Jak być sobą

Jak być sobą

przeczytanych książek 1612 napisanych opinii 980

audiobook

audiobook

Lekka prosta, ale gdyby tak łatwo potrafiły się rozwiązywać problemy...

Lekka prosta, ale gdyby tak łatwo potrafiły się rozwiązywać problemy...

Bardzo ciekawa pozycja dla młodzieży. Nie znalazłam tutaj tak popularnego stylu "udawania" w celu przypodobania się młodym ludziom i "mądrzenia się", żeby w sposób sztuczny przemycić prawdy życiowe. Jest naturalnie i nic na siłę a efekt zamierzony i tak osiągnięty.

Uważam, że książka jest godna polecenia. Myślę, że porusza wiele ważnych kwestii, a fabuła jest dość wciągająca.

1970

Wszyscy lubimy dostawać prezenty, a także nie przejmować się kupowaniem różnych przedmiotów, jeśli nas na to stać. Jednak czy bogactwo cieszy, kiedy nie masz z kim podzielić się swoimi radościami i troskami, a także gdy czujesz się samotny, opuszczony i pozbawiony niezbędnego wsparcia?

Lucas nie potrafi odnaleźć się w otaczającej rzeczywistości, od kiedy jego mama umarła, a tata znalazł sobie nową kobietę i planując z nią wspólną przyszłość, kompletnie zapomniał, że ma syna. Ojciec wbrew woli Lucasa zapisuje go do wakacyjnego kółka teatralnego. Chłopiec bardzo broni się przed tym, ale w końcu zaczyna na nie uczęszczać, a powoli okazuje się, że jednak tam też może być fajnie... Może dzięki nowym znajomym główny bohater w końcu zdecyduje się być sobą?

Niewiele jest książek dziecięcych poruszających ważne tematy, jak (nie)radzenie sobie z utratą ukochanej osoby, żałoba, niesatysfakcjonujące relacje na linii rodzic-dziecko, zastępowanie miłości prezentami, zagubienie i poczucie bycia samotnym... A tak wygląda życie wielu młodszych i starszych osób, dlatego "Jak być sobą" to bardzo ważny tytuł, który powinno przeczytać każde dziecko (najlepiej wraz z rodzicem!).

Mimo tego, że od wielu lat jestem osobą dorosłą, lubię od czasu do czasu sięgnąć po książkę dla młodszych czytelników. Być może ten tytuł nie jest najlepszym, jaki czytałam w swoim życiu, a do tego nie emocjonowałam się tak podczas czytania, jakbym tego chciała (chociaż bardzo współczułam bohaterowi i czułam złość na jego ojca),ale wiem, że wynika to z tego, iż sam styl autorki nie do końca do mnie przemawia, bo jest bardzo prosty (może nawet za bardzo),gdyż dostosowany do młodych ludzi, a to oni są tutaj sama w sobie jest godna uwagi, ponieważ skłania do refleksji głównym targetem. Dlatego nie czuję stuprocentowej satysfakcji z lektury z powodu mojego wieku, ale opowieść i pozwala utożsamić się z głównym bohaterem, a to jest najistotniejsze.

Napisana prosto, dla dorosłego czytelnika za bardzo, ale dla młodych ludzi do lat 12 będzie idealna. Wartościowa lektura!

Lucas to chłopiec z trudnościami w relacjach. Ale co w tym dziwnego? Mama Lucasa umarła. Jego tata planuje ślub z Vanessą, która jest zbyt głośna i zbyt wesoła. Do tego zapisał go na kółko teatralne, na które Lucas wcale nie ma ochoty. Nie chce poznawać nowych ludzi. Najlepiej czuje się w towarzystwie swoich kotów i fortepianu. To właśnie on, fortepian, pomaga mu zachować wspomnienia o mamie.

Czy Lucasowi uda się dogadać z tatą? Czy odważy się być sobą i realizować swoje pasje a nie to czego od niego się wymaga? Czy otworzy się na przyjaźń?

***

Głos, którego nikt nie słucha - milknie. Nieutulony żal cofa się i chowa w swojej skorupce.

"Jak być sobą" to bardzo wzruszająca i chwytająca za serce opowieść o tym jak łatwo można zgubić samego siebie. I jak wiele granic trzeba potem przekroczyć, żeby się odnaleźć.

Dylematy, obawy i traumy z okresu dziecięcego, które nie zostaną oswojone, zapoznane i przerobione mogą wybrzmieć w Nas w dorosłych. To nie jest treść ani spoiler lecz taki wniosek. A po treść tej książki chwyciłam przypadkiem. Raczej przeznaczona dla bardzo młodych czytelników.

Choć nieustannie powtarzam sobie, by nie oceniać książki po okładce, zawsze mnie cieszy, gdy pod piękną szatą kryje się fantastyczna historia. W przypadku książki Cath Howe jest nieco inaczej. Przyznam, że okładka niespecjalnie zachęciła mnie do sięgnięcia po tę pozycję. Zarówno tytuł, jak i okładkowa grafika nasuwają skojarzenie z jakimś poradnikiem - tyle że skierowanym do dzieci - i dopiero opis fabuły zaintrygował mnie na tyle, by po "Jak być sobą" od Wydawnictwa Wilga sięgnąć.

Przyznam, że nie spodziewałam się tak pięknej i wzruszającej historii, która wciągnie zarówno mnie, jak i Wojtka od pierwszej do ostatniej strony. Ale właśnie to dostałam, a emocje czerpane z lektury są nie do przecenienia. I choć to historia skierowana do młodszych nastolatków, jest w niej wiele rzeczy, które trafią do odbiorcy niezależnie od wieku.

Mamy tu bardzo bogatego i bardzo nieszczęśliwego głównego bohatera, którego nie sposób nie polubić. Choć postać "biednego bogatego dziecka" nie jest w literaturze nowością, autorce udało się wypełnić schemat postaci wieloma ciekawymi szczegółami i tchnąć w nią życie na tyle wiarygodnie, by emocjonalnie związać z postacią młodego czytelnika. Jest w Lucasie coś ujmującego - i nie chodzi tylko o talent do muzyki, która dla chłopca wiele znaczy i która jest w pewnym stopniu środkiem, za pomocą którego Lucas się komunikuje.

Wesoła, sympatyczna i ekstrawertyczna Keely jest przeciwieństwem Lucasa, ale również budzi sympatię. Tych dwoje jest jak dwie strony tej samej monety i cudownie jest obserwować, jak rodzi się między nimi przyjaźń i jak odkrywają, ile mają sobie nawzajem do zaoferowania. Natomiast rodzina Keely jest nieziemsko ciepła i kochana.

Jest to historia o rodzącej się przyjaźni, którą znaleźć można tam, gdzie się jej nie spodziewamy. O potrzebie bliskości i emocjonalnego wsparcia. O tym, jak ważna jest rodzina i że nie zastąpią jej żadne pieniądze. O skomplikowanych relacjach międzyludzkich i otwieraniu się na innych. O szukaniu własnej osobowości i drogi do wyrażania siebie, o byciu sobą wbrew oczekiwaniu otoczenia. Wiele nauczyć się z niej mogą dzieci, ale też coś dla siebie wyciągną dorośli. Cath Howe uświadamia sobie, jak często patrzymy na dzieci przez pryzmat własnych wyobrażeń, nie dostrzegając ich potrzeb i ich indywidualnych osobowości. Jest to zarazem opowieść właśnie o akceptacji i umiejętności dostrzegania drugiego człowieka, wyjścia poza osobistą perspektywę.

"Jak być sobą" to wartościowa, dobrze napisana i wciągająca książka skierowana do młodszych nastolatków, przez wzgląd na nich nieco uproszczona i oparta na pewnych znanych już schematach, ale też ciekawie wypełniona detalami, które wyróżniają ją spośród innych książek.

Ta wzruszająca historia może doprowadzić do łez, lecz jednocześnie jej ciepło ma kojącą i krzepiącą moc.

Przesłuchana w jeden dzień. Zaskakująca i wciągająca historia młodego chłopaka, który stracił mamę i w efekcie także ojca nie radzącego sobie z tą sytuacją.
***
Trafiłem na tę pozycję przypadkiem oczarowany głosem Marcina Franca, głosem, który fantastycznie pasuje do dialogów w literaturze młodzieżowej, bardzo pozytywnie odstając stylem i barwą od moich ulubionych lektorów, takich jak Roch Siemianowski czy Paweł Gosztyła.

***

Urocza historia, która skojarzyła mi się z "Czarodziejskim ogrodem" i chyba też kilkoma innymi książeczkami, ale osadzona już we współczesnych realiach.
Najbardziej w tych książkach wzruszają mnie sytuacje, gdy dorośli nie radzą sobie z realiami świata, a ich młodociane latorośle są dla nich podporą i światełkiem w tunelu. Niezwykli młodzi bohaterowie obdarzeni wrażliwością, odpowiedzialnością i mądrością stają się więc siłą sprawczą...

• Zaskoczenie
  • Pod naszym patronatem