Niezamknięte drzwi

Okładka książki Niezamknięte drzwi Aleksandra Marinina
Okładka książki Niezamknięte drzwi
Aleksandra Marinina Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Anastazja Kamieńska (tom 23) kryminał, sensacja, thriller
Anastazja Kamieńska (tom 23)
Незапертая дверь
Czwarta Strona
2021-06-16
2021-06-16
2001-01-01
Aleksandra Stronka
literatura rosyjska

Lubiłam książki z tej serii, bo lubię kryminały. Niestety w tym tomie kryminał jest tylko tłem do dość nudnego okresu w życiu głównej bohaterki. Więcej w tej powieści opisów gotowania i rozmów o tym samym, niż akcji. Jeśli doda się jeszcze do tego fakt, że historia jest rozpisana na ponad 500 stronach to całość wypada bardzo słabo.

Dobry, solidny kryminał, ale bez rewelacji.

Dobry, solidny kryminał, ale bez rewelacji.

Strasznie namieszane i bardzo, bardzo skomplikowana intryga. Zazwyczaj lubię jak autorka pokazuje swoich bohaterów z różnych stron, a każda z tych stron jest całkiem inna -ale tutaj, mam wrażenie, ze jakoś wszystko nadmiernie skomplikowała, wymieszała i zamknęła w skrzyni. Jak jakiś magik, który wkłada do kapelusza gazetę, a wyciąga pięć gołębi i królika. Strasznie to wszystko było nieprawdopodobne -ale może w Rosji to normalka.

Nastia myśli nad swoim życiem bardzo gruntownie -i odkrywa, po wielu skomplikowanych i niesłychanie długich rozważaniach, ze jest dorosła i wszystko może, co nie jest zbyt odkrywcze biorąc pod uwagę że ma ponad 40 lat, bardzo dobrze zarabiającego męża i zna kilka języków obcych . Może pracować dalej , tam gdzie pracuje, albo zrezygnować z tej pracy- czyli być albo nie być w wykonaniu Anastazji, tym razem żywej kobiety - a nie komputera.

Jest w tej historii urok opowieści Marininy, tworzonego przez nią świata, przyjemnie się czyta, ale , jak dla mnie, jakoś strasznie się dłuży ta historia i, ze strony na stronę, postacie bohaterów są bardziej absurdalne. Ludzie mają rożne oblicza, oczywiscie, maja tajemnice, oczywiscie - ale jakoś to jest jednak zbytnio przesadzone.

Ależ Marinina nagmatwała! W natłoku nazwisk i organizacji przestępczych można się pogubić a z opinii widzę, że nie ja jedna miałam z tym problem. Ale Nastia Kamieńska i jej współpracownicy rozwiązują ten węzeł gordyjski. Czytelnik również ma wszystko na koniec logicznie wyjaśnione, więc jest ok. Nastazja jest w tym tomie wyjątkowo pewna siebie i dojrzała, co mi się podoba. Niestety w następnych książkach cyklu, kiedy jest już emerytowanym pułkownikiem milicji i prywatnym detektywem- znów zachowuje się jak mała dziewczynka i przeprasza, że żyje. Być może takie są rosyjskie realia i pozycja kobiet w społeczeństwie. Bo warstwa społeczno- obyczajowa i tło polityczne, choć są odmalowane z dystansem, stanowią największą wartość książek Marininy. A o Nastazji czytam już od 30 lat, razem się starzejemy i naprawdę ją lubię. Bo to jest taka „obyknowienna żeńszczyna”.

Intryga dobrze opisana. Zwraca uwagę pewna powściągliwość autorki w opisywaniu rosyjskich organizacji przestępczych. Może będzie więcej w tych tomach, które jeszcze w Polsce nie zostały wydane.

Kolejny tom z major Nastią Kamieńską, zawiła intryga,dużo wątków, splotów okoliczności i postaci. Zakończenie logiczne i zrozumiałe. Na co zwróciłam uwagę - Nastia stała się bardziej pewna siebie :) Bardzo lubię i polecam całą serię, chociaż jest bardzo obszerna:)

Jedna z bardziej zawikłanych i skomplikowanych intryg kryminalnych w serii o Nastii Kamieńskiej. Bywało, że się nieco gubiłam w mnogości nazwisk, powiązań i koncepcji śledczych, ale Marinina doprowadziła swoją opowieść do finału z podziwu godną konsekwencją, rozwiązując zagadkę finezyjnie i bardzo logicznie.
Rzecz dotyczy śledztwa w sprawie śmierci młodego kierowcy zatrudnionego na planie filmowym w Moskwie oraz porwania towarzyszącej mu żony scenarzysty. Do akcji wkracza ekipa z Pietrowki z major Kamieńską na czele. Dużym utrudnieniem w prowadzeniu dochodzenia jest zmiana na stanowisku komendanta, w wyniku której wyrozumiałego i cenionego przez wszystkich Pączka Gordiejewa zastępuje dawny kolega ze studiów Anastazji- Afanasjew, słynący z zadufania i złośliwości. Bohaterka musi więc radzić sobie z nielubianym szefem i trudnym śledztwem i to w dodatku bez wsparcia nieobecnego chwilowo męża.
Oprócz typowego dla powieści kryminalnej opisu przebiegu dochodzenia autorka wprowadza tu jeszcze problem, z którym zmaga się każdy człowiek. Chodzi o tytułowe niezamknięte drzwi, czyli umiejętność odpowiedzi na pytanie: Czy rzeczywiście muszę być w tym miejscu, w którym aktualnie jestem? Czy znajdę w sobie odwagę do otwarcia drzwi, za którymi pojawiają się nowe możliwości i rozwiązania? Czy jesteśmy skazani na jeden model życia? A może tylko nam się tak wydaje?
Jestem bardzo ciekawa, jak potoczy się współpraca Kamieńskiej z irytującym Afonią i jakie decyzje dotyczące dalszej kariery zawodowej podejmie. Trochę już wiem, bo powieści Marininy ukazują się w Polsce nie po kolei.
To co podoba mi się w serii o Anastazji K. to ciekawie zaprezentowane portrety bohaterów. Sama główna bohaterka nabiera ostrości z tomu na tom, podobnie jak jej koledzy z dochodzeniówki, ale w każdej części pojawiają się inni bohaterowie, których autorka wnikliwie przedstawia, budując głębokie obrazy ludzi skrzywdzonych przez los, nieradzących sobie po pierestrojce, głęboko poranionych lub takich, którzy po prostu się pogubili na życiowej drodze.
Ja na pewno będę wracała do tej serii. tym , którzy znają major Kamieńską namawiać nie muszę, a pozostali niech sami spróbują. Radzę jednak zacząć od początku, aby poznać Anastazję na początku jej pracy w milicji i móc zaobserwować jej dojrzewanie. Polecam.

Rzecz dotyczy śledztwa w sprawie śmierci młodego kierowcy...

Potraficie gotować? Jeśli nie jest to Wasza mocna strona, to i tak pewnie jesteście lepsi niż Nastia Kamieńska, bohaterka serii rosyjskich kryminałów. Choć u niej wynika to nie tylko z niewiedzy i braku doświadczenia, ale i lenistwa. Za to jest świetna w tym co robi. Analiza i dedukcja osiągnęły u niej poziom mistrzowski, co bez wątpienia przydaje jej się pracy bardziej, niż umiejętność pieczenia ciast, czy lepienia pierogów. Do pozazdroszczenia pozostaje też jej relacja z mężem oparta na partnerstwie i zaufaniu. Uwielbiam tę bohaterkę i niespieszny styl całej serii kryminalnej. A dokąd prowadzą tym razem „Niezamknięte drzwi”?

Podczas kręcenia serialu zostaje zabity młody mężczyzna, kierowca ekipy, a towarzysząca mu żona scenarzysty znika bez śladu.

Sprawa, która początkowo wydaje się banalna, stopniowo nabiera rumieńców i szerzy się coraz więcej możliwych hipotez zdarzenia.

Jakim motywem tym razem kierował się morderca? Pieniądze, porachunki przestępcze, zazdrość, czy może było to zabójstwo na tle narodowościowym? Nastia sprawdzi każdą hipotezę licząc na to, że prawdziwy motyw będzie inny, niż ten na który najbardziej liczy jej ambitny szef.

Kolejny raz z przyjemnością towarzyszyłam Nastii w prowadzonych przez nią śledztwach, choć tym razem możemy również szerzej przyjrzeć się jej relacjom z otaczającymi ją mężczyznami, szczególnie przełożonym o szowinistycznych zapędach i nie zawsze udanym próbom kulinarnym.

Seria z Nastią Kamieńską pozostaje jedną z moich ulubionych serii kryminalnych i zachęcam Was do jej poznania. Niech Was nie przerażają patronimiki, na które się tu natkniecie. Od drugiego tomu już się do nich przyzwyczaicie.

Z wszystkich książek o Asi Pawłownej, ta podobała mi się najmniej. Owszem, jak zawsze ciekawa intryga, fajni bohaterowie ale było tyle wątków, ludzi i splotów okoliczności, że co chwila musiałam przerywać by pomyśleć kto jest kim i dlaczego robi to co robi.
Za to bardzo ciekawie było czytać o przemianie Anastazji. Z zahukanej myszki pojawia się dojrzała kobieta.

Dobry kryminał, skala rosyjskiej przestępczości zorganizowanej poraża.

Dobry kryminał, skala rosyjskiej przestępczości zorganizowanej poraża.

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Przeczytane 2021
  • Kryminały

Dodaj cytat z książki Niezamknięte drzwi