Czas chaosu

Okładka książki Czas chaosu
Daniel Komorowski Wydawnictwo: Replika Cykl: Furia wikingów (tom 4) powieść historyczna
powieść historyczna
Furia wikingów (tom 4)
Replika
2021-06-15
2021-06-15
Wikingowie Powieść Historia Ragnar

W Światowy Dzień Książki przychodzę do Was z czwartym tomem serii o Wikingach autorstwa Daniela Komorowskiego.

„Czas Chaosu” swoją premierę miał w czerwcu zeszłego roku i w związku z nadchodzącymi pierwszymi urodzinami, warto sobie co nieco przypomnieć.

W tej części autor nie zwalnia tempa. Oczywiście nie brakuje w niej opisów spektakularnych walk, wypraw wikingów, knucia i zdrad. Pojawiają się nowi i bardzo ciekawi bohaterowie, a wątki dotyczące znanych nam postaci z poprzednich części są ciekawie kontynuowane lub naprawdę pomysłowo zakończone. Zostaje też nieco odczarowany mit wikingów jako tych, którzy bezwzględnie zabijają, podpalają czy gwałcą. Synowie legendarnego Ragnara jak i pozostali wojowie w większości kierują się honorem i zasadami. Nawet wróg zasługuje na sprawiedliwą karę.

Moimi ulubionymi rozdziałami tym razem były te związane z Hedeby – największą osadą nordycką czasów wikingów. To właśnie tam uzurpator Eryk (jedna z najciekawszych postaci) dopuścił się zdrady i wielu haniebnych uczynków. Czy w tej części przyjdzie mu za to zapłacić?

Kolejny niezmiernie ciekawy wątek to relacja jaka łączy dwóch braci – Ivara i Halfdana. Oboje ambitni, waleczni i uparci świadomie dążą do celu. Co ich łączy, a co dzieli? Tego musicie dowiedzieć się sami. Zaręczam Wam, że niejeden psycholog miały duże trudności pomocą w przepracowaniu wszystkich problemów tej dwójki :)

Finał książki tradycyjnie, nie pozwala zrobić sobie przerwy pomiędzy kolejnymi częściami. Dlatego już za chwilę możecie się spodziewać opinii o piątym tomie, który dzisiaj skończę czytać.

Na Odyna! Nigdy nie spodziewałem się tego, że świat Wikingów aż tak mnie wciągnie!

Ivar to, Ivar tamto, nieśmiertelny, wszechwiedzący, wszystko mu wychodzi.
Meh, ile można?! Czego się nie dotknie to mu wychodzi.
Walki wydają mi się jeszcze słabiej opisane niż wcześniej. Wyraźny spadek jakości.
Czwarta część i już miałem dosyć. Czytanie kolejnych części porzuciłem.
Główny mój zarzut dla całej serii jest jeden- panie autorze! trzeba było wybrać innych głównych bohaterów niż tak "ogromne" postacie. Wtedy może by było ciekawiej.

Ivar to, Ivar tamto, nieśmiertelny, wszechwiedzący, wszystko mu wychodzi.
Meh, ile można?! Czego się nie dotknie to mu wychodzi.
Czwarta część i już miałem dosyć. Czytanie kolejnych części porzuciłem.

To już czwarta część sagi o Wikingach, która podczas czytania pochłania w taki sposób, że za nic w świecie nie można się od niej oderwać.
Akcja niezwykle dynamiczna. Wciąż nowi bohaterowie i dalsze losy starych. Autor pokazuje całe życie Wikingów, nie tylko podczas walki, ale też ich relacje z bliskimi, ich tęsknoty, uczucia, miłość, oddanie sprawie. Są też zdrady, zemsta, knowania. Oprócz brutalności ludów Północy pokazana jest także ich inteligencja, strategie, nowoczesna broń - jak na tamte czasy. Jest dbałość o swoich poddanych, rodziny poległych w walce. Bardzo lubię dialogi, które idealnie podkręcają klimat tego, co się akurat dzieje - czy to walka, czy relacje z ukochaną czy z braćmi albo przywódcami. Wszystko jest w punkt i kolejne rozdzialy książki znikają w mgnieniu oka, a gdy następuje koniec, pojawią się żal, że to już ostatnia strona i ogromna chęć by sięgnąć po kontynuację.
Dodatkowo nie brakuje poczucia humoru, żartów, czy przekomarzania się bohaterów, co nadaje tego typu książce fajnego tła. Bardzo polecam. Moja ocena nie może być inna jak 10/10.

Chaos. Hmmm.... okazuje się, że jednak da się lubić 😉 Za mną czwarta część serii "Furia Wikingów" i tak! Podobała mi się! Nadal pozostaję zauroczona zimnymi i brutalnymi wojownikami Północy, którzy, o dziwo!, z każdym kolejnym tomem stają się bliżsi mojemu sercu.

"Czas chaosu" odkrywa przed czytelnikiem prawdziwe oblicze synów sławnego Ragnara. Tutaj wojowie całkowicie zrzucają maski i odsłaniają swoje, nie zawsze czyste, wnętrza. Muszę przyznać, że tutaj totalnie rozczarował mnie Egil, którego uważałam za rozsądnego woja. Nie sadziłam, że z taką łatwością podporządkuje się i dostosuje do nowej sytuacji. Liczę, że wątek przybranego syna Ragnara jeszcze zostanie rozwinięty. Wprawdzie motyw działań Egila jest znany i zrozumiały, ale dla mnie coś tu zgrzyta. Jego działania są jakby zbyt pochopne, naciągane.

Wielki plus to oczywiście, niezmiennie! sceny wielkich wypraw i bitew. Zdecydowanie są one mocnym punktem powieści. Na plus zasługuje również prosty styl, krótkie rozdziały oraz sposób prowadzenia fabuły tak, aby pomimo ogromu wątków, czytelnik nie czuł się zagubiony w treści.

"- Nie myślę o niczym innym, jak tylko by zanurzyć we wrogach ostrza noży, odrąbać ich członki mieczem i zmiażdżyć czaszki maczugą. Wierz mi na słowo, przyjacielu".

To już tom czwarty polskiej serii o wikingach i nic nie wskazuje na to, że autor zamierza zwolnić tempo. W tej części zaobserwujemy dużo zdrad, zmian sojuszy, a także wynikłych z tego wszystkiego konsekwencji. Jest tutaj wszystko to, do czego zdążyliśmy już przywyknąć - mnogość wątków, brutalność walk i dosyć nieporadne wątki miłosne czy też trącące sztucznością dialogi. Myślę, że fani, którym taki całokształt pasował od początku, będą zadowoleni, a ci czytelnicy, którym przeszkadzają pewne rzeczy, prędzej czy później i tak porzucą tę serię (jeśli jeszcze tego nie zrobili) albo będą ją czytać po prostu z przyzwyczajenia.

Nie wszystkie postacie zachowują się według mnie wiarygodnie. Niektórych kompletnie nie rozumiałam, uważałam, że postępowały głupio i miałam wrażenie, że zostało to tak rozpisane wyłącznie po to, by fabuła doszła do konkretnych etapów. Szczególnie kiepskie pod tym względem są postaci kobiece. Jeśliby przymknąć na to oko, to zwyczajnie można śledzić wydarzenia i czerpać z nich rozrywkę. Było sporo akcji, ale też wątki, które mnie nużyły i z czasem zaczęłam przewracać strony czytając tylko pobieżnie. Powieść wydaje się przez to nierówna. Rozdziały są krótkie, czasem to ledwo dwie strony, a język prosty, dlatego generalnie czyta się szybko.

Widać, że autor podchodzi poważnie do swojego dzieła, jednak pomimo zgromadzonego researchu i mojej sympatii do tego wycinka historii, nie czułam się dobrze czytając tę serię. Miałam wrażenie, że oglądam telenowelę, w której dodatkowo aktorzy grają bardzo słabo. W porównaniu do początków na pewno polepszył się warsztat językowy (praktyka czyni mistrza!), ale to i tak nie jest poziom, który podwyższyłby moją ocenę. Mimo wszystko polecam przekonać się samemu i dać szansę chociaż pierwszej części, być może historia Ragnara i jego synów w twoich oczach wypadnie lepiej.

Egzemplarz do recenzji otrzymałam od wydawnictwa.

Za mną "Czas chaosu" Daniela Komorowskiego.
Czwarty tom sagi, to więcej, lepiej, szybciej i mocniej pod każdym względem. Ilość intryg zwala z kolan. Zwroty akcji zaskakują niepomiernie.
Ivar wraca do Hedeby i co? I czeka go kolejna wielka bitwa! A jak ona wyszła autorowi? Tak jak zwykle, czyli genialnie. Opisy scen bataistycznych, to najmocniejsza strona Komorowskiego. Wszystko jest opisane tak realistycznie, że czytając ma się wrażenie, jakby oglądało się film w kinie.
Polecam każdemu!

Za mną "Czas chaosu" Daniela Komorowskiego.

”I tak. I nie” to chyba jedno z ulubionych powiedzonek autora, które idealnie pasuje do odpowiedzi na pytanie, czy podobała mi się powyższa książka.

Czas Chaosu to 4. Część sagi pt. Furia Wikingów. Trzeba oddać autorowi, iż z każdą kolejną książką czuć progres jego warsztatu. Oczywiście w tym tomie, tradycyjnie już krew rywali tryskała po twarzach dzielnych Danów, a oprócz scen batalistycznych, pojawiły się również tortury. Niestety znowu pojawiły się także kiepskie sceny miłosnych uniesień, niczym z kroniki.

Niewątpliwą zaletą tej książki jest oszałamiająca mnogość wątków i intryg. Dzięki nim zwiedziliśmy większość ówczesnej Europy, a pośród ciekawych i krótkich rozdziałów, pojawiało się coraz więcej wątków, dotyczących innych bohaterów, aniżeli rodzina Ragnara. Uważam, że ten cykl to bezsprzecznie idealny materiał na serial. Więc jeżeli ktoś lubi tego typu rozrywkę, gorąco zachęcam do zapoznania się z tą sagą.

Niestety ja nie mam duszy serialowego fanatyka. Na dobrą sprawę autor jest swego rodzaju oszustem matrymonialnym. Rozpala wyobraźnie kolejnymi wątkami, nie rozwiązując ich, ani nie udzielając odpowiedzi. Naciąga natomiast czytelnika, do zapoznania się z kolejnym tomem jego twórczości. We wspomnianej lekturze dzieje się na dobrą sprawę i wszystko, i nic. Idealnie pasuje tu więc tytuł tejże książki i mój krótki wstęp do tej recenzji.

Czas Chaosu z pewnością ma wiele zalet, jednak czuję, że na horyzoncie nie widać jeszcze rozwiązania wielu wątków. Romans z tą sagą mógłby trwać wiecznie, a ja niestety nie należę do grona zwolenników seriali i tak opasłych tomów.
Na koniec wtrącę tylko, że korekta tej książki kuleje niczym Ivar, jej główny bohater.

Natomiast Danielowi Komorowskiemu życzę powodzenia, ponieważ naprawdę doceniam pasję z jaką tworzy.

Świetna książka. Chyba najlepsza z całej serii. Z każdym tomem Furia wikingów podoba mi się coraz bardziej. Widać rozwój bohaterów, skutki ich poszczególnych decyzji i efekty wszelkich knowań i sojuszy zmieniających się jak szalone.
Jedna z najlepszych książek jakie czytałem.

Jedna z najlepszych książek jakie czytałem.

Seria Furia wikingów z tomu na tom bez wątpienia jest coraz lepsza. Gdy już myślę, że pan Komorowski mnie niczym nowym nie zaskoczy, to sięgam po kolejny tom jego książki i kolejny raz wprawia mnie w osłupienie swoimi pomysłami. Szczerze podziwiam jego wyobraźnie, bo to jak rozwija swoje wątki prowadząc je na kartach swych powieści jest godne szacunku.
Akcja i fabuła nie zwalniają, a trzeba zaznaczyć, że to już czwarty tom serii.
Finał tradycyjnie, nie pozwala zrobić sobie przerwy między kolejnymi częściami. Mocne 10!

Akcja i fabuła nie...

Widać, że Daniel utrzymuje poziom. Książka jest zakończona w takim momencie, że jak przeczytałem to zaraz sięgnąłem po następną część (dosłownie zaraz, bo na komodce miałem uszykowaną następną część). Zauważyłem, że Danielowi jest dużo łatwiej z manewrować - przenosić się z jednego miejsca akcji do drugiego, z postaci na postać. Na prawdę polecam.

Dodaj cytat z książki Czas chaosu