5 typów osobowości, które mogą zniszczyć ci życie

Znak Koncept
2021-08-11
2021-08-11
Alicja Laskowska

Książka przedstawia 5 typów toksycznych i bardzo niebezpiecznych osobowości. Ludzie ci zwykle są bardzo podstępni, bezwzględni i dążą po trupach do celu. Niestety nie ma wielu konkretnych wartościowych rad jak sobie z nimi radzić, bo według autora (tak wywnioskowałam) ten typ zawsze wygra. Trzeba więc szybko wziąć nogi za pas. Problem w tym, że gorzej sobie uświadomić na początku znajomości, że to jest ten zły typ. Ten poradnik może w tym pomóc. Poradnik pokazuje jednak podstawy. Nie jest zbyt rozbudowany merytorycznie. Jest tu trochę lania wody i powtórzeń. Zdecydowanie jednak polecam. Zawsze może nam się ta wiedza przydać.

10/10! Podstawy społeczeństwa. Żałuję, że nie przeczytałam jej wcześniej.
Jeśli czujesz, że ktoś w Twoim otoczeniu jest wampirem energetycznym, to bardzo prawdopodobne, że znajdziesz opis jego osobowości w tej książce.

Koniecznie przeczytaj, dla mnie mistrzostwo.

10/10! Podstawy społeczeństwa. Żałuję, że nie przeczytałam jej wcześniej.

Jak z takimi ludźmi rozmawiać, jak działać? Bardzo przydatna książka, wyjaśniająca i krok po kroku ucząca działania w bardzo trudnych relacjach....

znowu czysta psychologiczna teoria - można sobie coś uświadomić, ale porad konkretnych - jak zwykle w takich pozycjach - brak.

Myślę, że pozycję należy traktować jedynie jako wstęp do bardzo rozległego tematu. Jednak warto ją przeczytać, bo ma całkiem sporo do zaoferowania ta książka.

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że większość z nas (o ile nie każdy) spotkała na swej życiowej drodze osobę toksyczną: w rodzinie, na studiach, w pracy i gdzie tam jeszcze bywacie. Bywa, że od takich ludzi ciężko się odciąć, a nawet nieraz ciężko zauważyć ich toksyczność zwłaszcza, jeśli winy non stop szukamy w sobie.

Bill Eddy napisał książkę związaną właśnie z ludźmi o toksycznym usposobieniu. Wymienił i opisał 5 typów osobowości charakteryzujących się zachowaniami wysokokonfliktowymi oraz podał wskazówki służące jak najszybszemu rozpoznaniu takich ludzi. Autor opisuje sposoby radzenia sobie z "toksykami", podaje życiowe przykłady i bierze również pod uwagę fakt, że całkowite odcięcie bywa niemożliwe - stąd rady odnoszące się do komunikacji z tego typu ludźmi. Co ciekawe: nie pominął tych, którzy sami często generują konflikty i dla nich także ma wskazówki.

Wysoko konfliktowi ludzie są wampirami energetycznymi. Potrafią sprawić, że człowiekowi nic się nie chce, jest przygnębiony, a jego stan zaczyna odznaczać się gorszym zdrowiem zarówno od strony psychicznej, jak i fizycznej. Żałuję, że wcześniej nie znałam tej książki, ale cieszę się, że mogłam ją przeczytać. Myślę, że rozjaśnia wiele kwestii i pozwala także ćwiczyć pewne umiejętności w sobie.

To, co zawsze podkreślam przy tego typu książkach: żadna literatura nie zastąpi terapii, a jedynie nakreśla temat. Jeśli człowiek ma poczucie, że potrzebuje pomocy - warto zgłosić się do specjalisty.

Książka napisana prostym językiem, poparta przykładami wziętymi z życia, które pozwalają lepiej zapamiętać treść. Jeśli o mnie chodzi: polecam.

Bill Eddy napisał książkę związaną właśnie z...

Istnieje 5 typów ludzi, którzy mogą zrujnować nam życie. Charakteryzują się tak zwaną wysoko konfliktową osobowością, co oznacza, że zamiast rozwiązywać i łagodzić nieporozumienia, podsycają je. Swoje ofiary atakują emocjonalnie, słownie, finansowo, czasem i fizycznie. Nie zawahają się złożyć sprawę w sądzie, skargi, zniszczeniem czyjejś reputacji. Zrujnują finansowo, zdrowotnie, potrafią drugiego człowieka kompletnie załamać. A powód może być błahy. Choć wysoko konfliktowe osobowości stanowią całe szczęście tylko 10% ludności, to natknie się na nich każdy, choć nie każdy będzie oczywiście ofiarą. Niestety znajdziemy ich wszędzie: w rodzinie, wśród znajomych, sąsiadów, współpracowników, i w każdym innym kręgu.

Bill Eddy, autor poradnika "5 typów osobowości, które mogą zniszczyć ci życie" na co dzień jest psychoterapeutą, prawnikiem, mediatorem, współzałożycielem i prezesem High Conflict Institute. Swoim doświadczeniem z sali sądowej oraz gabinetu terapeutycznego dzieli się z czytelnikami na łamach niniejszej książki. Uważa on, że wysoko konfliktowe osoby działają według pewnych schematów, dzięki temu łatwo je rozpoznać. Natomiast znając ich znaki ostrzegawcze, można zrobić wszystko, by nie zostać ich ofiarą.

Osoby, na które powinniśmy uważać posiadają osobowość narcystyczną, bordeline, socjopatyczną, paranoidalną lub histrioniczną. Jeżeli u takiego człowieka wystąpią jeszcze zaburzenia psychiczne (co jest częste w tych przypadkach),lepiej wiedzieć, jak zachować się, by nie ucierpieć. Jak nauczyć się radzić sobie na co dzień, mając w swoim kręgu osobę wysoko konfliktową? O tym traktuje bardzo jasno ten poradnik. Napisany jest prostym i zwięzłym językiem. Autor odnosi się do przejrzystych przykładów (nawet ze świata show biznesu),które uzmysławiają czytelnikowi o co chodzi. Czyta się szybko i przyjemnie, choć lepiej dawkować wiedzę, analizować potencjalnych wysoko konfliktowych "podejrzanych" i zapamiętywać strategie radzenia sobie z nimi. Myślę, że to poradnik, do którego będzie się wracać i warto go mieć w swojej biblioteczce.

Bill Eddy i jego książka pt. „5 typów osobowości, które mogą zniszczyć Ci życie” to świetne kompendium wiedzy odnośnie osobowości wysoko konfliktowych (WKO).
Ludzi, którzy z ściśle określonymi cechami zaburzeń osobowości, towarzyszą nam - często - od zawsze.

Książa pozwala nam zrozumieć zasadę działania osób WKO, poznać ich zachowania oraz motywację. Opisane są m.in. typy „ja jestem najlepszy, ty jesteś nikim”, „typ okrutnego oszusta” czy „typ mocno podejrzliwy”.

Wiedzieliście, że na świecie 10% całej populacji stanowią osoby wysoko konfliktowe?
Wychodzi na to, że co dziesiąta osoba w naszym otoczeniu jest WKO i każdy z Nas w swoim życiu ma lub miał z nią doczynienia. Zatem jak nie zostać ofiarą lub jak sobie poradzić z osobą destrukcyjną?

Bill Eddy pomimo naukowych faktów odnośnie danej osobowości wspiera czytelnika również przykładami osób wysoko konfliktowych. Zawarł również opis zachowań, relacji, a także wpływ jaki toksyczne osoby wywarły na otoczenie.

Autor pokazuje czytelnikowi w bardzo prosty i przejrzysty sposób jak radzić sobie z wyniszczającymi relacjami oraz jak ich unikać. Pokazuje jak sobie radzić, jak STAWIAĆ GRANICE, jak zakończyć taką relacje. Jak wspierać osoby będące w takich relacjach.

Pozycja polecana dla osób, które z powodu charakteru swojego zawodu mają do czynienia z wysoko konfliktowymi osobami, dla osób pracujących terapeutycznie z WKO. Dla osób, które są w takich relacjach i szukają wiedzy/wsparcia.

Książka zawiera ogrom wiedzy zarówno praktycznej jak i merytorycznej.

,,Wysoko konfliktowe osoby mogły się takie urodzić lub wykształcić swoje schematy zachowania w efekcie przemocowego wychowania lub przesadnie pobłażliwego traktowania w dzieciństwie, a także za sprawą naszej obecnej ,,wysoko konfliktowej” kultury medialnej. Nie chcą mieć problematycznej osobowości, zwłaszcza że często rujnuje im ona życie, podobnie jak wszystkim dookoła. Jednak owe schematy są bardzo głęboko zakorzenione i trudne do wyplenienia.”

Bill Eddy w swojej książce pod tytułem ,,5 typów osobowości, które mogą zniszczyć ci życie” dzieli się z nami, czytelnikami, swoim wieloletnim doświadczeniem prawnika, terapeuty i specjalisty od mediacji. Eddy przybliża zagadnienie wysoko konfliktowych osobowości. To zaburzenie psychiczne dotyczy około 10% ludności, więc szanse, że ja (jako przyszła lekarka) i ty (czymkolwiek się zajmujesz) spotkamy na swojej drodze taką osobę są naprawdę spore. Co więcej, zgodnie z uknutą przez autora tezą potwierdzoną badaniami, ilość osób z tym zaburzeniem będzie stale rosnąć, bo przyczynia się do tego otaczająca nas ,,medialna” rzeczywistość…

Eddy tłumaczy i prezentuje cenne oraz praktyczne wskazówki jak radzić sobie z WKO. Poradnik ten jest napisany prostym, przystępnym językiem, dzięki czemu książkę czyta się przyjemnie, a wiedza jest przystępna dla każdego – nawet, jeżeli ktoś nie ,,siedzi” w psychologicznych tematach. Styl pisania autora przywodzi mi na myśl eseje, w których kolejno porusza te same zagadnienia, ale w odniesieniu do różnych typów WKO (bo jest ich aż 5, zgodnie z tytułem 😉 ). Bardzo przydatne, w moim odczuciu, są także odniesienia do prawdziwych sytuacji, dzięki czemu pełniej można zrozumieć daną problematykę.

,,5 typów osobowości…” to naprawdę pouczająca lektura i myślę, że każdy może z niej wyciągnąć cenne informacje!

Duże pozytywne zaskoczenie - poradnik o jasnej, dobrze rozplanowanej strukturze, przybliżający wiedzę o WKO w stopniu pozwalającym na zyskanie wystarczającej wiedzy w temacie, ale bez przytłaczania czytelnika naukowymi faktami.
Autor najwięcej uwagi poświęca praktycznemu zastosowaniu posiadanej wiedzy, tj. wychwytywaniu niepokojących sygnałów na pierwszych etapach znajomości, rozwiązywaniu konfliktów oraz, ewentualnie, technikom stosowanym w kontakcie z osobą wysokokonfliktową.

Bill Eddy emocjami i konfliktami zajmuje się zawodowo, a jako mediator poświęcił ostatnie trzydzieści lat swojej pracy na pomoc w rozwiązywaniu nieporozumień. Eddy wyróżnia pięć osobowości, przy których powinniśmy zachować szczególną ostrożność: typ borderline, narcystyczny, paranoidalny, antyspołeczny lub histrioniczny. Każdy z nich jest po krótce scharakteryzowany, ale w rozdziałach znajdują się też praktyczne wskazówki dotyczące rozpoznania pewnych cech charakterystycznych dla tej osobowości, a także postępowanie w kontakcie i ewentualnie zakończenie danej relacji. Plusem książki jest przystępny język i brak mentorskiego tonu, a Eddy wyposaża czytelnika w umiejętności nie tylko pozwalające mu odciąć się od WKO, ale także zatroszczyć się o siebie w sytuacji, gdy nie możemy takiej relacji rozwiązać.

Jak wspomina sam autor, w kontekście tła historycznego żyjemy w czasach, gdy mamy nadzwyczaj wysokie szanse spotkania osobowości wysokokonfliktowych na swojej drodze. Dlatego warto sięgnąć po ten poradnik - by wiedzieć, jak postępować, mądrze stawiać granice i przede wszystkim zadbać o siebie.

"WKO, które mogą zniszczyć ci życie, to zaledwie 10% populacji, choć w praktyce mają wpływ na prawie każdego z nas. Wszyscy możemy sobie pomóc zagłębiając wiedzę na temat tych problematycznych osobowości oraz ucząc się, jak reagować i jak nie reagować. Możemy być empatyczne i jednocześnie dbać i własny dobrostan. Teraz wszystko zależy od ciebie!"

Znasz kogoś, kto ma ekstremalne wahania nastrojów? Kogoś, kto we wszystkim węszy spisek lub kto ciągle skłóca ludzi? Kogoś, kto wini innych za swoje problemy? Gdy wysoko konfliktowa osoba cierpi na zaburzenia osobowości - typ borderline, narcystyczny, paranoidalny, antyspołeczny lub histrioniczny - potrafi być agresywna. A gdy już znajdziesz się na jej celowniku, zerwanie relacji może być bardzo trudne. Istnieją jednak sposoby, by się przed tym uchronić. Wykorzystując metody rozwiązywania konfliktów oparte na empatii, Bill Eddy - prawnik i terapeuta z ogromnym doświadczeniem w prowadzeniu mediacji - nauczy czytelnika, jak: zauważyć charakterystyczne oznaki konfliktowych osobowości, radzić sobie w relacjach z wysoko konfliktowymi osobami w pracy i w życiu prywatnym oraz jak bezpiecznie unikać groźnych i stresujących interakcji z wysoko konfliktowymi osobami lub kończyć z nimi relacje.

Bardzo dobra pozycja książkowa, oryginalna w swojej treści i naprawdę ciekawa. Nie spotkałam się wcześniej z taką książką, dowiedziałam się z niej wielu ważnych informacji, które z pewnością mogę wykorzystać w codziennym życiu. I to jest w niej tak interesujące - że opowiada o codzienności, o osobach, które każdy z nas na swojej drodze życiowej może spotkać. Autor pokazuje i uświadamia w bardzo przystępny sposób i prostym językiem oraz przekazem, jak radzić sobie, gdy właśnie takie osoby znajdą się w naszym otoczeniu.

Książkę czyta się szybko, ale moim zdaniem nie warto tego robić, ja starałam się chłonąć powoli wiedzę zawartą na kartach książki, by zapamiętać z niej jak najwięcej. Momentami książka była dość nużąca, ale gdy autor posiłkował się wieloma przykładami autentycznych osób i ludzi, wracała ciekawość i zaangażowanie w czytanie. Ta książka to jakby poradnik i przewodnik po zdrowych relacjach międzyludzkich, ukazujący porady i przestrogi. Jego szata graficzna jest schludna, przez co łatwo się w książce połapać. Porady są ukazane krok po kroku, przez co książka jest czytelna niemalże dla każdego czytelnika, którego interesuje ta tematyka.

Prostota, konkret i prostolinijne podejście do problemu to z całą pewnością największe zalety tej pozycji. Jest to dział z pewnych względów psychologiczny i naukowy, a mimo to, brak w nim trudnych do zrozumienia wyrażeń i zwrotów. Polecam tę pozycję, ponieważ jest ona bardzo ciekawa i przekazuje wiele ciekawych informacji popartych przykładami i dowodami. Bardzo dobry przewodnik po toksycznych relacjach i poradnik, mający na celu sprawić, by w naszym życiu otaczały nas jedynie przyjazne nam i zdrowe psychicznie osoby. Polecam.

"Jeśli myślisz, że nigdy nie spotkałeś kogoś takiego jak ludzie, których właśnie opisałem, to zapewniam cię - jesteś w błędzie. Po prostu nie znalazłeś się jeszcze na celowniku wysoko konfliktowej osoby."

Znasz kogoś, kto ma...

• Psychologia