Little Thieves

Henry Holt and Co.
2021-10-19
2021-10-19
retelling baśń

Książka z ogromnym potencjałem została przeze mnie potwornie wymęczona. Czytałam partiami przez kilka dni - bardzo chciałam, żeby mi się spodobała, ale w moich oczach Owens posypało się wiele rzeczy.
Polubiłam Vanję i w pełni rozumiem jej motywację. Ba! Kibicowałam jej, zaś Giselle do samego końca nie uzyskała mojej sympatii - jasne, obie były tylko ludźmi, ale czułam się oszukana przez klątwę Vanji i lichy rodzaj przeprosin ze strony Giselle.
Emeric ma moje serduszko! Dynamika, jaką miał z Vanją sprawiała, że chciałam doczytać do końca. Tej dwójki jednak było za mało, a cały ambaras wokół margrabiego był nużąco przeciągnięty... Nie wiem, czy zabiorę się za drugi tom, finał "Little Thieves" został wystarczająco satysfakcjonująco przedstawiony 🤔

CAWPILE rating: 5.14/10*

"Just because you can survive without someone doesn’t mean they’re unwanted."

Ta książka jednocześnie mi się podobała i nie podobała. Myślę, że najważniejsze, co muszę zaznaczyć, to fakt, że po prostu nie była to książka dla mnie. Nie lubię takich powieści, które mocno bazują na baśniach.

Dodatkowo nie podobał mi się styl. Zupełnie do mnie nie trafiał, zwłaszcza z tymi wszystkimi niemieckobrzmiącymi wyrażeniami. Mój mózg robił dosłownie "hdbujdshoijp" na każdym niemieckim słowie. Nie podobały mi się też dopiski w nawiasach.

To co jest fajne w tej historii, to fakt, że jest inna. To nie jest takie typowe YA. Na pewno były momenty, które mi się podobały. Jednak mam wrażenie, że ta fabuła to był jeden wielki nieład.

Główny wątek z Adalbrecht'em momentami mnie nudził. Zresztą nawet trudno powiedzieć co było głównym wątkiem, bo wątków było sporo. Niektóre raczej zbędne.

Bohaterowie byli ok. Najbardziej polubiłam Ragne i Emerica.

Myślę, że książka dobrze przedstawiła wątek znęcania się nad dziećmi.

Jednak ogólnie było średnio. Początek był dla mnie najgorszy, a potem momentami trochę zmuszałam się do czytania, bo wiedziałam, że jak ją odłożę, to już do niej nie wrócę. Jak skończyłam czytać, to poczułam ulgę, że to już koniec. Na pewno nie będę kontynuować tej serii.

CAWPILE rating: 5.14/10*

"Just because you can survive without someone doesn’t mean they’re unwanted."

Dodatkowo nie podobał mi się styl. Zupełnie do mnie nie...

• Przetłumaczone
  • Po Angielsku