Studentka

Albatros
2021-09-15
2021-09-15
Andrzej Szulc

Czternaście nocy Margaret Atwood, Jo...
Okładka książki Studentka Gary Braver, Tess Gerritsen
Studentka Gary Braver, Tess G...

„Piekło nie zna takiej furii” *

Dobrze i szybko się czytało. Lekko-mimo, że treść dotyczy śmierci to naprawdę delikatnie to wszystko opisane. Polecam

Do ostatnich stron nie domyśliłam się kto jest winny śmierci dziewczyny. Myślę że jeszcze sięgnę po inne książki tych autorów bo dobrze mi się tę pozycję czytało.

Jako wielbicielka Tess musialam sięgnąć i po tę książkę. Czy żałuję? Nigdy nie ma co żałować przeczytanej książki. A nawet i poza tym uważam, że jest dość dobra, dobrze napisana, szybko się czyta. Mimo, że po 1/4 domyśliłam się kto jest zabójcą to i tak doczytanie do końca sprawiało przyjemność. Myślę, że to pozycja warta uwagi.

Nikt nie pisze takich thrillerów medycznych jak Gerritsen. I takie właśnie książki powinna pisać, a nie romanse z morderstwem w tle. Nie jest to słaba książka, ale od tej autorki wymagam więcej. Mimo, że akcja nie jest skomplikowana, a historia dość typowa i przewidywalna, czyta się z zaciekawieniem. Historia studentki zranionej przez chłopaka i zakochującej się w swoim promotorze, śmierć w niewyjaśnionych okolicznościach - książka wciągnęła mnie od pierwszych stron. Oczekiwałam trzymającej w napięciu książki o tym, do czego zdolna jest zraniona kobieta, i dostałam to na początku, jednak 2 ostatnie rozdziały, kiedy wszystko się wyjaśnia, były dla mnie strasznie rozczarowujące. Ksiażka miała ogromny potencjał, ale nie został on w pełni wykorzystany. Zabrakło mi typowych dla autorki historii medycznych. Spodziewałam się czegoś lepszego. Niestety beznadziejna końcówka popsuła mi całą zabawę. Gdyby autorka zdecydowała się zakończyć historię w bardziej prawdopodobny sposób i nie wymyślać na siłę zakończenia jak w hollywoodzkim filmie (ten łom ;-)),książka bardzo by zyskała. Gdyby nie głupie zakończenie, to książka byłaby nawet dobra, choć bardziej obyczajowa niż kryminalna, ale wciągająca. Nie przekonało mnie też podkreślanie geniuszu i dociekliwości policjantki, która zauważyła, że na miejscu samobójstwa brakuje komórki i stąd wysnuła wniosek, że mogło to być zabójstwo. Irytowało mnie też ciągłe martwienie się policjantki o jej dorastające córki, nic nie wnoszące do historii, a wałkowane co rozdział. Gdzie się podziała dawna Gerritsen? Nie jest to książka najwyższych lotów, ale łatwa i przyjemna, dobra na zastój czytelniczy, bo Gerritsen ma lekkie pióro.

Musze przyznać, że byłam pewna jak to się zakończy dość wcześnie a jednak zostałam mocno zaskoczona na samym końcu. Takie książki lubię. 😉 Powiedziałabym, że to raczej lekki kryminał psychologiczny bez szczegółowych, mocnych opisów zbrodni. Według mnie książka nie ma słabych stron. Główna bohaterka, która zakochuje się do szaleństwa w swoim promotorze, może wydawać się nadmiernie głupią i naiwną osobą dla wielu z nas ale pewnie wiele takich sytuacji miało miejsce w realnym życiu. Jej obsesja doprowadza do tragedii wielu osób. Oczywiście druga strona nie jest bez winy.

Polecam na pewno każdemu kto lubi kryminały z wątkiem miłosnym w tle. Warto sięgnąć po te historie by przypomnieć sobie jak mało trzeba aby zaprzepaścić wszystko co się miało.

Nie jest taka zła, nie rozumiem tych kiepskich opinii.

Nie jest taka zła, nie rozumiem tych kiepskich opinii.

Nic specjalnego. Historia wiele razy opowiedziana i zekranizowana: obsesja studentki na tle wykładowcy; nękanie; prześladowanie; mylenie śladów i morderstwo. Tylko skąd ten teść jako sprawca? ;) Tutaj rozwiązanie wymyka się ze schematu, ale wcale to nie oznacza, że zyskuje na prawdopodobieństwie. Jedna z tych książek o której po paru miesiącach niekoniecznie się pamięta.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Beznadzieja, główna bohaterka jest tak głupia i pusta, że po raz pierwszy w życiu kibicowałam mordercy, aby go nie znaleźli. Autorka na siłę robi z niej ofiarę, ale niestety nic nie sprawia, żeby stała nam się ona bliższa, bym jej współczuła. Gdyby zebrać tylko opowieść o śledztwie to zajęłoby ono może 20 stron.

Bardzo odpowiada mi pióro Gerritsen, choć ta historia nie należy do moich ulubionych, bo niezbyt trzyma w napięciu, a zabójcę szybko wytypowałam. Książka ok, bez efektu wow

Słaba. A uwielbiam Tess Gerritsen. Odłożyłam na kilka dni istwierdzilam że w sumie nie interesuje mnie kompletnie jak się ta historia skończy. Za dużo jak dla mnie gadania o literaturze.

• Przeczytane 2021
  • Kryminał