Dziennik 1920 i okolice. Opowiadania

Okładka książki Dziennik 1920 i okolice. Opowiadania Stanisław Rembek
Okładka książki Dziennik 1920 i okolice. Opowiadania
Stanisław Rembek Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Cykl: Dzieła zebrane [Stanisław Rembek] (tom 1) literatura piękna
Dzieła zebrane [Stanisław Rembek] (tom 1)
Państwowy Instytut Wydawniczy
2021-07-06
1997-01-01
9788381962643

„Dziennik 1920 i okolice. Opowiadania” to I-szy tom Dzieł zebranych Stanisława Rembeka, którego postać przypomina Państwowy Instytut Wydawniczy.

Pisarz dwóch wojen, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. i obrońca Warszawy w II Wojnie Światowej, dożył stanu wojennego w Polsce Ludowej. Znakomicie zapowiadający się prozaik, skazany na zapomnienie i wykluczenie przez cenzorów.

Najbardziej znane utwory to powieść „W polu” o wojnie 1920 roku, która ukazała się po raz pierwszy w 1937 roku, „Wyrok na Franciszka Kłosa” z roku 1947, który przeniósł na ekran Andrzej Wajda w 2000 roku i opowiadania dotyczące Powstania Styczniowego „Przekazana sztafeta” i „Igła wojewody”, na podstawie których Juliusz Machulski w 1992 roku zrealizował znakomity film „Szwadron”.

Prozaik, który w innych okolicznościach politycznych mógł zdobyć międzynarodową sławę, porównywany do Ericha Marii Remarque’a, Ilii Erenburga czy Izaaka Babla dziś jest pisarzem zapomnianym.

„Dziennik 1920 i okolice. Opowiadania” to zapiski wydarzeń historycznych, których był świadkiem. Pierwsze pojawiają się już w 1914 roku, gdy autor miał zaledwie 13 lat a kończą się na roku 1937. Są one dość chaotyczne i niezbyt pełne, najwięcej miejsca zajmują w nich wspomnienia dotyczące wojny z bolszewikami, ale dzięki nim można obserwować jak kształtowała się osobowość przyszłego pisarza i jak wielkie piętno odcisnęła na nim wojna. Niezwykle interesujące są również wybory literackie młodego Rembeka /nie rozstawał się z książkami/ i jak wpłynęły one na jego późniejszą twórczość literacką.

W tomie są zamieszczone również pierwsze opowiadania Stanisława Rembeka, wydawane w międzywojennej prasie, niekiedy w odcinkach, w tym „Dereń”, które stało się zalążkiem jego przyszłej, jednej z najbardziej znanych powieści „W polu”.

Autor w swojej twórczości sięga po osobiste, traumatyczne doświadczenia wojenne ukazując przerażające i sugestywne obrazy walk i scen batalistycznych, strach, przerażenie, głód i brud, ukazując, że w wojnie nie ma nic pociągającego i pięknego. Odrzucając mity ukazał prawdę. Naraziło go to zresztą na zarzuty przedwojennej krytyki, że w zupełnie niewłaściwy sposób pokazał polskie zwycięstwo.

Ale czy w wojnie może być coś pociągającego?

Polecam.

Było lepiej niż "W polu". Jestem zadowolony z poznania autora. Nie był lubiany przez władze przed wojną, za komuny i pookrągłostołową. Dzisiaj chyba jest trudny w odbiorze i do tego nie czyta się takich wojskowo-wojennych książek. Autor lepszy niż odbiór jego książek. Dziś jest odwrotnie. Wielki odbiór książek Blanki... Remigiusza... i wszelkich poradników (np. czułych).

• Biografie i wspomnienia
  • Bardzo