Miriam

Stacja 7
2021-05-25
2021-05-25
literatura polska Bóg matka kobieta modlitwa Maryja

Miriam, która nosi znamiona słów "O kobiecie jego życia", składa się z dwóch części: "Kobieta mojego życia" i "Czułe słówka, czyli czym jest litania". Pierwsza część (raptem dziesięciostronicowa) to jak gdyby kartki wyrwane z pamiętnika Adama Szustaka, gdzie opisuje swoje osobiste doświadczenia z Matką Chrystusa, a dopiero druga część jest potężną dawką wiedzy, o którą zapewne wszyscy prosili sięgając po tę pozycję.

Książka ta składa się głównie z rozważań do Litanii loretańskiej. Krok po kroku o. Szustak tłumaczy, skąd się wzięło każde kolejne wezwanie z Litanii i skąd taki a nie inny wybór akurat podobnego nazywania Maryi. Tłumaczenia są bardzo logiczne, poukładane i w oparciu o nauki kościoła, dzięki czemu po lekturze Miriam otrzymujemy solidną dawkę wiedzy. Wprawdzie większość tych informacji znałam, aczkolwiek uważam, że młodszy katolik na pewno będzie wdzięczny za wyjaśnienie czegoś, co niestety przez wielu wierzących w kościele po prostu się "klepie".

Co ważne - a co warto podkreślić, by nikt się nie zawiódł - Miriam to spisane, lekko przekształcone zdania, które wcześniej mogliśmy słuchać na kanale Langusta na palmie o tym samym tytule. Osobiście wolę wersję papierową, gdyż jest solidniejsza, aczkolwiek informuję, że to nie jest osobny byt.

Na plus uważam wydanie książki. Twarda oprawa, grubsze kartki i symboliczne ilustracje na początku każdego kolejnego podrozdziału tworzą z Miriam wyjątkowy prezent dla każdego, choćby i dla siebie. Książka pasuje formatem do pozostałych książek Adama Szustaka, także jeżeli są tu jego fani - nie musicie się martwić, że wasza półeczka będzie nierówna.

Wprawdzie Miriam to nic specjalnego ani odkrywczego, ale ma w sobie coś, co przykuwa uwagę. Warto zainwestować zarówno czas, jak i pieniądze na coś tak istotnego w życiu każdego Katolika, a tym samym pogłębić swą wiedzę. Jak zawsze serdecznie polecam serdecznie.

„Miriam” Szustaka to wyraz pobożności maryjnej jak najdalszej od tak zwanego ludowego katolicyzmu i straganowej tandety, w której trudno odkryć głębię. Autor wprowadza nas w swoje doświadczenie Maryi, daje nam dostęp do swojej bliskości z Nią, zaznaczając, że czyni to trochę wbrew sobie, bo wcale nie ma się ochoty dzielić szczegółami tego, co go łączy z – jak sam przyznaje – kobietą jego życia.

Książka podzielona jest na dwie części: pierwsza kreśli ramy tej relacji, opisuje działanie Maryi w życiu Szustaka; druga rozpoczyna się od Litanii loretańskiej, a w dalszej części analizuje i rozważa każde z występujących tam wezwań.
Odmawianie Litanii, jak uczy Szustak, a o czym zbyt rzadko przypominają księża w polskich kościołach, nie jest bezmyślnym „klepaniem paciorków”, jest w samym sercu modlitwy Słowem (tak samo, jak choćby różaniec),bowiem większość z wezwań Litanii ma swe źródło w Biblii. Litania, do czego Szustak chce nas przekonać, to szeptanie Maryi „czułych słówek”, jakie kieruje do niej kochająca ją osoba.
Jeśli czujemy, że nasze życie nas przerasta, powinniśmy przylgnąć modlitewnie do Maryi. Ona rozwiąże wszystkie supły naszego życia. Ona potrafi to zrobić, Ona ma moc to zrobić, jest mistrzynią silnej i subtelnej miłości.

Szustak przypomina, że ostatni raz, kiedy spotykamy Maryję na kartach Biblii, to fragment Dziejów Apostolskich, kiedy Maryja, wraz z apostołami, czeka na Ducha Świętego. Wyciąga z tego taki wniosek, że misją, jaką Maryja ma do zrobienia w życiu każdego z nas, jest właśnie przygotowanie nas na przyjęcie Ducha Świętego. Kiedy to się stanie, Maryja usuwa się w cień.

Maryja, kiedy wpuścimy ja do naszego życia, przynosi m. in. nadzieję (jako matka nadziei). W myśl słów Szustaka, nadzieja pojawia się, kiedy wpuszczamy Boga do naszej codzienności i jest niczym miód, który nim zacznie leczyć nasze dusze i serca i osładzać życie, czy zaspokajać głodnych, powstaje z cichej i prawie niezauważalnej pracy pszczół. Analogicznie nadzieja, nie bierze się z znikąd, ale jest wynikiem codziennego karmienia się słowem Boga i rozważania ich w sercu.

Warto przeczytać tę książkę i dzięki temu zbliżyć się do Maryi, pozwolić Jej rozwikłać cały ten zgiełk w nas… . Warto wziąć tę książkę np. wieczorną albo poranną modlitwę i codziennie modlić się Litanią poszerzając ją o Szustakowe rozważania do jednego z wezwań. Tych rozważań w książce znajdziemy 49.

• Niedoczytane
  • Religia / Relacje