Okładka książki Beyond: The Astonishing Story of the First Human to Leave Our Planet and Journey into Space Stephen Walker
Stephen Walker Wydawnictwo: HarperCollins historia
historia
HarperCollins
2021-04-13
2021-04-13
XX wiek związek radziecki zimna wojna jurij gagarin pierwszy lot w kosmos eksploracja kosmosu kosmos historia astronomia astrofizyka

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Świetnie napisana. Pokazuje kosmiczny wyścig z dwu stron żelaznej kurtyny. No i sporo nowych (odtajnionych) informacji o radzieckim programie kosmicznym. Jest też sporo o Korolowie i jego nieprawdopodobnych perypetiach z władzami radzieckimi.

Ależ niesamowitą pracę wykonał Autor! Odtworzyć lot Gagarina i okoliczności lotu z taką szczegółowością! Wielka historia, wielcy ludzie i ludzie całkiem zwykli... Coś niezwykłego!
p.s. dla osób niezafascynowanych tematem, szczegółowość może być nadmierna...

p.s. dla osób niezafascynowanych tematem, szczegółowość może być nadmierna...

Kilkadziesiąt lat temu dwa supermocarstwa - USA i ZSRR stoczyły walkę, które z nich pierwsze wyśle człowieka w przestrzeń kosmiczną. Wówczas zwyciężyli Rosjanie, co poza kwestiami czysto propagandowymi, miało również znaczenie polityczne. W końcu "zimna wojna", a wraz z nią wyścig zbrojeń, trwała w najlepsze. Tę pasjonującą pogoń z czasem i przeciwnikiem opisuje Stephen Walker w książce "Kosmiczny wyścig. Zdumiewająca historia pierwszego człowieka, który opuścił ziemię". Przyznaję, że autor wykonał tytaniczną i niezwykle drobiazgową pracę. Efektem jego wysiłków jest blisko 500 - stronicowe opracowanie, które nadaje się na scenariusz filmu o pierwszym człowieku w kosmosie. Scenariusz oparty na faktach i materiałach źródłowych. Dość powiedzieć, że przebogata lista przypisów mieści się na ponad 50 stronach! Tu nie ma miejsca na fikcję, niedopowiedzenia czy tanie chwyty upiększające rzeczywistość.

Pełna recenzja książki dostępna jest na stronie:

Stephen Walker odrobił lekcję z historii ubiegłego stulecia. Trzyma się obranego tematu, jest zdyscyplinowany. Zwraca uwagę na chronologię zdarzeń, które składają się na opowieść o zimnowojennej rozgrywce dwóch supermocarstw. Kto pierwszy, ten lepszy i tylko jedno z państw może objąć stery międzynarodowego porządku geopolitycznego. Dla USA oraz ZSRR liczy się każda minuta, nowinka techniczna, a także niepowodzenie nieprzyjaciela, które zwiększa szanse na triumfalny lot w gwiezdne przestworza. Stephen Walker przygląda się kosmicznej batalii pomiędzy dwiema potęgami. Amerykanie wykładają karty na stół i potrafią przyznać się do potknięć. Sowieci gryzą się w języki, a w samej radzieckiej narracji na próżno szukać wzmianek o porażkach, które skrzętnie zamiata się pod dywan. Wspomniane różnice nie przeszkodziły autorowi w znalezieniu wspólnych mianowników działań obu supermocarstw, z czego na pierwszy plan wysuwa się cierpienie wykorzystanych zwierząt oraz mizoginia zespołów badawczych. Być może zaangażowanie kobiet w kosmiczny wyścig pozytywnie wpłynęłoby na przebieg prac, które w książce Stephena Walkera przypominają wielki chaos, a co nie pozostaje bez wpływu na nastroje uczestników obu stron wiekopomnego przedsięwzięcia. Presja czasu oraz naciski polityczne zmuszają ich do naginania zasad fizyki i naruszania standardów bezpieczeństwa. Liczy się zwycięstwo bez względu na wszystko. Kosmiczny lot Jurija Gagarina z 12 kwietnia 1961 roku to tylko fragment nieprzewidywalnej opowieści o gwiezdnym pojedynku supermocarstw, którą Stephen Walker przedstawił z właściwą jej dynamiką oraz napięciem.

Stephen Walker "Kosmiczny wyścig" Zdumiewajaca historia pierwszego człowieka, który opuścił Ziemię, przełożył Adam Wawrzyński,

Już w 1911 roku Konstantin Ciołkowski rosyjski naukowiec i wizjoner polskiego pochodzenia, w liście do Borysa Worobiewa, redaktora "Herald of Aeronautics Journal" pisał tak: "Ludzkość nie zostanie na Ziemi na wieki, w poszukiwaniu światła i miejsca do życia najpierw nieśmiało przekroczy granice atmosfery, a potem podbije cały Układ Słoneczny". Czy już wtedy miał nadzieję, że minie jedynie pięćdziesiąt lat, żeby te – w tamtym czasie wydawałoby się tak nieprawdopodobne i odległe plany podboju Kosmosu – tak szybko stały się faktem?

"Kosmiczny wyścig" idealnie zbudowany na ludzkich emocjach, ale też wiążący się z podjęciem ogromnej odpowiedzialności i ryzyka, które nieustannie towarzyszyły ówczesnym osobom odpowiedzialnym za wysłanie w Kosmos pierwszego człowieka oraz szkolącym się grupom kosmonautów ze Związku Radzieckiego i Stanów Zjednoczonych, wybranych do bycia pierwszymi w kosmosie, stanowi naprawdę kompleksową opowieść o przygotowaniach do pierwszego lotu kosmicznego. W jej tle natomiast wyraźnie widać szczytowy okres zimnej wojny, w którą właśnie weszły oba mocarstwa. I chociaż wiemy jak skończył się lot pierwszego człowieka w kosmos, to czytając "Kosmiczny wyścig", i tak nie powstrzymamy się od trzymania kciuków za powodzenie tejże misji.

Cieszy mnie, że Stephen Walker nie skupia się jedynie na historii oraz przygotowaniach do lotu Jurija Aleksiejewicza Gagarina, dwudziestosiedmioletniego, męża i ojca dwóch córek, byłego pilota myśliwców i oczywiście lojalnego swojemu krajowi komunisty, ale ukazuje plany podboju kosmosu na przykładzie wyścigu obu mocarstw. To powoduje, że książka staje się jeszcze bardziej nieodkładalna.

106 minut, w ciągu których Jurij Gagarin okrążył kulę ziemską, mając okazję zostać pierwszym człowiekiem w kosmosie, otworzyło tę, dotąd niezbadaną przestrzeń dla kolejnych śmiałków. Gdyby tego doczekał zmarły w 1935 roku Konstantin Ciołkowski, byłby zachwycony.

Autorowi należą się również brawa za dołączenie na końcu książki przebogatej bibliografii. Czytajcie. Z pewnością nie będziecie się nudzić.

• E-Booki
  • Do upolowania