Mordercza rozgrywka

Przyznam że wymęczyłam, absurd goni absurd głupota konkuruje z tępotą, nieodpowiedni ludzie na wysokich stanowiskach. Obywatele jedni zahukani inni nadgorliwi, alkohol leje się strumieniami, a wszyscy na bokach kręcą lewe interesy. Miejscami miałam ochotę walić głową w ścianę, ale nie jest to wina autora tylko minionych czasów. Jeśli ktoś lubi sentymentalne podróże w czasie to polecam, mi niestety nie podeszło.

Wciągająco przedstawiony klimat lat 80, kilka wątków łączących się sensownie w finale oraz duża dawka inteligentnego humoru, któremu prym nadaje porucznik Olkiewicz.

Kolejna, dziesiąta już część powieści o milicjantach. Ta część, zarówno jak i wszystkie poprzednie stoi na świetnym, wysokim poziomie.

Będzie brakowało Teofila Olkiewicza. Na szczęście po tych wszystkich 10 tomach nie zacząłem znowu pić i palić. Warto przeczytac całość. Ja jednym rzutem to zrobiłem.

Aż trudno się rozstać z serią Milicjanci z Poznania. Dziesiąta część zakończyła moją podróż do przeszłości, która wywołała wiele wspomnień. Pan Ćwirlej, jak się okazuje, "upisał" historie kryminalne bardzo interesujące. A ja po wypiciu morza bimbru, wódki i piwa z towarzyszeniem różnego rodzaju ćmikow jakoś nadspodziewanie dobrze się czuję. Ale bawiłam się naprawdę super w towarzystwie milicjantów i SB-ków. Milicjanci okazali się "glapami nie futrowani" i jakoś nieźle sobie radzili w tej "dupokracji" Obywatele PRL zresztą też.
Szczerze polecam.

Lubię Ryszarda Ćwirleja za klimat. Nie jestem z Poznania ale trochę jakbym była. Zaułki, ulice, knajpy, cinkciarze, panienki w hotelach i szatniarze na usługach SB. Samo życie - barwne bagienko PRL. Poczucie humoru autora niweluje grozę sytuacji, brzydotę trupów i krwi. Na pewno nie znajdziemy tu chłodnych opisów z sali sekcyjnej ani zmęczonych życiem prokuratorów. To inny świat i inny rodzaj powieści kryminalnej. Mam tylko jedną uwagę - w tej powieści to nie zbrodnia jest w centrum ale milicjanci. Barwne opisy ich życia są świetne i to głównie o nich jest ta powieść.

Jak zwykle u Ryszarda Ćwirleja - rzetelny peerelowski kryminał. Tym razem wyraźnie wyczuwalny jest tu hołd dla serialu "07 zgłoś się" i samego Bronisława Cieślaka, który zmarł kilka miesięcy przed publikacją książki. Jak w serialu, jest dancing w "ekskluzywnej" restauracji, nagle ktoś upada zastrzelony. Na szczęście na tym podobieństwa do jednego z odcinków się kończą. Dalej następują nowe przygody starych dobrych znajomych z komendy miejskiej MO w Poznaniu. Akcja toczy się wartko, choć czasami nużą opisy i sztucznie przedłużane (z przeproszeniem) dialogi, w których postacie muszą trochę opowiedzieć o Poznaniu, o obyczajach w PRL i tym podobne. Również wątek kierowcy autobusu wycieczkowego trochę rozczarowuje. Poza tym jest dobrze!

Zabawnie było przenieść się znowu do epoki słusznie minonej, czyli do Poznania roku 1986, żeby spędzić czas z bohaterami świetnej serii kryminałów Ryszarda Ćwirleja, których bezdyskusyjną gwiazdą jest Teofil Olkiewicz, a towarzyszą mu Gruby Rychu, Mirek Brodziak i major Alfred Marcinkowski.
Ćwirlejowi udało się znaleźć patent na kryminały nieporównywalne z innymi. Już sama rzeczywistość, w której umieścił swoich bohaterów zasługuje na uwagę. To świat rodem z Barei, w którym kwitnie handel walutą, wódka to najlepszy argument w interesach, towary luksusowe zdobywa się w peweksach, a zwykli obywatele jeżdżą na wycieczki zagraniczne nie w celach turystycznych, ale na handel. Ponieważ mamy jednak rok 1986, widać więc już pierwsze sygnały sypiącego się ustroju. SB-cy nerwowo zbierają środki na zabezpieczenie się na przyszłość, milicja nie boi się głośno wyrażać swojej pogardy wobec nich, obywatele Polski Ludowej czmychają za zachodnią granicę, a niektórzy głośno planują założenie prywatnych inicjatyw po zmianie władzy.
W takiej rzeczywistości toczy się skomplikowane śledztwo w sprawie zamordowanej podczas dansingu w luksusowym poznańskim hotelu piosenkarki Jolki i zamożnego Szweda. Zupełnie przypadkiem na miejscu jest obecny Teofil i to on jako pierwszy przejmuje dowodzenie. W tym samym czasie ktoś bezczelnie kradnie wygraną w pokera Grubego Rycha, nie wiedząc, że zadarł z niewłaściwym człowiekiem. I jest jeszcze sprawa zaginionej kila miesięcy wcześniej studentki, która nie dotarła do akademika. Wszystkie sprawy nakładają się na siebie, a milicjanci z komendy w Poznaniu mają pełne ręce roboty.
Uwielbiam przede wszystkim sposób, w jaki Ćwirlej opisuje swoich bohaterów. Nawet epizodyczne postaci nakreślone są starannie i mają swój charakter. Jednak główni bohaterowie są dowodem mistrzostwa autora. Po przeczytaniu całej serii ma się wrażenie, że zna się ich na wylot. Każdy jest wyrazisty, a jednocześnie mocno przystaje do PRL-owskiej rzeczywistości. Teoś to pijak i typowy milicjant z dowcipów, Rychu- poznański cwaniak i szef wszystkich szefów, Miras- świetny glina wywodzący się z szemranej dzielnicy... Niby postaci karykaturalne, ale równocześnie sympatyczne i dające nadzieję na to, że nadchodząca nowa Polska będzie lepsza dzięki temu, że będą w niej tacy ludzie. Oni sobie w nowym ustroju poradzą, bo mimo swoich wad i słabości zawsze stoją po właściwej stronie, tzn. nie dali się upodlić reżimowi. Nawet Teofil, który dostał propozycję nie do odrzucenia od SB, pisze dla nich takie raporty, z których absolutnie nic nie wynika.
Najmocniejszą stroną powieści Ćwirleja jest język. Jego bohaterowie mówią soczystą gwarą poznańską przeplataną często z językiem pseudointeligenckim, co daje tak zabawny efekt, że nie sposób nie wybuchnąć śmiechem.
Będę wyglądała kolejnych części serii o milicjantach z Poznania, a nawet jeśli to już koniec, to w zanadrzu mam inne tego autora, a w nich tych samych bohaterów tylko o wiele starszych.
Ćwirleja polecać raczej nie trzeba, ale jeśli ktoś jeszcze nie próbował to zachęcam.

Jak to u Cwirleja...

Jak to u Cwirleja...

Kolejny tom cyklu o milicjantach z Poznania, tym razem z nostalgicznym nawiązaniem do serialu "07 Zgłoś się". Jak zawsze czytało się szybko i przyjemnie. Polecam miłośnikom gatunku.

• Ryszard Ćwirlej

Ryszard Ćwirlej Mordercza rozgrywka Zobacz więcej