Kubuś Fatalista i jego pan

Greg
klasyka
Tadeusz Boy-Żeleński
powiastka filozoficzna fatalizm
Ta książka nie została jeszcze oceniona

Bądź pierwszy - oceń książkę

Ciężko sie wgryźć. Ale jak juz to bawi błyskotliwymi anegdotami, autor puszcza oko do czytelnika. Wchodzi w interakcje z nami. Fajny zabieg.

Wspaniałe, rozkosznie wsapaniałe. Co za lekkość pióra, trafność myśli, energiczność pisania, nowatorskość formy. Zdecydowanie genialne.

Mistrzostwo, arcydzieło

Na półkach: , , , ,

„Jak się spotkali? Przypadkiem, jak wszyscy. Jak się zwali? Na co wam ta wiadomość? Skąd przybywali? Z najbliższego miejsca. Dokąd dążyli? Alboż kto, wie, dokąd dąży."

Diderot bawi się z czytelnikiem i niejednokrotnie puszcza do niego oko. Miesza style oraz przestrzenie czasowe, przerywa akcje, aby dokończyć ją, kiedy mu się zachce albo i nie dokończyć w ogóle, prowadzi...

Pełna refleksyjnych, błyskotliwych, ponadczasowych myśli. Uznanie jej za arcydzieło nie odbiera prawa jej oceny przez pryzmat dzisiejszego spojrzenia i potrzeb. Niestety chaotyczność przeplatanych opowiadań utrudnia jej odbiór i stąd ocena poniżej piękna wartościowych przesłań.

Kubusiu dlaczego odkryłem Ciebie tak późno!

Powiastka filozoficzna Diderota dumnie reprezentuje dzieła umieszczone w index librorum prohibitorum. Mimo upływu czasu, nie straciła swojej atrakcyjności, aktualności i humoru.

Determinizm determinizmem, wolność jednostki wolnością, ale czy opisane relacje międzyludzkie oraz stosunki społeczne końca XVIII wieku nie są na swój...

Jak to z lekturami szkolnymi bywa nie jest to lekka lektura, którą można sobie przeczytać do kawki i ciasteczka. Cieszę się, że mam już tą książkę za sobą i wiem, że więcej do niej nie będę wracać. Nie chodzi o to, że jest nudna ale o to, że to mnie nie przemawia. Może to wina mojego obecnego humoru albo po prostu styl w jakim jest książka napisana.

Na półkach: , , , , , , , ,

8/10
Poza Wolterem powiastki filozoficzne pisał także Diderot - w tym najsłynniejszego "Kubusia Fatalistę". Tytuł doskonale oddaje przewrotność książki, bowiem to sługa Kubuś jest ważniejszy dla fabuły od swojego bezimiennego pana, a ich równość i przyjaźń była dla Francuzów z czasów ancien regime iście bulwersująca.

Na szkatułkową fabułę powieści składa się kilka różnych...

Inteligencja, humor, fantazja, rozpusta, akcja, intryga, niesamowite dialogi – można by w nieskończoność wychwalać dzieło Diderota, ale naprawdę jak wspaniałą książką jest Kubuś Fatalista i Jego Pan dowie się tylko ten kto przeczyta tę książkę. W moim rankingu absolutnie „must read”

3 482
    1 934