W lesie Baby Jagi. Baśnie rosyjskie

Okładka książki W lesie Baby Jagi. Baśnie rosyjskie Luigi Dal Cin
Okładka książki W lesie Baby Jagi. Baśnie rosyjskie
Luigi Dal Cin Wydawnictwo: Słowne Młode Seria: Opowieści z czterech stron świata bajki
48 str. 48 min.
bajki
Opowieści z czterech stron świata
Nel bosco della Baba Jaga. Fiabe dalla Russia
Słowne Młode
2021-08-11
2021-08-11
48 min.
Ewa Nicewicz
legendy baśnie bajki Rosja folklor baśnie rosyjskie

Okładka książki Gdybym była książką André Letria, José Jorge Letria
Gdybym była ks... André Letria, José ...
Okładka książki Baśnie wybrane braci Grimm Jacob Grimm, Wilhelm Grimm
Baśnie wybrane... Jacob Grimm, Wilhel...
Okładka książki Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie. 35 historii o tym, jak pielęgnować poczucie własnej wartości Francesc Miralles Contijoch, Alex Rovira Celma
Opowieści dla ... Francesc Miralles C...
Okładka książki Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi Malwina Hajduk, Agata Romaniuk
Kocia Szajka i... Malwina Hajduk, Aga...

Przeciętne ilustracje, dobór baśni ciekawy, acz ich treść niezbyt porywająca. Niby poruszają ciekawe wątki, ale w sposób toporny.

Sama książka, a głównie dobór autora może wydawać się nieco dziwny. Baśnie z rosyjskiego folkloru spisuje bowiem (chyba) Francuz pochodzenia azjatyckiego. To pierwsze nie powinno jednak dziwić ze względu na to, iż oryginalne wydanie pozycji wyszło w kraju koneserów żab. Za piękną szatę graficzną są z kolei odpowiedzialne osoby, które zostały wyłonione w ramach 30 edycji konkursu "Obrazy wyobraźni". Pod tym kątem mamy nawet całkiem udany akcent polski, gdyż baśń "Mama wilczyca" lustrował... Józef Wilkoń, świetny ilustrator książek dla dzieci specjalizujący się w zwierzętach. I nie tylko. 90 - letni rzeźbiarz, malarz i autor scenografii to prawdziwy wyjadacz w świetnej formie. No generalnie szalony człowiek.
W pozycji znajdziecie 8 baśni (pierwsza to właściwie wstęp, więc jej nie liczę) z klasycznego folkloru rosyjskiego. Posiada dobry wybór opowieści, choć chyba posiada nieco dziwne, polskie tłumaczenie (nie mam porównania do oryginału),szczególnie rzucające się w oczy w pierwszej opowieści, gdzie jednym z antagonistów są gęsi-łabędzie. To w końcu gęsi czy łabędzie? Nie mogli się zdecydować? Gęś wychędożyła łabędzia? Tyle pytań, żadnych odpowiedzi. Pomijając ten fakt, jest to klasycyzująca baśń o tytułowej Babie Jadze, która rozpoczyna i kończy naszą książkę, choć w oryginalnym wydaniu występowała również w baśni "Córka i pasierbica". Tutaj znajdziecie wariację z niedźwiedziem. W książce znalazł się też wątek chrześcijański w postaci diabła. Baśń o Aluszce i Iwanuszcze pamiętam z dzieciństwa, więc był to miły, nostalgiczny akcent. Znalazła się chyba w pozycji pt. "Baśnie ZSRR", jeśli się nie mylę. W prasówce dodano również jedną baśń szamańską z elementami totemizmu, która nawiązuje do najbardziej pierwotnych wierzeń. Pewnym zaskoczeniem było tu dla mnie znalezienie powieści o złotej rybce, która kojarzyła mi się bardzo mocno z polskim folklorem.
Mam generalnie wrażenie, że baśnie gdzieś gnają, są mocno skrócone. Posiadają też dziwne łamanie, które nieco rozprasza, a z pewnością wygląda mało estetycznie. Dobrą manierą jest fakt, ze książka zawiera słowniczek trudniejszych dla dzieci wyrazów, choć jest niewygodny, bo na końcu. Być może pewnym mankamentem, co ciężko jest mi obiektywnie ocenić jest fakt, że - pewnie jak można byłoby się spodziewać - baśnie są bardzo ugrzecznione. Nie widać w nich również typowego dla słowiańskich opowieści fatalizmu o okrucieństwa sił przyrody reprezentowanych przez antagonistów.

(recenzja zbiorcza)

(recenzja zbiorcza)

"W lesie Baby Jagi" oraz "Mukashi, Mukashi dawno dawno temu w Japonii" to cudownie zilustrowane, pełne baśni książki, które spodobają się nie tylko tym młodszym czytelnikom, ale i tym starszym. 😂

Ja osobiście zapragnęłam je mieć dla siebie i przyszłych pokoleń. Przeczytałam je w towarzystwie młodszej siostry (prawie 10 lat) i obydwie byłyśmy zachwycone!😇 Także jak najbardziej książki sprawdzą się dla starszaków i ich rodziców/rodzeństwa.😈

"W lesie Baby Jagi" to przepiękny zbiór fascynujących, klasycznych baśni, zabierających młodego czytelnika w pasjonującą, angażującą i niesłychanie pouczającą podróż do mroźnej Rosji. Jedne bywają okrutne, ukazują ponadczasową walkę dobra ze złem, inne zaś, napełniają serce nadzieją i dobrocią. Bezsprzecznie, każda niesie za sobą wspaniałe, uniwersalne przesłanie, które staje się świetnym pretekstem do dłuższej, głębokiej rozmowy z pociechą.

To kolejna zachwycająca książka z serii "Opowieści z czterech stron świata", która ukazuje odległe mitologie, wierzenia, zapoznaje z nieznaną dotąd, jakże fascynującą kulturą, uwrażliwia i skłania do głębokiej zadumy. Lektura nie tylko podkreśla i przybliża pojęcie tradycji, ale również uczy szacunku, szeroko pojętej tolerancji wobec odmienności, jakże potrzebnej w obecnych czasach. Większość z opowiadań będzie dobrze znana rodzicom, a podróż po tej baśniowej krainie wspólnie z dziećmi, przyniesie całą paletę silnych emocji. Ta pozycja to nie tylko wspaniały, sentymentalny wehikuł czasu, bo przecież obecnie stare mity zostały już trochę zapomniane, przegrywają walkę z kolorowymi, rozrywkowymi bajkami, ale również skarbnica ponadczasowych życiowych lekcji, jakie powinien poznać dosłownie każdy.

Lektura funduje niesamowitą, pełną wrażeń podróż, począwszy od odwiedzin w chatce groźnej Baby Jagi, poprzez spotkanie z Rybakiem i jego zachłanną żoną, aż do wizyty na królewskim dworze, a to tylko kilka z opisanych fantastycznych miejsc. Każda z baśni ukazuje podstawowe wzorce, udowadnia, iż los nagradza prawych, a każe złych, zachęca do niesienia bezinteresownej pomocy, mówienia prawdy, życia w zgodzie z naturą. Wszystkie opowieści dopieszczone zostały zachwycającymi ilustracjami, jakie nie tylko przykuwają uwagę, ale też doskonale obrazują poznawaną historię i zachęcają do rozmowy.

Zabierzcie swoje pociechy w fantastyczną, niezapomnianą i refleksyjną podróż do bajecznej, emocjonującej Rosji, przepełnionej niezwykłymi postaciami, gdzie dobro bezustannie toczy walkę ze złem, a natura wciąż zaskakuje. Ta hipnotyzująca lektura nie tylko przybliży dzieciom odmienną kulturę, ale również pomoże prawidłowo kształtować moralność czy umiejętność rozumienia przenośni. Gwarantuję, że długo nie zapomnicie tej wyjątkowej wycieczki do świata magii, emocji i przeżyć nie z tego świata. Polecam gorąco!

Czy znacie historię o chłopcu, który zmienił się w koziołka?
A może słyszeliście o tym, jak córka i pasierbica zostały wystawione na wielką próbę i spotkały niedźwiedzia?
A gęsi-łabędzie? Cóż to za tajemnicze ptaki?
Oto przed Wami baśnie, jakich nie znacie!
Gdy tylko otrzymałam propozycję zapoznania się z rosyjskimi baśniami, bez wahania postanowiłam zasiąść do jej lektury.
Jestem wielka fanką literatury dla młodszych czytelników. Uwielbiam czytać, przeglądać książki dla dzieci. Lubię odkrywać, co obecnie wydawnictwawa serwują najmłodszym, więc i ten tytuł trafił w moje ręce.
Ogarnęła mnie też wielka ciekawość. Czym właściwie zebrane w tej książce baśnie rosyjskie różnią się od tych, ktore dobrze znamy i lubimy.
"W lesie Baby Jagi" to zbiór pięknych, ciepłych i mądrych baśni. Ich bohaterami są ludzie, zwierzęta. Dzieją się tu rzeczy niezwykłe, a wyjątkowy baśniowy klimat sprawi, że nawet dorosły obudzi w sobie dziecko.
W książce znajdują się następujące baśnie:
- Opowieści trójgłowego orła,
- Baba Jaga i gęsi-łabędzie,
- O żołnierzu, brzozie i trzech sokołach,
- Siostrzyczka Alonuszka i braciszek Iwanuszka,
- Kogutek i żarna,
- Córka i psierbica,
- Mama wilczyca,
- O rybaku i złotej rybce,
- O krolewnie zaklętej w żabę
Nie mogę też pominąć kwestii szaty graficznej, bowiem każda z baśni została opatrzona piękną ilustracją, wykonaną w ciekawym stylu. Idealnie pasują do treści.
Ponadto, na końcu książki znajduje się słowniczek, a w nim wyjaśnienie wszystkich słów, których najmłodsi nie znają.
W książce pojawiają się też rosyjskie imiona 😉
Zapraszam Was i Wasze pociechy do tej wędrówki przez baśniowe krainy! Odkryjcie historie, jakich nie znacie!

Czy znacie historię o chłopcu, który zmienił się w koziołka?
A gęsi-łabędzie? Cóż to za tajemnicze ptaki?
Oto przed Wami baśnie, jakich nie znacie!

"W lesie Baby Jagi" to zbiór dziewięciu opowieści o fascynującym świecie rosyjskich wierzeń i tradycji, które rozbudzą w dziecku ciekawość świata.

Dzięki niej dziecko dowie się, co nas różni, a co łączy. Wspólna lektura kolejnych tomów to okazja do rozmowy na temat szacunku, różnic kulturowych, wartości niesionej przez tradycję.
Wszystkie bajki uzupełniają piękne ilustracje.

Nam szczególnie przypadło opowiadanie o Babie Jadze. Od razu została ona ulubioną bajką Bartka a gęsio-łabędzie zrobiły furorę. Co to za ptaki to już musicie się sami przekonać.

Bardzo fajny zbiór bajek nie tylko dla najmłodszych czytelników.

Wszystkie bajki uzupełniają piękne...

"Öksökü nadlatuje, siada na poczerwieniałej od zachodzącego słońca skale i zaczyna snuć prastare opowieści. W ten sposób ożywają na nowo dawne słowa. A dusze tych, którzy są gotowi ich wysłuchać i zapamiętać je budzą się do życia."

Cóż to była za przyjemna przygoda czytelnicza, baśniowy świat w rosyjskim klimacie, mądre przesłania ukryte w ciekawych opowieściach, życiowe realia przeplatające się ze światem wyobraźni. Wyczuwałyśmy magię na każdej stronie publikacji, zawartą w tekstach i zaprezentowaną w oprawie graficznej. Sympatycznie zatapiałyśmy się w historiach, w większości poznanych przeze mnie w dzieciństwie, ale wciąż do odkrycia przez moją młodą towarzyszkę lektury. To urocze opowieści opracowane na podstawie baśni ludowych Aleksandra Afanasjewa, bajki jakuckiej i koriackiej. Każda z wartościowym przesłaniem dla dziecka. Źli bohaterowie dostają gorzką nauczkę od losu, zaś dobre uczynki, choć niekiedy z popełnianymi błędami, jednak są wynagradzane. Na dłuższą metę nie opłaca się być złym, przeznaczenie skrupulatnie żąda wymierzenia sprawiedliwości. Warto odważnie stawić czoło wyzwaniom, walczyć o swoje prawa, naprawiać niedobre uczynki, odznaczać się uczynnością, wyrozumiałością i szlachetnością. Wędrówki w baśniach to symboliczne obrazy ludzkiego życia.

Trójgłowy orzeł przynosi magiczne lekarstwo na bolączki duszy, Baba Jaga i gęsi-łabędzie porywają chłopca, żołnierz opiekuje się sokołami, siostrzyczka i braciszek udowadniają wzajemną miłość, kogutek ze złotym grzebykiem wspiera starsze małżeństwo, myszki i niedźwiedź pomagają półsierocie, mama wilczyca szuka porwanej córki, złota rybka spełnia życzenia rybaka, zaś królewna zaklęta w żabę wychodzi za mąż za syna cara. Każdą baśń oprawiono w inną stylistycznie szatę graficzną, klimatyczne ilustracje chwytają za serce i pobudzają wyobraźnię. Przekonująco oddawały piękno dobra i brzydotę zła. Przyglądałyśmy się im z zachwytem, chętnie bawiłyśmy się w wyszukiwanie szczegółów. Pochodziły z 35. edycji konkursu "Obrazy wyobraźni" zorganizowanego w ramach Międzynarodowej Wystawy Ilustracji Dziecięcej w Särmede. Na końcu książki zamieszczono słowniczek trudnych słów pojawiających się w opowieściach, stanowiły zachętę do wzbogacania słownictwa i przywoływania ducha rosyjskich wierzeń. Publikacja do wspólnego czytania z dzieckiem, można wówczas wiele wyjaśnić i dopowiedzieć, oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby początkujący pasjonat książek poznawał ją samodzielnie.

bookendorfina.pl

"W lesie Baby Jagi. Baśnie rosyjskie" Luigi Dal Cin jest to pięknie wydany zbiór baśni rosyjskich. Znajdziemy w nim dziewięć niedługich opowieści:
- "Opowieści trójgłowego orła"
- "Baba Jaga i gęsi-łabędzie"
- "O żołnierzu, brzozie i trzech sokołach"
- "Siostrzyczka Alonuszka i braciszek Iwanuszka"
- "Kogutek i żarna"
- "Córka i pasierbica"
- "Mama wilczyca"
- "O rybaku i złotej rybce"
- "O królewnie zaklętej w żabę".

Baśnie wprowadzają dziecko w kulturę rosyjską. Krótkie, ale treściwe opowieści przemycają również wartości uniwersalne czy wzorce zachowań. Każda opowieść jest wzbogacona przepięknymi ilustracjami, które bardzo podobają mi się. Opowieści, jak i ilustracje idealnie oddają klimat rosyjskiego folkloru.

Książka z pewnością jest zupełnie inna niż wszystkie. Myślę, że spodoba się dzieciom ciekawym świata, interesującym się innymi narodowościami oraz dzieciom, które chcą poznać kulturę innych krajów. Na pewno jest to książka dla nieco starszych dzieci, mniej więcej w przedziale wiekowym 6 - 8 lat. Uważam, że warto sięgać po takie nietypowe książki i zachęcać również do tego dzieci. 😊

- "Opowieści trójgłowego orła"
- "Baba Jaga i gęsi-łabędzie"
- "O żołnierzu, brzozie i trzech sokołach"
- "Siostrzyczka Alonuszka i braciszek Iwanuszka"
- "Kogutek i żarna"
- "Córka i pasierbica"
- "Mama wilczyca"
- "O rybaku i...

"W lesie Baby Jagi. Baśnie rosyjskie" Luigi Dał Cin to ciekawa propozycja od wydawnictwa Słowne dla dzieci, ale i nie tylko, bo sama jestem nią zachwycona. Została ona cudownie wydana przez wydawnictwo Słowne i jest to drugi tom serii "Opowieści z czterech stron świata". Nie czytałam poprzedniej części, ale mam zamiar to szybko nadrobić. "W lesie Baby Jagi" znajdziemy dziewięć świetnych bajeczek rosyjskich. Nie miałam wcześniej styczności z dziecięcą literaturą rosyjską i żałuję, bo po tej pozycji na pewno będę szukała podobnych książek. Opowieści, które tu dostajemy są krótkie, ale bardzo treściwe. Przekazują dzieciom uniwersalne wzorce zachowań i przenoszą w świat magii. Kilka bajek jest podobnych do naszych, ale niektóre wydają się trochę dziwne, jednak wprowadzają świeżość. Każda jest opatrzona ilustracją wykonaną przez innego twórcę. Czyli jest dziewięć historii i dziewięciu ilustratorów, laureatów 30.edycji konkursu "Obrazy wyobraźni". Więc na pewno strona graficzna cieszy oko, pobudza wyobraźnię i umila czas czytania. Ilustracje idealnie oddają klimat opowieść. Ponadto, książka doskonale nadaje się dla dzieci zaczynających przygodę z czytaniem oraz wspólnego czytania. Dziecko pozna kulturę oraz historię Rosji. Bajeczki niosą ze sobą ludową mądrość i przekazują wzorce zachowań. Na pewno spodobają się dzieciom ciekawym i chcącym poznać kulturę świata. Natomiast jeśli trafią się trudne i nie zrozumiałe słowa to na końcu książki znajduje się mini słowniczek tłumaczący dane zagadnienie. Uzupełnia on świetnie całość. Jest idealna dla dzieci w wieku 6-8 lat. Ja z moją Julką z radością i przyjemnością daliśmy się pochłonąć tej książce. Bardzo spodobały nam się bajeczki takie jak: "Baba Jaga i gęsi-łabędzie" oraz "Mama wilczyca" i "Córka i pasierbica". Polecam!
Za egzemplarz książki dziękuję bardzo Wydawnictwu Słowne.

• Dla dzieci
  • Samodzielne