Okładka książki Pokonać śmierć czy zmienić człowieka? Ideologia współczesnego transhumanizmu wobec heterodoksji Mikołaja Fiodorowa. Michał Ziółkowski
Michał Ziółkowski Wydawnictwo: Von Borowiecky filozofia, etyka
filozofia, etyka
Von Borowiecky
2021-05-19
2021-05-19
transhumanizm sztuczna inteligencja wirtualny mózg istnienie człowieka byt ludzki

Okładka książki Byłem numerem... historie z Auschwitz Eugenia Bożena Kłodecka-Kaczyńska, Kazimierz Piechowski, Michał Ziółkowski
Byłem numerem.... Eugenia Bożena Kłod...

Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie przeciwny, aby ktoś, kto stracił rękę czy nogę w wypadku, otrzymał jej protezę, która pomoże mu normalnie funkcjonować na co dzień. Tutaj nie ma sporu. Jednak transhumaniści robią krok dalej i chcą tworzyć np. cybernetyczne „protezy” narządów zmysłów lub łączyć neuroimplantami ludzki mózg ze sztuczną inteligencją . Technologicznie za jakiś czas będzie to wykonalne, prace już trwają. Jednak proces ten rodzi określone konsekwencje, m.in. prawne, moralne, społeczne, duchowe (próbkę odpowiedzi na te problemy mieliśmy już w książce Aldousa Huxleya „Nowy, wspaniały świat).
Jeżeli realne stanie się „przechowanie” świadomości człowieka (utożsamianej przez transhumanistów z duszą) po jego śmierci w chmurze cyfrowej, to co wówczas dzieje się np. z faktem dziedziczenia po śmierci ciała? Jeżeli człowiek stanie się „nieśmiertelny”, to czy zabieg ten będzie dostępny dla wszystkich, czy tylko dla wybrańców (czytaj – bogatych),co pociągnie za sobą pogłębienie i tak już istniejących nierówności ekonomicznych? Jeżeli człowiek miałby „istnieć” tylko w chmurze cyfrowej, to kto miałby decydować o tym, czy w pewnej chwili nacisnąć klawisz „delete” ?
Takie i podobne pytania nasuwały mi się w trakcie czytania tej arcyciekawej książki. Tak naprawdę jest to książka o istnieniu człowieka, kim lub czym jest człowiek – spór ten trwa od starożytności. Parmenides twierdził, że byt jest wieczny i niezmienny. Z kolei Heraklit głosił, że panta rhei – wszystko płynie, wszystko się zmienia, a więc człowiek także. Transhumaniści zinterpretowali to dosłownie i chcą stworzyć „człowieka przejściowego”, czyli zmieniającego się na bieżąco i na życzenie. Jak widać, jest to spór o tożsamość bytu ludzkiego. Co się z niego wyłoni? Być może wie to tylko ten, który w raju obiecał Adamowi i Ewie, że „będziecie jako bogowie…”

• Filozofia
  • Marksizm/ postmodernizm