Ja i moje mikroby

Okładka książki Ja i moje mikroby Philip Bunting
Okładka książki Ja i moje mikroby
Philip Bunting Wydawnictwo: Harperkids Seria: Akademia Mądrego Dziecka popularnonaukowa dziecięca
32 str. 32 min.
2021-05-19
32 min.
Anna Zarębska

Okładka książki Co robią uczucia? Tina Oziewicz, Aleksandra Zając
Co robią uczucia? Tina Oziewicz, Alek...
Okładka książki Zielona łódź podwodna Przedziadka Kathryn Durst, Paul McCartney
Zielona łódź p... Kathryn Durst, Paul...
Okładka książki Pestka i jajko Alex Latimer, David Litchfield
Pestka i jajko Alex Latimer, David...
Okładka książki Przytulozaur Rachel Bright, Chris Chatterton
Przytulozaur Rachel Bright, Chri...
Okładka książki Wielka księga supermocy. Edukacja emocjonalna dziecka Rocio Bonilla, Susanna Isern
Wielka księga ... Rocio Bonilla, Susa...

Naszą pierwszą książką o mikrobach była Nie liż tej książki, a tę uważam za kolejny etap w objaśnianiu dzieciom fascynującego wszechświata mikrobów. Już nie ma mikroba oprowadzającego nas po świecie, ale jest więcej rodzajów mikrobów, jest pokazana walka z wirusami, rozmnażanie się bakterii, zasadność szczepień, kwestie higieny. Bardzo polecam starszym przedszkolakom.

Fajnie, że pojawiają się takie publikacje na rynku. Książka, która może nauczyć co nieco nie tylko dziecko, ale i rodzica.

Philip Bunting pisze swoje książki tak, że chce się je czytać i zapamiętywać to co się przeczytało. I przede wszystkim pisze w sposób, który rozumieją odbiorcy jego książek - a te kierowane są do dzieci.

„Ja i moje mikroby” to barwna, nieco humorystyczna i bardzo przystępna lekcja biologii dla najmłodszych. Wszelkie mikroby są opisywane tak, że chciałoby się je poznać. W dużym powiększeniu można je dotknąć na tłoczeniach na okładce.

Zaglądając do środka dzieciaki dowiedzą się co to są mikroby, gdzie występują i dlaczego są ważne. Przyjrzą się również tym najistotniejszym - bakteriom, wirusom, grzybom, pierwotniakom, archeonom i prionom. Przeczytają także co nieco o systemie odpornościowym, który walczy z groźnymi mikrobami, a także o pomocnikach odporności, takich jak szczepionki, lekarstwa czy odporność stadna. Na końcu znajduje się także kilka informacji i tym jak dbać o swoje zdrowie. Ta część może być pomocą dla rodziców w tłumaczeniu dlaczego trzeba być ręce, jeść zdrowo, ruszać się czy wysypiać.

Lubimy te kolorowe ilustracje i ogrom ciekawostek przedstawianych w bardzo przyjemny sposób. Z resztą przyznajcie sami - książka, w której pisze się o puszczaniu bąków czy o glutach spodoba się niemal każdemu przedszkolakowi ;) Jednym słowem - WARTO!

Bardzo fajna książka, która znakomicie wyczerpuje temat.
Skomplikowane rzeczy wyłożone w prosty sposób; dziecko zrozumiało, tata również czegoś się dowiedział. Godne polecenia.

Bardzo fajna książka, która znakomicie wyczerpuje temat.

Jak się okazuje, na ciele człowieka żyje mnóstwo wirusów, grzybów, bakterii, różnych mniejszych i większych dziwolągów biologicznych. Dzięki tej lekturze najmłodsi mogą poznać najróżniejsze mikroby, tak zwane drobnoustroje, które trudne są do dostrzeżenia gołym okiem. By je zobaczyć trzeba mieć specjalny mikroskop. Czym są drobnoustroje, w jakich środowiskach żyją, skąd się wzięły, dlaczego są ważne dla organizmu ludzkiego, jakie funkcje mogą spełniać w organizmach, ile takich drobnoustrojów żyje na ludzkim ciele? To zaledwie kilka pytań, na które dzieci znajdą odpowiedzi właśnie w tej lekturze. Grzyby to najlepsi „rozkładacze”, bakterie są najprostszymi formami życia na Ziemi, wirusy są dużo mniejsze od bakterii i nie całkiem żywe (ważne w przypadku koronawirusa),pierwotniaki mają tylko jedną komórkę, archeony potrafią żyć w niesprzyjających warunkach (pupa?). Książka tłumaczy w prosty sposób wiele skomplikowanych zagadnień, zachęca do poznawania siebie i środowiska, przemyca wiele trudnych pojęć, które akurat w tym miejscu wydają się proste i przystępne. Jak choćby nazwy wybranych bakterii – niektóre z nich brzmią jak bohaterowie horrorów, tymczasem tutaj wydają się być całkiem sympatyczne, choć, jak się okazuje, nie do końca bezpieczne. W książce jest mnóstwo ilustracji obrazujących skomplikowane procesy i drobnoustroje. Dzięki wizualizacji temat jest zrozumiały, zachęca do dalszego poznawania tematyki już na własną rękę .

Z natury każde dziecko jest ciekawe świata dlatego warto pomóc mu tą ciekawość zaspokajać. Na pytania , które wymagają większej wiedzy niż moja i potrzebne jest zoobrazowanie odpowiedzi posiłkuje się książkami. I tak było w przypadku pytania o zarazki, bakterie i wirusy.
Książka "Ja i moje mikroby" w ciekawy i przystępny sposób opowiada o stworzonkach z którymi dzielimy nasze ciało. Bowiem nasze ciała nie należą tylko do nas, a są również domem milionów mikronów, nie widocznych gołym okiem, a niezbędnych nam do życia.
Dlaczego mikrony są dla nas ważne? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w książce.

Bardzo mi się podoba forma książeczki, piękna, twarda oprawa, która z pewnością posłuży dłuższy czas. Ciekawe, całostronne ilustracje, które przyciągają wzrok. Informacje jasne i zrozumiałe dla małych czytelników ze sporą dawką humoru.

Jeśli jesteście ciekawi dlaczego swędzi Was stopa, jak rozprzestrzenia się przeziębienie i dlaczego nasz układ odpornościowy wywołuje gorączkę koniecznie zerknijcie do ksiazki "Ja i moje mikroby". To, że dziecko będzie zainteresowane to oczywista sprawa, ale również rodzice mogą uzupełnić swoją wiedzę czytając wspólnie tą lekturę. Polecam!

Świetna książka dla młodszych i starszych czytelników. Prosto, przejrzyście bez sztucznego ubarwiania o mikrobach, bakteriach i wirusach. U nas książka przyjęła się doskonale. Zwłaszcza, że trafiła w okresie choroby. Polecamy!
Na całą recenzję zapraszam: http://swiattomskiego.pl/2021/06/ja-i-moje-mikroby-harperkids.html

Jak wytłumaczyć dziecku, że musi myć rączki po korzystaniu z toalety albo jak wróci do domu z placu zabaw? Jak jeszcze coś zje i ręce są brudne to efekt jest widoczny i sprawa jest prosta.
Ja tłumacze po prostu, że na rączkach są niewidoczne robaczki, które trzeba zmyć bo mogą zrobić nam krzywdę jak zostaną na rączkach.
Ale czego nie widać trudno to zrozumieć, a przecież dla trzylatka mikroskopu kupować z tej okazji nie będę. Ale okazało się, że jest tańszy sposób. Wyszła właśnie książka „Ja i moje mikroby” wydawnictwa Harperkids. Poznacie w niej wszelkie informacje o bakteriach i wirusach, a także dlaczego bez sensu jest brać antybiotyki na przeziębienie.
Książka jest bardzo fajnie zilustrowana, wirusy i bakterie wyglądają w niej bardzo przyjaźnie 😁😁😁 . Jeśli chcecie wiedzieć dlaczego swędzi Was nogi, albo jak wygląda nużeniec to polecam sięgnąć po tę książkę. Polecam z całego serca. Jeśli chcecie dowiedzieć się o niej więcej to zapraszam na film : https://youtu.be/awEyriIp4lM

Ale czego nie widać trudno to zrozumieć, a przecież...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

• Samodzielne
  • Zdrowie
  • M
  • COŚ 2

Dodaj cytat z książki Ja i moje mikroby