Dziewczyna znikąd

Okładka książki Dziewczyna znikąd R.L. Stine
Okładka książki Dziewczyna znikąd
R.L. Stine Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: A Fear Street Novel (tom 3) Seria: Ulica Strachu literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
A Fear Street Novel (tom 3)
Ulica Strachu
The Lost Girl
Media Rodzina
2021-07-28
2021-07-28
Maciej Potulny
horror dla młodzieży netflix

Cała trylogia to przyjemne młodzieżówki. Lekkie, przygodowe, trochę podszyte horrorem / thrillerem, bez właściwego współczesnym młodzieżówkom smęcenia i romansów.

Poznajcie Lizzy , która jest nową postacią w miasteczku. A na dodatek jest piękna i tajemnicza i dziewczyna szybko nawiązuję znajomość z Michaelem i Jego dziewczyną Pepper. A sam Michael jest Nią coraz bardziej zafascynowany i zaprasza Ją na wyścigi na skuterach śnieżnych. Jednak fajna zabawa kończy się tragedią , a po tym wydarzeniu znajomi pary zaczynają umierać i Pepper zaczyna podejrzewać , że za wszystkim stoi Lizzy i Ona oraz Michael zostają wciągnięci w sprawę morderstwa sprzed 60 lat. Książka jest krótsza od poprzedniej części , ale również trochę słabsza. A samego zakończenia już po prologu można się domyślić. A konkretnie tożsamości Lizzy. Tak samo na minus postać Michaela. Strasznie mnie irytował

Dziewczyna znikąd klasyfikowana jest jako literatura młodzieżowa. Zachęceni zostajemy lekkim klimatem horroru, rodem z książek z lat 80 - tych. Czy tak jest? Nie do końca :)

Zacznijmy od początku. Akcja toczy się dwutorowo. Rok 1950, czasy wyzysku, rozwoju i pieniądza. Tutaj autor umiejscowił tragedię rodziny Palmierich. Druga strefa czasowa to czasy obecne, w której rozgrywa się większa część książki.

Fabuła dotyczy młodzieży w wieku licealnym. Nowa, prześliczna i intrygująca dziewczyna poznaje lokalną paczkę i wybierają się na przejażdżkę skuterami śnieżnymi. Niestety, wydarza się wypadek, którego konsekwencję są przerażające.

Ta pozycja to obowiązkowy must have. Czyta się bardzo przyjemnie i lekko. Spodziewałam się delikatności, ale się rozczarowałam. W książce miało miejsce kilka takich akcji, których nie powstydził by się mistrz grozy. Jestem zadowolona i w pełni usatysfakcjonowana. Był to bardzo dobrze spędzony czas 😍

Naprawdę fajna książka, która czyta się bardzo szybko. Fabuła jest ciekawa i wciągająca, choć samo rozwiazanie sprawy było troszkę naciągane.

Nigdy wcześniej nie czytałam książek R. L. Stine'a. Z racji tego, że biorę udział w wyzwaniu #zaczytanynastolatek pomyślałam, że spróbuję i zobaczę jaką energią i klimatem emanuje autor okrzyknięty mianem Stephena Kinga literatury młodzieżowej.

"Dziewczyna znikąd" to opowieść o smutku, stracie, bólu i zemście. W tej historii przeszłość znalazła sposób, by nas prześladować.

Na początku zaskoczył mnie poziom przemocy w tej książce. Muszę przyznać, że byłam tym faktem mocno zaskoczona i nie do końca się tego spodziewałam.
Jeśli chodzi o fabułę, to podobała mi się podwójna linia czasowa (lata 50-te i współczesne),jednak zakończenie było zbyt pospieszne i lekko rozczarowujące.

Cykl "Ulica strachu" został napisany przede wszystkim z myślą o nastoletnim odbiorcy, jednak dojrzalszy Czytelnik, lubiący historie z dreszczykiem z powodzeniem odnajdzie się w tej serii książek.

Spotkanie z twórczością R.L. Stine'a było dla mnie wyjściem z czytelniczej strefy komfortu.

Jest to powieść z serii ULICA STRACHU. Wydarzenia dzieją się w Shadyside. Kilkoro nastolatków wybiera się w weekend na przejażdżkę skuterami śnieżnymi. Zabierają ze sobą nieznajomą dziewczynę. Podczas tej wyprawy Michael potrąca młodego mężczyznę. Jedna osoba stwierdza zgon poszkodowanego. W strachu przed konsekwencjami wszyscy świadkowie wypadku oddalają się z miejsca zdarzenia, pozostawiając nieszczęśnika na mrozie. Przecież martwy nic nie powie, a wyjaśnienie okoliczności zdarzenia po czasie nie będzie takie łatwy. W drodze powrotnej główny sprawca wypadku zmienia zdanie. Wraca w miejsce, gdzie został potrącony chłopak. Ciała jednak nie ma. Czy ktoś udzielił pomocy poszkodowanego? A może nic mu się nie stało?
Niestety w niedalekiej przyszłości Michael otrzymuje telefony z pogróżkami. Pokrzywdzony zamierza zamordować wszystkich uczestników tej nieszczęśliwej wyprawy. Nikt mu jednak nie wierzy. Gdy zostaje ranna jedną osobą, zagrożenie staje się realne. Kim jest ten młody człowiek i skąd się wzięła ta nieznajoma dziewczyna? Dlaczego nikt ich nie zna? Co mają wspólnego z dramatycznymi wydarzeniami z przed siedemdziesięciu lat?

Główną bohaterką jest Lizzy Palmer, nie jest to zwykła dziewczyna. Wokół niej dzieje się wiele niespodziewanych i niemożliwych do wytłumaczenia sytuacji. Sama książka napisana jest dosyć prostym językiem, więc historie mieszkańców miasteczka poznajemy dosyć szybko.

Kto z was za dzieciaka nie oglądał horrorów, thrillerów ?? Chyba nie ma nikogo takiego? Nie no może jakaś garstka dzieciaków przestrzega zasad ustalonych przez rodziców. Pamiętacie ten moment podekscytowania, napięcia, zniecierpliwienia, ale i mega ogromnego strachu w momencie, kiedy nagle bohaterka otwierając skrzypiące drzwi dostała siekierą między oczy? I nagle krzyk, wrzaski, budzenie się w nocy, bo przyśniło nam się, że atakują nas potwory i inne zjawiska para normlane. Aleee mimo wszystko ja wspominam to jako ciekawy eksperyment i świetnie spędzony czas.
Od jakiegoś sporego czasu zastanawiam się w jaki sposób zrecenzować te pozycje osobno czy razem? i doszłam do wniosku, że trzeba razem chodź każda z nich to osobna historia, ale temat ten sam. Mowa tutaj o:
Dziewczyna z znikąd
Zabójcze gry
Kill znaczy zabić

Jest to seria książek grozy dla młodzieży, młodzieży plus, że tak się wyrażę, ale znając życie znajdzie się ktoś młodszy i sięgnie po te książki. Fakt muszę przyznać, że jak czytałam Je nie miałam tego dziecinnego strachu jaki towarzyszył mi kiedyś, ale mimo wszystko świetnie spędziłam czas. Moim faworytem jest „Zabójcze gry” No tutaj było ciekawie, ale każda z nich tak naprawdę jest warta przeczytania. Dodatkowym plusem dla tej serii to na końcu znajdziecie jeden, dwa rozdziały kolejnej części więc macie przedsmak tego co was czeka przy kolejnej książce, ale i więcej jaki ma tytuł co dla mnie jest mega wygodne, bo nie trzeba szukać w necie odpowiednich tytułów. Książki można czytać, jak się chcę, każda z nich to odrębna historia. Cudowne intrygi, mnóstwo młodzieży, która chce się zabawić, spędzić jakoś czas albo po prostu zrobić komuś psikusa, który czasem wyrwał się spod kontroli.

W momencie, kiedy skończyłam jedną część cieszyłam się, że mam kolejną, bo jestem osobą, która lubi mieć od razu, a nie że trzeba czekać. Filmy jakie mogłabym porównać do tych książek to „Piła” w wersji light, „Ring”, „Koszmar z ulicy wiązów”, „Piątek trzynastego”, „Krzyk „oraz mój ulubieniec „Jeepers Creepers” 1,2,3, lecz proszę pamiętać, że to moja opinia, bo nie były takie straszne, lecz zdaję sobie sprawę, że dla kogoś innego wrażenia są całkowicie odmienne.

Wracając do książek to nie polecam do śniadania czy porannej kawy, bo trochę tam zabójstw będzie. Co najlepsze na Netflixie obejrzyj serię cyklu „Ulica strachów” Za swoje egzemplarze dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina i mam nadzieję, że powstanie więcej takich pozycji.

"Dziewczyna znikąd" to książka bardzo lekka, nieco infantylna. Na pewno kierowana jest do młodszego czytelnika, ale dla mnie była świetną odskocznią i przeczytałam ją w jeden wieczór. Tytułowa dziewczyna znikąd pojawia się nagle w życiu paczki przyjaciół i sprowadza na nich nieszczęście. Akcja dzieje się współcześnie, a także kilkadziesiąt lat wcześniej. Autor przeplata wydarzenia, zmierzając do momentu kulminacyjnego.
Nie liczcie na ambitną lekturę, która wbije Was w fotel, ani na piękny, barwny język. Ulica Strachu to cykl prostych w odbiorze książek, zapewniających rozrywkę. Takich, przy których nie trzeba dużo myśleć. Bawiłam się naprawdę dobrze. Przy późniejszych tomach nawet myślałam kiedy powrócę w końcu do lektury. Warto przeczytać i samemu się przekonać czy to coś dla nas. Ja lubię horrory i proste w odbiorze historię, więc jestem zadowolona z lektury.

Na półkach: , , , , , ,

Historia rozpoczyna się od współczesnych czasów 1950 roku do teraźniejszości.
Od brutalnego zabójstwa i zaginięcia.
Poznajemy Lizzy Palmer nową piękną,mądrą tajemniczą dziewczynę pełną tajemnic szybko nawiązuje znajomość z Michaelem i jego dziewczyną Pepper.
Michael coraz bardziej zainteresowany i zafascynowany jest dziewczyną nie wie skąd pochodzi i gdzie ona mieszka.
Dziewczyna uczęszcza do Shadyside High.
Paczka przyjaciół bierze udział w wyścigach na skuterach śnieżnych wydarza się tragedia.
Zaczynają ginąć jego znajomi.
Poczułam dreszczyk grozy,przyprawiła mnie o gęsią skórkę książka,okładka intrygująca przyciągnęła mój wzrok,fabuła interesująca,ciekawa.
Pełna tajemnic,zagadek powieść młodzieżowa,zaserwowała mi wiele emocji,wrażeń świetnych.
Fajni,znakomici bohaterowie,szybkie zwroty akcji następowały,trzymała mnie w mocnym napięciu.
Rozwiązałam zagadkę morderstw i tajemnicę rozwikłałam kto zabijał.
Czytało się mi rewelacyjnie tą świetną,genialną powieść i z wielką radością,przyjemnością przeczytałam umiliła mi wspaniałe chwile książka.

Historia rozpoczyna się od współczesnych czasów 1950 roku do teraźniejszości.
Od brutalnego zabójstwa i zaginięcia.

• Literatura młodzieżowa
  • Horror

Dodaj cytat z książki Dziewczyna znikąd