Konserwator z Warszawy

Okładka książki Konserwator z Warszawy
Katarzyna Majgier Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Cykl: Tajemnice starego pałacu (tom 3) Seria: To Lubię literatura dziecięca
literatura dziecięca
Tajemnice starego pałacu (tom 3)
To Lubię
Wydawnictwo Literatura
2021-06-01
2017-01-18

Okładka książki Latający talerz Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Marcin Kozioł, Katarzyna Majgier, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Katarzyna Terechowicz
Ocena 0,0
Latający talerz Roksana Jędrzejewsk...
Okładka książki Sieci widmo Wojciech Cesarz, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Marcin Kozioł, Katarzyna Majgier, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Katarzyna Terechowicz
Ocena 0,0
Sieci widmo Wojciech Cesarz, Ro...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Szkoda, że na razie to ostatni tom z tej serii.
Wprowadza nową "perspektywę" :)
I trzyma poziom. Polcam

Szkoda, że na razie to ostatni tom z tej serii.
Wprowadza nową "perspektywę" :)
I trzyma poziom. Polcam

Czujecie ten klimat?
Spokojne, trochę senne miasteczko, w okolicy którego mieści się zabytkowy pałac. Niszczeje z roku na rok, jednak pewien mieszkający w pobliżu chłopiec marzy, że jak tylko dorośnie i zostanie bogaty, natychmiast odkupi i odrestauruje obiekt swoich westchnień. Ubiegają go jednak państwo Czereśniakowie, którzy wygrali los na loterii i postanowili wieść życie prawdziwych bogaczy. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że jak każdy pałac – także i ten kryje w sobie tajemnicę. Odkrywają ją natomiast Wiktor i Magda i kiedy spotykamy ich w tomie trzecim serii „Tajemnice starego pałacu”, drżą przed przypadkowym odkryciem ich, jak uważają, prywatnego sekretu. Sekretu, który mógłby zmienić losy świata. A chętnych do zbadania piwnic jest coraz więcej i nasi bohaterowie będą musieli nieźle się nagimnastykować, aby uniemożliwić innym dojście do podziemi. Tym bardziej, że po przeciwnej stronie stoją dorośli, którym, jak się okazuje, nie zawsze należy ufać oraz wakacyjny kolega młodszego brata Magdy. Trzmiel jest postacią chyba najbardziej dynamiczną i najlepiej wykreowaną. Najbardziej też trafia w gust młodego czytelnika i nie można nie lubić tego wiecznie naburmuszonego, lekceważonego przez rodziców, ale bardzo inteligentnego i mega wścibskiego chłopca. W pozytywnym tego słowa znaczeniu. Mimo że robi niewiele – jest typowym synkiem bogaczy, mózgowcem, kocha szyfry, a wszystkie zagadki rozwiązuje z łatwością. Samotnik, powoli zaprzyjaźnia się z Magdą i Wiktorem i to właśnie on używając swojego mózgu geniusza odkrywa kolejną skrytkę, o której nasi bohaterowie nie mają pojęcia, a która stanowi rozwiązanie pewnej zagadki. Dzieci, mimo początkowej niechęci i wzajemnej nieufności, będą musiały ze sobą współpracować, aby ocalić zawartość pałacowych piwnic. I tę zawartość ochronić. Czy im się to uda, jeśli jak cień będzie podążał za nimi ochroniarz, konserwator zabytków i tajemnicza kobieta?
„Konserwator z Warszawy” Wydawnictwa Literatura jest lekką, idealną na wakacyjne wyjazdy lekturą. Średniej grubości, ma twardą, kolorową okładkę, a w środku mnóstwo podzielonego na niedługie rozdziały tekstu. Czyta się przyjemnie, chociaż przyznam szczerze, że jakieś poczucie niedokończenia wątku Magdy i Wiktora w nas pozostało. A może to tylko my odebrałyśmy to w ten sposób? W każdym razie kreacja rodziców Magdy rekompensuje wszystkie potencjalne niedociągnięcia, gdyż jest zabawnie, trochę ironicznie i bardzo, ale to bardzo życiowo. Postać pani Czereśniakowej mówiąc kolokwialnie, rozwala system, gdyż jest przedstawiona jako osoba na wskroś ambitna, która zasady etykiety czerpie z kolorowych magazynów i życia celebrytów: chce mieszkać w wspaniale odrestaurowanym pałacu, paradować obwieszona biżuterią, bratać się tylko z tymi, którzy mają pokaźne konta, a jej dzieci ma uczyć wykształcona (najlepiej na Sorbonie) guwernantka. Oczywiście pałac ma tętnić życiem, a zdjęcia z przyjęć organizowanych przez nią mają zdobić strony najbardziej poczytnych czasopism. Takie aspiracje! Samo zgłębianie jej osobowości na kartach gwarantuje dobrą zabawę. Polecamy całą serię dzieciom 9+, do samodzielnego czytania i odkrycia tajemnicy starego pałacu.

Czujecie ten klimat?

Muszę szczerze przyznać, że z całej serii to właśnie ten tom najbardziej przypadł mi do gustu. Jedyne, co tak naprawdę mnie rozczarowało, to pozostawienie wielu tajemnic nierozwiązanych albo tylko lekko poruszonych, poza tym wszystko grało :) Powieść uważam za znakomite zakończenie serii.

CAWPILE rating: 6/10*

Raczej rozczarowujące zakończenie serii. Sporo rzeczy nie zostało dobrze wyjaśnionych. Oczywiście można się ich jako tako domyślać, ale jednak... Zbyt duża część książki była poświęcona stresowaniu się bohaterów o piwnicę, co zaczęło być już bardzo powtarzalne. Można było właśnie skupić się bardziej na dobrym, bardziej rozbudowanym zakończeniu.

-----------------------------

DNF @ 32%.

Uważam, że ta seria jest fajna i ogólnie dobrze napisana i przemyślana. Problem polega na tym, że zaczyna mnie już nudzić. W drugiej części główny konflikt skupiał się na tym, żeby pewne osoby nie odkryły tajemnicy, którą poznaliśmy w pierwszym tomie. I spoko, to pasowało. Jednak przeczytałam już 1/3 tej ostatniej części i mam wrażenie, że cały czas dzieje się to samo, co w drugim tomie. Za długo już mi to trwa i po prostu straciłam zainteresowanie.

Zresztą mam dostęp do tej pozycji tylko w wersji audio i nie mam też dużo okazji, żeby jej słuchać.

CAWPILE rating: 6/10*

Recenzja audiobooka

Bohaterowie występujący w audiobooku są różnorodni, każdy z nich ma swój charakterek, który nadaje im swoistą charyzmę. Jednych można polubić bardziej, drugich mniej. Niezwykle ciekawą postacią, aczkolwiek wtykającą wszędzie nos jest postać Trzmiela, który jest bardzo utalentowany. Wydaje się, że żadne cyfry nie mają dla niego tajemnic, a jego mózg działa niczym komputer. Jako, że sama uwielbiam matematykę od razu przypadł mi do gustu. Matematyka udowodni nam tutaj, iż może być kluczem do rozwiązania wielu zagadek.

Akcja toczy się niezwykle dynamicznie, co chwilę coś się dzieje, odkrywamy kolejne zakamarki pałacu i niezwykłe historie. Nie sposób się nudzić, słuchając tego audiobooka, który wciąga już od samego początku, dodatkowo zawiera w sobie wiedzę z historii. Czeka nas tutaj wiele zagadek, choć nie wszystkie uda nam się rozwiązać, aczkolwiek na pewno będziecie próbowali to zrobić.

Idealna pozycja dla młodych adeptów uwielbiających przygody. Gwarantowane wciągające historie, chwile, które wywołają u odbiorców uśmiech na twarzy, liczne łamigłówki, które poruszą wszystkie szare komórki do pracy. Ale pojawią się również i chwile trwogi. Myślę, że każdy będzie zadowolony z tej pozycji.

Jak to bywa w starych pałacach zazwyczaj skrywa się tam wiele tajemnic. Takie miejsca posiadają wiele lokalizacji, które nie tylko wzbudzają w nas ciekawość, ale czasem potrafią również i przerazić. Jednak chęć poznania wszystkiego samemu, sprawia, iż dążymy krok po kroku, by odkryć je wszystkie, nawet wtedy, gdy trzęsiemy się ze strachu.

Lektorem jest tutaj Joanna Gajór. Jej głos jest przyjemny w odbiorze, miło się słucha audiobooka. Czasem zabrakło mi jednak podkreślenia danych sytuacji, tych emocji, które lektorka powinna przekazać nam jako odbiorcy. Niemniej nie przeszkadza to aż tak w odbiorze treści.

Tajemnice starego pałacu. Konserwator z Warszawy to niezwykle ciekawy audiobook, którym będą zachwyceni zarówno Ci młodsi jak i starsi odbiorcy. Nie ma możliwości, by się przy nim nudzić, gdyż nasze umysły będą działać na najwyższych obrotach rozwiązując wiele łamigłówek. Polecam.

www.czytaninka.blogspot.com

Recenzja audiobooka

"Konserwator z Warszawy" to trzecia już część z serii o pałacu w Niewiadomicach. Jest to sympatyczna powieść, nawiązująca stylem oraz akcją do udanej części pierwszej tego cyklu pt. "Duch z Niewiadomic". Śledzimy zgrabnie napisane kolejne przygody głównych, młodych bohaterów. Pani Katarzyna może pochwalić się lekkim, bardzo przyjemnym stylem pisania, a także akcja nie przysypia ani na moment. Warto też ostrzec czytelnika, że niewiele zrozumie z części 3 jeżeli wcześniej nie zaznajomi się z pierwszymi częściami cyklu!
Książka została zgłoszona do konkursu na Samochodzikową Książkę Roku na forum miłośników Pana Samochodzika:
Na forum można także podyskutować o tej oraz innych książkach Katarzyny Majgier oraz przeczytać wywiad z autorką:

Zakochałam się!

Zakochałam się!

„Konserwator z Warszawy” to trzeci tom z serii „Tajemnice starego pałacu” Katarzyny Majgier. W pierwszym pt. „Duch z NIewiadomic” poznajemy rodzinę przeciętnych urzędników marzących o luksusach. Pewnego dnia los się do nich uśmiecha i wygrywają bardzo dużą sumę pieniędzy na loterii. Dzięki temu mogą całkowicie odmienić swoje życie. Jedną z ważnych zmian jest przeprowadzka z dwupokojowego mieszkania w bloku do starego pałacu w Niewiadomicach. Z czasem dowiadują się, że ich nowe miejsce zamieszkania stworzył Brunon van Helen, bardzo oryginalny architekt i projektant. Po wielkim remoncie w pałacu pozostały ślady dawnej świetności oraz wiele tajemnic do odkrycia. Jedną z wielu jest zagracona piwnica, w której pojawił się duch skutecznie zniechęcający ekipę remontową do sprzątania, a później sprzątaczkę do okradania, dzięki czemu została ona terenem eksploatacji Magdy i Wiktora. Dwójka nastolatków z wielkim zapałem stara się odkryć tajemnice pałacu, wyjaśnić wiele zagadek z przeszłości Róży Niewiadomskiej. Kiedy udaje im się wyjaśnić jakąś sprawę okazuje się, że muszą bardzo pilnować, aby innym nie udało się rozwiązać zagadek. Trudno to jednak robić w budynku pełnym ludzi.
W drugim tomie do akcji włączony zostaje ciekawski January Trzemiel. Mały geniusz uwielbia rozwiązywać zagadki, łamać szyfry. Nowe miejsce pobytu jest dla niego prawdziwym wyzwaniem. To dzięki niemu Magda i Wiktor odkrywają jak wielkim wyzwaniem może być zachowanie tajemnicy dla siebie.
W trzecim tomie zatytułowanym „Konserwator z Warszawy” bohaterzy muszą pilnować ekscentrycznego nastolatka, dziwnego ochroniarza, konserwatora, grupki studentów. Jakby tego było mało w okolicy pojawi się tajemnicza kobieta obserwująca pałac, zbierająca informacje o jego mieszkańcach i próbująca przemknąć się do pałacu. Opowieść zaczyna się od proroczego snu Magdy: wehikuł czasu znika. Kto mógł ukraść tak dużą maszynę? Jak wpłynie to na losy bohaterów? Dlaczego Róża i Ewa nie mają grobów? Przekonajcie się sami.
Katarzyna Majgier w ręce czytelników oddaje kolejną opowieść wciągającą od pierwszej strony i przemycającą wiedzę z historii. Tym razem nie zabraknie informacji o kodach oraz wzmianki o Enigmie. Pisarka napisała pouczającą i wciągającą od pierwszej strony książkę, w której postać Róży Niewiadomskiej staje się pretekstem do pokazania wycinka historii,
Katarzyna Magier dzięki wprowadzeniu w kolejnym tomie nietypowego bohatera, jakim jest January Trzmiel rozkochany w matematyce, szyfrach, programach komputerowych, sztucznych językach i wszystkim, co na pierwszy rzut oka może dzieciom wydawać się nudne i skomplikowane. Dzięki bogatemu ekscentrycznemu nastolatkowi młodzi czytelnicy w drugim tomie poznają taka postać jak August Kerckhoff i dowiedzą się czym jest wolapik, a do tego odkryją, że naukowe książki mogą bardzo rozwijać umiejętność obserwowania otoczenia. W trzecim przekonają się, że matematyka może być prawdziwą przygodą prowadzącą do rozwiązania wielu zagadek.
Katarzyna Majgier zabiera nas w świat wielowątkowej powieści, w której wiele tajemnic pozostanie nierozwiązanych i musimy czekać na kontynuację przygód młodych bohaterów oraz kolejną dawkę wiedzy.
Wielkim plusem wszystkich książek jest wzbogacenie tomów interesującymi, estetycznymi rysunkami Bartka Drejewicza. Ilustracje bardzo dobrze oddają treść i świetnie uzupełniają tekst.
Wszystkie tomy polecam uczniom szkoły podstawowej.

„Konserwator z Warszawy” Katarzyny Majgier to trzeci tom cyklu „Tajemnice starego pałacu”. Sięgnęłam po tę książkę, choć nie czytałam poprzednich dwóch tomów. Być może nie powinnam, ale postanowiłam zaryzykować. Cóż z tego wyszło, przeczytać możecie poniżej.

Z opisu pierwszego tomu dowiadujemy się, iż rodzinie Czereśniaków udało się wygrać duże pieniądze na loterii. Niektórzy kupują za nie samochody, inni wycieczki, a oni postanowili kupić stary pałac w Niewiadomicach. Kto bogatemu zabroni? Z opisu dowiadujemy się również, że pałac skrywa w sobie sporo tajemnic – jak to na starą budowlę przystało.

Książka rozpoczyna się od tajemniczego snu, który budzi Magdę, dwunastoletnią dziewczynę, która żądna jest przygód niczym Indiana Jones. Nie w głowie jej telewizor czy spanie, gdy mieszka w starych murach, które zdają się aż krzyczeć, by odkryć ich tajemnice. Doskonale ją rozumiem, bo ja również chciałabym poznać wszystkie zakamarki swojego nowego miejsca zamieszkania. Zwłaszcza, jeśli ów miejsce byłoby pałacem. Ale wróćmy do książki! Magda we śnie była kimś innym, kobietą o imieniu Róża. Jej sen nie należy do spokojnych, więc tuż po przebudzeniu podekscytowana wyskakuje z łóżka i postanawia jak najszybciej odwiedzić loch ze snu – oczywiście znajduje się on w pałacu. Jednak po drodze spotyka dwóch mężczyzn – Cezarego Drewińskiego (ochroniarza) oraz konserwatora, który ledwie co zamieszkał w pałacu. Obydwoje zachowują się jakby podejrzanie. Nie umyka to jej uwadze. Na dodatek w pałacu znajduje się również January Trzmiel, syn milionera, który pojawił się już w drugim tomie. Trzmiel jest wścibskim nastolatkiem, który uwielbia matematykę, programy komputerowe i szyfry. W tej historii jest również Wiktor, mieszkający nieopodal pałacu. Razem z Magdą tworzy niezły zespół, za którym aż chce się podążać. Jest też brat Magdy – Arnold, oraz ich rodzice, czyli osoby, które pod wpływem zastrzyku gotówki, zaczynają myśleć zupełnie inaczej.

Dziwny sen Magdy to zaledwie początek dziwnych wydarzeń, które nie śmią jej opuścić, odnajdując ją nawet w jej pokoju. Każdy każdego obserwuje i mnożą się podejrzenia. Ale żądna przygód nastolatka nie odpuszcza, porywając czytelnika do swojego świata.

Nie mam już nastu lat, ale na chwilę zupełnie o tym zapomniałam. Oto moje odczucia.

Bohaterowie.
Spotkałam się z nimi po raz pierwszy, niemniej bardzo ich polubiłam. Najbardziej chyba Trzmiela Juniora, który zdaje się mieć komputer zamiast mózgu. Świetna pamięć, mocno rozwinięta dedukcja, a do tego ogromna wiedza. Magda i Wiktor nie przepadali za nim, ale ja lubiłam jak wtykał nos w nie swoje sprawy, bo potrafił wiele wnieść do historii. Chyba najmądrzejszy ze wszystkich.

Tajemnice.
Mnożą się z niesamowitą prędkością, więc czytelnik nie ma prawa się nudzić. Ledwie wyjaśni się jedno, a pojawiają się trzy inne. Bardzo mi się to podobało, ponieważ uwielbiam takie historie. Zakamarki, puste pomieszczenia, podejrzanie ułożone płytki… myślę, że młodzież takie rzeczy bardzo, ale to bardzo zainteresują.

Klimat.
Poprzez sam fakt, że akcja dzieje się w starym pałacu, gwarantuję, że klimat jest pierwszorzędny. Zwłaszcza, że wiele pomieszczeń nie zostało jeszcze odkrytych, a bohaterowie aż się do tego garną, by ten błąd naprawić. Loch, tajne przejścia, gdzieniegdzie wieloletnie pajęczyny… trudno o lepszą miejscówkę!

Wydanie.
Książka została bardzo ładnie wydana, ale przede wszystkim nie rozlatuje się, gdy otworzy się na pierwszej stronie. Dobrze się ją trzyma, a okładka przyciąga wzrok. Rozdziały są króciutkie, więc jest to kolejny plus dla tych, którzy szybko się irytują albo po prostu takie lubią. Czcionka również bardzo przyjemna dla oka. Nie mogę też zapomnieć o ilustracjach, które pojawiały się co jakiś czas i to aż na całej stronie. Miałam z nich frajdę, więc młodsi czytelnicy na pewno także będą ją mieć.

Polecam książkę zarówno młodzieży jak i starszym. Coś lekkiego, co z chęcią przeczytałabym własnemu dziecku tuż przed snem. Pobudza wyobraźnię, a pod powiekami tworzą się piękne obrazy. Po prostu nie mam się do czego przyczepić. Zachęcam jednak do sięgnięcia najpierw po pierwszy tom, ponieważ książki mają wspólny mianownik i młodszy czytelnik mógłby mieć z tym problem. Ale to tylko tyle. Czytajcie i cieszcie się z odkrywania tajemnic wspólnie z Magdą, Wiktorem i Trzmielem!

Więcej moich recenzji, ale nie tylko, na stronie -

Wszystkie trzy części rewelacyjne.
Proszę się nie sugerować tym iż jest to pozycja dla młodzieży.
Moim zdaniem to pozycja dla ludzi, którzy nie zatracili w sobie dziecka.. Świetnie napisana , i pozostawiająca po przeczytaniu pewien niedosyt i chęć na więcej.

Wszystkie trzy części rewelacyjne.
Proszę się nie sugerować tym iż jest to pozycja dla młodzieży.

Dodaj cytat z książki Konserwator z Warszawy