Wojna Inge

Okładka książki Wojna Inge Svenja O’Donnell
Okładka książki Wojna Inge
Svenja O’Donnell Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
Inge's War: A German Woman's Story of Family, Secrets, and Survival Under Hitler
Świat Książki
2021-09-08
2021-09-08
biografia wspomnienia rodzina II wojna światowa odkrywanie historii

Rodzinna historia odkrywana po latach

Polecam gorąco. Książka, która ukazuje różne oblicza wojny. Szczególnie cenna ze względu na opisaną prawdziwą historię rodziny niemieckiej z czasów II wojny światowej. Wojna i nazim widziany ich oczami.
Warto się pochylić i poznać prawdę ludzi, którzy zmuszeni zostali do uczestnictwa w tej okropnej wojnie, mimo że jej nie popierali.

Książka opowiada autentyczną historię pewnej niemieckiej rodziny z czasów II wojny światowej.
Tym razem mogłam spojrzeć na te wydarzenia oczami zwykłych, niemieckich obywateli, którzy szczerze nienawidzili nazistowskiej ideologii i poznać ich historię z perspektywy bycia wojenną ofiarą.
Cieszę się, że sięgnęłam po tę książkę, bo poszerzyła moją świadomość.
Gorąco polecam przeczytać!

Cieszę się, że sięgnęłam po tę książkę, bo poszerzyła moją świadomość.
Gorąco...

Przystępnie napisane, dobrze się czytało.

Przystępnie napisane, dobrze się czytało.

Polecam, warto przeczytać

Polecam, warto przeczytać

Nie trafiłam jeszcze na opowieści o niemieckich cywilach. Ta do tego jest oparta na historii babci autorki. Poruszające.

Miłe zaskoczenie. Spodziewałam się przewidywalnego romansidla z rozbudowanym wojennym tłem a tu historia z krwi i kości. Warto sięgnąć.

Tajemnice przeszłości

Chyba każdego z nas interesuje historia własnej rodziny, losy pradziadków czy dziadków, zwłaszcza jeśli żyli w czasach II wojny światowej, a z ich losami związana jest jakaś tajemnica.

Svenja O'Donnell chciała poznać wojenne losy swojej niemieckiej rodziny. Dorastała w Paryżu i niewiele wiedziała o rodzinnej przeszłości, tylko tyle, że pod koniec wojny pradziadkowie, babcia i mama musieli uciekać z Królewca i nigdy już tam nie wrócili.

Svenja postanawia po latach powrócić do Królewca, obecnie Kaliningradu w Rosji, by poznać rodzinne miasto jej babki. Gdy dzwoni stamtąd do niej, ta płacząc wyznaje, że tyle ma jej do opowiedzenia, co jest bardzo dziwnym zachowaniem jak na jej babcię, bo zazwyczaj nie była skora do zwierzeń ani okazywania swoich emocji. Tak Svenja, krocząc śladami babci, poznaje historię kobiety zmuszonej stawić czoła koszmarowi drugiej wojny światowi i pozna mroczne i bolesne tajemnice, które pozostawały w ukryciu przez sześćdziesiąt lat.

"Wojna Inge" to poruszająca, opowiadająca prawdziwą historię rodziny autorki opowieść, która wzruszy i zaintryguje fanów powieści historycznej i obyczajowej. Wzbogacona o zdjęcia dokumentów, fotografie rodzinne, książka ta wciąga od pierwszych stron i wraz z autorką odkrywamy bolesne dzieje wojennego i powojennego życia rodziny Svenji. Polecam Wam tę książkę, jeśli przepadacie za literaturą wojenną i obyczajową to będziecie w pełni usatysfakcjonowani jej lekturą.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Świat Książki.

Tajemnice przeszłości

Wreszcie coś co mnie od dawna intrygowało. Przeżycia, odczucia i doświadczenia niemieckich cywili w czasie i po II wojnie światowej. Oparta na faktach próba odnalezienia korzeni przez młodą Francuzkę. A losy dziadków bardzo ciekawe, choć tragiczne. Młoda, dobrze sytuowana Niemka, mieszkanka Królewca; wielka, nastoletnia z konsekwencjami nieszczęśliwa miłość i próba ucieczka przez targaną wojenną zawieruchę Europę. Poważne problemy egzystencjonalne i moralne. Warta przeczytać, Warsztat autorki trochę kuleje, ale tak naprawdę dodaje to tylko wiarygodności całej historii.

To wydarzyło się naprawdę. Duża dawka historii. Polecam!

To wydarzyło się naprawdę. Duża dawka historii. Polecam!

• II wojna światowa
  • Wojenne