Krwawy pakt

Okładka książki Krwawy pakt Dan Abnett
Okładka książki Krwawy pakt
Dan Abnett Wydawnictwo: Copernicus Corporation Cykl: Duchy Gaunta (tom 12) Seria: Warhammer 40000 fantasy, science fiction
Duchy Gaunta (tom 12)
Warhammer 40000
Blood Pact
Copernicus Corporation
2021-10-29
2021-10-29
9788382320329

Okładka książki Bezprawie: Wojna o bydło, Z prochu w proch Dan Abnett, Phil Winslade
Bezprawie: Woj... Dan Abnett, Phil Wi...
Okładka książki Spaczony Miecz Dan Abnett, Mike Lee
Spaczony Miecz Dan Abnett, Mike Le...

Obok pierwszego tomu ta część jest dla mnie najlepsza. Dużo akcji i intryg, Przeczytałem w 2 dni, nie mogłem się oderwać od tej powieści.

„Krwawy Pakt” to XII tom „Duchów Gaunta”. Jedynego cyklu, który opowiada nie o Aniołach Imperatora, lecz o (nie)zwykłych Imperialnych Gwardzistach.

Jestem wielkim pasjonatem wojskowości. Czytanie szczegółowo opisanych działań wojennych w realiach science-fiction jest dla mnie wspaniałym doświadczeniem. W taki właśnie sposób pisze Dan Abnett. Nie zmienia to jednak faktu, że jestem zmęczony cyklem.
„Duchy Gaunta” prawdopodobnie wypadłyby lepiej, gdyby były jedynym cyklem serii „Warhammera 40 000”. Niestety, w zestawieniu z „Herezją Horusa” czy „Mrocznym Imperium” wypadają nijako. Podkomendni komisarza-pułkownika Gaunta odnoszą wspaniałe, lecz miejscowe zwycięstwa. Są zaledwie minimalną części ogromnych sił biorących udział w kampanii na światach Sabbat. Kampanii, która nawet jako całość nie może rywalizować rozmachem z buntem Horusa czy krucjatą wskrzeszonego Guillimana.
Nie tylko dokładnie opisane działania militarne są mocną stroną książki. Autor wykreował sporo postaci, do których możemy się przywiązać. Interakcje między nimi wypadają wiarygodnie. W „Krwawym Pakcie” dodatkowo przybliżono nam drobne szczegóły z przeszłości Gaunta. W poprzednich odsłonach nie miało to miejsca.
Jednak to nie wystarcza, aby stać się błyskawicą i wskrzesić monotonny cykl. Nieważne jak wspaniałe i różnorodne, będą to lokalne zwycięstwa pojedynczego regimentu.
SPOILERY:

Umieszczenie zdrajcy Krwawego Paktu chcącego pomóc wygrać Imperium wojnę, to oryginalny zabieg. Nie wiadomo jednak niczego o jego motywach. To niewykorzystany potencjał wątku. Zdaję sobie sprawę, że zostanie to rozwinięte w kolejnych tomach. Jednak ja oceniam nie przyszłe tomy, lecz „Krwawy Pakt”.
Duchy Gaunta tęskniące za wojną. Regiment odpoczywający od bitew. Weterani, którzy wychodzili z najgorszych opresji, czuli się przytłoczeni okresem pokoju. Niektórzy z nich uprawiali sport i jedli słodycze. Inni okradali kasyna. Jeszcze inni spotykali się z przyjaciółmi i wspominali dawne czasy. Każdy próbował sobie poradzić z tą uciążliwą sytuacją na swój sposób. Ich organizmy oraz psychika były tak przyzwyczajone do wojny, że spokój stał się męczarnią. Dzięki takim głębszym zabiegom cykl jeszcze potrafi utrzymać szczątkowe zainteresowanie.
Mam mieszane uczucia względem przedstawienia Inkwizycji. To instytucja, która w uniwersum stoi ponad prawem. Są traktowani jako głos Imperatora. Mogą dosłownie wszystko. Dowódcy flot całych segmentum muszą podporządkowywać się ich rozkazom. Natomiast w XII tomie Komisariat prowadził równorzędną rozgrywkę polityczną z Inkwizycją. Często sprzeciwiano się bądź naginano ich wytyczne. Dochodziło nawet do zastosowania przemocy wobec Inkwizytora. Zakończenie może wyjaśnić brak konsekwencji, ale nie zmienia ono faktu, że bohaterowie nie mogli o tym wiedzieć.

KONIEC SPOILERÓW:
Paradoksalnie cykl może spodobać się komuś, kto nie jest obeznany w serii „Warhammer 40 000". Umożliwia to czerpanie przyjemności z fenomenalnie opisanych działań wojennych w realiach science-fiction bez porównywania do innych cyklów.

to już 12 tom serii Duchy Gaunta, tym razem po morderczych zmaganiach na światach Sabbat Pierwszy i Jedyny z Tanith w końcu zostają odesłani na tyły w celu wypoczynku i uzupełnienia stanów. Jednak na tej samej planecie przebywa tajemniczy więzień na którego poluje Krwawy Pakt którego nie powstrzyma nawet to, że człowiek ten przebywa daleko za linią frontu mają rozkaz zlikwidować go za wszelką cenę.
Jak zwykle komisarz Gaunt zostaje wplątany w tą sprawę i znajdzie się na pierwszej linii. Książka naprawdę dobra, przypadnie do gustu czytelnikom tej serii, jednak nie polecam jej dla osób które chciały by właśnie od niej zacząć swoją przygodę z Duchami jest w niej zbyt dużo odniesień do wcześniejszych tomów i człowiek ich nie czytający może się w tym zagubić.
Akcja jest wartka i wielowątkowa, dostaniemy i szturmy na twierdzę, walki w mieście, podchody, czarną magię czyli wszystko co najlepsze w tej serii.

Kolejna, 12 część dobrego cyklu. Kto dotarł tak daleko znaczy się zna i lubi. Niezaznajomionym z historią "pierwszego i jedynego" nie polecam na start, jest tutaj za dużo odwołań do poprzednich tomów aby zaczynać przygodę tej części.
Ogólnie można napisać krótkie: Dan Abnett w formie, bez rewelacji, ale czyta się dobrze, szybko i przyjemnie.

• Mam i nie oddam
  • Warhammer

Dodaj cytat z książki Krwawy pakt