Apteka pod Złotym Moździerzem. Dziedzictwo

Okładka książki Apteka pod Złotym Moździerzem. Dziedzictwo Lucyna Olejniczak
Okładka książki Apteka pod Złotym Moździerzem. Dziedzictwo
Lucyna Olejniczak Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Kobiety z ulicy Grodzkiej (tom 0.2) literatura obyczajowa, romans
Kobiety z ulicy Grodzkiej (tom 0.2)
Prószyński i S-ka
2021-09-28
2021-09-28
literatura polska

Niesamowita książka. Łezka się w oku kręci, że to już koniec, uwielbiam cały cykl. Autorka wykonała kawał dobrej roboty, przygotowując się do pisania, wiernie trzymała się prawdziwej historii Krakowa.
Poruszany jest tu problem podobny jak w książce "Musimy porozmawiać o Kevinie", czy człowiek może urodzić się od razu "zły", czy jednak jakieś konkretne wydarzenie z życia, tak na niego wpłynęło, że taki się stał? Czy historia mogła się potoczyć inaczej?
Zakończenie nawiązujące do pierwszego tomu cyklu Kobiet z ulicy Grodzkiej, wypadło wspaniale, aż miałam ochotę krzyczeć "nie idź tam!"..
Jedna z nielicznych serii, które wywarły na mnie tak duże wrażenie, nie mogłam się oderwać. Na pewno będę chciała przeczytać całość jeszcze raz.

Cudowna książka! Podoba mi się w niej wszystko od początku do końca. Widać, że autorka dużo czytała o XIX-wiecznym Krakowie. Inspirująca silnej kobiety jako głównej bohaterki walczącej o swoje marzenia. Liczę na kolejny tom prequela "Kobiet z ulicy Grodzkiej", a póki co zabieram się za czytanie sagi :)

2095
2033

Książka „Apteka pod Złotym Moździerzem. Dziedzictwo” Lucyny Olejniczak zabiera nas do kontynuacji życia Magdaleny, jej męża Teodora, którzy wyruszają w podróż poślubną do Włoch. Na drodze młodej małżonki staje cyganka, która zasiewa ziarenko niepewności w jej życiu. Upragniona apteka ze złotym moździerzem, jaki pozostawiła znachorka mamie Magdy - Agnieszce, dumnie prezentuje się w witrynie apteki. W 1850 roku dochodzi do pożaru w Krakowie. Małżeństwo adoptuje bliźnięta: Lucka i Franka, którzy mają różne charakterki. Oj, będzie się działo. Szabla wujka Maurycego będzie służyła jako broń. Wszyscy będą wplątani w wydarzenia powstania styczniowego.
Autorka po mistrzowsku łączy wydarzenia historyczne z fikcją literacką. Jej pióro sprawia, że za każdym razem przenoszę się w swojej wyobraźni do wydarzeń rozgrywających się na kartach powieści. Koniecznie musze wybrać się na zwiedzanie Krakowa, dawno mnie tam już nie było.

lepsza niz 1 cz

lepsza niz 1 cz

Sagę "Kobiety z ulicy Grodzkiej" przeczytałam w styczniu 2020 roku. Teraz wpadły mi w ręce w bibliotece dwie inne książki "Obca" i "Apteka pod Złotym Moździerzem". "Apteka pod Złotym Moździerzem" stanowi kontynuację "Obcej". Akcja książki rozgrywa się w latach 1849-1889. Poznajemy burzliwe losy głównej bohaterki Magdy, która bohaterską postawą i nieprzeciętnymi zdolnościami twardo stąpając po ziemi realizuje swój cel, jakim jest stworzenie apteki, miejsca przyjaznego i niosącego pomoc innym. Jednocześnie walcząc z przeciwnościami losu, pokonując nieprzychylne nastawienie i łamiąc utarte stereotypy dotyczące pozycji kobiety w społeczeństwie, sama przeżywa swoje osobiste dramaty. Książka stanowi drugi tom opowieści o przodkach kobiet z ulicy Grodzkiej. Bardzo mi się podobało. Polecam.

"Obca" oraz "Dziedzictwo" - utrzymane na tym samym poziomie dla czytelnika. Ten tom to było takie "postawienie kropki", dzięki której wiele spraw się wyjaśniło i zostało zamkniętych (choć gdyby autorka się bardzo uparła mogłaby pociągnąć wątek amerykański Magdaleny). Po przeczytaniu tych części utwierdziłam się ostatecznie w przekonaniu jaką kanalią był protoplasta rodu, czyli Franciszek Bernat.
Gorąco polecam jako uzupełnienie sagi "Kobiety z ulicy Grodzkiej", bądź jako wprowadzenie (wszystko zależy od kolejności czytania).

Kontynuacja losów Magdaleny - kibicowałam jej bardzo. Ta część jest równie ciekawa, trzyma poziom pierwszej. Czasem radosna i lekka, czasem trudna i smutna jak życie, pozbawiona lukrowanej otoczki. Nie raz miałam wrażenie, że czytam coś opartego na faktach. Bardzo życiowa i naturalna.
Smutne jednak miała życie… żeby nie napisać za dużo, bo spojler i mąż, i dzieci… ehh… Franciszek z każdym przeczytanym słowem denerwował mnie okrutnie! 😤 Drażniła mnie też jej bierność w stosunku do niego, a tego się po niej nie spodziewałam.
Jednak moje serce skradł tu Feliks Drobniak. Bardzo go polubiłam taki poczciwy, niezwykle zabawny i zwyczajnie dobry.
Samo zakończenie… bardzo mi się podobało.
A teraz biorę się za pierwszą część sagi.

Świetne zakończenie sagi o kobietach z ulicy Grodzkiej. Wszystko się wyjaśniło. Fantastyczna saga, Zdecydowanie polecam.

Książki tego typu czytam, żeby odpocząć od kryminałów. Przeczytałem obie książki, są równe. Jeśli chodzi o gatunek to romans/powieść obyczajowa. Trudno jednak o romans w ścisłym znaczeniu, w czasach kiedy spotkanie się na ulicy mężczyzny i kobiety sam na sam było traktowane jako niemoralne i rozpustne. W zasadzie to wątek romansowy mnie nie interesował. Ciekawe było tło historyczne (powstania). Z racji zawodowych fascynujący był wątek apteki, farmacji i leczenia.

Perypetie Magdy i jej bliskich to klasyka — walka z nieustającymi problemami i niewyraźne streszczenia miłych i szczęśliwych momentów.

W zasadzie nie zamierzałem nawet pisać o tej książce, ale muszę się podzielić jedną refleksją:
FRANCISZEK BERNAT TY KANALIO I SZUMOWINO!!!

Apteka Pod Złotym Moździerzem to wstęp i dopełnienie innego cyklu, na razie chyba po niego nie sięgnę, muszę trochę „odcukierkować” moją czytelniczą duszę.

Dawno nie czytałam polskiego autora z takim zachwytem. Świetna fabuła, opisy ukochanego Krakowa i bliska mi tematyka farmacji. Polecam