Moje życie wśród Czarnych Stóp

Okładka książki Moje życie wśród Czarnych Stóp James Willard Schultz
Okładka książki Moje życie wśród Czarnych Stóp
James Willard Schultz Wydawnictwo: Foxes Books Seria: Książki Lisów biografia, autobiografia, pamiętnik
Książki Lisów
My Life as an Indian-The Story of a Red Woman and a White Man in the Lodges of the Blackfeet
Foxes Books
2019-07-21
2019-07-21
Dariusz Pohl
Indianie Czarne Stopy

Wpadła mi w ręce książka niesamowita. Zacznę od wydawnictwa. Foxex Books. Małe wydawnictwo specjalizujące się w tematyce indiańskiej. Ma w swojej ofercie już kilka pozycji i przeglądając listę tytułów, można trafić na prawdziwe perełki.
Niniejsza książka to zapis życia białego człowieka, który nie potrafił odnaleźć się w mieście, wśród białych. Zaprzyjaźnił się z Pieganami, miał żonę wywodzącą się z tego plemienia. Był handlarzem, przy okazji oszustem i w jakiś sposób hipokrytą - bo jak inaczej można określić człowieka, który sprzedawał alkohol przyjaciołom. Twierdził, że nie rozpija Indian, bo rozrabia alkohol w proporcjach 1:4 będąc tym samym uczciwszy, bo inni robili to samo, lecz rozrabiali alkohol jeszcze mocniej! Ale, mimo to był też przyjacielem Indian, zawieszony gdzieś pomiędzy białym a czerwonym człowiekiem. Miał przyjaciół wśród plemion Czarnych Stóp a także wrogów wśród plemion, które z Czarnymi Stopami toczyły wojny Brał od jednych i drugich. Był szanowany wśród Tubylców i był szczęśliwy.
Dzięki jego przeżyciom, możemy się dowiedzieć wiele o codziennym życiu Czarnych Stóp, głównie Pieganów, dlatego jest to bardzo cenna książka. Nie znajdziemy tu opisów romantycznych bohaterów, na jakich często kreowani są Indianie. To są ludzie z krwi i kości. Żyjący swoim życiem, mający swoje problemy, swoje zasady, smutki i radości. Dzięki temu, można zobaczyć tu nieco inny obraz samych Indian, a to jest wielka zaleta tej książki. Ocena głównego bohatera – pozostaje zawsze w rękach czytelnika. Ja chętnie bym się z nim zamienił i żył wśród Pieganów, tak jak On.
Na koniec jeszcze słów kilka o języku. Osobiście uwielbiam takowy. Nie jest to wzniosła literatura, wyszukane zwroty, piękne zdania. To jest po prostu wierny zapis opowieści gawędziarza. Idealna pozycja na wyluzowanie po całym dniu pracy.

Jest to historia człowieka pogardliwie nazywanego przez innych białych squawmanem. Autor jeszcze w czasach pionierskich przybył na Terytorium Montany i zamieszkał wśród Czarnych Stóp, a właściwie Pieganów. Jego opowieść biegnie od zachwytu dzikim życiem, poprzez radosne i tragiczne chwile w życiu osobistym i w dziejach plemienia, ku gorzkiemu końcowi- osadzeniem Indian w rezerwatach i zagładzie bizonów. Wspaniała, choć smutna w swojej wymowie historia!

• Indiańska
  • Native Americans