Shadows House #1

Okładka książki Shadows House #1 Somato
Okładka książki Shadows House #1
Somato Wydawnictwo: Waneko Cykl: Shadows House (tom 1) Seria: Shadows House komiksy
komiksy
2021-06-07
2021-06-07
9788382420517
manga

Shadows House od wydawnictwa Waneko to naprawdę intrygująca seria. O czym jest?
W bliżej nieokreślonym miejscu żyje ród Shadow, którego członkowie nie posiadają twarzy. W ogóle całe ich ciała pokryte są nieprzeniknioną, czarną sadzą. Kiedy odczuwają negatywne emocje, sadza się z nich wydobywa, co sprawia, że całe otoczenie mocno się zanieczyszcza.
I tu wkraczają żywe lalki, które nie tylko stanowią "oblicza" swoich właścicieli, ale także dbają o utrzymanie porządku w ich pokojach i całej rezydencji.
Naszą bohaterką jest Emilico, która służy panience Kate. Emilico obawia się, że jest wadliwą lalką i ma ku temu powody - nie rozumie swojej Pani, co chwilę się o coś potyka lub coś niszczy, a także nie potrafi kontrolować swoich emocji. Co najgorsze - za dużo myśli. A lalki myśleć nie powinny.
Pierwszy tom stanowi solidne wprowadzenie do tego niezwykłego świata. W kolejnych tomach dowiadujemy się coraz więcej na temat żywych lalek, członków rodu Shadow a także zwyczajach, jakie panują w rezydencji.
Na duży plus zasługuje oprawa graficzna mangi. Obwoluty są piękne, kolorowe i bogate w detale, natomiast pod nimi skrywa się skromna okładka, na której znaleźć możemy odciski członków rodziny Shadow.

Shadows House od wydawnictwa Waneko to naprawdę intrygująca seria. O czym jest?
I tu wkraczają żywe lalki,...

Pierwsze podejście do mangi miałam 1-2 lata temu, ale z moim ówczesnym poziomem angielskiego nie dałam rady przeczytać nawet pierwszego rozdziału. W te wakacje obejrzałam anime (oba sezony),a następnie sięgnęłam po pierwszy tom mangi - tym razem po polsku - i oto przychodzę z recenzją.

Tom 1 to wprowadzenie, głównie wyjaśnienie jak działa Rodzina Cieni i od czego są żywe lalki. Z jednej strony było to ciekawe, bo sam koncept jest oryginalny, a bohaterowie niepowtarzalni, ale z drugiej, to tylko wstęp i niedużo się działo fabularnie. Zaskoczyły mnie krótkie, dla mnie aż za krótkie rozdziały - nie lubię takich.

Odwołując się do całego anime, fabuła miejscami była bardzo wciągająca, tajemnicza, a czasami akcja się ciągnęła i zaczynała nudzić (jak w przypadku Debiutu). Całość jest dość powolna, dlatego oglądałam na przyśpieszeniu. Niemniej uwielbiam, to totalnie coś w moim stylu i dawno się tak nie zaangażowałam w oglądanie czegoś (oceniłam 5/5).

Czytać kolejnych części nie zamierzam, bo brakowało mi tu tego świetnego klimatu (trochę kojarzył mi się z gotykiem) i muzyki z anime. Bohaterów też trochę inaczej odbierałam - co jest logiczne, bo książki nie potrafią tak oddawać emocji.

Na półkach: , , , , , , , , ,

Fabuła już od pierwszej strony zapowiada się bardzo obiecująco. Tak jak z Kuro, Somato udowodnił, że potrafi świetnie mieszać słodycz z grozą. Naprawdę mi się podoba pomysł z rodem Shadows i ich lalkami, służącymi, które zastępują ich twarze, klimat przypominający wiktoriańską Anglię świetnie pasuje do otoczki, jaka panuje w tej mandze. Na plus Kate i Emilko - główne bohaterki serii. Są bardzo urocze, choć moją sympatię o wiele łatwiej zdobyła Emilko.
Pomimo, że to dopiero początek historii, już widać pierwsze tajemnice, związane z tym niezwykłym klanem, które autor wykorzysta w następnych tomach. A kreska - kocham!!! <3

Bardzo podoba mi się pomysł na ród Shadow oraz służące im lalki - jest to bardzo oryginalna koncepcja i ciekawa jestem, jak zostanie wykorzystana. Do tego manga ma naprawdę przyjemną kreskę. Pierwszy tom stanowi typową ekspozycję, dlatego nie mogę powiedzieć, by był jakoś wybitnie porywający, ale wstępnie zarysował nam świat oraz konflikt, z jakim pewnie będziemy mieli do czynienia w kolejnych odsłonach komiksu. Ogólnie jest to dobra pozycja, ale spodziewam się, że kolejne odsłony Shadows House będą jeszcze lepsze.

W 1 tomie poznajemy główną bohaterkę(Emilico) , która jest żywą lalką i służy panience(Kate) , która z kolei nie ma twarzy. I Emilico ma być jej obliczem. I uczy się zachowań swojej pani , ale zdarza się jej być niezdarną. Jednak panienka nigdy jej nie każę. Okazuję się również , że w tej samej posiadłości żyją inne lalki i ich właściciele bez twarzy. I w pewnym momencie Emilico zostaję wysłana do sprzątania całego domu i widzi wiele lalek i poznaję kilka dziewczęcych lalek(Mia , Rosmery i Lou) A na koniec Emilico i Kate spotykają Mię i jej Panią(Sarah) i bohaterka zauważa jak bardzo są ze sobą zsynchronizowane i Mia zachowuję się całkiem inaczej niż wcześniej , a Sarah kpi sobie z Emilico i z Kate i do Emilico dociera , że jest wadliwą lalką i nie przydaję się Kate , ale gdy obie odchodzą Kate ją pociesza i mówi , że nauczy ją wszystkiego i Emilico znów jest radosna. I w zasadzie mamy koniec 1 tomu. Historia jest ciekawa , a cały ten świat i postacie naprawdę intrygują , ale manga nie wciąga nie wiadomo jak bardzo. Największym plusem jest relacja Emilico i Kate. Kolejne tomy może przeczytam , ale nie palę się do tego

No cóż... interesująca pozycja. Coś nowego, coś ciekawego. Członkowie rodu Shadoww nie mają twarzy a za "oblicza" służą im żywe lalki. Rezydencję w której mieszkają wypełnia sadza wydobywająca się z ciał członków rodu Shadow.

Wydawnictwo Waneko sięga po coraz ciekawsze tytuły, które już samą obwolutą zwracają moją uwagę. A z racji, że jestem prawdziwą okładkową sroką, nie mogę oprzeć się czarom, które na mnie stosują. „Shadows House” od Somato to pierwszy tom nowego cyklu, który zaprasza nas do zapomnianego domu zawsze brudnego z sadzy.

FABUŁA

Za górami i lasami w zapomnianym domu mieszka grupa istot, które samozwańczo nazywają się arystokratami, chociaż do tej wiele im brakuje. Ich ciała są czarne niczym sadza, a wyrazu ich twarzy nikt nie jest w stanie zobaczyć. Ród Shadow chcąc uzyskać jakąkolwiek mimikę twarzy postanowił pomóc sobie „żywymi lalkami”, które mają pokazywać ich twarz.
Emiliko jest właśnie jedną z takich lalek, należącą do panienki Kate Shadow. Dziewczyna każdego dnia wstaje rano, aby posprzątać ślady sadzy na wszystkim, czego dotknęła panienka Kate.
Rezydencja rodu Shadow skrywa wiele tajemnic i sekretów. Im bardziej Emiliko i Kate zbliżą się do innych członków rodu, tym bardziej wplątują się w coś o czym istnieniu nie mają pojęcia.

OPRAWA GRAFICZNA

Ta manga jest urocza. Wydaje mi się, że to najlepsze określenie „Shadows House”. Obwoluta obiecuje słodko-gorzką historię, a kreska w środku i postaci zarówno Kate, jak i Emiliko są po prostu przeurocze. Jedna, cała czarna bez twarzy, a druga biała z wiecznie uśmiechniętym, albo zakłopotanym wyrazem twarzy. Te kontrasty między bohaterkami zostały ujęte naprawdę dobrze na rysunkach, a historia samymi obrazkami przekazuje naprawdę dużo. No po prostu jest urocza. Chce więcej!

OPINIA OGÓLNA

Jestem zaciekawiona i zaintrygowana tą mangą. Pierwszy tom wprowadził nas w historię, w której tajemnice piętrzą się na sobie, a odpowiedzi brak. Dlaczego ród Shadow nie ma twarzy? Skąd takie istoty się wzięły? Co odkryła Emiliko w rezydencji? Chce odpowiedzi na już!
„Shadows House” przeczytałam w moment i zamykając mangę miałam niedobór witaminy zwanej „drugim tomem”. W sumie dalej mam.
Fabuła w tej mandze rozwija się powoli, ale jednocześnie dzieje się w niej tak dużo, że nie ma czasu na sekundę nudy.
Główne bohaterki są, jak już pisałam urocze. Kate bardziej poważna i dystyngowana, a Emiliko niezdarna i totalnie nieogarnięta, chociaż naprawdę się stara. Obie idealnie się dopełniają i jestem bardzo ciekawa, jak ich wspólne życie będzie wyglądać dalej.
„Shadows House” od Somato to manga, którą warto rozpocząć i razem z dziewczynkami poznać tajemnice rezydencji rodu Shadow.

Najpierw obejrzałam anime, dopiero później sięgnęłam po pierwszy tom mangi.
Nie sądziłam, że praktycznie wszystko w anime jest zgodne z tym, co miałam okazję przeczytać. Mimo tego, niesamowicie wciągnęłam się w tę historię, a Emilico na papierze jest równie słodka jak w wersji animowanej.

Najpierw obejrzałam anime, dopiero później sięgnęłam po pierwszy tom mangi.

po pierwsze- zajebista okładka, po drugie- niesamowita i urzekająca kreska, po trzecie-ciekawa fabuła♥

Bardzo wciąga. Fabuła jest intrygująca. Pierwszy tom wprowadza nas w świat rodu Shadow. Główne bohaterki są interesujące i dają się polubić .Zapewne sięgnę po kolejne tomy.

• Manga
  • Mangi