Zew krwi

Okładka książki Zew krwi Jack London
Okładka książki Zew krwi
Jack London Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk Seria: Klasyka dla młodzieży Wydawnictwa Olesiejuk literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Weronika Śliwiak
Inne

Bardzo piękna historia i super napisana książka

Bardzo piękna historia i super napisana książka

Po latach wróciłem do lektury czytając synowi. Wróciły wspomnienia. Trochę miałem utartą wizję książki przez film z lat 90-tych, szczególnie finałowa scena zapadła mi w pamięci, ale książka zawsze wzbudzała u mnie dużo emocji.
Polecam z całego serca klasykę.

Polecam z całego serca klasykę.

"Zew krwi" to wciągająca i pełna napięcia powieść, której głównym bohaterem jest Buck - mieszaniec bernardyna i owczarka szkockiego. Książka rozpoczyna się na ranczu w Kalifornii, gdzie Buck żyje spokojnym życiem u boku swojego pana. Jednak wszystko zmienia się, kiedy zostaje wykradziony ze swojego domu i sprzedany jako pies zaprzęgowy na Alasce.
Autor przedstawia surowe środowisko, w jakim Buck się znalazł, gdzie staje się coraz bardziej prymitywny i dziki. Los zmusza go do walki o przetrwanie i dominacji nad innymi psami w drużynie zaprzęgowej. Powoli traci swoje dawne cechy, zrzucając powłokę cywilizacji i stając się dzikim.
Historia opowiedziana w "Zewie krwi" wywołuje wiele silnych emocji u czytelnika. Od samego początku współczujemy Buckowi, który nagle zostaje oderwany od swojego domu i musi stawić czoła brutalnej rzeczywistości na Alasce. Widzimy, jak stopniowo przystosowuje się do nowego środowiska, ale jednocześnie traci kontakt ze swoją pierwotną naturą. Jest to historia o silnej woli i walce o przetrwanie.
Język w powieści jest przystępny i płynny, co sprawia, że czytanie książki jest przyjemne i niezwykle absorbuje. Opisy otaczającej przyrody, a także emocji i zachowań psów są bardzo barwne i plastyczne. Autor doskonale oddaje atmosferę Alaski i trudności, z jakimi muszą zmagać się bohaterowie.
Jednak warto zaznaczyć, że "Zew krwi" może być trudna dla osób wrażliwych na opisy przemocy i brutalności. Książka zawiera kilka scen walki i okrucieństwa, które są nieodłącznym elementem historii Bucka.
Przez losy głównego bohatera - Bucka, śledzimy jego transformację z cywilizowanego psa w dzikiego i niezależnego osobnika. To opowieść o przetrwaniu i walce, która z pewnością poruszy czytelnicze serca.
Książkę czytałam już drugi raz. Jest to lektura szkolna i nie pamiętam kiedy, ale na którymś etapie edukacji miałam z nią styczność. Ale pamiętałam ją jak przez mgłę. Miło było ją odświeżyć, choć nie jest to historia miła i przyjemna.

Autor przedstawia surowe...

Aż dziw, że czytałam tą książkę w dzieciństwie i tak jest pozycjonowana. Natura jest tu surowa nie przebacza błędów, a człowiek (w większości) nie stanowi wzoru do naśladowania. Wyzwanie LC styczeń 2024.

🐺 Buck, pies-mieszaniec ras bernardyna i owczarka szkockiego, został podstępnie zabrany z dotychczasowego miejsca zamieszkania. Przechodząc z rąk do rąk trafia na mroźną Alaskę, gdzie przyjdzie mu spędzić resztę psiego życia.

🐺 W wielu powieściach ma się do czynienia z przemianami wewnętrznymi głównych bohaterów - ludzi. W przypadku "Zewu krwi" jest to zwierzę, które przechodzi zmianę z łagodnego i ułożonego psiaka na dzikiego i niedostępnego. Podobało mi się, jak adaptację stworzenia do nowych warunków Autor podkreślił niesamowitymi opisami przyrody. Historia Bucka jest dla mnie przede wszystkim opowieścią o determinacji, odwadze, pragnieniu wolności.

🐺 Znaleziona w dziale dziecięcym pod literaturą przygodową. Nie było mi dane przerabiać tej książki jako lektury szkolnej, aktualnie znajduje się w kanonie lektur uzupełniających w klasie VII. Ile to lat? 12? 😅 Teraz głośno się zastanawiam nad tym, czy to odpowiedni wiek na tę, wg mnie, brutalną książkę (istnieje też szansa na to, że po prostu macierzyństwo mnie uwrażliwiło, może stąd takie zdanie 🤭🫣). Niektóre opisy są tak drastyczne, że musiałam odłożyć książkę na później. 😬

🐺 Dla kogoś o mocnych nerwach książka będzie "na raz" (wydanie ze zdjęcia ma 95 stron z posłowiem). Dla 12-latków - nie wiem. Dam znać za jakieś 11 lat. 🤭

"Zew krwi" opowiada historię Bucka, wielkiego psa zaprzęgowego rasy owczarek niemiecki, który zostaje porwany z luksusowego domu w Kalifornii i sprzedany jako pies zaprzęgowy na Alasce podczas gorączki złota. Buck przechodzi transformację od domowego psa do dzikiego przywódcy stada wilków, a następnie do nieustraszonego lidera psiego zaprzęgu.

Przez całą powieść śledzimy losy Bucka, który musi nauczyć się przetrwać w brutalnym środowisku dzikiej przyrody, gdzie panuje prawo silniejszego. Podróż Bucka stanowi symboliczną podróż do korzeni dzikości, a jego zew krwi staje się silniejszy, kiedy odkrywa dziką i nieoswojoną stronę samego siebie.

London mistrzowsko oddaje surowość i piękno dzikiej przyrody Alaski. Opisy lodowatych krajobrazów, dzikich zwierząt i ekstremalnych warunków pogodowych budują atmosferę nieustannej walki o przetrwanie. London bada również relacje między człowiekiem a zwierzęciem, pytając o granice cywilizacji i dzikości.

"Zew krwi" to fascynująca podróż zarówno fizyczna, jak i metafizyczna. Jack London nie tylko opowiada historię psa, ale również przemyślanej podróży ku dzikości i samopoznaniu. Powieść porusza uniwersalne tematy, które pozostają aktualne i inspirujące dla czytelników na przestrzeni lat.

Przez całą powieść śledzimy...

Dla mnie to po prostu jedna z najlepszych książek na świecie! Kocham!

Dla mnie to po prostu jedna z najlepszych książek na świecie! Kocham!

Pies. Człowiek. Natura.
Mimo, że od powstania tej opowieści minęło 120 lat, natura człowieka pozostaje niezmienna. Gorzej z psią.

I chociaż niektóre „ludzkie” zachowania były przez mnie trudne do zaakceptowania, to uważam że London świetnie oddał koloryt tamtych czasów. Sam będąc poszukiwaczem złota w rzece Klondike wiedział doskonale, że w tamtych terenach nie obejdzie się bez psiej pomocy. W powieści na czoło wysuwa się Buck. Pojętny i sprytny psiak, który od razu zyskuje sympatię czytelnika.

Bardzo podobał mi się opis budzenia się pierwotnych instynktów u Bucka. Te jego psie sny o prapoczątkach. Mnie one naprawdę zachwyciły.

Pies. Człowiek. Natura.

Refleksyjna, rasowa i alegoryczna powieść, której akcja toczy się w realiach epoki, gdzie chciwość jest transplantacją zewu natury budzącego pierwotne instynkty.

Realia książki są osadzone w czasach gorączki złota, chociaż równie dobrze mogą być przeniesione w dzisiejsze czasy. Nieustanna pogoń za bogactwem, wyzysk, dusze sprzedane za lepszą matrymonialność…to sprawia, że nie zawsze widzi się w drugim bliźniego, budząc w sobie drapieżnika.

”Wiedział dobrze, że dróg pośrednich nie ma. Trzeba zwyciężyć lub zostać zwyciężonym; okazanie litości będzie poczytane za słabość. Litość nie istnieje pośród pierwotności. Rozumiano ją jako trwogę, a omyłka taka oznaczała śmierć. Zabić lub być zabitym- pożreć lub być pożartym-brzmiało prawo. Prawu temu-dźwięczącemu z głębin czasu-poddawał się Buck.”

Na przykładzie psa Bucka, Jack London pokazuje, że kto ile daje, ten tyle odbiera. Los bywa przewrotny, czasem okrutny i odciskający piętno. Ale dobro jest inwestycją, która ma największe szanse, aby się zwrócić....

Jedna z klasycznych już książek Jacka Londona.

Głównym bohaterem jest pies o imieniu Buck. Wśród mroźnych i nieprzyjaznych klimatów dalekiej Północy przeżywa niesamowite przygody.

To co charakterystyczne u Londona w wielu pozycjach występuje także tutaj: kult odwagi, brutalnej siły, nieustępliwości, walki, naturalnych instynktów ale także jest tu miejsce na miłość, zaufanie, oddanie.

Książkę znakomicie się czyta. Jest to zarówno świetna pozycja przygodowa jak również pasjonująca podróż po ogarniętej złotą gorączką Kanadzie, gdzie przetrwają tylko najsilniejsi.

Moja subiektywna ocena: 8 na 10

Jedna z klasycznych już książek Jacka Londona.

• Lektury
  • Literatura amerykańska