Wielka Republika: W ciemność

Okładka książki Wielka Republika: W ciemność
Claudia Gray Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk Cykl: Star Wars: Wielka Republika (tom 3) Seria: Kanon Star Wars [Olesiejuk] fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Star Wars: Wielka Republika (tom 3)
Kanon Star Wars [Olesiejuk]
Anna Hikiert-Bereza
star wars wielka republika

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Do pierwszej #książki z serii gwiezdnowojennej Wielkiej Republiki podszedłem z dużą rezerwą, a i moja opinia na jej #temat była raczej zachowawcza. Nie spisałem jednak na straty tego projektu, który tworzy nowych bohaterów w znanym uniwersum zamiast eksploatować ciągle starych. Niemniej jednak do kolejnej części podszedłem po dość długiej przerwie. A tu proszę, jakie zaskoczenie! Ta #książka jest rewelacyjna. "W ciemność" oferuje nam historię z klimatem znanym ze starych dobrych przygód, gdzie mamy opuszczone stacje kosmiczne, tajemnicze posągi strzegące pradawnych sekretów i bohaterów, których losy śledzi się z zaangażowaniem. Przeciwnik też okazuje się czymś rzeczywiście groźnym. W pewnym momencie nie mogłem się oderwać! Szczerze polecam, jestem kompletnie kupiony!

Wyszedł z tego nawet lekki thriller? Horror? W 2 dni 500 stron, tak mocno wciągnęło i tak dobrze i gładko się czyta!

Na półkach: , , , , ,

Znacznie gorsza niż pierwszy tom cyklu Wielkiej Republiki ("Światło Jedi"). Choć jest to historia poboczna, rodzaj spin-offu, skierowana do młodszych czytelników.
Nastawiałem się na lekką, "wakacyjną" lekturę w klimatach Gwiezdnych Wojen, ale niestety książka była męcząca i dłużała się, szczególnie w drugiej połowie. Postacie było dość ciekawe, każda miała za sobą jakąś historię, której zgłębianie było interesujące. Natomiast motywacje bohaterów, ich zachowania i wypowiedzi były mało wiarygodne, infantylne i wielokrotnie zupełnie nielogiczne. Psuło to zabawę z czytania, jak i uniemożliwiało immersję.

Fabularnie uważam, że motyw opuszczonej stacji kosmicznej dawno zapomnianej cywilizacji jest mało oryginalny, ale można było go w interesujący sposób poprowadzić. Tu jednak mam wrażenie, że ważniejsze są emocje głównych bohaterów, zaś wątek główny staje się w którymś momencie zupełnie nieczytelny.

Plus za kilka interesujących faktów poszerzających uniwersum (np. Jedi poszukiwacze,), ale szkoda, że było ich znacznie mniej niż w "Świetle Jedi".

Podsumowując, myślę spokojnie można tę powieść pominąć, ponieważ jest to spin-off niewiele wnoszący do cyklu.

Typowa młodzieżówka, a więc książka "z drugiego szeregu", która dzieje się "obok" głównych wydarzeń, nie rozwijając zanadto (albo wcale) głównego wątku. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to pozycja ciekawa, ma dobrze zarysowanych bohaterów i dobrze się ją czyta. Warto poznać historię Reatha, choćby dla lepszego zrozumienia okresu Wielkiej Republiki.

Kolejna książka Claudii Gray z uniwersum Star Wars i zarazem kolejna książka z Wielkiej Republiki.
Gdzieś tak do połowy „W Ciemność” jest bardzo dobrze napisanym space horrorem. Potem horrorowa atmosfera przechodzi w bardziej przygodową i ze znacznie większą ilością akcji. A że jest to książka Claudii Gray, to przejście to jest zrobione świetnie.
Zdecydowanie największą zaletą tej historii są niesamowicie ciekawe i nietypowe postacie. Autentycznie każda z ważniejszych postaci tej książki zainteresowała mnie na tyle, że z chęcią wyczekuje na zaznajomienie się z kontynuacją ich losów.
Ze wszystkich trzech do tej pory wydanych w polsce Star Warsowych książek Claudii Gray „W Ciemność” jest najsłabszą, co oczywiście oznacza, że jest świetną książką (bo poprzednie były genialne).
Za to jest najlepszą z książek wydanych w ramach Wielkiej Republiki, które do tej pory miałum okazję czytać.

Zdecydowanie największą...

„W ciemność” jest dokładnie tym, czego oczekiwałem po serii High Republic. Czytając wcześniej „Światło Jedi” oraz „Próbę odwagi”, bawiłem się dobrze, ale brakowało mi skupionej przede wszystkim na bohaterach, rozrywkowo-przygodowej historii — a przecież właśnie tym są filmowe pierwowzory.

Książka opowiada o grupie istot, których niespodziewana katastrofa zmusza do współpracy w zupełnie nowym, nieznanym otoczeniu. To, że wśród nich będziemy mieć Jedi, każdy mógł się spodziewać, ciekawym jednak jest fakt, że autorka tak wykreowała postać pewnej nowej rasy, że choć jej ekspresja porównywalna jest do skały, to ja uwierzyłem, że jest to pełnoprawny członek ekipy.

Nie oznacza to, że reszta bohaterów jest mniej ciekawa. Poznajemy postacie o różnych charakterach i motywacjach, natomiast wiarygodności dodają im poznawane przez nas wydarzenia z przeszłości, które wpływają na to, kim bohaterowie są teraz. Przyznam, że dopiero tutaj mogłem zżyć się z postaciami świata Gwiezdnych Wojen i z przyjemnością śledzić ich historię, a nie historię świata przedstawionego. Owszem, w tle przewijają się wydarzenia znane z pozostałych powieści, jednak ta część jest chyba najbardziej "oderwana" od całej sprawy wielkiej katastrofy znanej ze „Światła Jedi”.

Filmy Star Wars od zawsze eklektyzmem stały, więc ogromnym plusem jest to, że w tej książce mamy mieszankę przeróżnych stylów. Znajdziemy tu trochę zespołowego heistu, elementy horroru, suspens niczym w kryminale, sceny walk oraz ucieczek wyciągnięte z książek przygodowych, a wszystko to przyprawione subtelnym, ale jak dla mnie dojrzałym humorem. Przepyszna mieszanka.

Gdybym miał znaleźć tu jakieś minusy, to naprawdę, musiałbym się czepiać. Dla niektórych minusem może być długość książki (500 stron na historię siedmiu postaci to dość mało), komu innemu nie przypasuje humor, bądź nie znajdzie dla siebie ciekawej postaci. Ja otrzymałem dokładnie to, czego po książce Gwiezdnych Wojen chciałbym się spodziewać. Polecam zapoznać się samemu, a sam już wypatruję kolejnych dzieł spod pióra autorki.

Książka opowiada o grupie istot, których niespodziewana katastrofa zmusza do...

Zakakująco udana gwiezdnowojenna lektura! Dopisek na okładce “książka dla młodzieży” nieco mnie zniechęcał, ale na szczęście “W Ciemności” to pełnoprawna powieść akcji, nadająca się dla każdego fana Gwiezdnych Wojen. Najbardziej cenię w niej zerwanie z męczącymi ten gatunek schematami - zawsze mamy bliźniaczą grupkę bohaterów, kolejną nieciekawą planetę do zbadania, nowych odtwórczych przeciwników do pokonania… Powieść Gray nie jest może rewolucyjna, ale należy uczciwie przyznać, że chociażby miejsce akcji czy relacje postaci zostały nakreślone w niej konsekwentnie i z pomysłem. Podobał mi się chociażby wybór antagonistów, którzy tym razem nie są stereotypowymi droidami/szturmowcami/wojownikami, ale przywołują skojarzenia z takimi Yuuzhan Vong’ami znanymi z poprzedniego uniwersum.
Jak dotąd, notorycznym problemem nękającym kolejne powieści Gray było dzielenie opowieści na setki wątków, które często wydają się całkiem niepotrzebne. Także i w tym przypadku wciągająca historia zostaje czasami gwałtownie przerwana, aby cofnąć się w czasie o parę lat, choć tym razem wstawki te są bardzo krótkie, co tym bardziej zwraca uwagę na ich zbędność. Natomiast jeśli chodzi o główny wątek powieści, jego najjaśniejszą stroną pozostają dobrze napisani bohaterowie. Oprócz obowiązkowej pary młodszych postaci, przeczytamy tu również o losach przedstawionych niejednoznacznie starszych rycerzy Jedi oraz pilotów frachtowca. W sumie narracja odbywa się z perspektywy co najmniej sześciu osób. Oczywiście jedne z nich przypadły mi do gustu bardziej, a inne mniej, jednak każdy powinien znaleźć kogoś dla siebie.
Podczas lektury w pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że autorka całkiem sprytnie przemyca do tych kosmicznych przygód bliskie każdemu czytelnikowi podteksty. Naturalne wydają się zagadnienia dotyczące dorastanie, jednak mowa tu również o chociażby miękkich narkotykach czy trudach życia w imię określonej idei. Przez to wnikanie w umysły podrzędnych Jedi, bardziej niż kiedykolwiek zaczęli mi oni przypominać prawdziwych duchownych. Bardzo lubię, kiedy gwiezdnowojenne książki wychodzą poza swoje sztampowe ramy i starają się podjąć zagadnienia bardziej skonkretyzowane, przybliżając się do powieści gatunkowych - za to lubię trylogię o admirale Thrawnie, to bardziej batylistyczny kryminał niż opis kolejnych awanturniczych przygód w odległej galaktyce. Wracając jednak do rzeczy, “W ciemności” to kawał naprawdę przyzwoitego, oryginalnego sci-fi. Ma swoje mankamenty - mogłoby być chociażby nieco krótsze, a jeden wątek zdecydowanie powinien zostać dokończony - jednak na tle bardzo mizernej konkurencji, wypada wręcz znakomicie, co upewnia mnie w przekonaniu, że jego autorka to w tym momencie jedna z lepszych współtwórczyń gwiezdnowojennego uniwersum.

"W ciemność" to młodzieżowy tytuł z serii Wielka Republika. Poznajemy kilkoro głównych bohaterów, z czego większość to Jedi. Wprowadzenie jest całkiem solidne, spotykamy Reatha, padawana, który jest zmuszony wyruszyć na misję, której bardzo nie chce no i... Oczywiście w pewnym momencie coś idzie nie tak.

Klimat Star Wars został tu fajnie zachowany, mamy sporo Jedi, ale pojawiają się też kupcy, przemytnicy i silni, starzy przeciwnicy, ale też i nowi. Jest to naprawdę fajnie napisana przygoda, czyta się ją szybko i bez zgrzytów.

Bohaterowie są ciekawie zarysowani i choć przez ich liczbę nie możemy dogłębnie poznać żadnego z nich, tak z wieloma poczułam się naprawdę całkiem blisko.
Fabuła tej historii jest wciągająca i można się przy niej dobrze bawić. Autorka zastosowała kilka ciekawych zwrotów akcji i wprowadziła całkiem oryginalne pomysły, które warto docenić 😃

W oczy bardzo kłuła mnie nieudolność Jedi i zakonu w tej książce, niektóre sytuacje były absurdalne i część z nich mi po prostu nie podeszła. Po znamienitych rycerzach i mistrzach spodziewałam się trochę bardziej spójnych i przemyślanych działań.

Inna sprawa, która była trochę nużąca to powrót do wydarzeń z poprzednich dwóch części tej serii. Ja wiem, że ta historia ma być przedstawiona z kilku perspektyw, pomysł całkiem oryginalny, ale mi się nie do końca podoba, byłam trochę znudzona wałkowaniem jednego tematu.
Niektóre wydarzenia w tej powieści były bardzo łatwe do przewidzenia i zaskoczeń zaliczyłam niewiele, chociaż nie powiem, miło spędziłam czas z tą książką.

Podsumowując, "W ciemność" na pewno nie będzie moją ulubioną książką z tego uniwersum, a cała seria na ten moment niezbyt mnie do siebie przekonuje, ale i tak na pewno będę sięgać po kolejne części.
Poza tym jest to naprawdę przyjemna młodzieżówka, przy której można miło spędzić czas, idealna na zastój czytelniczy, bo gładko się przez nią płynie, a większość bohaterów można polubić.

Klimat Star Wars został tu fajnie zachowany, mamy sporo Jedi, ale...

Dank Farrik! Ale męczyłem tą książkę. Pierwsze podejście do High Republic i taka porażka... Komiksy z tej epoki są fajne i ciekawe - ale jeżeli powieści mają być takie jak ta... to ja dziękuje. Od początku miałem wrażenie że bohaterowie sami nie wiedzą dokąd zmierzają. Fabuła całej książki nie wiedziałem do czego zmierza. Jedyny fajny fakt to że pokazano wątpliwości niektórych Jedi czy to co się uczą jest do końca właściwe. Może jest to wstęp do szarych rycerzy...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jeżeli widzisz połączenie Star Wars i Claudia Gray to bierz w ciemno. Autorka Utraconych Gwiazd i Więzów Krwi po raz kolejny odwaliła dobrą robotę. Liczę na wydanie jej kolejnych powieści spod szyldu Star wars w Polsce.

Claudia Gray The High Republic: Into the dark Zobacz więcej
Claudia Gray The High Republic: Into the dark Zobacz więcej