Dlaczego się szczepimy. Wirusy, bakterie i epidemie

Okładka książki Dlaczego się szczepimy. Wirusy, bakterie i epidemie Ewa Krawczyk
Okładka książki Dlaczego się szczepimy. Wirusy, bakterie i epidemie
Ewa Krawczyk Wydawnictwo: Krytyka Polityczna zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Krytyka Polityczna
2021-06-01
2021-06-01
wirusy bakterie epidemia szczepienia szczepionka antyszczepionkowcy

Książka w przystępny sposób odpowiada na tytułowe pytanie "Dlaczego się szczepimy?". Znajdziesz w niej wiele ciekawych informacji na temat chorób zakaźnych wywoływanych przez bakterie i wirusy i jak się przed nimi chronić poprzez stosowanie szczepień. Książkę czyta się przyjemnie, rozdziały nie są długie i nużące. Każdy rozdział porusza inną tematykę związaną ze szczepieniami. Bogata bibliografia warta uwagi. Na minus jest to, że autorka nie umieszczała przypisów do konkretnych pozycji bibliograficznych w tekście. W obecnych czasach w sumie lektura obowiązkowa.

Brakowało mi trochę informacji dla osób po 30. roku życia i ogólnej informacji o szczepieniach w grupach 30-50 lat. Wiedza o szczepieniach dla dzieci nie jest mi obca i doskonale wiem jak je chronić. Zwłaszcza, że przechodzą wszystkie obowiązkowe szczepienia i niektóre nieobowiązkowe. Przydałaby się strona www z informacjami kiedy i na co warto się szczepić.

W przypadku tak ważnego tematu, jakim są szczepienia, warto zwrócić uwagę na to, że autorka (Ewa Krawczyk) jest biolożką, doktorem nauk medycznych w zakresie biologii medycznej i specjalistką w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej. Jest też członkinią Międzynarodowego Towarzystwa Chorób Zakaźnych. Przedmiotem jej zainteresowań są m.in. mechanizmy nowotworzenia komórek ssaków.

Na kartach książki autorka odpowiada na wiele nurtujących nas (szczególnie obecnie) pytań, np.:
- Czym są szczepionki?
- Czy szczepienia wpływają na płodność?
- Czy szczepionki chronią przed rakiem?
- Dlaczego czasem jedna szczepionka chroni nas przed kilkoma chorobami, a innym razem przeciw jednemu wirusowi podaje się dwie szczepionki?
- Jak skuteczne są szczepienia?
- Czy szczepienia są bezpieczne?
- Jak rozmawiać z przeciwnikami szczepień?
- Czym jest NOP?
Dowiadujemy się wiele na temat szczepień przeciwko COVID-19, ale sporo treści dotyczy również tężca, krztuśca, ospy itp.
Wszystko podane jest w sposób jasny i klarowny. Autorka nie pomija trudnych dla środowiska naukowego momentów. Podejmuje temat publikacji "badań" Wakefielda, które do dziś są pożywką dla ruchów antyszczepionkowych.

Świetną równowagą dla bardzo poważnego i ważnego (a dla niektórych wręcz nudnego) tematu są humorystyczne ilustracje stworzone przez Andrzej Rysuje. Autor rozprawia się w formie obrazkowej z niezwykle popularnymi teoriami przeciwników szczepień. Przekaz ilustracji jest bardzo wymowny i podkreśla, z jak absurdalnymi teoriami muszą się mierzyć ci, którzy stawiają sobie za zadanie popularyzację nauki, a także walkę z dezinformacją.

Niektórym może przeszkadzać brak bezpośrednich odnośników do tekstów źródłowych, ale w zamian za to autorka serwuje literaturę pogrupowaną według kolejnych rozdziałów.

Moim zdaniem każdy, kto interesuje się tematyką zdrowotną i chce świadomie podejmować decyzje powinien sięgnąć po tę pozycję. Jest ona źródłem wiedzy dla przyszłych oraz obecnych rodziców, ponieważ dzięki niej mogą rozumieć, dlaczego szczepienia są tak ważne, a korzyści z nich płynące mają odbicie na sprawności, zdrowiu i przyszłości ich pociech. Również osoby kochające podróże znajdą coś dla siebie, ponieważ autorka zwraca uwagę na szczepienia przed podróżami oraz na szczepienia stosowane lokalne. W spisie wybranych źródeł internetowych jest m.in. link do strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie są zamieszczone informacje dla podróżujących na temat mikrobiologicznych (i nie tylko) zagrożeń w danym kraju.

"(...) zdarzają się - i są głośni - pracownicy ochrony zdrowia będący jednocześnie przeciwnikami szczepień. Jest to sytuacja skandaliczna. Władze uczelni medycznych i jednostek kształcących profesjonalistów w dziedzinie ochrony zdrowia powinny zwrócić uwagę na ten problem i być może włączyć obowiązkowe kursy na temat szczepień, wraz z egzaminami, dla wszystkich studentów doktorantów, a także osób robiących specjalizacje."
Zgadzacie się z autorką?

Książka stanowi kompendium wiedzy o szepionkach obecnie dostępnych jak i pokazuje jak i przed czym mają nas chronić. Jest to rzetelne źródło wiedzy z odnośnikami do literatury naukowej. Odpowiednia zarówno dla osób niezaznajomionych z tematem jak i tych, którzy chcieliby "ułożyć sobie wiedzę w głowie".
Taką przystępną książkę powinien przeczytać każdy, aby w końcu powstrzymać lawinę dezinformacji i mitów na temat szczepień. Dodatkowym plusem są śmieszne i trafne grafiki autorstwa Andrzej Rysuje.
Bardzo polecam!

Taką przystępną książkę powinien przeczytać każdy, aby w końcu...

Momentami męcząca. Historie medycyny i szczepień na różne choroby.
Obrazki mało śmieszne.

Momentami męcząca. Historie medycyny i szczepień na różne choroby.
Obrazki mało śmieszne.

Nie ma przypadku, że akurat teraz poszło zamówienie na ten tekst. Nie bronią go, oczywiście, bazgroty niejakiego Andrzeja.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetnie napisana. Wciągnęła mnie jak kryminał. Historia medycyny to chyba jedna z najlepszych dróg aby wyjaśnić wątpliwości związane z powszechnymi szczepieniami.

Merytoryczna, ciekawie skonstruowana, dająca odpowiedź na wiele pytań. Oprócz dawki wiedzy o szczepieniach obowiązkowych w Polsce, zawiera również informacje o szczepieniach w innych krajach i przeciw Covid19.

Beznadziejna narracja, ocieplająca środowiska pro-szczepionkowe i oczerniająca sceptyczne racjonalne podejście. Dno.

• Popularnonaukowe
  • Audio
  • OTHERS
  • Brak
  • Przeczytane 2021

Dodaj cytat z książki Dlaczego się szczepimy. Wirusy, bakterie i epidemie