Panna Jutrzenka i inne osobliwości

Novae Res
2021-06-15
2021-06-15
9788382193732

Dawno już nie czytałam baśni. Brakowało mi tego folkloru, magii i jedynej w swoim rodzaju fantastyki. Mądrość ludowa, która płynie z tych opowieści zawiera w sobie mnóstwo wierzeń i rytuałów sięgających naszych przodków. Fikcja jest cudowna i dominująca co czyni ten gatunek wyjątkowym. Wbrew pozorom odbiorcami baśni są nie tylko dzieci, ale także młodzież i dorośli – wszyscy którzy potrafią otworzyć swoją wyobraźnię.

Panna Jutrzenka i inne osobliwości to zbiór czterech historii w których przeplata się mnóstwo mityzmu, czarów, podań, wspomnień, a także nawiązań do znanych nam opowieści. Poza księżniczkami, rycerzami czy ziejącym ogniem smokiem, poznamy także zbuntowane Słońce oraz odwiedzimy piekło. Przedstawiony świat mnie nie tylko zaczarował, ale także niejednokrotnie rozbawił.

Dawno, dawno temu...
I wszyscy już wiedzą z czym mają do czynienia 😁
Baśnie.
Kojarzą się głównie z młodszymi czytelnikami, ale nikt nie powiedział, że starsi nie mogą się w nich zatracić. Antonina Jasztal serwuje nam inne spojrzenie na schematyczne historie księżniczek, smoków i rycerzy. "Panna Jutrzenka i inne osobliwości" to zbiór czterech krótkich niespotykanych historii, w których wyobraźnia nie ma ograniczeń i wszystko jest możliwe. Na próżno doszukiwać się tutaj racjonalności, praw natury, fizyki, czy przewidywalności. Zaskakujące przygody młodych śmiałków wyruszających w dalekie wyprawy w poszukiwaniu lepszej przyszłości.
Cienka książka zawierająca opowiadania wykraczające poza ramy zdrowego rozsądku, urozmaicona licznymi, równie niecodziennymi ilustracjami.
Tutaj wszystko jest możliwe.
Więc nigdy nie mów nigdy.

Dawno, dawno temu...
I wszyscy już wiedzą z czym mają do czynienia 😁
Baśnie.

Debiut literacki Antoniny Jasztal czyli zbiór opowiadań fantasy - "Panna Jutrzenka i inne osobliwości". Opowiadania kipiące od humoru i nieprawdopodobnych, czasem wręcz trochę absurdalnych historii.
__
Słońce które zaczyna wschodzić i zachodzić kiedy chce, horyzont który jest przyszytą do ziemi płachtą, chłopiec który robi co i kiedy chce, książęta i królewny, zamek w obłokach z chmur, przerażające wody, wizyta w piekle w głębi ziemi oraz poszukiwanie smoka, to w kilku słowach opis tego co znajdziemy w tych opowiadaniach. Każda historia przeniesie nas do średniowiecza, jednak trochę zupgradowanego względem wiedzy bohaterów o świecie (np fizyka). Bohaterowie przeżyją niesamowite, wręcz absurdalne przygody
__
Autorka pokazuje, że wyobraźnia nie ma granic i bardzo fajnie wykreowuje świat, wątki, sytuację i bohaterów. Choć nie poznajemy ich jakoś dogłębnie, to swoje role w opowiadaniach pełnią bardzo dobrze. Genialny jest humor i sposób prowadzenia historii, czułam się trochę jak dziecko słuchające opowiadanej baśni na dobranoc mówiące "jeszcze" gdy rodzic chce skończyć. Czyta się bardzo szybko i przyjemnie, często parskając śmiechem. Lekkie niedociągnięcia stylistyczne czy językowe w sumie mi nie przeszkadzały, ale mogłaby historia być "płynniejsza".
__
Czy jest jakiś morał? Że warto wierzyć we własne siły, uparcie dążyć do celu jeżeli jest słuszny i wybaczyć, nawet jeżeli to trudne.
__
Z ciekawostek, sytuacja jednego z pobocznych bohaterów ma wiele wspólnego z książką "Niewidzialne życia Addie LaRue" 😁 Ciekawe czy to przypadek 🤔
__
Polecam młodszej młodzieży i fanom lekko absurdalnej fantasy 😊
__
AA jeszcze jedno - dobrze dobrane mroczne ilustracje i pasująca do nich okładka (choć twarz księżniczki mi się nie podoba 🤪).

__

Na przeczytanie książki Antoniny Jasztal „Panna Jutrzenka i inne osobliwości” zdecydowałam się po zapoznaniu z fragmentem jednego z opowiadań. Trafił do mnie poczuciem humoru. Sięgając po całą książkę miałam nadzieję, że całość będzie równie udana.

Książka Antoniny Jasztal to cieniutkie dziełko, liczące sobie 170 stron, a jego przeczytanie zajęło mi tylko kilka godzin. Składa się z czterech opowiadań oraz ilustracji.

Moja nadzieja nie została zawiedziona. Już podczas czytania pierwszych kilku stron zdarzyło mi zaśmiać się w głos. Pani Antonina snuje opowieści ze swadą i swobodą, odznaczając się błyskotliwym poczuciem humoru, które trafiało w moje serce. Styl jest lekki niczym wciągające opowiadanie snute przez wędrownego barda.

Opowiadania koncentrują się na odległych, niesamowitych królestwach a ich bohaterami są rycerze, smoki, księżniczki i wszystko to o czym zazwyczaj są takie historie. Pełno tu magii, gadających ptaków, rusałek, rozwścieczonych fal, które potrafią mówić.

Pani Antonina czerpie całymi garściami ze swojej ogromnej wyobraźni, z jednej strony opierając swe historie na znanych motywach, z drugiej strony serwując nam coś zupełnie nowego. Czytając tę książkę ma się wrażenie, że zagłębia się w jedną z polskich popularnych legend, ponieważ mityczny klimat aż od nich bije.

Każde z czterech opowiadań to doskonałe opowiastki do snucia przy ognisku podczas biwaku w lesie lub nawet do przeczytania dziecku (trochę starszemu) na dobranoc.
Bohaterowie są nieraz głupiutcy i robią głupie rzeczy, z jednej strony jest to podyktowane poczuciem humoru autorki, z drugiej morałami, jakich można się doszukać w opowiadaniach. Książka mimo, że króciutka daje mnóstwo rozrywki.

Dodatkowym atutem są ilustracje, które popełniła sama pani Antonina. Wpisują się w klimat książki i gdyby były kolorowe doskonale pasowałyby jako kolejne karty do gry w Dixit. Wzrok przykuwa także okładka, do której wykorzystano fragment obrazu Paola Uccella „Święty Jerzy i smok”. Z całą pewnością wyróżnia się wśród współcześnie projektowanych okładek.

Jest to debiut literacki, moim zdaniem bardzo udany i świeży. W zalewie literatury dla kobiet, wojennych obyczajówek czy mniej lub bardziej udanych erotyków można powiedzieć, że ta książka to perełka, jakiej nikt by się nie spodziewał znaleźć.

Mam nadzieję, że Antonina Jasztal nie zrezygnuje z tego typu opowieści, jeśli oczywiście zamierza coś jeszcze wydać. A jeśli wyda i jeśli nawet kolejna książka będzie równie cieniutka, jestem pewna, że będę się przy niej dobrze bawić. To było udane kilka godzin, spędzone w odległych królestwach.

Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Panna Jutrzenka, która mieszka za horyzontem, miała władzę nad Słońcem. Fizyka i inne nauki okazały się kompletnie zawodne, myśliciele stali się zbyteczni a wszelkie teorie legły w gruzach – nie pierwszy to raz, bo śnić można było o różnych porach, obiad jadać o dziwnych wschodach słońca. Zegar igrał sobie z czasu, a anomalie pogodowe wymykały się najmądrzejszym meteorologom. Tu bowiem szalało Słońce, podczas gdy w innej rzeczywistości...
Gdzieś pośród siedmioma górami tego świata, w niepozornym miasteczku żyli On zły i Ona dobra i choć byli zakochani, to... On zwiał w dniu ślubu, co okazało się najgorszym wstrętem, jaki mógł zrobić Jej. Tu Słońce nie miało znaczenia, tu liczyła się Ona, bo właśnie dla Niego wyzbyła się swej Dobrej duszy i sprzedała ją Diabłu najczarniejszemu. I to u wrót czeluści. I nawet gdyby Panna Jutrzenka z innej krainy próbowała tu żyć, to zaraz czmychnęłaby ... z nudów.
Ale mogłaby coś poszaleć w innej krainie, w królestwie rozciągniętym od jednego pasma gór do drugiego, pomiędzy którymi było jeszcze morze i kilka jezior i jedna równina. Tu bowiem żyło czterech Królewiczów i jedna królewna. Tu, to dopiero się działo! Jeden szukał drugiego, a czwarty szukał trzeciego, a ich wszystkich szukała siostra, bo w Królestwie źle się działo od kiedy przestali być dziećmi.
Dobrze, to też nie było w pewnym takim miasteczku położonym znacznie, znacznie dalej. Tu On – żadne cudo nadzwyczajne oświadczył się Jej – równie nieatrakcyjnej pospolitej urody, ale warunkiem okazały się trzy zęby. Zęby smocze. I masz tu chłopie placek zakalec, dosłownie, bo czterdziestu latach tułaczki z znojów podróży okazało się, że smok jest, ale tak stary, że bezzębny. I jak tu się żenić, gdy człek siwy, jak mąka w młynie?
Niesamowite opowiadania Antoniny Jasztal porywają. Unoszą urokiem, czarują krainami niedostępnymi i nęcą tym, co się w nich dzieje. „Panna Jutrzenka” to solidna i dobra książka. Uśmiałam się przy niej, ale i dumałam nad ciągiem dalszym. Bo niby w bajkach zło przegrywa, ale to raczej nie bajki. Jak tu będzie? Niesamowite perypetie Królewskich dzieci i zwykłych wioskowych zjadaczy chleba dosłownie pochłaniają całą uwagę czytającego. Do tego rysunki samej autorki, niby amatorskie, ale jakże obrazowe. Jakże przykuwające uwagę.
I barwny język, o czym muszę wspomnieć. Antonina Bawi się słowami, miesza je i składa w sobie tylko znanym szyku, który w zdaniach sprawia, że czytanie „Panny Jutrzenki” sprawia wielką rozkosz. Śmiejesz się, czasem chichotach i zastanawiasz, co ów łamaga z opowiadania jeszcze wymyśli. To jest bardzo dojrzała i błyskotliwa pisarka, która dzięki takim opowiadaniom z pogranicza baśni i rzeczywistości umocni sobie warsztat pisarski. I nie omieszkam nie śledzić jej kolejnych publikacji.
Niebywała uczta dla czytelnika.
Rarytas z odległej krainy, hen hen za horyzontem, a nawet za trzema horyzontami...

Dziękuję nakanapie

• 52 książki 2021