalne i słuszne. Zdarzyło mi się przerywać czytanie ze względu na zbierające się łzy, które przysłaniały tekst. Jak bowiem rozwiązać sytuację, gdy nasza miłość rani osoby nam bliskie?

Dobra książka, temat bardzo trudny. Ja czytając przeżyłam cały wachlarz emocji nie mogąc zrozumieć postępowania bohaterów, zakończenie tez kontrowersyjne....ale polecam

Kacper jako dziecko trafia do rodziny zastępczej prowadzonej przez Malwinę i Adama. Okazuje się że chłopiec jest mocno opóźniony w rozwoju , ma deficyty z którymi naprawdę ciężko jest żyć. Książka opowiada o trudach rodziny zastępczej , o chorym systemie , o zazdrości biologicznych dzieci, o naprawdę ciężkich decyzjach które muszą zostać podjęte przez adopcyjnych rodziców. Dzięki tej historii mamy szansę spojrzeć na temat oddania adopcyjnego dziecka z całkiem innej strony. Ile w stanie człowiek jest poświęcić w imię miłości ??

Zdjęcie profilowe gutkooolczyta
gutkooolczyta
4/52

Książka o zawodowej specjalistycznej rodzinie zastępczej i o pracy dziennikarskiej, przeplatające się wzajemnie.

Historia pokazuje jak wymagająca i pełna wyrzeczeń jest praca rodziców zastępczych, ale też jakie dramaty mogą się z tym wiązać.

Mnie osobiście zirytowało zakończenie. Trudno wyjaśnić bez spoilerów dlaczego.

Książka warta przeczytania, choć nie należy do lekkich, szybkich i przyjemnych.

Zdjęcie profilowe gutkooolczyta
gutkooolczyta
4/52

Mnie osobiście zirytowało zakończenie. Trudno wyjaśnić bez spoilerów...

SIŁA MIŁOŚCI - Anna Sakowicz.
Nie jest to łatwa książka, budzi wiele sprzecznych emocji, trzeba zmierzyć się z trudnymi tematami, trudnym rodzicielstwem. Malwina - główna bohaterka - decyduje się z mężem Adamem na założenie rodziny zastępczej dla dzieci, które wymagają większego zaangażowania, umiejętności, cierpliwości i oczywiście wbrew pozorom miłości. Pomimo, że to ma być rodzina zastępcza, a nie adopcyjna, dzieci takie także potrzebują miłości, może nawet większej niż w innej sytuacji. Lilianna z kolei jest dziennikarką, która przy okazji pisania o rodzinach zastępczych artykułu, trafia na Malwinę. Malwina z Adamem dostaje pod swoją opiekę Kacpra Bąka. Niemowlak wymaga od początku wzmożonej opieki, ale wówczas jeszcze nie wiedzą z czym się przyjdzie im zmierzyć. Kacper z wiekiem wymaga coraz większej uwagi, nie można go na moment zostawić samego. Zamiast tego gdy rośnie, ( każde dziecko uczy się i wymaga mniej zaangażowania opiekunów) Chłopiec natomiast potrzebuje kilkakrotnie więcej pokładów troski. W pewnym momencie dochodzi do tego, że Malwina zmęczona psychicznie, obrzucana pretensjami przez jej rodzone dzieci, szczególnie syna Macieja, że za mało czasu poświęca na rodzone dzieci, mimo, że są już dorosłe, zastanawia się czy oddać Kacpra do innej rodziny. Tyle, że czas upłynął, Kacper rośnie, daje popalić swoim opiekunom, ale też pokazuje jak bardzo są mu potrzebni, jak ich kocha. Przez całą książkę jest dylemat czy wolno dla dobra swojej rodziny i swojego zdrowia psychicznego oddać po 12 latach chłopca, który zna tylko świat i życie z Malwiną i Adamem? Książkę polecam każdemu komu się wydaje, że życie jest biało czarne, że wystarczy dziecku powiedzieć co wolno i nie pozwolić na to czy owo. Także tym co mają dzieci niepełnosprawne, jak i tym co zarzucają w swoim otoczeniu matkom, ojcom, o pobłażliwości swoim latoroślom. Ta książka pokazuje obraz emocji jakie się budzą w dziecku jak i opiekunów oraz ich otoczenia. Czy Malwina odda Kacpra? Czy ma do tego prawo? Czy pretensje i żal Stefanii ( córki ) oraz Macieja ( syna) są uzasadnione? Sięgnijcie po tą pozycje, dowiecie się jaka jest cena siły miłości. Polecam tą pozycję z całą mocą. To nie jest łatwa książka, ale warto ją przeczytać i to na spokojnie. Jest oprócz tego pokazane życie dziennikarki Lilianny i jej osobiste podejście do tematu, dlaczego musicie sami do tego dojść czytając pozycje. Jest wiele wątków, które tworzą pytania w naszej głowie, jak i odpowiedzi nie zawsze jednoznaczne. Trzeba zaznaczyć, że książka jest oparta na prawdziwych zdarzeniach, co nadaje jeszcze bardziej klimat oraz daje obraz psychologiczny rodzin zastępczych.

Ocena 10/10
czas słuchania: 9h 42 min
lektorka: Górska Marzena

Anastazja

skończona 05.03.2022 (czyt)

SIŁA MIŁOŚCI - Anna Sakowicz.

Ciekawa opowieść o rodzinie zastępczej zmagającej się z wychowywaniem poważnie zaburzonego dziecka. Rozczarowało mnie zakończenie.