Gustaw Zemła. Rzeźba

Bosz
2020-01-01
2020-01-01
rzeźba

Okładka książki Bestie i potwory biblijne Błażej Ostoja Lniski, Bartłomiej Grzegorz Sala
Bestie i potwo... Błażej Ostoja Lnisk...

Mam problem z Zemłą, wiem, że to genialny rzeźbiarz, bardzo klasyczny (mało osób o tym pamięta, ale słowo "klasyczny" to bardzo dobre słowo, bardzo duży komplement w przypadku sztuk wizualnych),ale zbyt religijny dla mnie, zbyt kościółkowy, po prostu. Kiedy pomyślę o kościele, o jego hierarchach, to ogarnia mnie wielkie obrzydzenie i myśl, że nie chcę mieć z tym wstrętnym elementem świata niczego wspólnego. Toteż Zemła ze swoim Totus Tuus mnie mierzi, denerwuje, nie potrafię dostrzec dobrej sztuki, bo ona jest piękna, ale jak mam widzieć piękno tak bardzo zbrukane złem i brudem? Powiem tylko, że Zemła się wyróżnia, jest naprawdę dobrym rzeźbiarzem. Tyle, na więcej mnie nie stać. No, może jeszcze napiszę, że warto zwrócić uwagę na ostre elementy twarzy, jeśli ktoś da radę wznieść się ponad to, ponad co ja nie mogę.

Wyzwanie czytelnicze LC czerwiec 2021: Przeczytam książkę z ilustracjami lub zdjęciami (26).

• Sztuka

Dodaj cytat z książki Gustaw Zemła. Rzeźba