Morderczynie i psychopatki

2021-06-09
2021-06-09

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

"Osobiście nie znam przypadku, w którym ojciec zabiłby płaczącego noworodka, aby jego partnerka go nie opuściła. Taki motyw występuje prawdopodobnie tylko u kobiet w odniesieniu do ich partnerów."

Nahlah Saimeh pokazuje, że kobiety używają przemocy prawie wyłącznie wobec bliskich osób. Jako osoba zajmująca się psychiatrą sądową, z wieloletnim doświadczeniem, omawia różne historie życiowe kobiet zbrodniarek. Bazuje na prawdziwych przypadkach kryminalnych, opisuje przestępstwa, motywy i poprzedzające wydarzenia. Poprzez przypadki nieomawiane szerzej w mediach ilustruje tendencje kobiecej przestępczości. Uświadamia, że granice między byciem ofiarą a sprawcą nie przebiegają w oczywisty i jednoznaczny sposób. Zazwyczaj gotowość do stosowania przemocy wynika z głębokiego zranienia poczucia człowieczeństwa, zaś to, kim ktoś jest, jak kształtuje i prowadzi życie, tylko do pewnego stopnia jest jego wyłącznym udziałem. Saimeh nie rozstrzyga o winie i karze, nie zajmuje się stopniowaniem przestępstw, koncentruje się na badaniu przeszłości morderczyń i psychopatek. Docieka, co piętrzy się w ich codzienności i doprowadza do wybuchu agresji. Nakreśla osobowość i poczytalność. Ukazuje podobieństwa do męskich wzorców przemocy. Zajmujący materiał, zgrabnie przedstawiony, lecz bardzo ciężki do przepracowania od strony psychologicznej, karnej i moralnej.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2022/03/morderczynie-i-psychopatki-szokujace.html

Uznawana za jedną z czołowych specjalistek w dziedzinie psychologii kryminalistycznej dr Nahlah Seimeh, przybliża portrety psychologiczne znanych zbrodniarek. To reportaż dla czytelników o naprawdę mocnych nerwach.

Osiem kobiet. Osiem zupełnie różnych historii. Co ich łączy? Zbrodnia! Przeczytamy tu między innymi o kobiecie, która zaplanowała powolną i pełną męczarni śmierć kochanka. Oraz poznamy matki, które, albo udusiły swoje dzieci poduszką, albo zostawiły na pastwę losu konkubenta - kata. Są też historie dla normalnych ludzi tak bardzo szokujące, bulwersująco - obrzydliwe, że czytając dosłownie włosy dęba stają. A myśli galopują w różne strony. Czytając o matce sprzedającej zdjęcia swoich dzieci, pedofilom, tego nie da się objąć rozumem.

Powyższe historie jak twierdzi sama autorka opisane i upublicznione przez nią zostały ku przestrodze. Gdyż w naszym społeczeństwie zagrożenie ze strony kobiet jest bardzo często lekceważone.

Brutalni mordercy od wieków budzą fascynację wśród psychiatrów, psychologów, ale też u zwykłego Kowalskiego. Ciekawi nas przede wszystkim dlaczego to zrobili? I czy istnieją wzorce przestępstw typowo żeńskich? Analizując psychikę kobiet, które zabiły z zimną krwią dr Saimeh, na kartach swoich reportaży dzieli się odpowiedziami na powyższe pytania.

Książka napisana rzeczowo. Przeraża! To reportaż tylko i wyłącznie dla ludzi o stalowych nerwach. Dla mnie zdecydowanie za mocna, zbyt przerażająca. http://ksiazkinaszapasja.blogspot.com/2022/03/morderczynie-i-psychopatki-nahlah-saimeh.html

"Przemoc to zawsze moment krytyczny w życiu człowieka, chwila, w której zawodzą własne wzorce radzenia sobie z namiętnościami, problemami i konfliktami. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. A czyny popełniane z użyciem przemocy w konsekwencji zawsze konfrontują człowieka z jego najgłębszymi potrzebami, słabościami i lękami"

Osiem przypadków okropnych, okrutnych zbrodni dokonanych przez kobiety. Osiem rozdziałów poświęconych portretom psychologicznym morderczyń i psychopatek, a wraz z nimi niezliczona liczba pytań: jak to możliwe? dlaczego? czy każda z opisywanych kobiet zasługuje na miano psychopatki? czy można było zapobiec ich "dokonaniom"?

Osobiście bardzo lubię literaturę faktu z zakresu kryminalistyki. Książka Nahalah Saimeh pozwoliła mi zgłębić motywy, przemyślenia ośmiu wyłączonych kobiet, które dokonały okropnych, odrażających zbrodni. Czytanie o morderstwie, które okazało się próbą przez planowanym kolejnym, o próbie zadźgania nożem niemowlęcia, o morderstwie żony swojego kochanka, ataku nastoletniej dziewczyny na koleżanki, kolegów i nauczycieli w szkole, godzeniu się na molestowanie swoich dzieci czy pozwoleniu na maltretowanie własnego dziecka, nie jeden raz zmusiło mnie do wzięcia głębszego oddechu i uronienia łzy nad ofiarami. Autorka przedstawiła bardzo rzetelny reportaż, w którym powołując się na swoje doświadczenie zawodowe, przeanalizowała stan psychiczny opisanych przez nią kobiet, w momencie dokonywania, czy dopuszczania zbrodni. Całość, mimo poruszonej tematyki i stosowanej w niej specjalistycznego nazewnictwa z zakresu psychiatrii, czytało mi się bardzo dobrze, książka mnie wciągnęła i była lekka w odbiorze, więc oczywiście polecam ją wszystkim zainteresowanym tematem

Osiem przypadków okropnych, okrutnych...

Kobiety...cierpliwe, empatycze, serdeczne, łagodne...to cechy, które najczęściej są kojarzone z kobietami..

Dlatego takie poruszenie wśród społeczeństwa wywolują sytuacje kiedy kobieta zadaje innym ogromy ból, są brutalne i z premedytacją zabijają swoich bliskich...

Od zawsze zastanawialam się czym kierują sie kobiety, które są w stanie zabić swoje dziecko lub świadomie pozostawiają je na pastwę brutalnego partnera...

Odpowiedź na to pytanie, jak i wiele innych otrzymalam w książce "Morderczynie i psychopatki". To tutaj specjalistka w dziedzinie psychiatrii sądowej przedstawia portrety psychologiczne kilku kobiet, genezę ich zachowania, okolicznosci zbrodni oraz symptomy, które niezauważona mogą doprowadzić do tragedii...

Słysząc o zabójstwie, seryjnym mordercy, bestialskich zachowaniach wobec drugiego człowieka, raczej wyobrażamy sobie, że stoi za tym mężczyzna. Przynajmniej ja tak mam. Niestety, stereotyp zbudowany na podstawie filmów, książek i życia oczywiście. Tymczasem kobiety swoje za uszami również mają, przypadków jest zdecydowanie mniej, co pokazują liczne statystyki, ale są, zdarzają się.
Historii jest mnóstwo, żona zabiła męża, matka pozwalała na pornografię dzieci, aby przypodobać się nowemu partnerowi, czy gimnazjalistka planująca masakrę w swojej szkole, aby w ten sposób ukarać rodziców za liczne zaniedbania. Właśnie o takich przypadkach pisze Nahlah Saimeh, która od 20 lat wydaje opinie na temat poczytalności sprawców przestępstw. Udziela także sądowi fachowych porad psychologicznych z zakresu medycyny sądowej i wydaje ekspertyzy. Tym razem skupiła się w swojej książce na portretach kobiet, często drastycznych, opisuje okoliczności, wyjaśnia pobudki, ale co ważne, nie ocenia.
Prawda jest okrutna, totalnie sprzeczna z wizerunkiem kobiet do którego jesteśmy przyzwyczajeni, czyli, że są to istoty ciepłe, pełne empatii, niezdolne w żaden sposób do agresji. Okazuje się jednak, że zło nie ma płci.
Książka jest owocem licznych badań, ogromnej wiedzy naukowej i wieloletniego doświadczenia autorki, czuć to na każdej stronie. Ale ma być jednocześnie przestrogą, zwróceniem uwagi na zagrożenie wynikające ze strony kobiet, które zwykle dostrzegane jest zbyt późno.
Jedyną kwestią do której się przyczepię jest korekta. W książce jest mnóstwo błędów, wprawdzie głównie literówek, ale wciąż. W pewnym momencie sprawdzałam nawet, czy dostałam egzemplarz recenzencki, czyli przed korektą, ale nie...trochę irytujące zjawisko.
Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu MUZA.
Zapraszam również na mój profil na IG: @zaczarowane_slowa

Jako że uwielbiam kryminały, dochodzenia itp I często ciekawią mnie przyczyny ludzkich zachowań to tej książki zdecydowanie nie mogłam ominąć. Morderczynie i psychopatki to napisana przez specjalistkę w dziedzinie psychiatrii sądowej #nahlahsaimeh Autorka przedstawia zbrodnie jakich dokonały kobiety i co nimi kierowało. Zagłębiamy się w każda z historii, poznajemy losy I doświadczenia każdej z kobiet począwszy od wczesnych lat dzieciństwa. W moim mniemaniu istotna I duża rolę odgrywa to w jakim środowisku się wychowujemy i co nas spotyka po drodze. Idąc dalej w rozważania ciekawi mnie czy każdy człowiek w odpowiednich, sprzyjających okolicznościach jest w stanie "dokonać zła" i coraz bardziej się skłaniam.ku temu że tak. Dokładając do tego np zaślepienie miłością kobiety są czasem niewyobrażalnie zaskakujące...
Książka podzielona jest na rozdziały, w każdym z nich poznajemy odrębna historie I to co działo się "przed" jak i "po"
Polecam!

„Morderczynie i psychopatki” to zbiór spraw kryminalnych, przy których autorka, psychiatra sądowy, uczestniczyła jako rzeczoznawczyni, wykonując analizę bohaterek.
Książka napisana jest bardzo klarownym, popularnonaukowym językiem, w którym brak profesjonalnego żargonu, zatem jest przystępna dla przeciętnego czytelnika. Podtytuł książki brzmi „Szokujące historie z praktyki psychiatry sądowego”, ale uważam, że przedstawione tu przypadki mogą być wstrząsające jedynie dla osób, którym przyszło dorastać w standardowych, komfortowych warunkach. Opisane tu bowiem „morderczynie i psychopatki” owszem, cechowały się zapewne naturalną predyspozycją do zaburzeń psychicznych, tak jak niektórzy mają z urodzenia słaby wzrok lub inne ułomności, ale tym, co owe zaburzenia spotęgowało i popchnęło te kobiety w dorosłym życiu do strasznych czynów, było niezdrowe dzieciństwo.
Dla mnie ta książka stanowiła zbiór smutnych opowieści o braku miłości i uwagi ze strony rodziców, byciu niechcianym i nikomu niepotrzebnym, pozostawionym samemu sobie, niezrozumianym przez świat, o wielkiej krzywdzie, która później rozrasta się w człowieku niczym trujący cierń, wywołując w nim nieustanną frustrację, rozpacz i dezorientację. Niemal wszystkie występujące tu sprawczynie miały jakiś wariant zaburzenia osobowości typu borderline, powstały w całości lub częściowo w wyniku traum z dzieciństwa.
Jako osoba, która także dorastała w trudnych warunkach, byłam w stanie doskonale wyobrazić sobie stan psychiczny i emocjonalny, w którym pogrążyły się bohaterki, i z grubsza zrozumieć kierujące nimi motywy. Co przykre, dla dużej części społeczeństwa nadal pozostają one potworami – podczas gdy w rzeczywistości to okropnie poranione wewnętrznie, zagubione osoby, pożerane żywcem przez ból istnienia. Oczywiście, gdyby wystarczająco wcześnie otrzymały pomoc, być może udałoby się je uratować, w konsekwencji czego byłyby w stanie inaczej pokierować swym życiem w przyszłości. Tym jednakże, co je łączy, jest właśnie kompletne osamotnienie w swym nieszczęściu.
Uważam, że „Morderczynie i psychopatki” to pozycja jak najbardziej godna polecenia – warto ją przeczytać z empatią i dzięki niej otworzyć szerzej oczy na krzywdę, która nieustannie dzieje się innym wokół nas, i nauczyć się, że nie należy oceniać innych po pozorach: kobieta, która maltretuje własne dzieci, nie musi być „przesiąkniętą złem wiedźmą”, lecz sama skrzywdzonym, zagubionym dzieckiem, niepotrafiącym poradzić sobie ani z samym sobą, ani ze światem zewnętrznym, kierującym się spaczonym, patologicznym obrazem rzeczywistości, jaki został w nim zaszczepiony w młodości niczym trucizna.
Zachęcam do lektury.

Bardzo ciężko się ją czyta.

Bardzo ciężko się ją czyta.

Kobiety i zło.
Jesteśmy oazą spokoju, empatyczne, przyjacielskie, kochające, ale kiedy ktoś nam podpadnie jesteśmy nieobliczalne.
Czy zgadzacie się z tym?

Autorka jest specjalistką w dziedzinie psychiatrii sądowej.
Przedstawia portrety psychologiczne kobiet, które dopuściły się tych czynów. Wyjaśnia sposoby działania, które zazwyczaj są niezauważalne.
Jeśli chodzi o historię morderstw, opisy zbrodni, motywy to jest to bardzo dokładnie opisane.
Ta część interesowała mnie najbardziej i jest naprawdę dobrze napisana. Jeśli chodzi o stronę psychologiczną było to dla mnie nudne i w sumie niewiele nowego z tego wyciągnęłam.
Muszę przyznać, że bardzo rzetelnie i szczegółowo autorka wszystko opisała. Osoby chcące zgłębić wiedzę od strony psychiatry sądowego myślę, że będą usatysfakcjonowani.

Kobiety i zło.
Czy zgadzacie się z tym?

Autorka jest specjalistką w dziedzinie psychiatrii sądowej.
W książce przedstawia historię ośmiu drastycznych spraw morderstw i opisuje jak do nich doszło, jakie były motywy działania, podłoże psychologiczne....

Czy wiesz co sprawia, że kobieta jest w stanie skrzywdzić własne dziecko?

W dalszym ciągu kobiety w różnych kulturach uważa się za delikatne, niezdolne do przemocy, a wręcz łagodne z natury. Pogląd taki sprawia, że często zagrożenie płynące z ich strony jest bagatelizowane. Czy jednak nie słyszymy wciąż w mediach, książkach i innych środkach przekazu o zbrodniach, do których dopuściły się właśnie kobiety?

Nahlan Saimeh w swojej książce "Morderczynie i psychopatki. Szokujące historie z praktyki psychiatry sądowego" przybliży nam kilka przypadków właśnie takich kobiet, które dopuściły się zbrodni. I choć, jak przeczytamy, ich motywy i podjęte działania były bardzo różne, skutek był niemal identyczny.

Choć książkę czyta się szybko i z uwagą to mam do niej kilka zastrzeżeń. W pewnym momencie stało się dla mnie irytujące, gdy autorka niemal co kilka- kilkanaście stron powtarzała stereotyp "słabej, delikatnej kobiety". Rozumiem, co chciała tym osiągnąć ale nie sądzę, że sposób w który chciała to zrobić był dobry. Te obiecane "szokujące historie" wcale nie są takie szokujące, są wręcz zwyczajne dla osoby, która choć trochę interesuje się tematem. Ciekawym przypadkiem była historia dziewczyny z urojeniami, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich charakter.

Mimo że nie do końca dostałam w książce to, czego się spodziewałam całość jest w porządku. Osoba zainteresowana tematyką raczej nie odkryje tu nic nowego ale początkujący spędzą z nią miłe chwile.

Czy wiesz co sprawia, że kobieta jest w stanie skrzywdzić własne dziecko?

Dodaj cytat z książki Morderczynie i psychopatki