O architekturze ksiąg dziesięć

Okładka książki O architekturze ksiąg dziesięć Witruwiusz
Okładka książki O architekturze ksiąg dziesięć
Witruwiusz Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN sztuka
sztuka
De architectura libri decem
Wydawnictwo Naukowe PWN
1956-01-01
1956-01-01
Kazimierz Kumaniecki
architektura teoria architektury proporcje Starożytny Rzym architektura klasyczna

Pomimo upływu ponad dwóch tysięcy lat od momentu napisania dzieła uważam, że jest to jedna z bardziej wartościowych pozycji dla każdego czytelnika zainteresowanego architekturą. Ukazuje stosowane przez starożytnych rozwiązania technologiczne, prezentuje proporcje, zasady, schematy - książka jest przepełniona informacjami.
Architektura to nie tylko projektowanie wyglądu budynku, to także technologia, a książka prezentuje dokładne rozwiązania, które były stosowane przez bardzo długi czas począwszy od starożytności.
"O Architekturze ksiąg Dziesięć" pozwala zrozumieć ewolucję estetyki starożytnej, która jest przestawiona w sposób jasny, czytelny i obrazowy, co więcej zawarte w niej są społeczne i kulturowe wątki, wyjaśniające etymologię nazw. Prezentuje spojrzenie na problemy z perspektywy człowieka, który nie posiadał jeszcze wiedzy nam dostępnej, ale próbował wytłumaczyć sobie zasady rządzące światem.

Architektura to nie tylko projektowanie wyglądu...

Uczciwie - przeczytałam tylko księgę IV, V i kawałek VI. Czyli dokładnie to co było mi potrzebne na zajęcia. Prawdopodobnie dla pasjonata sztuki pozycja niezbędna, niestety dla przeciętnego człowieka zupełnie niezrozumiała i niestety bezsensowna.

Zwykle nie piszę opinii o książkach, w rzeczywistości jest to moja pierwsza. Niestety książka była tak zła, że aż musiałam się podzielić moim zdaniem ze światem :D

Zrazu zaznaczę, że czytałam tylko III i IV księgę, ale sądzę, że jeśli życie pozwoli to chętnie przeczytam i pozostałe. Bardzo dokładny i szczegółowy opis proporcji w poszczególnych porządkach architektonicznych otwiera oczy na to ile wiedzy i umiejętności matematycznych musiał posiadać starożytny architekt. Poza tym zawsze lubię poznawać spojrzenie na sztukę okiem innej epoki, stąd też lektura, choć nie najlżejsza była dla mnie ciekawym doświadczeniem i źródłem ciekawostek.

• Architektura
  • Sztuka
  • Architektura i urbanistyka
  • Studia

Dodaj cytat z książki O architekturze ksiąg dziesięć