Zbrodnia i kara. Z opracowaniem. Oprawa twarda

Okładka książki Zbrodnia i kara. Z opracowaniem. Oprawa twarda Fiodor Dostojewski
Okładka książki Zbrodnia i kara. Z opracowaniem. Oprawa twarda
Fiodor Dostojewski Wydawnictwo: Wydawnictwo SBM Seria: Lektura z Opracowaniem - Wydawnictwo SBM literatura piękna
Lektura z Opracowaniem - Wydawnictwo SBM
Priestuplienije i nakazanije
Wydawnictwo SBM
2021-08-16
2021-08-16
Czesław Jastrzębiec-Kozłowski
Inne

Książka do przeczytania, której zostałem zniechęcony przez natłok lektur w szkole. Mimo wszystko sięgnąłem po nią po paru latach i jestem nią oczarowany. Bohater intryguje i wraz z rozwojem fabuły czułem się coraz bardziej wciągnięty w tamte czasy.

Po latach, powtórnie czytane (zwłaszcza z uwagi na toczącą się wojnę),odkrywa dla mnie kolejne aspekty, kolejne szczegóły i zostawia przeświadczenie że ludzkość kierowana jest zdecydowanie w złym kierunku.

Moja ulubiona dotychczas lektura.

Moja ulubiona dotychczas lektura.

bejba kajna krejza

bejba kajna krejza

Lubicie czytać lektury? Ja przyznam się szczerze, że w czasach szkolnych czy też uniwersyteckich nie często po nie sięgałam. Teraz jednak powoli się z nimi zapoznaje i dlatego też przyszła pora na Zbrodnie i Karę - Fiodora Dostojewskiego.
Historia zapewne jest znana większości o ile nie wszystkim. Ale po krótce przypomnę trochę fabule: Dostojewski opowiada nam o zbrodni popełnionej przez studenta Rodiona Raskolnikowa, który dla pieniędzy morduje starą lichwiarkę i jej siostrę, a także o wpływie tej zbrodni na uczucia, psychikę i moralność przestępcy. Raskolnikow uważa się za jednostkę wybitną i wyjątkową, za buntownika przeciwko niesprawiedliwościom tego świata. Borykając się z trudnościami bytowymi, bohater przypisuje sobie prawo do przestępstwa, uznając, że szlachetny cel, jakim jest wsparcie genialnej jednostki, uświęca krzywdy wyrządzone zwykłym ludziom, których nazywa „wszami”. Kiedy jednak Raskolnikow popełnia zbrodnię, odzywają się w nim dręczące myśli i emocje, prowadzące do postępujących jeden po drugim upadków psychicznych. Nie jest to jeszcze głos sumienia, raczej strach przed nieuchronną karą. Sumienie Raskolnikowa zostało tak głęboko spętane kłamstwem, że przestępca nadal wierzy w swoją ideologię i nie dopuszcza do siebie myśli o grzechu. Odrodzenie moralne dopóty nie nastąpi, dopóki jego czyn nie zostanie zdemaskowany przez policję, a on sam nie przyzna się do winy i nie zostanie skazany na zesłanie.

Gdyby nie główny bohater to książka podobałaby mi się jeszcze bardziej. Raskolnikow jest bardzo specyficzną postacią. Sprawia, że czytelnik naprawdę życzy mu tej tytułowej kary za popełnione zbrodnie. Wszystkie postacie są niezwykle przemyślane. Nie da się oderwać od lektury. Polecam się zapoznać, może trochę bardziej dojrzały czytelnik podejdzie do sprawy inaczej i inne kwestie będzie uważał za ważne. Ja niestety żałuję, że motyw rodziny Marmieładowa był tak krótko pociągnięty. Razumichin trochę jak anioł stróż rodziny Raskolnikowa, to przykład prawdziwego przyjaciela, który mimo wszystko będzie stać u twego boku. Za dużo było tu też religijności, co bardzo mnie odpychało. Jednak końcowa ocena książki jest bardzo wysoka

Historia sama w sobie jest ciekawa pod warstwą psychologiczną. Natomiast jak dla mnie zdecydowanie zbyt mocno przegadana, teatralna. To raczej egzaltowana interpretacja potencjalnej rzeczywistości, niż wytworzony świat. Aczkolwiek opowieść , nie rozbierana na części pierwsze lecz traktowana jako całość, jest wciągająca.

Kilka słów o wydaniu w wersji wydawnictwa SBM. Niestety książki z tak wieloma błędami i literówkami nigdy w życiu nie czytałem. To bardziej szkic, niż skończone opracowanie. Trochę wstyd. Będę omijał w przyszłości.

Kilka słów o wydaniu w wersji wydawnictwa SBM....

Zdecydowanie najbanalniejsza ze wszystkich powieści szalonego Fiodora.

Zdecydowanie najbanalniejsza ze wszystkich powieści szalonego Fiodora.

Zdecydowanie ta książka powinna być przeczytana przez każdego inteligentnego człowieka.

1966

Popycha do refleksji.