Bajki- nie tylko o smoku

Okładka książki Bajki- nie tylko o smoku
Ireneusz Iredyński Wydawnictwo: Estymator literatura dziecięca

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

1940
1937

Pochlebne recenzje tej niewielkiej objętościowo książeczki sprawiły, że postanowiłam po nią sięgnąć. Czy czuję się rozczarowana? Odrobinę. Gdyby to było tylko jedno opowiadanie, to zgodziłabym się z pozytywną opinią. Rzeczywiście – napisane są poprawnym językiem, zawierają odrobinę magii i uroku. Lecz ten zachwyt pojawia się tylko przy pierwszej historii. Każda następna urzeka trochę mniej, ponieważ jest podobna do poprzedniczki. I nie treścią, lecz atmosferą. Czytelnik wie czego się spodziewać i już nie daje się tak łatwo zaskoczyć. Niemniej jednak lektura dość przyjemna, porządnie napisana i nie stanie się żadna szkoda jeśli się z nią zapoznacie. Może nawet będziecie mniej krytyczni ode mnie i spodoba się wam. Kto wie?

Uwielbiałem w dzieciństwie pierwszą baśń "Powrót Krisa". Nie pamiętałem tytułu, nie pamiętałem autora, i dlatego szukanie tej książki zajęło mi jakieś 40 lat. Przeczytana dziś całkiem nieźle wytrzymuje próbę czasu. Pisane z humorem współczesne baśnie, dość nostalgiczne, ale i mądre. Kto by się tego po Iredyńskim spodziewał!

Niebanalne bajki nawiązujące bardziej do współczesności niż średniowiecza. Bardzo sentymentalne, większość podszyta tęsknotą ludzkiej duszy. Jednocześnie piękne i subtelne.

Dodaj cytat z książki Bajki- nie tylko o smoku