Jedyni dobrzy Indianie

Okładka książki Jedyni dobrzy Indianie Stephen Graham Jones
Okładka książki Jedyni dobrzy Indianie
Stephen Graham Jones Wydawnictwo: Mag Seria: Seria horrorów bez nazwy [Mag] horror
horror
Seria horrorów bez nazwy [Mag]
The Only Good Indians (2020)
Mag
2022-10-28
2022-10-28
2020-07-14
Wojciech Szypuła

Czytanie tej książki to horror. Przypomina indianską przypowieść o zemście, siłach natury i o miłości do koszykówki. Autor stworzył indiański manifest. Gdybym nie wiedział, że jest napisana w 2020 to bym pomyślał, że to jakieś lata 80. Autor stylem pisania przypomina Stephena Kinga. Jest jego indiańskim odpowiednikiem. Ale to nie jest Stephen King. Może tego zabrakło.

Okruchy życia z elementami gore.

Cztery historie, z czterech punktów widzenia, o tym jak pewne wydarzenie sprzed 10 lat wciąż nie daje o sobie zapomnieć.
Czy to jest horror? Średnio. Raczej smutna opowieść obyczajowa o losach współczesnych Indian Północnoamerykańskich. Powolnie snuta opowieść o odroczonych konsekwencjach, powracających duchach przeszłości i narastającym szaleństwie.
Na poły oniryczna, na poły psychodeliczna opowieść z punktu widzenia ostatnich przedstawicieli wymierającego gatunku, w której elementy horroru pojawiają się rzadziej niż nawiązania do koszykówki. Jest dziwnie i zupełnie nie strasznie. Myślę, że książka zyskałaby przychylniejsze oceny gdyby została wydana w „Uczcie wyobraźni” a nie w serii horrorów.

Możesz śmiało dodać punkcik jeśli kochasz kulturę Indian, lubisz koszykówkę, albo boisz się jeleni.
Odejmij kilka punktów jeśli szukasz szybkiej, skąpanej w adrenalinie akcji lub prawdziwej grozy.

Okruchy życia z elementami gore.

2047

Opowieści inspirowane wierzeniami natywnych Amerykanów, ale dość niemrawe i nie trafiły do mnie.

Jako horror - spoko, miała swoje trzymające w napięciu momenty, jako książka generalnie - trochę średnia. Mimo ciekawego pomysłu, wykonanie chyba jednak trochę zawiodło. Spoko jako czytadełko z braku laku.

Nie podeszło.. historia, język styl. No nie mogłam przebrnąć... nie..

Nie podeszło.. historia, język styl. No nie mogłam przebrnąć... nie..

Powieść o grupce przyjaciół z kilkoma bohaterami głównymi oparta na cierpieniu całej grupy etnicznej. Wszystko to zatopione w sporej dawce krwi. Niesamowicie wymyślony potwór i najlepiej rozpisany mecz koszykówki ever. To nie miało szans się udać, ale wyszło genialnie. Zasłużone nagrody.

Rozumiem też krytyków, ponieważ jest wiele rzeczy do przełknięcia :)

Rozumiem też krytyków, ponieważ jest wiele rzeczy do przełknięcia :)

Oglądając ,,Midnight Mass” wpadłam w koleiny filozoficznych horrorów i wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że to jest moja nowa droga, że w najbliższym czasie się z niej nie wydostanę, najwidoczniej świat chce, żebym konsumowała takie treści i koniec.

,,Jedyni dobrzy Indianie” Stephena Grahama Jonesa okazały się być – przynajmniej dla mnie – horrorem filozoficznym. Czyli takim, który pod warstwą krwi, flaków, powolnego szaleństwa i niepokojącej atmosfery skrywa coś więcej. Coś głębokiego, metaforycznego i w zasadzie pięknego w swojej nieuchronności, w końcowej klamrze która spina całą fabułę.

Jednak jak każdą opowieść można tę książkę czytać na dwa sposoby – można podejść do niej jak do historii typowo rozrywkowej, takiej, która ma nas wystraszyć i wprowadzić w stan pewnego napięcia. Wtedy będzie to opowieść naprawdę niezła, ale w zasadzie tylko do połowy. Potem zacznie się robić nudnawa, będzie się dłużyć, w zasadzie większość z nas będzie się już domyślać co stanie się dalej i…

I jeśli pod koniec coś w nas przeskoczy i spojrzymy na tę klamrę o której już wspomniałam, jeśli uda nam się w jednym przebłysku dostrzec to, jak cała historia pięknie się spina, jak głęboko zakorzeniona jest w kulturze i opowieściach rdzennych mieszkańców Ameryki, to wtedy uda nam się dostrzec ukryte w niej przesłanie.

Bo jest w niej to, co widać w obrazach Norvala Morrisseau – wielkie koło życia, niewidoczne i niemożliwe do zerwania powiązania między człowiekiem i naturą, powtarzalność motywów i historii i ich nieuchronność. Ale nie ta nieuchronność, która staje się dla nas przerażająca gdy o niej myślimy – nie nieuchronność oznaczająca całkowity koniec, ale ta, po której nadchodzi kolejny obrót koła. Z truchła wyrasta trawa. Trawę skubią wapiti.

Nie jest to też opowieść o zemście – bardziej o żalu, poświęceniu i wybaczeniu. O wyrównaniu krzywd ale nie za pomocą przemocy.

Więcej pod adresem: https://tekstomancja.wordpress.com/2023/04/12/jedyni-dobrzy-indianie-stephena-grahama-jonesa/

Bardzo dobrze skonstruowany i napisany horror. Czytelnicy o słabszych nerwach powinni trzymać się jednak od niego z daleka, bo poziom drastycznej przemocy i okrucieństwa (wobec ludzi i zwierząt) można spokojnie zaliczyć do kategorii "gore".

Jakby to dziwnie nie brzmiało, jest to historia zemsty jeleni i naprawdę dobrze się czyta. Pewnego zimowego dnia czwórka indiańskich chłopaków wjeżdża na terytorium, gdzie nie powinni polować i urządza tam masakrę stada jeleni. Dziesięć lat później mordercze jelenie dopadają jednego po drugim uczestników polowania.

Dla mnie najciekawsze jednak było tło, czyli życie indiańskiej społeczności w Ameryce, opisane z perspektywy osoby do niej należącej, bo Stephen Graham Jones jest rdzennym Amerykaninem z klanu Czarnych Stóp. W finale to indiańskie dziedzictwo wybrzmiewa z porażającą siłą i za to jedna gwiazdka wyżej.

Dziesięć lat temu Ricky, Gabe, Lewis i Cassidy zastrzelili stado jeleni- w tym młodą łanie. Kiedy jeden z nich ginie w na pierwszy rzut oka błahy dla Indianina sposób rozpoczyna się łańcuch brutalnych wydarzeń wprawiony w ruch przez coś lub kogoś kto pragnie się zemścić za masakrę sprzed 10 lat. Tylko czy da się zapobiec rozlewowi krwi i zadość uczynić grzechom przeszłości?
Powieść dosyć dobrze opisuje smutną szarą rzeczywistość współczesnych rdzennych amerykanów, pełną przemocy, niedoli i nałogów. Niestety trochę kuleje w innych kwestiach. Fabuła staje się coraz bardziej przewidywalna, no i na koniec mamy typowe starcie jednej z postaci z głównym antagonistą.

Sztos książka, z rewelacyjną, gawędziarską narracją i zaskakującą brutalnością świata przedstawionego (tak tego rzeczywistego, jak i mitologicznego, czerpiącego z historii i podań plemiennych).

• Horror
  • MAG