rozwińzwiń

Pokonać śmierć czy zmienić człowieka? Ideologia współczesnego transhumanizmu wobec heterodoksji Mikołaja Fiodorowa.

Okładka książki Pokonać śmierć czy zmienić człowieka? Ideologia współczesnego transhumanizmu wobec heterodoksji Mikołaja Fiodorowa. Michał Ziółkowski
Okładka książki Pokonać śmierć czy zmienić człowieka? Ideologia współczesnego transhumanizmu wobec heterodoksji Mikołaja Fiodorowa.
Michał Ziółkowski Wydawnictwo: Von Borowiecky filozofia, etyka
420 str. 7 godz. 0 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Von Borowiecky
Data wydania:
2021-05-19
Data 1. wyd. pol.:
2021-05-19
Liczba stron:
420
Czas czytania
7 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366480339
Tagi:
transhumanizm sztuczna inteligencja wirtualny mózg istnienie człowieka byt ludzki
Średnia ocen

5,5 5,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Byłem numerem... historie z Auschwitz Eugenia Bożena Kłodecka-Kaczyńska, Kazimierz Piechowski, Michał Ziółkowski
Ocena 8,1
Byłem numerem.... Eugenia Bożena Kłod...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
29
29

Na półkach:

Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie przeciwny, aby ktoś, kto stracił rękę czy nogę w wypadku, otrzymał jej protezę, która pomoże mu normalnie funkcjonować na co dzień. Tutaj nie ma sporu. Jednak transhumaniści robią krok dalej i chcą tworzyć np. cybernetyczne „protezy” narządów zmysłów lub łączyć neuroimplantami ludzki mózg ze sztuczną inteligencją . Technologicznie za jakiś czas będzie to wykonalne, prace już trwają. Jednak proces ten rodzi określone konsekwencje, m.in. prawne, moralne, społeczne, duchowe (próbkę odpowiedzi na te problemy mieliśmy już w książce Aldousa Huxleya „Nowy, wspaniały świat).
Jeżeli realne stanie się „przechowanie” świadomości człowieka (utożsamianej przez transhumanistów z duszą) po jego śmierci w chmurze cyfrowej, to co wówczas dzieje się np. z faktem dziedziczenia po śmierci ciała? Jeżeli człowiek stanie się „nieśmiertelny”, to czy zabieg ten będzie dostępny dla wszystkich, czy tylko dla wybrańców (czytaj – bogatych),co pociągnie za sobą pogłębienie i tak już istniejących nierówności ekonomicznych? Jeżeli człowiek miałby „istnieć” tylko w chmurze cyfrowej, to kto miałby decydować o tym, czy w pewnej chwili nacisnąć klawisz „delete” ?
Takie i podobne pytania nasuwały mi się w trakcie czytania tej arcyciekawej książki. Tak naprawdę jest to książka o istnieniu człowieka, kim lub czym jest człowiek – spór ten trwa od starożytności. Parmenides twierdził, że byt jest wieczny i niezmienny. Z kolei Heraklit głosił, że panta rhei – wszystko płynie, wszystko się zmienia, a więc człowiek także. Transhumaniści zinterpretowali to dosłownie i chcą stworzyć „człowieka przejściowego”, czyli zmieniającego się na bieżąco i na życzenie. Jak widać, jest to spór o tożsamość bytu ludzkiego. Co się z niego wyłoni? Być może wie to tylko ten, który w raju obiecał Adamowi i Ewie, że „będziecie jako bogowie…”

Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie przeciwny, aby ktoś, kto stracił rękę czy nogę w wypadku, otrzymał jej protezę, która pomoże mu normalnie funkcjonować na co dzień. Tutaj nie ma sporu. Jednak transhumaniści robią krok dalej i chcą tworzyć np. cybernetyczne „protezy” narządów zmysłów lub łączyć neuroimplantami ludzki mózg ze sztuczną inteligencją . Technologicznie za...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    14
  • Przeczytane
    4
  • Filozofia
    2
  • Marksizm/ postmodernizm
    1
  • Nauka
    1
  • Do poczytania
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także