Konserwator z Warszawy

Okładka książki Konserwator z Warszawy Katarzyna Majgier
Okładka książki Konserwator z Warszawy
Katarzyna Majgier Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Cykl: Tajemnice starego pałacu (tom 3) Seria: To Lubię literatura dziecięca
literatura dziecięca
Tajemnice starego pałacu (tom 3)
To Lubię
Wydawnictwo Literatura
2021-06-01
2017-01-18

Okładka książki Latający talerz Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Marcin Kozioł, Katarzyna Majgier, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Katarzyna Terechowicz
Latający talerz Roksana Jędrzejewsk...
Okładka książki Sieci widmo Wojciech Cesarz, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Marcin Kozioł, Katarzyna Majgier, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Katarzyna Terechowicz
Sieci widmo Wojciech Cesarz, Ro...

Tajemnice starego pałacu w Niewiadomicach i tropienie "skarbów" ukrytych w lochach, to według mnie świetna lektura -nie tylko dla młodzieży.
Ciekawa książka, ale nie wszystkie zagadki zostały rozwiązane przez Magdę , Wiktora oraz Trzmiela.
Może jeszcze kiedyś Katarzyna Majgier przeniesienie swoich czytelników w podróż wehikułem czasu?:)

Czujecie ten klimat?
Spokojne, trochę senne miasteczko, w okolicy którego mieści się zabytkowy pałac. Niszczeje z roku na rok, jednak pewien mieszkający w pobliżu chłopiec marzy, że jak tylko dorośnie i zostanie bogaty, natychmiast odkupi i odrestauruje obiekt swoich westchnień. Ubiegają go jednak państwo Czereśniakowie, którzy wygrali los na loterii i postanowili wieść życie prawdziwych bogaczy. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że jak każdy pałac – także i ten kryje w sobie tajemnicę. Odkrywają ją natomiast Wiktor i Magda i kiedy spotykamy ich w tomie trzecim serii „Tajemnice starego pałacu”, drżą przed przypadkowym odkryciem ich, jak uważają, prywatnego sekretu. Sekretu, który mógłby zmienić losy świata. A chętnych do zbadania piwnic jest coraz więcej i nasi bohaterowie będą musieli nieźle się nagimnastykować, aby uniemożliwić innym dojście do podziemi. Tym bardziej, że po przeciwnej stronie stoją dorośli, którym, jak się okazuje, nie zawsze należy ufać oraz wakacyjny kolega młodszego brata Magdy. Trzmiel jest postacią chyba najbardziej dynamiczną i najlepiej wykreowaną. Najbardziej też trafia w gust młodego czytelnika i nie można nie lubić tego wiecznie naburmuszonego, lekceważonego przez rodziców, ale bardzo inteligentnego i mega wścibskiego chłopca. W pozytywnym tego słowa znaczeniu. Mimo że robi niewiele – jest typowym synkiem bogaczy, mózgowcem, kocha szyfry, a wszystkie zagadki rozwiązuje z łatwością. Samotnik, powoli zaprzyjaźnia się z Magdą i Wiktorem i to właśnie on używając swojego mózgu geniusza odkrywa kolejną skrytkę, o której nasi bohaterowie nie mają pojęcia, a która stanowi rozwiązanie pewnej zagadki. Dzieci, mimo początkowej niechęci i wzajemnej nieufności, będą musiały ze sobą współpracować, aby ocalić zawartość pałacowych piwnic. I tę zawartość ochronić. Czy im się to uda, jeśli jak cień będzie podążał za nimi ochroniarz, konserwator zabytków i tajemnicza kobieta?
„Konserwator z Warszawy” Wydawnictwa Literatura jest lekką, idealną na wakacyjne wyjazdy lekturą. Średniej grubości, ma twardą, kolorową okładkę, a w środku mnóstwo podzielonego na niedługie rozdziały tekstu. Czyta się przyjemnie, chociaż przyznam szczerze, że jakieś poczucie niedokończenia wątku Magdy i Wiktora w nas pozostało. A może to tylko my odebrałyśmy to w ten sposób? W każdym razie kreacja rodziców Magdy rekompensuje wszystkie potencjalne niedociągnięcia, gdyż jest zabawnie, trochę ironicznie i bardzo, ale to bardzo życiowo. Postać pani Czereśniakowej mówiąc kolokwialnie, rozwala system, gdyż jest przedstawiona jako osoba na wskroś ambitna, która zasady etykiety czerpie z kolorowych magazynów i życia celebrytów: chce mieszkać w wspaniale odrestaurowanym pałacu, paradować obwieszona biżuterią, bratać się tylko z tymi, którzy mają pokaźne konta, a jej dzieci ma uczyć wykształcona (najlepiej na Sorbonie) guwernantka. Oczywiście pałac ma tętnić życiem, a zdjęcia z przyjęć organizowanych przez nią mają zdobić strony najbardziej poczytnych czasopism. Takie aspiracje! Samo zgłębianie jej osobowości na kartach gwarantuje dobrą zabawę. Polecamy całą serię dzieciom 9+, do samodzielnego czytania i odkrycia tajemnicy starego pałacu.

Czujecie ten klimat?

Muszę szczerze przyznać, że z całej serii to właśnie ten tom najbardziej przypadł mi do gustu. Jedyne, co tak naprawdę mnie rozczarowało, to pozostawienie wielu tajemnic nierozwiązanych albo tylko lekko poruszonych, poza tym wszystko grało :) Powieść uważam za znakomite zakończenie serii.

CAWPILE rating: 6/10*

Raczej rozczarowujące zakończenie serii. Sporo rzeczy nie zostało dobrze wyjaśnionych. Oczywiście można się ich jako tako domyślać, ale jednak... Zbyt duża część książki była poświęcona stresowaniu się bohaterów o piwnicę, co zaczęło być już bardzo powtarzalne. Można było właśnie skupić się bardziej na dobrym, bardziej rozbudowanym zakończeniu.

-----------------------------

DNF @ 32%.

Uważam, że ta seria jest fajna i ogólnie dobrze napisana i przemyślana. Problem polega na tym, że zaczyna mnie już nudzić. W drugiej części główny konflikt skupiał się na tym, żeby pewne osoby nie odkryły tajemnicy, którą poznaliśmy w pierwszym tomie. I spoko, to pasowało. Jednak przeczytałam już 1/3 tej ostatniej części i mam wrażenie, że cały czas dzieje się to samo, co w drugim tomie. Za długo już mi to trwa i po prostu straciłam zainteresowanie.

Zresztą mam dostęp do tej pozycji tylko w wersji audio i nie mam też dużo okazji, żeby jej słuchać.

CAWPILE rating: 6/10*

Recenzja audiobooka

Bohaterowie występujący w audiobooku są różnorodni, każdy z nich ma swój charakterek, który nadaje im swoistą charyzmę. Jednych można polubić bardziej, drugich mniej. Niezwykle ciekawą postacią, aczkolwiek wtykającą wszędzie nos jest postać Trzmiela, który jest bardzo utalentowany. Wydaje się, że żadne cyfry nie mają dla niego tajemnic, a jego mózg działa niczym komputer. Jako, że sama uwielbiam matematykę od razu przypadł mi do gustu. Matematyka udowodni nam tutaj, iż może być kluczem do rozwiązania wielu zagadek.

Akcja toczy się niezwykle dynamicznie, co chwilę coś się dzieje, odkrywamy kolejne zakamarki pałacu i niezwykłe historie. Nie sposób się nudzić, słuchając tego audiobooka, który wciąga już od samego początku, dodatkowo zawiera w sobie wiedzę z historii. Czeka nas tutaj wiele zagadek, choć nie wszystkie uda nam się rozwiązać, aczkolwiek na pewno będziecie próbowali to zrobić.

Idealna pozycja dla młodych adeptów uwielbiających przygody. Gwarantowane wciągające historie, chwile, które wywołają u odbiorców uśmiech na twarzy, liczne łamigłówki, które poruszą wszystkie szare komórki do pracy. Ale pojawią się również i chwile trwogi. Myślę, że każdy będzie zadowolony z tej pozycji.

Jak to bywa w starych pałacach zazwyczaj skrywa się tam wiele tajemnic. Takie miejsca posiadają wiele lokalizacji, które nie tylko wzbudzają w nas ciekawość, ale czasem potrafią również i przerazić. Jednak chęć poznania wszystkiego samemu, sprawia, iż dążymy krok po kroku, by odkryć je wszystkie, nawet wtedy, gdy trzęsiemy się ze strachu.

Lektorem jest tutaj Joanna Gajór. Jej głos jest przyjemny w odbiorze, miło się słucha audiobooka. Czasem zabrakło mi jednak podkreślenia danych sytuacji, tych emocji, które lektorka powinna przekazać nam jako odbiorcy. Niemniej nie przeszkadza to aż tak w odbiorze treści.

Tajemnice starego pałacu. Konserwator z Warszawy to niezwykle ciekawy audiobook, którym będą zachwyceni zarówno Ci młodsi jak i starsi odbiorcy. Nie ma możliwości, by się przy nim nudzić, gdyż nasze umysły będą działać na najwyższych obrotach rozwiązując wiele łamigłówek. Polecam.

www.czytaninka.blogspot.com

Recenzja audiobooka

"Konserwator z Warszawy" to trzecia już część z serii o pałacu w Niewiadomicach. Jest to sympatyczna powieść, nawiązująca stylem oraz akcją do udanej części pierwszej tego cyklu pt. "Duch z Niewiadomic". Śledzimy zgrabnie napisane kolejne przygody głównych, młodych bohaterów. Pani Katarzyna może pochwalić się lekkim, bardzo przyjemnym stylem pisania, a także akcja nie przysypia ani na moment. Warto też ostrzec czytelnika, że niewiele zrozumie z części 3 jeżeli wcześniej nie zaznajomi się z pierwszymi częściami cyklu!
Książka została zgłoszona do konkursu na Samochodzikową Książkę Roku na forum miłośników Pana Samochodzika:
Na forum można także podyskutować o tej oraz innych książkach Katarzyny Majgier oraz przeczytać wywiad z autorką:

Zakochałam się!

Zakochałam się!

Szkoda, że na razie to ostatni tom z tej serii.
Wprowadza nową "perspektywę" :)
I trzyma poziom. Polcam

Szkoda, że na razie to ostatni tom z tej serii.
Wprowadza nową "perspektywę" :)
I trzyma poziom. Polcam

Wszystkie trzy części rewelacyjne.
Proszę się nie sugerować tym iż jest to pozycja dla młodzieży.
Moim zdaniem to pozycja dla ludzi, którzy nie zatracili w sobie dziecka.. Świetnie napisana , i pozostawiająca po przeczytaniu pewien niedosyt i chęć na więcej.

Wszystkie trzy części rewelacyjne.
Proszę się nie sugerować tym iż jest to pozycja dla młodzieży.

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam