Armia Republiki Rzymskiej od okresu królewskiego do czasów Juliusza Cezara

Okładka książki Armia Republiki Rzymskiej od okresu królewskiego do czasów Juliusza Cezara Michael M. Sage
Michael M. Sage Wydawnictwo: Napoleon V historia
historia
Napoleon V
2021-07-01
2021-07-01
wojskowość powszechna

Książkę można zasadniczo podzielić na dwie części. Pierwsza z nich dotyczy ogólnych rozważań na temat charakteru rzymskiej armii od okresu królewskiego do czasów Juliusza Cezara. Składają się na nie przemyślenia dotyczące takich kwestii jak organizacja wojsk rzymskich, jej uzbrojenie, system kar i nagród, budowa obozów, rekrutacja, sztuka oblężnicza, no i oczywiście charakter przemian zachodzących w armii. Poza tym Sage w skrótowy sposób opisuje kilkanaście kampanii i bitew, które armia rzymska stoczyła w tamtym okresie. Mowa tutaj chociażby o wojnach samnickich, walce z Pyrrusem, wojnach punickich, bitwach pod Kynoskefalaj, Pydną, Zamą, Kannami, Farsalos czy Carrhae. O wyborze takich czy innych starć można oczywiście dyskutować - osobiście zabrakło mi na przykład opisu bitwy pod Arausio. Poza tym, autor trochę w stylu Johna Keegana, stara się okazać jak wyglądało doświadczenie samej bitwy przez legionistę. Muszę przyznać, że lektura była dość ciekawa, myślę, że pozycja pozwoliła mi usystematyzować pewne kwestie, o których czytałem w innych książkach dotyczących poszczególnych bitew. Pewien zawód może natomiast budzić warstwa graficzna książki. Pozycja zawiera dwie mapy - Italii oraz Imperium Rzymskiego w chwili śmierci Gajusza Juliusza Cezara, schemat legionu manipularnego w szyku i kilkanaście ilustracji przedstawiających legionistów lub ich uzbrojenie. Niestety, jeśli ktoś planuje śledzić ruchy czy ustawienie wojsk na polach bitew omawianych przez autora to musi posiłkować się internetem lub innymi pozycjami.

• Starożytność
  • History
  • Starożytność
  • Posiadam na czytniku (polskojęzyczne)