Nigdy cię nie zapomnę

Okładka książki Nigdy cię nie zapomnę Gabriela Gargaś
Okładka książki Nigdy cię nie zapomnę
Gabriela Gargaś Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Saga Dobrzyńskich (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Saga Dobrzyńskich (tom 3)
Czwarta Strona
2021-08-11
2021-08-11
literatura polska

Książka dobra, wciągająca, przez co czytało ją się szybko. Aczkolwiek ilość zdrad była dla mnie tutaj po prostu zbyt duża...

Pierwszy tom tej serii mnie zachwycił, uważam, że to jedna z lepszych książek z dorobku autorki. Drugi i trzeci niestety nie zrobiły już na mnie podobnego wrażenia.

Życie stawia nam różne ścieżki. Niekiedy działamy bez zastanowienia i pojawią się wydarzenia na które nie mamy wpływu. A może i mamy? Teresa i Maks mieli nadzieję na lepsze jutro, lecz ich powracające szczęście zburzyli nic niewinne dziecko, które straciło matkę, ale ma ojca.
Lata dziewięćdziesiąte to czasy kiedy polskie firmy rozwijały się i nie miały zamiaru sprzedawać sowich udziałów zagranicznym biznesmenom. W firmie Miłosza i Aleksa pojawią się problemy. Córka Aleksa postanawia się wyprowadzić z domu, do chłopaka, który myśli, że ją kocha. Bywa, że miłość rządzi się swoimi prawami, ale nie zawsze jest kolorowo. Aleks jest zdruzgotany tym, że jego jedyna córka tak szybko chce wkroczyć w dorosłe życie. Jak rodzina Aleksa poradzi sobie z nieoczekiwanymi wydarzeniami? Czy jego rodzina wróci na właściwe tory?
Powieść o życiu, naszym codziennym, być może wydarzenia zawarte w książce dotyczą nas samych. Autorka zabiera nas w podróż gdzie najważniejsza jest rodzina. Najbliżsi są zawsze przy nas kiedy coś złego się dzieje, nie zostawiają nas samych w potrzebie. Warto pamiętać, że nie jesteśmy sami.

Finał sagi o rodzinie Dobrzyńskich. Mimo licznych przeciwności, potknięć, pomyłek, nietrafnych decyzji, zranień ukochanych osób - rodzina stara się trzymać razem dzięki seniorce roku JANCE. To ona jest spoiwem tej rodziny i lekiem na większość problemów.

Saga Dobrzyńskich to historia mającą swój początek podczas rzezi na Wołyniu. Poznajemy wtedy młodą Jankę, której udaje się uciec z tego piekła. Po drodze do wolności musiała zostawić malutką siostrę u ukraińskiej rodziny, ale w tej drodze też dostała pod opiekę kolejną maleńką istotkę. I tak wraz z Janką zaczynamy wędrówkę w dalsze lata jej życia. Jesteśmy świadkami jej radości i smutków, towarszymy jej podczas poszukiwań siostry. Janka zakłada rodzinę, wypuszcza Teresę w świat i zaczynają pojawiać się kolejni członkowie rodziny że swoimi problemami, rozsterkami i sukcesami.
Saga Dobrzyńskich to trzy książki wypełnione bólem i cierpieniem, miłością i radością. Są to książki przez które się płynie, które umilają czas i z którymi nie chce się rozstawać. A to, że pierwszą część poznałam jako ostatnią , nie stanowiło problemu.
Lubię takie serię w których towarzyszymy bohaterom od narodzin po ostatnie dni.

Ta część mnie nie zachwyciła najsłabsza z całej sagi , poprzednie dwie bardzo wciągające aż nie można się oderwać . Całość tej sagi oceniam pozytywnie i polecam warto zapoznać się z tą pozycją .

Osadzone we współczesności koleje losów rodziny Janki, ocalonej z rzezi na Wołyniu. Ogólnie całkiem udana saga. Polecam!

Opis dotyczy całości.

„Saga Dobrzyńskich” była moim pierwszym spotkaniem z prozą Gabrieli Gargaś. Podchodziłam do jej książek jak pies do jeża, tymczasem okazało się, że lektura bardzo mnie wciągnęła (poznałam ją w wersji audio w świetnej interpretacji Agnieszki Więdłochy).

Jeśli lubicie rodzinne historie, których wydarzenia rozgrywają się na przestrzeni kilkudziesięciu lat, jest to idealna dla Was lektura na lato (i na każdą inną porę roku też).

Akcja zaczyna się podczas drugiej wojny światowej na Kresach i obejmuje późniejsze życie kilku pokoleń.
W pewnym momencie przenosimy się do okupowanej Warszawy i tam pojawia się nowy wątek, który splata losy dwojga głównych bohaterów, przyszłych małżonków Dobrzyńskich.

Lata mijają, rodzą się dzieci, wnuki… Życie postaci wpisane jest niezmiennie w sytuację polityczną kraju.
Nie jest to słodka opowieść, w której rodzina zawsze się kocha, wspiera, spotyka na sympatycznych herbatkach i zgadza we wszystkim.
I to właśnie mi się spodobało – życiowy, realistyczny charakter sagi.

W familii Dobrzyńskich dochodzi do konfliktu pokoleń, bohaterowie różnią się charakterami i poglądami, nieraz dochodzi do dramatów, a nawet tragedii…
Są też jednak małe i duże radości, są wielkie miłości, przyjaźnie, ale i zdrady oraz tajemnice skrywane latami.

Co ciekawe, trylogia zainspirowana została autentycznymi wydarzeniami – losami przodków autorki.

Plusem na pewno jest dobrze, rzetelnie ukazane tło historyczne – widać, że pani Gargaś wie, o czym pisze i warsztatowo robi to bardzo dobrze.
Polecam z czystym sumieniem.

Opis dotyczy całości.

Dużo bardziej naturalnie pisana kolejna część której akcja dzieje się w czasach współczesnych. Przeczytana błyskawicznie, ciekawe losy bohaterów

Przyjemne zwieńczenie całej sagi. Książkę czyta się szybko i łatwo, świetny przerywnik od "cięższych kalibrów". Cała saga pozytywnie mnie zaskoczyła.

Dalsza cześć opowieści rodziny. O wielkiej miłości i czy my kobiety mamy na tyle sił aby wybaczyć ukochanemu zdradę. POLECAM a nie pożałujecie. Warte przeczytania.