Harry Styles. Nieoficjalna biografia

Okładka książki Harry Styles. Nieoficjalna biografia Danny White
Okładka książki Harry Styles. Nieoficjalna biografia
Danny White Wydawnictwo: Słowne (dawniej Burda Media Polska) biografia, autobiografia, pamiętnik
Harry. The Unofficial Biography
Słowne (dawniej Burda Media Polska)
2021-07-14
2021-07-14
Andrzej Goździkowski
biografia 1D 1Direction One Direction Harry Styles

"Jeśli bez przerwy pozostajemy w strefie komfortu, narażamy się na nudę. Czasami trzeba zaryzykować i zacząć wszystko od nowa."
Harry Styles

Od kilku lat rozbrzmiewa muzyka Harriego Stylesa w naszym domu, za sprawą szczególnej sympatii córki do twórczości kompozytora i piosenkarza. Utwory Stylesa kierowane do szerokiej publiczności szybko wpadają w ucho, zanim się człowiek zorientuje, nuci je pod nosem. Reprezentują ciekawą alternatywę dla muzyki klasycznej dominującej w programie nauczania szkoły muzycznej, zatem nic dziwnego, że córka chętnie angażuje się w ich słuchanie. Mnie z kolei, oprócz oprawy muzycznej, podobają się produkcje teledyskowe, nie wszystkie w równym stopniu, ale przyciągają uwagę. Z zainteresowaniem sięgnęłyśmy po biografię muzyka, co prawda, nieoficjalną, lecz dającą ogólną orientację w zawodowym i prywatnym życiu Stylesa.

Książka bazuje na wycinkach prasowych, wypowiedziach recenzentów, wywiadach udzielanych przez Harriego Stylesa. Nie ma w niej nic odkrywczego, ale zgrabnie porządkuje dorobek artysty i wrzuca kilka anegdot. Wychodzi od szczęśliwego dzieciństwa na brytyjskiej prowincji, by gładko przejść do pierwszych szlifów nabierania obycia scenicznego w nastoletniości. Przybliża historię udziału w programie rozrywkowym "X Factor", osiągnięcia głosowe Stylesa, utworzenie zespołu One Direction. One Direction, który staje się motywem przewodnim na kilkadziesiąt stron. Sukces pierwszego singla, błyskawicznie powiększająca się rzesza fanów, ale i internetowy hejt. Kolejne albumy i trasy koncertowe napędzające oszałamiającą sławę. Następnie twórczość solowa, założenie wytwórni płytowej, tworzenie piosenek dla innych artystów. Wzmianki o przygodzie z kinem, miłości do tatuaży, eksperymentach z modą. Plotki o życiu uczuciowym.

Wyłania się ciekawa postać artystyczna Harriego Stylesa, odważne sceniczne zwierzę, które lubi realizować się na wielu frontach. Nie boi się iść pod prąd, by wyrażać siebie. Autentyczność, naturalna wiara w siebie, emocjonalna samowystarczalność, a także wytworność, wyrafinowany gust i oryginalny styl. Wolny duch, ujmuje powierzchownością, potrafi oczarować publiczność. Towarzyska dusza, łatwo skupia na sobie uwagę publiczności. Biografia mówi o świetnym głosie i nietuzinkowości Stylesa, swobodnym poruszaniu się na granicy oddzielającej ikonę popkultury od zwyczajnego człowieka. Nawiązuje do wad charakteru i potknięć w karierze. Jednak to wszystko dostrzegają fani Harriego Stylesa i bez biografii. Liczyłyśmy na większe uchylanie rąbka tajemnic, ponad to, co już nagłośniły media o artyście obdarzonego niewątpliwą charyzmą.

bookendorfina.pl

Harry Styles

"Rewolucja zaczynam się od drobnych gestów. I coraz więcej ludzi uświadamia sobie, że właśnie w ten sposób można zmienić świat."

Znacie zespół One Dorection? Z pewnością chociaż o nim słyszeliście. To właśnie dzięki temu zespołowi Harry Stylee zyskał sławę, a potem rozgłos jako solowy piosenkarz, aktor i ikona mody. Chcielibyście bliżej poznać jego postać?

W książce mamy dwanaście rozdziałów, które pomagają nam pokolei prześledzić losy gwiazdora, poznać jego drogę do sławy i liczne ciekawostki z jego życia.

Nie brakuje tu też także oczywiście zdjęć, czy cytatów. Całość jest napisana bardzo dobrze i zawiera wszyztko, co powinna mieć w sobie taka biografia.

Jest to książka idealna dla fanów samego gwiazdora, zespołu i wszystkich zaciekawionych tematem show biznesu.

W książce mamy...

Czarna rozpacz.
Jako wielka fanka zespołu od lat śledzę kariery solowe chłopaków z One Direction. Nic więc dziwnego, że zwróciłam uwagę na tę biografię. Wcześniej miałam w rękach tylko oficjalne książki o zespole i chętnie sięgnęłam po coś innego. Różowego.
Przyciągnięta ciekawą okładką w rozmyślnie dobranych kolorach spodziewałam się, że odświeżę swoją wiedzę na temat Harry'ego Stylesa i może dowiem się kilku ciekawych faktów, które gdzieś mi umknęły. Okazało się to nieco bardziej skomplikowane...
Mogłabym się czepiać beznadziejnie dobranej czcionki czy błędów interpunkcyjnych, których jest cała masa, ale nie to mnie rozczarowało najbardziej. Najbardziej rozczarował mnie podsunięty nam obraz Stylesa. Babiarz, kobieciarz, zawadiaka, który już jako 16-latek był świadomy co chce robić, kim być i już w zasadzie był gwiazdą. Dla fana ta książka może przynieść rozgoryczenie i złość, a dla kogoś, kto nie śledził jego poczynań od początku - niezbyt korzystny obraz młodego piosenkarza.
Juz na pierwszych stronach dowiadujemy się, że Harry nie miałby nic przeciwko, gdyby przestano go kojarzyć z One Direction. Nie mam pojęcia skąd takie wnioski, skoro sam zainteresowany dobrze wypowiada się o zespole, a nawet na swoich koncertach śpiewa piosenki, które kiedyś wykonywali razem. Autor podkreśla również, że chłopcy źle wypowiadają się o Harry'm albo chcą się wybić na jego sławie. Serio, można było napisać tą biografię bez obrażania reszty zespołu.
Do mniej więcej połowy nie mogłam znieść tej książki. Długo się z nią męczyłam, toporny język, błędy i brak zdjęć mi tego nie ułatwiały. Zdjęcia w książce oczywiście są, ale tylko w dwóch miejscach i w małej ilości, a można było nimi jakoś naprawić tą książkę. Np przy bezsensownych opisach tatuaży i ich rozmieszczenia - wystarczyły by ze dwie fotki i byłoby to dużo bardziej czytelne niż opisy, które i tak nie oddadzą ich wyglądu.
W biografii najciekawsze fragmenty to te, w których mamy przedstawiony proces tworzenia przez Harry'ego muzyki, jego inspiracje i drogę na szczyt. Nie ma tego jednak zbyt wiele. Wiele stron za to poświęcono na porównywanie Stylesa do innych gwiazd, recenzje i opinie prasy o piosenkach i chociażby szczegółowy opis całej pierwszej płyty 1D. Zupełnie zbędne treści. Ah no i spoiler do filmu Dunkierka. Nie lubimy spoilerów.
Rozczarowałam się też cytatami rozmieszczonymi na stronach. Pisane oddzielnie, dużą czcionką przyciągają wzrok i mogły by się tam znaleźć nowe fakty, wypowiedzi czy ciekawostki, a to tylko powtarzane zdania z tekstu, który czytamy. Jedyna ich wartość to ta wizualna.
Pomijając to, że książka była nudna to zawiera też informacje, których potwierdzenia nigdzie nie znalazłam i nie kojarzę, żeby podobne sytuacje miały miejsce, a czytając opinie o książce widziałam, że nie tylko ja to wyłapałam. Dodatkowo autor pisze o czasach zespołu tak, jakby chłopcy mieli wtedy duże pole do popisu np. w kwestii ubrań, a każdy, kto choć odrobinę ogarnia temat wie, że w tej kwestii żaden z nich nie miał nic do gadania - nosili to co im kazano, co jest pokazane chociażby w filmie This is us.
Przy opisie kariery zaskoczył mnie brak informacji o Erodzie. To jedna z najlepszych akcji promocyjnych w świecie muzyki, a nie dostaliśmy nawet słowa na ten temat. Za to mieliśmy dużo za dużo opinii innych o jego płycie. Plus za to, że nie były to tylko pozytywne reakcje.
Podsumowując książka jedynie mnie rozczarowała i ,jako fance, sprawiła ogromny zawód. Chamskie i głupie komentarze w odniesieniu do innych członków zespołu, nieprawdziwe informacje, bardzo konkretny obraz Stylesa, bez miejsca na własne refleksje, nieprzystępna forma, mało zdjęć i skupianie się na kompletnie nieistotnych faktach. Myślę, że sam Harry byłby rozczarowany.
TPWK

Czarna rozpacz.

„Dla mnie są one wręcz przeciwieństwami. W muzyce, chodzi o to, żeby pokazać, jakim się jest naprawdę, podczas gdy aktorstwo wymaga od ciebie, żebyś zapomniał o sobie i stał się kimś zupełnie innym”.

Jeśli chodzi o biografie to sięgam po nie bardzo rzadko. Gdy tylko zobaczyłam na książce nazwisko Styles – wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Harry Styles zyskał rozgłos już kilkanaście lat temu, jako członek zespołu One Direction. Chociaż zespół się rozpadł to każdy z artystów postawił na kariery solowe. Trzeba przyznać, że w świecie gwiazd - Harry wciąż utrzymuje swoją pozycję i bije rekordy popularności. „Harry Styles. Nieoficjalna biografia” przybliża nie tylko artystyczny aspekt życia Stylesa, ale także wszystko to, co ukształtowało go jako człowieka i kim się dzięki temu stał. W dwunastu rozdziałach poznajemy różne etapy z życia gwiazdy. Od dzieciństwa, po program X-factor, przez życie w zespole, aktorstwo i w końcu karierę solową. Książka przybliża Harry’ego jako niepowtarzalną gwiazdę, która wyróżnia się na scenie swoją autentycznością i naturalnością. Bo serio, Harry’emu wszystko przychodzi tak naturalnie a samą inspirację czerpie z życia. W jednym z rozdziałów opisano występ podczas gali BRIT Awards, na którym zaśpiewał utwór „Falling” (to jedna z moich ulubionych piosenek, dlatego od razu włączyłam sobie ten występ). Zrozumiałam wtedy motyw scenografii tego występu – „woda, która spływała kaskadami z fortepianu, widoczna była też na ekranach za artystą”. Przyznam tu, że to mój ulubiony i najbardziej emocjonalny występ jaki udało mi się zobaczyć. Harry śpiewając ma zamknięte oczy, jest skupiony a całą aurę występu spowija jego głos i scenografia. Podczas występu Harry był myślami przy swojej zmarłej przyjaciółce. I właśnie „zwyczajny” występ zyskał nowe spojrzenie. Cała biografia to kopalnia ciekawostek z życia gwiazdy, ale też momenty, które ukształtowały artystę. Wraz z nią i YouTubem (który towarzyszył mi podczas czytania, bo każdy wspomniany występ z książki słuchałam właśnie tam) przeniosłam się w trasę o życiu Stylesa i była to bardzo inspirująca podróż! Harry Styles to ikona – stylu, śpiewu i wyrafinowania. Marzę, aby kiedyś artysta napisał o sobie biografię oficjalną!

Nieoficjalna biografia Harr'ego Stylesa to obowiązkowy przystanek dla każdego wiernego fana tego artysty. Styl w którym pisana jest książka jest przejrzysty i przyjemny. Z książki możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek jak i dokładnie poznać drogę ,którą przeszedł aby być w tym miejscu , i tworzyć tak cudowną muzykę. W książce bardzo podobały mi się momenty w których autor dogłębnie informował nas o każdej poszczególnej płycie. Pisał wtedy ,które numery były bardziej przychylne mediom a które spotkały się z krytyką. Serdecznie polecam tę książkę.

Każdy z nas ma chyba swojego idola, o którym chciałby wiedzieć jak najwięcej. Ciekawi nas co robi na co dzień, co lubi, jakie ma zainteresowania i co dzieje się w jego życiu osobistym. Sławnym osobom ciężko jest zachować anonimowość, więc po prostu starają się pokazywać w jak najlepszym świetle. Ale jak wiadomo nie zawsze im się to udaje. Paparazzi czuwają i czekają tylko na ich błędy i potknięcia. A my wiemy tylko to, co usłyszymy, przeczytamy czy zobaczymy w telewizji. Szczerze mówiąc nieco z dystansem podeszłam do książki „Harry Styles. Nieoficjalna biografia”. Nie spodziewałam się osobistych wyznań Harrego, tylko to, co tak naprawdę już wiedziałam, jako jego zagorzała fanka. Myślę, że autor zebrał po prostu to, co każdy z nas może wyszukać w internecie i napisał z tego książkę. Niby nic nowego, a jednak warto mieć taką pozycję w swojej biblioteczce, jeżeli oczywiście jest się fanem One Direction i samego Harry’ego.

Harry Styles zaistniał występując z zespołem 1D, więc kiedy grupa w 2016 roku zawiesiła swoją działalność wielu sądziło, że to upadek ich wszystkich. Jednak Harry pokazał, że świetnie potrafi poradzić sobie sam. Zaczął na nowo budować swój wizerunek. Oprócz kariery muzycznej rozwinął się aktorsko, występujące w znakomitym i poruszającym filmie „Dunkierka”. Stał się również ikoną mody i przejdzie do historii jako pierwszy mężczyzna, który pojawił się na okładce Vogue’a. Harry jest bardzo utalentowany i z każdym rokiem coraz bardziej nas zaskakuje swoją wszechstronnością. Jestem pewna, że jeszcze nie raz będzie o nim głośno.

Danny White w swojej książce opisuje drogę Harry’ego na sam szczyt. Możemy poczytać o jego dzieciństwie, relacjach z rodziną i przyjaciółmi. O czasach szkolnych, pierwszych miłościach i rozczarowaniach. O rozwoju kariery w One Direction i ich rozpadzie. O jego uczuciach, planach i marzeniach. Harry to chłopak, który pod wizerunkiem gwiazdy skrywa prawdziwego siebie. Jestem pewna, że ta książka pomoże Wam lepiej go poznać i zrozumieć.

„Nieoficjalna biografia” to pozycjach można powiedzieć, że obowiązkowa dl każdego fana Harry’ego. Może nie dowiecie się z niej nic nadzwyczajnego, ale warta jest przeczytania. Trochę brakowało mi w niej więcej zdjęć, które z pewnością dopełniłyby całość. Ze swojej strony, jako fanki 1D mogę polecić ją Wam z czystym sumieniem.

• Kupię
  • Niesamowite książki