Skąpiec. Z opracowaniem. Oprawa twarda

Okładka książki Skąpiec. Z opracowaniem. Oprawa twarda Molier
Okładka książki Skąpiec. Z opracowaniem. Oprawa twarda
Molier Wydawnictwo: Wydawnictwo SBM Seria: Lektura z Opracowaniem - Wydawnictwo SBM utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Lektura z Opracowaniem - Wydawnictwo SBM
L'Avare
Wydawnictwo SBM
2021-08-16
2021-08-16
Tadeusz Boy-Żeleński

Pamiętam, że w gimnazjum byłam w teatrze na tej sztuce, i bardzo mi się podobała. Wrażenie po latach jest takie samo. Zabawna lektura, koniec przewrotny, postacie świetnie zarysowane. Jedna z ulubionych komedii.

śmiałam się w głos na lekturze - i uważam, że to już coś

śmiałam się w głos na lekturze - i uważam, że to już coś

Pieniądze, pieniądze i jeszcze więcej pieniędzy - tak można opisać tytułowego bohatera. Książka opowiada historię, rodzeństwa - Kleanta i Elizy, który mierzą się ze swoim skąpym ojcem. Więzi, jakie między nimi są, a raczej brak jakichkolwiek ukazuję, system wartości Skąpca.
Jest to książka wartościowa, która przedstawia człowieka, dla którego liczą się tylko i wyłącznie pieniądze. Może wydawać się to tylko zwykłą lekturą, ale wcale tak nie jest. Dramat ukazuję, że na świecie są tacy ludzi jak Skąpiec.
Książce pojawiło się wiele ironii, przez co można było stwierdzić, że to śmieszna książka. Ja jednak powiedziałabym, że to nieśmieszna komedia, wystarczy tylko spojrzeć czego dana ironia dotyczy i ujrzeć drugie dno. Książka opisuję relacje oparte na nieufności, agresji i skąpstwu.
Uważam, że nie komu nie zaszkodziłoby przeczytanie, dziewięćdziesięcioro stronowej książki i wyrobieniu sobie własnej opinii na jej temat, może znajdzie się osoba, którą książka zmusi do sporych refleksji i zmiany myślenia, czy postępowania. Polecam(;

Krótka szybko się czyta, ta się zrozumieć o co chodzi i można się pośmiać.

Krótka szybko się czyta, ta się zrozumieć o co chodzi i można się pośmiać.

Czytane lata temu, w szkole. Było ok, gdyby nie język było by jeszcze lepiej.

Czytane lata temu, w szkole. Było ok, gdyby nie język było by jeszcze lepiej.

Czytałam, jednocześnie oglądając film, więc miałam jaśniejsze spojrzenie na akcje i muszę przyznać, że uśmiałam się okropnie, zdecydowanie spełnia rolę komedii, a plot twist jaki się na końcu okazał był tak niespodziewany, jak na lekturę szkolną, a jednocześnie oczywisty w każdej innej książce

"Skąpiec" to niezwykle przyjemna w odbiorze książka, mimo, że jest dramatem. Opowiadana historia jest autentycznie zabawna i angażująca. Molier napisał świetną satyrę ówczesnego społeczeństwa Francji. Zdecydowanie warto poświęcić na nią wieczór. :)

Rewelacyjna, uśmiałem się nieźle czytając.

Rewelacyjna, uśmiałem się nieźle czytając.

Nie przypuszczałam, że mi się spodoba, ale jak do tej pory to lektura szkolna, przy której bawiłam się najlepiej i bardzo przyjemnie mi się ją czytało.

Plot twisty na końcu zdecydowanie wygrywają.

Plot twisty na końcu zdecydowanie wygrywają.

• Lektury
  • Lektury szkolne