Łoś. Opowieści o gapiszonach znad Biebrzy

Okładka książki Łoś. Opowieści o gapiszonach znad Biebrzy Piotr Dombrowski, Paweł Średziński
Okładka książki Łoś. Opowieści o gapiszonach znad Biebrzy
Piotr DombrowskiPaweł Średziński Wydawnictwo: Paśny Buriat flora i fauna
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
flora i fauna
Wydawnictwo:
Paśny Buriat
Data wydania:
2021-06-01
Data 1. wyd. pol.:
2021-06-01
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788396124913
Średnia ocen

8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Afro-Warszawa Mamadou Diouf, Jacek Łagowski, Paweł Średziński
Ocena 8,0
Afro-Warszawa Mamadou Diouf, Jace...
Okładka książki Afryka w Warszawie. Dzieje afrykańskiej diaspory nad Wisłą Mamadou Diouf, Paweł Średziński
Ocena 7,0
Afryka w Warsz... Mamadou Diouf, Pawe...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
90
57

Na półkach:

Świetna książka. Podchodziłam trochę sceptycznie, bo jeden z autorów jest myśliwym, ale spokojnie - niepraktykującym. Jest to bardzo dobre opracowanie gatunku w formie opowieści, naprawdę miałam wrażenie jakbym była w terenie. Ponadto, książka dość szczegółowo porusza ważne zagadnienia z zakresu ochrony prawnej i łowiectwa w Polsce, więc jeśli kogoś nie interesują same łosie (w co nie wierzę 😉),to warto po nią sięgnąć chociażby z tego powodu. W treści sporadycznie pojawiają się również inni zwierzęcy bohaterowie, jednak łosie zawsze pozostają w tle. Książka jest spójna, szalenie interesująca, przepięknie wydana - dla mnie same plusy. Musicie ją mieć!

Świetna książka. Podchodziłam trochę sceptycznie, bo jeden z autorów jest myśliwym, ale spokojnie - niepraktykującym. Jest to bardzo dobre opracowanie gatunku w formie opowieści, naprawdę miałam wrażenie jakbym była w terenie. Ponadto, książka dość szczegółowo porusza ważne zagadnienia z zakresu ochrony prawnej i łowiectwa w Polsce, więc jeśli kogoś nie interesują same...

więcej Pokaż mimo to

avatar
945
180

Na półkach: ,

Łoś, zwierzak z wyglądem jak z bajki, od zawsze żyje wśród naszych lasów i puszcz i fascynuje coraz to nowe pokolenia miłośników przyrody. Ogromny, majestatyczny, spokojny gapiszon przemierza nasze lasy i bagna w spokoju tocząc swój żywot.

Autorzy opowieści o tym zwykłym-niezwykłym zwierzęciu to zapaleni pasjonaci przyrody. Paweł Średziński, podróżnik, historyk, a przede wszystkim wielki miłośnik przyrody angażuje się od lat w ochronę przyrody na terenach wschodniej Polski, Piotr Dombrowski, leśnik, wielki miłośnik natury, pracownik Biebrzańskiego Parku Narodowego przemierza ostępy puszcz, by działać w kierunku poprawy warunków życia zwierząt. Autorzy stworzyli idealny tandem pisarsko-badawczy, czego rezultatem jest książka o łosiu.
Książkę przeczytałam jednym tchem. Dostajemy tu rok z życia łosia, opowieść podzielona jest na miesiące, ale nie tylko o łosiu tu przeczytamy. Poznajemy życie lasu, bagien, puszczy, które same w sobie stanowią organizm, z jego współzależnościami, uwarunkowaniami, w którym wszystkie elementy pasują do siebie idealnie.

Opowieść tętni życiem, czytając miałam wrażenie, że wprost czuje zapachy i słyszę odgłosy przyrody wokół. „Cały rok czekam na ciszę i bezludność zimowych połaci bagien, plusk niewielkich przelewów na rzece i niosące się echem krakanie kruka”. Autorzy piszą o odczuciach, jakie towarzyszą obcowaniu z przyrodą, o ulotnych momentach, widokach, nastrojach, emocjach jakich można doznać tylko przy obcowaniu z dziką naturą. Nic nie jest w stanie tego zastąpić i niczego nie można z tym porównać.

W książce dostajemy solidną i merytoryczną opowieść o historii łosia w Polsce, ale i nie tylko. „Genetycy potwierdzili, że [populacja łosia] jest nad Biebrzą nieprzerwanie od czasu, kiedy łosie zasiedliły ten obszar po szczycie ostatniego zlodowacenia”. Poznajemy zwyczaje gapiszonów, dietę, rozmnażanie, wychowywanie młodych, stosunek do innych zwierząt, czy ludzi. Te spokojne zwierzęta, choć ogromne, zasługują na miano gapiszonów, powoli przemierzają swoje tereny, nie szkodząc innym i nie stanowią zagrożenia dla innych gatunków. „[łoś] nigdy jednak nie zaatakuje bez powodu. W naturze zwierząt nie ma niepotrzebnej agresji”. Bardzo dużo tu interesujących ciekawostek z życia łosi, o których pewnie niewiele osób wie, ale też nie dużo jest publikacji na ten temat. „Łoś nie dość, że pływa, to potrafi jeszcze nurkować. Pod wodą może przebywać około minuty, poszukując w niej zielonego pokarmu”.

Jestem zauroczona tą opowieścią o łosiu, ale nie tylko, bo tak naprawdę jest to relacja z roku funkcjonowania nadbiebrzańskich bagien, rzek i lasów. Wspaniała, ciepła, pełna miłości oraz szacunku dla otaczającego świata, a do tego uwrażliwiająca na problemy, z którymi zmaga się współczesny biolog, ekolog i obrońca przyrody. Poznajemy tajniki polowań, strzelanie do zwierząt dla rozrywki, bo tylko tak można nazwać bezsensowne zabijanie tysięcy ptaków, czy zwierząt niby to w imię poprawy kondycji ekosystemu, niby, bo w rzeczywistości polowania tylko niszczą ekosystem dla zaspokojenia rojeń o wielkości myśliwych. „Już w czasie dnia kazka nie jest łatwym celem i zwykło się mówić: jedna kaczka na jedną paczkę amunicji. […] Dużo kaczek zostaje tylko zranionych i dogorywa w trzcinowiskach okalających stawy i jeziorka, które obstawia się myśliwymi”.

„Łoś. Opowieści o gapiszonach z krainy Biebrzy” to nie tylko kapitalna opowieść, ale też album z niesamowitymi zdjęciami Piotra Dombrowskiego, który, jak niewielu, umie uchwycić czar lasu, łąk, mokradeł, roślin i zwierząt, a jego zdjęcia łosi są tak urokliwe i mają w sobie tyle intensywności, że nie można przestać się im przyglądać.

http://www.hossula.pl/nature/piotr-dombrowski-pawel-sredzinski-los-opowiesci-o-gapiszonach-z-krainy-biebrzy/

Łoś, zwierzak z wyglądem jak z bajki, od zawsze żyje wśród naszych lasów i puszcz i fascynuje coraz to nowe pokolenia miłośników przyrody. Ogromny, majestatyczny, spokojny gapiszon przemierza nasze lasy i bagna w spokoju tocząc swój żywot.

Autorzy opowieści o tym zwykłym-niezwykłym zwierzęciu to zapaleni pasjonaci przyrody. Paweł Średziński, podróżnik, historyk, a przede...

więcej Pokaż mimo to

avatar
175
167

Na półkach:

Świetnie napisana relacja z wielomiesięcznej obserwacji łosi nad Biebrzą, poprzetykana refleksjami przyrodniczymi i zilustrowana kapitalnymi, często bardzo zabawnymi zdjęciami.
Ta książka jest ważna, ponieważ nie tylko popularyzuje wiedzę o łosiach (i szerzej o przyrodzie),ale też ma wyraźny cel szerzenia postawy pełnej ciepłych uczuć i zaangażowania. Obaj autorzy udowadniają w sposób trudny do podważenia, że człowiek już aż nadto wpłynął na przyrodę (oczywiście fatalnie) i czas najwyższy na dobrze zaplanowany odwrót. Część Polski (a zapewne i świata) powinna być pozostawiona samej sobie i stać się jedynie miejscem obserwacji i przyjemnego spędzania czasu.
[ponawiam swoją opinię, którą właściciel lubimyczytac.pl najwyraźniej ma gdzieś, że po zmianach używanie serwisu jest okropne - niewygodne, nieintuicyjne i zawiłe. Naprawdę nie chce się tu wchodzić - a przecież warto z uwagi na ogrom świetnej jakości treści tworzonej przez użytkowników]

Świetnie napisana relacja z wielomiesięcznej obserwacji łosi nad Biebrzą, poprzetykana refleksjami przyrodniczymi i zilustrowana kapitalnymi, często bardzo zabawnymi zdjęciami.
Ta książka jest ważna, ponieważ nie tylko popularyzuje wiedzę o łosiach (i szerzej o przyrodzie),ale też ma wyraźny cel szerzenia postawy pełnej ciepłych uczuć i zaangażowania. Obaj autorzy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  45
 • Przeczytane
  15
 • Posiadam
  3
 • Przyrodnicze
  2
 • Chcę w prezencie
  2
 • Zoopółka
  1
 • Naukowa Dżungla
  1
 • Typ B: Gatunek: Przyrodnicza
  1
 • W domowej bibliotece
  1
 • Las
  1

Cytaty

Więcej
Piotr Dombrowski Łoś. Opowieści o gapiszonach znad Biebrzy Zobacz więcej
Paweł Średziński Łoś. Opowieści o gapiszonach znad Biebrzy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także