Morderstwo w Orient Espresso

Okładka książki Morderstwo w Orient Espresso Jacek Getner
Okładka książki Morderstwo w Orient Espresso
Jacek Getner Wydawnictwo: Lira Cykl: Detektyw Jacek Przypadek (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Detektyw Jacek Przypadek (tom 3)
Lira
2021-09-27
2014-09-18

Zagadki kryminalne były banalnie przewidywalne a wielki płot twist z zakończenia chyba jeszcze bardziej spodziewany.

Zaczęłam trochę od środka, bo od tomu trzeciego, ale akurat nie skończyłam jednego audiobooka i szybko chciałam zacząć kolejnego. Szukałam komedii kryminalnej i znalazłam serię o Jacku Przypadku, jednak mój abonament nie pozwolił mi zacząć od pierwszego tomu.
Czy mi to przeszkadzało? Wydaje mi się, że ani trochę. Mimo że kilka razy bohaterowie nawiązywali do wcześniejszych wydarzeń, nie były to bardzo istotne informacje.

Jeśli chodzi o samą historię, to jestem tak po środku. To rzeczywiście komedia kryminalna, ale zdecydowanie bardziej w kierunku komedii - więcej razy się uśmiechnęłam niż poczułam wciągnięta w zagadkę kryminalną, a właściwie w zagadki, ponieważ jak się okazało, jest to zbiór trzech historii. Dość krótkich, aczkolwiek szczegółowych. Jacek Przypadek to taki polski współczesny Sherlock Holmes, więc szczegółowo wyjaśnia nam, jak rozwiązał zagadkę. Zabrakło mi tu jednak odrobiny śledztwa - w większości jest to po prostu zbiór rozmów detektywa Jacka Przypadka z podejrzanymi.

Niemniej jednak na pewno odsłuchałam kolejną część, a potem może jeszcze jedną.

Wraz z kolejnymi częściami coraz bardziej podoba mi się ta seria i coraz bardziej twierdzę, że ma w sobie coś więcej niż tylko komedię w ujęciu kryminalnym. To trzeci tom i kontynuacja pewnych wątków osobistych z poprzednich części (także bez wiedzy o nich można tutaj kilku rzeczy nie zrozumieć) w formie trzech nowych opowiadań. Długich opowiadań, bo na ok. 60 stron każde.

Mam wrażenie, że autor pod kanwą humoru próbuje przemycić trochę satyry i faktycznego skłonienia do refleksji (nawet bardzo prostej). Zdecydowanie nie lubi nowobogackich osób z wielkich miast, a także tych, którzy żyją ponad stan. Oczywiście, autor robi to w sposób karykaturalny, wyraźnie przerysowany, natomiast czuć, że chciał "dopiec" takim ludziom. Widać to właściwie w każdym z trzech tekstów, natomiast odczułem to wyraźnie w trzecim opowiadaniu.

Pod kątem kryminalnym są to takie sobie historie, podobnie zresztą jak poprzednio - nie to tutaj jest najważniejsze, a sprawców jest dość łatwo odgadnąć. Szkoda, że nie zostawiono ciut więcej tropów, ale z drugiej strony mógł się wówczas nie zmieścić aspekt komediowy w postaci dzikich dialogów i poprowadzenia wątków rodziny Przypadka oraz Sakowicza (choć tego drugiego jest tutaj mniej). Ale chyba najjaśniejszymi postaciami są podejrzani i osoby uczestniczące w śledztwie, szczególnie te rozgadane.

Mimo że to tylko 180 stron (e-book),to nie czyta się tego bardzo szybko z uwagi na długie rozdziały i dużą ilość tekstu na stronę. Natomiast sam styl, jak na komedię kryminalną przystało, bardzo giętki, lekki i angażujący. Co do części śledczej, to ważniejsze od rozwiązania są tylko zawiązanie i rozwój akcji, a także różne mrugnięcia okiem autora do czytelnika.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Lekka i przyjemna

Lekka i przyjemna

Trzeci tom przygód Jacka Przypadka i 3 opowiadania - bardzo nierówne. Tym razem autor bierze na tapet wielkie korporacje.
Pierwsze opowiadanie dobrze się czytało , ale autor powtórzył tu parę razy pewien schemat . Wiem , że to komedia - nie musi być realistyczna -ale motywy postępowania bohaterów chyba dało by się bardziej urozmaicić.
Drugie wyśmiewa kulturę korporacyjną i wszystko byłoby w porządku gdyby nie to , że autor przez prawie 100 stron powtarza te same dowcipy. Było to tak nużące , że pod koniec opowiadania już się zgubiłam i nie wiem dlaczego jeden z bohaterów stracił pracę i dlaczego główny winowajca zrobił to co zrobił. Nie chciało mi sie cofać żeby sprawdzić o co chodzi. Przypomina mi się " Czynnik królika" [ również komedia kryminalna] , który porusza w zabawny sposób podobny temat , ale tam dzieje sie to na kilku stronach i to wystarczy żeby nas rozśmieszyć i wiedzieć co autor sądzi o problemie.
Za to trzecie opowiadanie bardzo mi się podobało.
Uśmiecham się kiedy autorzy kpią sobie z dziwacznych nazw polskich przedsiębiorstw - a tutaj mamy Chrupland. Przypominam sobie jak szliśmy ze znajomymi ulicą przy , której było dużo swieżo założonych firm i prawie wszystkie miały w nazwie końcówkę "ex" . Zaczęliśmy wymyślać nowe nazwy , z których zapamietałam " Szkłex" [ oczywiście wyroby sklane].
Podoba mi się satryra na niemądre naśladownictwo.
Zobczę co przyniesie tom IV.

Drugie wyśmiewa kulturę korporacyjną i...

Początek był ciekawy, humorystycznie napisany. Później autor skakał z jednego wątku na drugi, wprowadzał jakieś postacie nie tłumacząc w jakim celu się pojawiły. Wszystko robiło się na tyle niejasne, że nie miałam ochoty czytać jej dalej.

Lekka, błyskotliwa komedia kryminalna oparta o absurd. Kompletnie nie trafia w moje poczucie humoru, ale cenię za intertekstualne nawiązania do klasyki gatunku. Najbardziej podobał mi się tom pierwszy, zamierzam sięgnąć po całą serię.

15/100/23 „Morderstwo w Orient Espresso” (3-a część serii: Detektyw Jacek Przypadek/ Pan Przypadek i …),Jacek Getner- zabawna komedia kryminalna. W każdej książce opisane są 3-y kolejne zagadki, z którymi Detektyw musi się zmierzyć, oczywiście z pomocą podkomisarza Łosia. Z jaką ślicznotką zamieszka? Czy Jego powiedzonko: ludzie są banalnie przewidywalni- nie straci na ważności? Jego perypetie prywatne wciągają i już lecę do następnej części. Bardzo dobra odskocznia w trudnych chwilach. Polecam.

To moje kolejne spotkanie z detektywem-jasnowidzem Jackiem Przypadkiem. Ten mężczyzna jest inteligentny, oczytany, niesamowicie spostrzegawczy i potrafi świetnie kojarzyć fakty. Cechy te sprawiają, że jest dobry w rozwiązywaniu spraw, do których zostaje wynajęty. Niestety, jest też zarozumiały, a jego ulubione powiedzonko to: "ludzie są banalnie przewidywalni". Przez to nie wzbudza sympatii, więcej, przysparza sobie sporo wrogów. Niemniej jest dobrym detektywem, więc jako bohater lekkich kryminałów sprawdza się znakomicie.

"Morderstwo w Orient Espresso" to kolejne trzy sprawy, którym przygląda się nietuzinkowy detektyw. Jedna dotyczy zabójstwa dokonanego w tytułowej kafejce z sushi, druga palenia papierosów konkurencji, a trzecia ukradzionego pomysłu na reklamę produktu. Trzy różne sprawy, z którymi wnikliwy detektyw musi się uporać.

Równolegle do rozwiązywanych przez Jacka spraw, poznajemy jego otoczenie. Piękna była żona skompromitowanego ministra wprowadza się do Przypadka. Oboje trafiają na łamy brukowców, które podejrzewają ich o płomienny romans. Błażej, przyjaciel detektywa, nie może pozbierać się po rozstaniu z redaktor Anną. Okazuje się, że w przechwałkach mężczyzny o tym, jak wpływa na kobiety, może być ziarno prawdy. Pani Irmina, sąsiadka Jacka, cieszy się, że Przypadek wreszcie znalazł odpowiednią kobietę. Starsza pani wierzy, że będą w stanie stworzyć wielodzietną rodzinę.

"Morderstwo w Orient Espresso" jest lekką lekturą. Podobnie jak poprzednie części, to komedia kryminalna. Niektóre sprawy są ciekawsze, inne mniej mnie interesują, ale wszystkie się pochłania. Ciekawi to, w jaki sposób tym razem detektyw wpadnie na rozwiązanie sprawy. I jak nie spodobało mi się, w jaki sposób Przypadek potraktował Malwinę, tak końcówka tej części bardzo przypadła mi do gustu. Ludzkie historie stają się teraz jeszcze ciekawsze.

• Audiobooki

Jacek Getner Morderstwo w Orient Espresso Zobacz więcej