W pustyni i w puszczy

więcej Więcej

Książka "W pustyni i w puszczy" jest owszem świetna, ale dla starszych czytelników, nieporozumieniem jest włączenie jej jako lektury obowiązkowej dla 12-latków. Jestem w stanie zrozumieć dzieciaki. Tej książki się nie czyta zbyt łatwo.

Królowa lektur w podstawówce.

Moja inicjacja sienkiewiczowska. Tą lekturę omawiałem w piątej klasie szkoły podstawowej. Dużo bardziej podobała mi się książka, aniżeli filmy i seriale z 1973 i 2001 roku, które to splamiły taką pozycję dziecięco-młodzieżowej literatury. Moją ulubioną postacią jest Kali, który mówi zawsze swoim imieniem, aniżeli "ja". Ale w sumie to nie jest zły pomysł, bo niektórzy mogą...

Śliczna książka. Początek był nudny, ale czytałam dalej. Osobiście uważam, że książka jest wybitna i dobrze, że jest lekturą szkolną. Przygody Stasia i Nel są bardzo ciekawe, niesamowite i wzruszające. Najbardziej polubiłam wątek o Krakowie i Kingu.
Gdy przeczytałam ją drugi raz, dwa lata później myślałam, że się bardzo rozczaruję, ale mi za drugim razem podobała mi się...

Bardzo trudno jest mi ocenić tę książkę ponieważ styl pisania Sienkiewicza strasznie do mnie nie przemawia jest mozolny przez co nie sięgam po jego książki ponieważ ich czytanie mnie męczy.
Dlatego sposób jej napisania mogłabym ocenić na 2 ⭐
Natomiast jestem kompletnie urzeczona płynącym z niej morałem i ogólna historią.
Jeżeli miałabym ocenić tylko samą historię dałabym 8 ⭐.

Jako lektura szkolna była okej, nudnawa i przydługa, ale dało się przeżyć, teraz widzę, że takie lektury nie mają w dzisiejszych czasach racji bytu.

Moja ukochana książka z wczesnej młodości. Czytałam ja kilka razy. Podróż Stasia i Nel, ich przygody miały ogromny wpływ na moją ciekawość świata i innych kultur. Zarzuca się Sienkiewiczowi ogromną ilość opisów przyrody, moim zdanie robi to w tak mistrzowski sposób, że to tylko dodaje książce uroku. Historia ze słoniem jest jedną z moich ulubionych.

„W pustyni i w puszczy” budzi w ostatnich czasach spore kontrowersje. Sienkiewicz daje w książce wyraz swoim niedzisiejszym już poglądom, jednak, biorąc pod uwagę datę powstania tekstu, jest to zrozumiałe. O ile faktycznie natknąć się możemy na stwierdzenia stricte rasistowskie lub gloryfikujące imperializm brytyjski, to nie zmienia to faktu, że „W pustyni i w puszczy” jest...

Jak dla mnie okropna. Prze nudna. Nie dotarłam dalej niż trzy czwarte.

Czytałam razem z dziećmi (7 i 4 lata). Książka zawiera parę błędów i tendencyjnych aspektów, ale jest klasykiem i we wspaniały sposób pokazuje czym jest honor i patriotyzm. Dla polskich dzieci (i dorosłych) jest to pozycja obowiązkowa.

41 466
    7 283