Kocha, lubi, szanuje… czyli jeszcze o uczuciach

Okładka książki Kocha, lubi, szanuje… czyli jeszcze o uczuciach Paulina Daniluk, Grzegorz Kasdepke
Okładka książki Kocha, lubi, szanuje… czyli jeszcze o uczuciach
Paulina DanilukGrzegorz Kasdepke Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nasza Księgarnia
2021-07-28
2009-01-01
dziecko uczucia emocje

Okładka książki Bajki mają moc. Wspierające opowiadania dla dzieci i rodziców Sylwia Chutnik, Marta Iwanowska-Polkowska, Joanna Jagiełło, Grzegorz Kasdepke, Barbara Kosmowska, Aneta Krasińska, Urszula Młodnicka, Ewa Nowak, Joanna Olech, Ewa Świerżewska, Joanna Szulc, Jarosław Żyliński
Bajki mają moc... Sylwia Chutnik, Mar...
Okładka książki A ja nie chcę być księżniczką Emilia Dziubak, Grzegorz Kasdepke
A ja nie chcę ... Emilia Dziubak, Grz...
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...

Okładka książki Reksio. Wielka księga przygód Ewa Barska, Marek Głogowski, Anna Sójka
Reksio. Wielka... Ewa Barska, Marek G...
Okładka książki Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku Beata Ostrowicka, Jola Richter-Magnuszewska
Jest taka hist... Beata Ostrowicka, J...
Okładka książki Tylko bez całowania! czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami Paulina Daniluk, Grzegorz Kasdepke
Tylko bez cało... Paulina Daniluk, Gr...
Okładka książki Basia i alergia Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i alergia Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki W pogoni za życiem Emilia Dziubak, Przemysław Wechterowicz
W pogoni za ży... Emilia Dziubak, Prz...

Porozmawiajmy o uczuciach

Nie jest to najlepsza książka o uczuciach dla dzieci, jaką czytałam.

Niemniej, cieszę się że powstała. I piszę to nie tylko o tej części, ale również o pozostałych książkach z cyklu o przedszkolakach i pani Miłce.
Samo umieszczenie akcji w przedszkolu, dorzucenie Pajacyka i zróżnicowanie dzieci (choć tu przeszkadza mi trochę "szufladkowanie" postaci) działa na dzieci. Widzą środowisko podobne do ich własnego. problemy dotyczące codziennego życia (i kilka wyjątkowych) czy kolegów i koleżanki z ich przywarami.
A do tego w tej części jest mowa o najbardziej powszechnych uczuciach - miłość, nienawiść czy poczucie winy. Przecież to sprawy prawie, że codzienne. Szczególnie dla przedszkolaka. Forma? Krótkie opowiadania. Też na plus, bo wiadomo jak to bywa ze skupieniem uwagi i czasem.

Autor zamieszcza po każdym opowiadaniu krótkie teksty dla dziecka i dorosłych. Mają one pomóc w oswajaniu i zrozumieniu poszczególnych uczuć. Wychodzi różnie, ale zdecydowanie jest to pretekst do rozmowy z dzieckiem na ich temat

Nie jest to najlepsza książka o uczuciach dla dzieci, jaką czytałam.

Grzegorz Kasdepke na stałe zawitał w naszym domu. A wszystko zaczęło się od książki „A ja nie chcę być księżniczką”. Nieszablonowa opowieść o dziewczynce, która marzy o byciu smokiem podbiła serce mojej córki. Później przyszedł czas na inżyniera Ciućmę i już wiedziałam, że cokolwiek napisane przez Grzegorza Kasdepke trafi na rynek wydawniczy to na pewno po to sięgniemy. I od kilku lat wypatrujemy kolejnych nowości oraz wznowień. Dzięki temu poznałyśmy opowieści o niezwykłych dziecięcych bohaterach. W książkach Grzegorza Kasdepke dziewczynki wcale nie marzą o byciu księżniczkami, detektywi mają dużo czasu dla dzieci, a inżynierowie potrafią być niesamowicie zakręceni. Ponad to w jego opowieściach wszystko jest możliwe. Nawet kontakt z kosmitami, jak w serii o Bodziu i Pulpecie. Młodych bohaterów łączy wybujała wyobraźnia. To ona napędza akcję, to przez nią bohaterzy ciągle pakują się w tarapaty, ale też zawierają interesujące znajomości, przeżywają niezwykłe przygody, które są kwintesencją tego, co nam się kojarzy z dziećmi, czyli jego książkach mamy nagromadzenie ciągłego zaskakiwania otoczenia fantazją. Wśród publikacji nie zabraknie też opowieści poświęconych emocjom, czyli zabierających w świat tego, co trudno dzieciom wyjaśnić, dorosłym opowiadać, a wszystkim nad nimi panować. Zwłaszcza, kiedy mamy do czynienia z negatywnymi odczuciami i nie wiemy jak je nazwać. Burza odczuć może zburzyć nie jedną przyjemną zabawę, dlatego warto wprowadzić swoje pociechy w świat emocji i pokazać im jak sobie z nimi radzić, którym pozwolić się rozwijać, a nad którymi nauczyć się panować i pomagać innym w oswajaniu się z nimi.
Jakiś czas temu polecałam Wam książkę „Tylko bez całowania!, czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami” w nowej odsłonie. Tym razem w nowej szacie trafiła do nas „Kocha, lubi, szanuje, czyli jeszcze o uczuciach”. Obie książki łączy grupa przedszkolna, z którą spotykamy się także w publikacji „Horror!, czyli skąd się biorą dzieci”. Grupa niesfornych przedszkolaków bierze udział w ciekawym projekcie pani Miłki, czyli wychowawczyni. W czasie czytania poznajemy grupę dzieci przeżywających różne sytuacje, zmuszonych do uporania się z towarzyszącymi temu emocjami. Na szczęście wychowawczynią grupy zostaje nieśmiała, otwarta, pomysłowa i bardzo cierpliwa pani Miłka, która zamierza przybliżyć dzieciom świat uczyć. Razem z nią do grupy dołączył też pajacyk, który często pomaga, a czasami staje się obiektem zazdrości czy drwin. Wydawałoby się, że zaplanowanie i przeprowadzenie zajęć, trzymanie się grafiku nie jest takie trudne. Życie jednak pisze swoje historie i pani Miłka musi nadążać za dziecięcymi nastrojami. Dzięki książce „Tylko bez całowania!” zapoznamy się z takimi emocjami jak tęsknota, wstyd, zazdrość, gniew, wstręt, nuda, poczucie krzywdy, radość. „Kocha, lubi, szanuje” pozwala na zrozumienie, czym jest miłość, nienawiść, pogarda, strach, smutek, poczucie winy, szczęście. Każde opowiadanie zabiera dzieci w świat problemów im znanych: próby nawiązania pierwszych przyjaźni, pierwsze zazdrości o wygląd, próby podobania się i imponowania innym sprawiają, że dzieci ulegają różnym emocjom. Nawet zwykły obiad może stać się powodem do dyskusji nad emocjami, pomoże zrozumieć, dlaczego niektóre rzeczy są postrzegane przez różnych ludzi odmiennie, dlaczego zwykłe przedstawienie może wywołać wiele zamieszania.
Książki o grupie przedszkolaków to interesująca i skierowana do rówieśników bohaterów wykreowanych przez Grzegorza Kasdepke. Prosty język, codzienność, świat dziecięcych zabaw i zmartwień sprawią, że małym czytelnikom łatwiej będzie zrozumieć to, o czym pisze autor. Wiele zabawnych sytuacjo sprawia, że dzieci będą mogły na swoje emocje popatrzeć z boku i zastanowić się nad próbom panowania nad nimi lub odpowiedniego demonstrowania uczuć.
Na końcu każdej opowieści znajdziemy krótką definicję przedstawionego uczucia, rady dla dzieci, jak powinny zachować się w przypadku odczuwania określonej emocji oraz dla dorosłych, w jaki sposób reagować i rozmawiać o emocjach. To sprawia, że lektura staje się pretekstem do dłuższych rozmów z dzieckiem, lepszego wzajemnego poznania, pogłębiania relacji i pomocy w dorastaniu, którego celem jest wychowanie samodzielnego człowieka.
Piękne, proste ilustracje, niewielka ilość na stronie, nieduży format książki, sztywna, matowa, tekturowa okładka sprawiają, że książka może nam towarzyszyć w czasie spacerów. Jeśli jesteśmy miłośnikami audiobooków możemy opowieści nabyć również w tej formie, co pozwoli nam na wspólne słuchanie jej w czasie zabaw.
Temat emocji, zaprezentowanie ich w opowieściach, zdefiniowanie, podpowiedzi, w jaki sposób postępować z określonym uczuciem sprawia, że napisane przez Grzegorza Kasdepke historie doskonale sprawdzą się, jako pomoce terapeutyczne. Dzięki wskazówkom będziemy wiedzieli, w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem, jak pomóc nazwać, rozpoznać i zdystansować się wobec określonego odczucia. Zdecydowanie polecam.

PORADZIĆ SOBIE Z UCZUCIAMI

Grzegorza Kasdepke chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Od przygód detektywa Pozytywki, po mity greckie dla dzieci, jego twórczość jest znana nie tylko najmłodszym, a przy okazji także ceniona. Teraz na rynku pojawiło się wznowienie jego klasycznego dzieła o uczuciach, czyli książeczka „Kocha, lubi, szanuje”, która w zabawny sposób opowiada dzieciom o psychologicznych zagadnieniach, tak ważnych w naszym życiu.

Witajcie w przedszkolu, gdzie dziećmi opiekuje się pani Miłka. W przedszkolu, jak w każdym innym miejscu, zawsze aż kipi od emocji. Ale pani Miłka potrafi się nimi zająć. I to do tego stopnia, że nawet duchy nie mają z nią szans! Gotowi poznać, jak radzi sobie z uczuciami dzieci, które ma pod swoją opieką i co może nam poradzić?

PORADZIĆ SOBIE Z UCZUCIAMI

Pan Grzegorz Kasdepke potrafi połączyć wiedzę z rozrywką. Każda jego książka jest tego przykładem. Przedszkolaki w "Kocha, lubi, szanuje..." uczą się uczuć - nie tylko je nazywać, ale też je okazywać. Aczkolwiek nie zawsze są to trafne przykłady, dlatego daję "6".

Więcej na:

Więcej na:

"Kocha, lubi, szanuje..." to niezwykła pozycja opowiadająca o uczuciach, które towarzyszą każdemu małemu i dużemu człowiekowi. Głównymi bohaterami są przedszkolaki wraz ze swoją panią Miłką i jej narzeczonym, Kubą, oraz Pani Dyrektor. Zatem cała plejada bohaterów obrazuje kilka ważnych uczuć. Książka rozpoczyna się od miłości, by poprzez nienawiść, pogardę, smutek i poczucie winy, zaznajomić każde dziecko z dobrymi i "złymi" emocjami. Bowiem, nic co ludzkie nie jest nam obce i "złych" uczuć nie ma; uczucia można jedynie niewłaściwie okazywać.
Grzegorz Kasdepke stworzył lekką fabułę, która w zgrabny sposób łączy ze sobą wszystkie opowiadania, trafne uwagi na temat każdego z omawianych uczuć oraz rady dla dzieci i dla rodziców. Główną i powtarzającą się radą dla rodziców jest rozmowa z dzieckiem. Ta książka pozwala rozpocząć rozmowy o uczuciach. Polecam tę pozycję zwłaszcza przedszkolakom, którzy na pewno zakochają się w wesołej (lub smutnej, pełnej pogardy, nienawiści itd.) gromadce pani Miłki:-)

Z dziećmi o uczuciach należy rozmawiać i nieważne jest, czy mowa tu o uczuciach pozytywnych czy negatywnych. Młody człowiek często nie rozumie tego, co czuje, tym bardziej ma niejednokrotnie problem z nazwaniem swych uczuć. A uczuć nie należy w sobie tłamsić, zwłaszcza tych negatywnych, trzeba się też nauczyć jak je wyrażać, by przy okazji nie zrobić krzywdy drugiej osobie. A jak rozpocząć dialog z dzieckiem o uczuciach? Możemy wspomóc się książką, która nie tylko jest skarbnicą wiedzy, lecz również daje moc literackiej frajdy naszemu dziecku. Jedną z takich właśnie książek jest Kocha, lubi, szanuje… czyli jeszcze o uczuciach autorstwa Grzegorza Ksadepke, którego książki szturmem zdobywają dziecięce serca i uznanie w oczach rodziców.

W Kocha, lubi, szanuje… czyli jeszcze o uczuciach grupa przedszkolaków pod opieką Pani Miłki wkracza w niezwykle barwny i bogaty świat uczuć. Wśród uczuć, które płynnie komponują się z radosną opowieścią o przedszkolnych perypetiach grupy dzieciaków i ich opiekunów, są miłość, nienawiść, pogarda, strach, smutek, poczucie winy i szczęście. Autor zgrabnie snuje okraszoną sporą dawką humoru historię przedszkolaków, która mogłaby być udziałem każdego z młodych czytelników. Wyraźnie wskazuje jakie akurat uczucia targają rozbrykaną gawiedzią. Nie poprzestaje jednak na ukazaniu danego uczucia. Każdy rozdział kończy się bowiem krótkim zdefiniowaniem danego uczucia, w dodatku napisanym językiem, który bez trudu trafi do dziecięcego czytelnika. Autor zawarł również rady zarówno dla dzieci jak i ich rodziców, jak w danej sytuacji dziecko może się czuć i jak sobie właśnie z tym uczuciem poradzić. To garść dobrych rad, które z pewnością wiele razy znajdą zastosowanie.

Nie sposób nie wspomnieć również o tym, jak ładna i starannie wykonana jest ta książka. Barwne i ładne ilustracje autorstwa Marcina Piwowarskiego przyciągają wzrok i dziecka i rodzica, a mocna, tekturowa okładka sprawia, że małe rączki jeszcze przez długi czas będą trzymać ją w swym władaniu.

Kocha, lubi, szanuje… czyli jeszcze o uczuciach to książka mądra, potrzebna i budząca, zarówno treścią jak i stroną wizualną, zachwyt dorosłych oraz dzieci. Polecam.

opinia mamy:

Jak sam autor trafnie zauważa we wstępie:
"(...)pisanie dzieciom o miłości, nienawiści i innych uczuciach nie jest najprostsze. Jest za to potrzebne"

Kryjące się w tej zgrabnie wydanej, kolorowej książeczce krótkie opowiadania, których bohaterami są przedszkolaki, przenoszą nierzadko trudne do nazwania (a tym bardziej do opanowania!) emocje na znajomy, bezpieczny grunt i pozwalają dziecku łatwiej zrozumieć to, czego doznaje.
Wraz z grupą pani Miłki dziecko poznaje 7 rodzajów uczuć. Widząc, że innym także zdarza się smucić, bać, czuć złość, a nawet nienawiść lub pogardę, z którymi różnie próbują sobie radzić, nabiera przekonania, że to zwyczajne, ludzkie odczucia i można je okiełznać... by zrobić w sercu miejsce na te dużo przyjemniejsze - jak szczęście i miłość :)
Myślę, że warto po nią sięgnąć, bo w przystępny sposób przedstawiają najmłodszym ważne idee i mogą być pomocne w kształtowaniu tzw. inteligencji emocjonalnej - umiejętności rozpoznawania swoich uczuć i opracowywania sposobów panowania nad nimi.

Pomiędzy rozdziałami autor dodatkowo bezpośrednio zwraca się do czytelników, dając w krótkich akapitach pod opowiadaniami >Rady dla dzieci< i >Rady dla rodziców<. Podpowiada maluchom, jak mogą zareagować, gdy same odczuwają niechciane emocje, albo kiedy widzą u innych niezrozumiałe zachowania spowodowane silnymi uczuciami, a dorosłym - jak pomagać w takiej sytuacji dzieciom/wychowankom, jak rozmawiać o stanach ducha, uczyć empatii. Osobiście nie uważam ich za niezbędne, ale zapewne pomogą rodzicom nienawykłym do analizowania emocji i tłumaczenia dzieciom tak zawiłych tematów poruszyć je podczas proponowanych zabaw i zadań.

Każdy pretekst do okazywania sobie miłości, czułości, szacunku jest dobry, podobnie jak każdy pomysł pozwalający wyzbyć się nienawiści i poczucia winy. Kasdepke podpowiada: okazujmy sobie pozytywne uczucia i uczmy tego nasze dzieci, własnym przykładem przekazujmy wzbogacające je wartości.
Czemu by nie wziąć sobie tego do serca?

opinia mamy:

Jak sam autor trafnie zauważa we wstępie:

Pamiętacie jak byliśmy jeszcze dziećmi? Zbieraliśmy kwiatki i wyrywając płatki jeden po drugim wyliczaliśmy „kocha, lubi, szanuje”. Miało to nam pokazać jakie uczucia żywi do nas dana osoba. Fajna zabawa, ale czy rozumieliśmy wszystkie te uczucia? Czy my umiemy o uczuciach rozmawiać z naszymi dziećmi?

Teraz z pomocą nadchodzi nam autor wspaniałych opowieści o „Detektywie Pozytywce” Grzegorz Kadsepke. Wydana 21 stycznia książka „Kocha, lubi, szanuje, czyli jeszcze o uczuciach” jest swoistym kompendium wiedzy o tym co czujemy i przede wszystkim o tym, jak to wytłumaczyć naszym dzieciom.
Wydana przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia książka jest złożona z historii, które w prosty sposób tłumaczą dzieciom poszczególne uczucia. Dodatkowo zawarte po każdej opowieści rady dla dzieci i rodziców sprawiają, że łatwiej jest nam rozpocząć rozmowę z naszymi pociechami o tym co na prawdę ich nurtuje. Ta książka to wspaniały wstęp do wspólnych rozpatrywań nad tym co jest dobre, a co złe. Tłumaczy dzieciom jak radzić sobie z uczuciami, ale także rodzicom jak dotrzeć do dzieci.
Książka bardzo czytelna i przejrzysta, ładnie ilustrowana. Z pewnością zainteresuje nawet najmłodszego czytelnika. Serdecznie polecam!

Teraz z pomocą nadchodzi nam autor wspaniałych opowieści o „Detektywie...

Inteligencja emocjonalna jest obecnie uznawana za niezwykle ważny czynnik funkcjonowania człowieka, stanowiący komplementarne uzupełnienie możliwości racjonalnych. Umiejętności z nią związane można ćwiczyć i rozwijać; oczywiście należy to robić od najmłodszych lat. Jedną z pozycji, które mogą pomóc rodzicom w odpowiednim nakierowaniu swoich pociech jest ta oto niepozorna książeczka.

„Kocha, lubi, szanuje” to siedem krótkich rozdziałów, z których każdy ma inny motyw przewodni dotyczący emocji: miłości, nienawiści, pogardy, strachu, smutku, poczucia winy i szczęścia. Każdy rozdział otwiera opowiadanie – akcja wszystkich rozgrywa się w przedszkolu, a łączącą je osią są postaci dzieci, a także przedszkolanka, pani Miłka. Opowiadania tworzą ciąg przyczynowo-skutkowy, więc można wykorzystywać je zarówno osobno, jak i razem, jako cykl. Historyjki świetnie sprawdzą się jako pretekst do rozmowy z dzieckiem – po przeczytaniu można je dopytać o to, co zauważyło w zachowaniu bohaterów i dalej poprowadzić rozmowę tak, by ułatwić małemu odbiorcy jak najlepsze zrozumienie treści. Po zaprezentowanej scence mamy definicję uczucia, które było obrazowane, nie jest to jednak opis książkowy, a potoczny, napisany specjalnie dla młodego czytelnika. Na koniec autor proponuje kilka rad zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, które mogą być niezwykle pomocne podczas dalszej pracy – w wielu przypadkach wskazują na konkretne aktywności czy ćwiczenia, które można na co dzień wykonywać z dzieckiem.

Co ważne – cała książka ma wspaniały wydźwięk, ponieważ daje przyzwolenie na przeżywanie oraz wyrażanie emocji. Wszystkie stany są wyjaśnione, a wskazówki (zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci) obejmują rozmawianie o uczuciach i poszukiwanie ich przyczyn. Tyczy się to tak przeżyć pozytywnych, jak i negatywnych – paleta emocji jest pełna, ukazane są różne jej przejawy. Mówi się wprost, że nienawiść jest uczuciem tak mocnym, że mamy ochotę kogoś skrzywdzić, ale też że kochać można wszystkich, nawet swojego chomika. Nie ma tu udziwnień ani owijania w bawełnę, bo i najłatwiej jest pokazać emocje dokładnie takimi, jakie są. Warto jednak dodać, że przyzwolenie na wyrażanie nie oznacza tolerancji dla negatywnych zachowań – wszystko jest tak zaprojektowane, żeby zachować równowagę i wiedzę dziecka o tym, co jest dobre, a co złe.

Jest wiele pozytywnych skutków, jakie może w przyszłości przynieść rozwinięcie u dziecka inteligencji emocjonalnej. Osoby o wysokim jej ilorazie lepiej komunikują się z ludźmi, odnoszą większe sukcesy i pełniej integrują wiedzę ścisłą oraz społeczną, mają też większą samoświadomość. Z tych i innych powodów warto od małego przyzwyczajać dziecko do znajomości własnych stanów, a książka „Kocha, lubi, szanuje” jest do tego świetnym narzędziem. To nie tylko baza do pracy z dzieckiem, ale i zbiór wielu przykładów, które można wykorzystać w codziennym życiu. Myślę, że przydać się może każdemu, a zwłaszcza tym, którzy sami mają problem z mówieniem o uczuciach i po prostu nie są w stanie wytłumaczyć ich dziecku.

------------------------------------------

Rozmowy o uczuciach

„(…) miłość jest uczuciem, w którym wszyscy powinni się zakochać”.*

O uczuciach jest czasem trudno rozmawiać nawet nam dorosłym, a co dopiero dzieciom, które są cały czas na etapie poznawania tego wielkiego i wiecznie zaskakującego je świata. Jak odróżnić miłość od zwykłego lubienia, nienawiść od chwilowej złości? W jaki sposób poradzić sobie ze strachem czy też poczuciem winy? Jak mówić o tym co nas dręczy?

„Kocha, lubi, szanuje… czyli jeszcze o uczuciach” składa się z siedmiu rozdziałów, z czego każdy dotyczy różnych emocji. I tak w książeczce poczytamy o: miłości, nienawiści, pogardzie, strachu, smutku, poczuciu winy i szczęściu. Każdy rozdział jest opatrzony definicją omawianego uczucia, ale nie taką z encyklopedii tylko napisaną z głowy, w miły i przystępny sposób, ponadto znajdziemy też w książeczce porady i pomysły, jak rozmawiać z dziećmi na ten temat oraz co zrobić, by pomóc przezwyciężyć lęki i obawy. Wskazówki są zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Już dawno nie było nic na temat literatury dziecięcej, a że wczoraj przybyła do mnie książka Grzegorza Kasdepke, którą od razu przeczytałam stwierdziłam, że się nią pozachwycam publicznie. Bo musicie wiedzieć, że pomimo tak małej objętości jest to pozycja rewelacyjna. Ale zacznę może od początku.

Pierwsze na co zwróciłam uwagę w tej pozycji, to oczywiście oprawa graficzna. Twarda, kolorowa okładka z pewnością przyciągnie wzrok malucha. W środku jest równie ciekawie, duży tekst, krótkie rozdziały opatrzone ilustracjami Marcina Piwowarskiego, idealnie pasującymi do tekstu. Skupiają uwagę, są dopracowane i barwne. Co jeszcze mi się podobało, to zabawa czcionką w tytułach, jest różnorodnie i dzięki temu ciekawiej.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Grzegorza Kasdepke, ale na pewno nie ostatnie. Teraz już wiem czemu dzieci, a nawet i dorośli lubią pióro tego autora. Pisze on dowcipnie, prosto, krótko, ale trafnie. W „Kocha, lubi, szanuje… czyli jeszcze o uczuciach” historyjki stanowią swego rodzaju wstęp do rozpoczęcia rozmów o danym uczuciu, jak sobie z nim radzić i mówić o tym co nurtuje i dręczy. Podobały mi się definicje oraz propozycje zabaw i o czym, a przede wszystkim jak, rozmawiać z dziećmi. Autor podchodzi do tematu z humorem, wielokrotnie nie mogłam powstrzymać się od śmiechu, ale dba o przekaz, o to by zasiać w małym człowieku ziarenko ciekawości i chęci do dalszego rozwijania tematu i dochodzenia do własnych zdań.

Emocje w życiu malucha są bardzo ważne i dobrze jest o nich rozmawiać często oraz dużo. Dobrze jest podejść do tego poprzez zabawę, a książka Grzegorza Kasdepke z pewnością się do tego nada, bo bawi i daje wskazówki. Ślicznie wydana, kolorowa, zabawna, a co najważniejsze - zawiera w sobie dużo tematów do przemyśleń i wspólnych rozważań.

*Grzegorz Kasdepke, „Kocha, lubi, szanuje… czyli jeszcze o uczuciach”, s. 12

Rozmowy o uczuciach

„(…) miłość jest uczuciem, w którym wszyscy powinni się zakochać”.*

• Dla dzieci
  • Dla dzieci i młodzieży

Dodaj cytat z książki Kocha, lubi, szanuje… czyli jeszcze o uczuciach