Powrót z gwiazd

Stanisław Lem Wydawnictwo: Cyfrant fantasy, science fiction
Cyfrant
2014-02-10
2014-02-10
literatura polska lem stanisław lem paradoks einsteina wyprawy kosmiczne

Okładka książki Świat na krawędzi. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Tomasz Fiałkowski Tomasz Fiałkowski, Stanisław Lem
Świat na krawę... Tomasz Fiałkowski,&...
Okładka książki Droga do science fiction. Od dzisiaj do wieczności Gregory Benford, Michael Bishop, Jorge Luis Borges, Edward Bryant, Algis Budrys, Avram Davidson, Gardner Raymond Dozois, George Alec Effinger, Frank Herbert, Daniel Keyes, Stanisław Lem, Barry N. Malzberg, George R.R. Martin, Richard Matheson, Vonda Neel McIntyre, Walter Miller, Bob Shaw, James Tiptree, Jack Vance, John Varley, Joan D. Vinge, Ian Watson, Kate Wilhelm, Gene Wolfe
Droga do scien... Gregory Benford, Mi...
Okładka książki Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś Stanisław Bereś, Stanisław Lem
Tako rzecze Le... Stanisław Bereś, St...

Przeczytać i zrobić miejsce na półce.

Kapitalne rozdziały 1 i 2: obcy w obcym świecie. Potem wkracza przeciętność i część książki jak z Harlequina. Do tego staromodne konwenanse podlane fantastyką moralnego niepokoju. Trafiona wizja książek. Wartość powieści z począkowych 8 spada finalnie do 4.

Mp3: fatalny lektor, fatalne akcentowanie, fatalna dykcja, fatalna dynamika.

Przeczytać i zrobić miejsce na półce.

Mp3: fatalny lektor, fatalne akcentowanie, fatalna dykcja, fatalna dynamika.

To pierwsza książka Lema, która w ogóle mi się nie podoba. Jest nudna, rozciągnięta a tematyka 'gwiazdowa' relacjonowana w ramach romansu, strasznie irytująca. Bardzo słabe dialogi. I tylko gdzieniegdzie widać geniusz mojego ulubionego Pisarza.

Chyba trochę niedoceniona pozycja. Choć początkowo może odrobinę razić (jak wiele pozycji sci-fi, które niestety się starzeją),to jednak sam pomysł na fabułę tj. powrotu z długiej misji kosmicznej jest strzałem w dziesiątkę.
Obserwowanie zmagań człowieka w zasadzie nam współczesnego z zastaną przyszłością jest zarówno ciekawe pod kątem samej "przyszłości" jak i próby odnalezienia się i stanu psychicznego naszego głównego bohatera.
Szkoda tylko, że przygoda się tak trochę nieoczekiwanie kończy... ale może to tak miało być? Takie nawiązanie, do nieznanej nam przyszłości?
Podsumowując, z pewnymi poprawkami powieść z pewnością mógłby być podstawą do ciekawego filmu.

Polecam. :)

Moja pierwsza w życiu wysłuchana książka.

Gdy dostałam kod do Audioteki to niemalże zgłupiałam próbując coś wybrać z tych kilkudziesięciu tysięcy możliwości!🤯

Dlaczego padło akurat na Lema? Pojęcia nie mam. Wiem tylko, że chciałam wybrać do słuchania coś, czego wiem, że bym nie przeczytała sama z siebie, coś innego niż zwykle czytam. I choć ogólnie jestem zadowolona z samej historii, to jednak potwierdzam, że tematyka kosmiczna nie jest czymś dla mnie. I fajnie, że Lema mogę już odhaczyć, bo muszę mu jednak podziękować.

Początkowo opowieść bardzo mnie wciągnęła, wizja przedstawionego świata w przyszłości jest fenomenalna, potem jednak zaczęły mnie męczyć opisy naukowe i techniczne, które tak fascynowały Hala. Jak dla mnie było ich za dużo. Wątek miłosny też należy uznać za porażkę, początkowo myślałam w ogóle, że to jakiś żart, że Hal się obudzi, czy coś, i to się jakoś wyjaśni, ale potem zorientowałam się, że to jest jednak naprawdę😅

I muszę jeszcze dodać, że podobała mi się sama aranżacja tego Audioserialu, bo trzeba chyba rozróżnić to od zwykłej czytanej książki. Tu było wiele głosów bohaterów, muzyka, efekty tła, wszystko bardzo przyjemne. Dialogi momentami wydawały się nieco sztuczne, ale jako całość oceniam pozytywnie.

PS.
Słuchając cały czas myślałam, że to była "petryzacja"😁

Moja pierwsza w życiu wysłuchana książka.

Przedstawienie wizji przyszłości znakomite i w stylu Pana Lema, warto dlatego sięgnąć po ten tytuł. Rozterki głównego bohatera jakieś zbyt przerysowane i nie trafiły za bardzo do mnie. Sama historia dość szybko się kończy zostawiając pewien niedosyt.

Książka dosyć realistycznie opisuje wizję życia na ziemi w przyszłości. Niezrozumiałe zachowania współczesnych ludzi. Warto przeczytać, zanim przyjdzie nam tego doświadczyć.

Powroty bywają trudne. Niby się wie, że są koniecznością, ale jednak dręczy duszę ta nieznośna cząstka bytu, która udaremnia rozumowanie w jej standardowym formacie. Hal Bregg wodzi oczami po świecie oddalonym w czasie i przestrzeni, bowiem kiedy wraca na Ziemię mija półtora stulecia. Jego zewnętrzna powłoka nie ucierpiała, lecz wewnątrz narasta brak zrozumienia i starszy o różne doświadczenia stara się odnaleźć przede wszystkim siebie, by móc zaakceptować radykalne zmiany.

Mistrzowska proza jaką odnalazłem w "Solaris" jeszcze mocniej przybliżyła mnie do twórczości Lema, toteż sięgając po jego kolejne dzieło miałem podniesione oczekiwania. Te zaś szybko udało się udobruchać, albowiem już sam początek lektury sprawił, iż odnalazłem to, co miałem nadzieję znaleźć. Tak więc Lem stworzył dzieło, które tym razem nadaję obcość naszej planecie, ponieważ główny bohater wraca na nią nie będąc gotowy na zmiany, jakie zaszły przez ponad sto lat. Społeczeństwo uciekło totalnie w błogostan całkowicie odpuszczając sobie jakiekolwiek ryzyko, żyjąc wręcz w bańce bezpieczeństwa, która doprowadziła z jednej strony do spokoju, lecz z drugiej odarła z głębszych uczuć oraz przybliżyła do zniewieścienia. Wizja, jaką roztacza pisarz gromadzi wokół siebie wątki stanowiącej o jej złożoności, i tak pojawia się miłość, nieco irracjonalna i często przecząca samej sobie, ale przecież właśnie taka jest jej prawdziwa strona.

Innym, nie mniej ważnym akcentem jest problem egzystencjalny, poznanie tego, co dobre a co złe, uczenie się nowego oraz akceptowanie. Powieść wchodzi gładko w rejon antyutopii, która idealizuje wszystko to, co dostatnie i nie wymaga wysiłku, lecz dobrze wiemy, że jest w tym konsekwentnie odstręczająca, bowiem pod miłą dla oka fasadą kryję się zaprzeczenie ludzkiej natury. Lemowi udało się pokazać wszystkie bolączki trawiące taki stan rzeczy, przy tym ubierając swą opowieść w język pełen doszlifowanej perfekcyjnie polszczyzny, a to czyni z książki również pociągającą dla zmysłów intelektualną ucztę.

Świetne słuchowisko audioteki.
Opowieść o człowieku, któremu ciężko odnaleźć się w nowej rzeczywistości po powrocie z misji kosmicznej.

Pokaż mimo tovideo - opinia

"[...] wybuchnąłem potem śmiechem - że boję się zginąć tu, dlatego, że sobie postanowiłem zrobić to gdzie indziej, i ten śmiech przeszedł nagle w łkanie."

Podoba mi się próba przytłoczenia Hala - człowieka "konieczności aniżeli bohaterstwa" (s. 170),światem przyszłości. Chętnie przeczytałabym "Powrót z gwiazd", w którym rezygnujemy z wątku romantycznego na rzecz relacji Hal-Olaf (którego poznania tak nie mogłam sie doczekać).

• Science Fiction
  • Audiobooki