Balade Royale. Królewska Wyspa

Wydawnictwo RM
2021-05-26
2021-05-26
Ernest Kacperski
Fortnite przygoda wyspa gra komputerowa literatura przygodowa literatura młodzieżowa

Moim zdaniem zarombiste

Moim zdaniem zarombiste

Dziś przychodzę do Was z czymś nieco innym niż zwykle.
Lubicie gry komputerowe? Ja muszę przyznać, że raz na jakiś czas udaje mi się w coś ciekawego zagrać. Często rozrywkę zapewnia mi Fortnite. To jedna z bardziej wciągających i wymagających myślenia gier dla dzieci jak i dorosłych. Na jej podstawie powstała książka, którą dziś dla Was recenzuję.

"Balade Royale. Królewska wyspa" Mathiasa Lavorela opowiada o siedemnastoletnim Paulu, którego marzeniem jest zostać znanym i podziwianym aktorem. Gdy dostaje się na plan filmowy, zaczyna zauważać coraz więcej nieprawidłowości. Wszyscy uzbrojeni są w przeróżne pistolety i celują prosto na niego.

Jak się szybko okazuje chłopak trafił prosto do gry Fortnite. Na ten moment najważniejsze było dla niego to, aby nie dać się zabić i przetrwać jak najdłużej. Jednak, nie trudno zgadnąć, że nie jest to takie łatwe. Czy Paulowi uda się wygrać rozgrywkę? Tego oczywiście dowiecie się czytając książkę.

Na samym początku muszę zaznaczyć, że jest to publikacja szczególnie kierowana w stronę młodszych czytelników. Myślę jednak, że nie są to sztywne ograniczenia i każdy może spokojnie po nią sięgnąć.

Czytając " Balade Royale" przede wszystkim starałam się zwracać uwagę na podobieństwa względem oryginalnej gry. Muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczona. Główny bohater znajduje się bowiem w świecie, który praktycznie niczym nie różni się od mapy w Fortnite. Myślę, że dla fanów tej gry może być to bardzo ważne. Dzięki temu czytając, możemy czuć się jak jedna z postaci, którą często widzimy tylko na ekranie.

Historia zawarta w książce sama w sobie również jest bardzo ciekawa. Bohater nie zdający sobie sprawy z tego gdzie się znajduje niejednokrotnie potrafi wprowadzić czytelnika w rozbawienie. W dodatku jego niesamowite przygody na pewno przypadną nie jednemu młodemu czytelnikowi do gustu.

Dziś przychodzę do Was z czymś nieco innym niż zwykle.

"Balade Royale....

Marzeniem Paula jest wystąpić w jakimś hicie kasowym i zostać cenionym aktorem. Rodzice bardzo sceptycznie podchodzą do tego tematu. Chłopak nawet nie ma osiemnastu lat. Odpowiada na ogłoszenie, które staje się nowym początkiem.
Główny bohater jest w pewnym sensie megalomanem. Śledząc fabułę możemy bezpośrednio prześledzić konkretne stany emocjonalne Paula. Sama fabuła ma charakter dosyć schematyczny. Jest podzielona na dwa światy. Ten realny, który oscyluje wokół studia telewizyjnego oraz świat gry. Bohater z czasem zaczyna zauważać pewne determinanty charakterystyczne dla tego świata. Zastanawiałam się nad jakąś ważną myślą, która ma dać do myślenia młodym czytelnikom. W zasadzie wykoncypowałam następującą tezę: świat wirtualny jest niebezpieczny, można się w nim zatracić. Sława i pieniądze nie są najważniejsze, ponieważ ważne jest to co mamy tu i teraz. Najważniejsze jest to by mieć cel. Niektórzy mogą to interpretować w sposób prosty, zgody ze związkiem frazeologiczny: kto nie ryzykuje ten nie pije szampana. Język jak i opisy są stosunkowo proste, ale możemy sobie wyobrazić odpowiednie krajobrazy i konstrukcje czy dane pojedynki. Burza, przed którą uciekają bohaterowie ma prawdopodobnie dosłowne i metaforyczne znaczenie. Jedno mówi o bezpośrednim zagrożeniu, a kolejne o to czas. A zmiany. Musimy działać kiedy wiemy, że coś dzieje się niedobrego, ponieważ później może być za późno. Wypowiedzi bohatera są poddane stylizacji, ponieważ to zdania, sformułowania, które mógł wypowiedzieć rówieśnik Paula.
Jest to dobry sposób by przekonać do czytania maniaków zafascynowanych grą Fortnite. Książka zawiera czarno- białe ilustracje, które są piękne i bardzo wyraziste.

• Samodzielne

Dodaj cytat z książki Balade Royale. Królewska Wyspa