Nieszczęścia chodzą trójkami

Czarna Dama
2021-05-27
2021-05-27
literatura polska

Okładka książki Inne nieba Ewa Białołęcka, Krystyna Chodorowska, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Anna Kańtoch, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Aleksandra Zielińska
Ocena 7,0
Inne nieba Ewa Białołęcka, Kry...
Okładka książki Szepty. Charytatywna antologia opowiadań na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Piotr Chojnowski, Tomasz Duszyński, Grzegorz Gajek, Agnieszka Hałas, Aneta Jadowska, Magdalena Kubasiewicz, Jakub Małecki, Tomasz Maruszewski, Marcin Mortka, Martyna Raduchowska, Paweł Radziszewski, Sebastian Sadlej, Magdalena Świerczek-Gryboś, Agnieszka Szmatoła, Milena Wójtowicz
Ocena 7,3
Szepty. Charyt... Piotr Chojnowski, T...

Trzy Nieszczęścia

Splot wydarzeń i zaproszenie ciotki Krystyny sprawia, że pod drzwiami jej domu spotykają się trzy kuzynki: Daniela, Dominika i Daria. Trzy Nieszczęścia, które nie pałają do siebie sympatią, będą zmuszone się dogadać i połączyć siły by rozwiązać zagadkę śmierci ich ciotki Krystyny, którą zamordowaną znalazły na podłodze w salonie za fotelem.

Trzy dziewczyny, trzy różne charaktery, na dodatek nie przepadające za sobą, co z tego wyniknie? Nasze bohaterki muszą znaleźć wspólny język, pogrzebać wzajemne niesnaski z przeszłości by odeprzeć podejrzenia policji, odnaleźć zaginiony naszyjnik, dowiedzieć się kto zabił ich ulubioną ciotkę i nie paść ofiarą rodziny ani sąsiadów zacierających rączki na spadek Krystyny.

"Nieszczęścia chodzą trójkami" to lekka i zabawna komedia kryminalna. Główne bohaterki są jak ogień i woda, i choć czasem mnie irytowały swoim zachowaniem, naiwnością, głupotą wręcz w niektórych momentach, to potrafiły kiedy trzeba być silne, zaradne i zapomnieć o tym co ich dzieli dla wspólnego celu.

Moim pierwszym skojarzeniem podczas lektury była moja ukochana książka Natalii 5 Olgi Rudnickiej, w swoim klimacie, w postaciach charakternych bohaterek, które łączy tragiczne zdarzenie, a które nie potrafią się dogadać, w komizmie sytuacyjnym czy dialogach, które bawią czytelnika, powieść pani Magdaleny przypominała mi ów tytuł Rudnickiej. I choć Nieszczęścia nie przebiły Natalii Sucharskich tak znalazły w moim sercu swoje miejsce i mogę serdecznie polecić Wam ich przygody. Książkę, mimo że ma zabarwienie kryminalne, czyta się dobrze i lektura jest przyjemnością. Ja podczas czytania bawiłam się wyśmienicie, a chyba to jest najważniejsze, prawda? :)

Polecam serdecznie !
Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Czarna Dama.

Trzy Nieszczęścia

Trzy...

Komedia obyczajowa z elementami kryminału. Trzy Nieszczęścia - kuzynki ciągle dogryzające sobie i innym, na tropie naszyjnika i mordercy ciotki. Jak dla mnie - lekka powieść dla nastolatków, trochę za naiwne dialogi i rozwiązanie mało emocjonujące.

Jest to delikatny kryminał, który zamierzenie miał się skupiać na relacji trzech kuzynek i to ta relacja jest tutaj najlepsza. Ich różne charaktery i raczej niezbyt przyjazne nastawienie do siebie powoduje dość śmieszne akcje i lekki odbiór.

Na wstępie warto chyba zaznaczyć, że nie jest to żadna straszna historia. Nie przejdą nas tu ciarki, nie przebiegną mrówki niepokoju, a trup co prawda jest, ale jeden, przez chwilę.

To raczej krótka opowieść o perypetiach trójki kuzynek noszących to samo nazwisko - Nieszczęśćie. Całość jest przyjemna, zagadka jest skonstruowana dobrze ale tak jak już wspomniałam, kryminał to raczej tło dla wydarzeń. Panny Nieszczęście reprezentują sobą kompletnie różne charaktery, w dodatku w równej mierze nie przepadają za sobą nawzajem. A tu nagle zmuszone są nie tylko chwilowo ze sobą zamieszkać ale i wspólnie rozwiązać cioteczna tajemnicę.

Książkę przesłuchałam, lektorka poradziła sobie świetnie i całość okazało się mile spędzonym czasem.

Każdy zna powiedzenie – Nieszczęścia chodzą parami. Jednak według tej książki Nieszczęścia chodzą trójkami. A tytułowymi Nieszczęściami są trzy kuzynki , które właśnie mają na nazwisko Nieszczęście(Daniela , Dominika i Daria) I na początku książki trzy dziewczyny przyjeżdżają w odwiedziny do ciotki , ale zamiast miłego spotkania z krewną znajdują zamordowaną ciocię i szybko znajdują się w kręgu podejrzanych. Dziewczyny dowiadują się również , że zamordowana ciotka zapisała im dom z całą zawartością i bohaterki postanawiają zostać w domu przez jakiś czas i dowiedzieć kto zamordował ich ciotkę. Przyznam , że tożsamość mordercy mi się nie podobała. Przez cały czas myślałem , że sprawcą będzie ktoś z rodziny lub sąsiadów , a tu okazało się , że mordercą okazała się była żona ukochanego kobiety , która była wściekła , że były mąż zapisał mieszkanie właśnie zamordowanej. I dlatego zabiła. Może byłoby to zaskakujące , gdyby ta postać pojawiała się częściej , a tak naprawdę była tylko w jednej scenie na koniec. I tak naprawdę była obcą osobą dla zamordowanej. Co dodatkowo dziwi , bo zamordowana wpuściła ją do domu. Choć szczerze to samo morderstwo jakoś specjalnie mnie nie ciekawiło , a bardziej interesowały mnie relacje kuzynek. Niby ciągle się kłóciły lub dogryzały sobie , ale jak coś się działo to pomagały sobie i troszczyły się o siebie. A na koniec mimo tego , że miały sprzedać odziedziczony dom zamieszkały tam we trójkę i wciąż przekładają sprzedaż i idę o zakład , że nigdy go nie sprzedadzą i będą tam mieszkać bardzo długo. Świetna też była scena jak zaraz na samym początku do domu zamordowanej przyszły dwie ciotki z torbami by zabrać różne rzeczy , które im się spodobają , ale kuzynki im powiedziały , że wszystko w domu należy teraz do nich więc te torby nie będą ciociom potrzebne , a wściekłe kobiety poszły:D Ogólnie mimo słabego wątku mordercy książka bardzo mi się podobała.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Straszliwie przeciętna. Niby coś się dzieje, ale konstrukcja postaci płytka. Lektura raczej męcząca.

Zaintrygowana tytułem szybko sięgnęłam po książkę. W końcu nieczęsto słyszy się, że nieszczęścia chodzą trójkami – już samo stwierdzenie zapowiada ciekawą czytelniczą przygodę.

Po kłótni ze współlokatorką Daniela Nieszczęście postanawia jak najszybciej opuścić akademik i wybrać się w odwiedziny do ukochanej ciotki. Gdy dociera na miejsce okazuje się, że drzwi są zamknięte na klucz, a ciotka wyjątkowo nie odbiera telefonu. Na domiar złego wkrótce pod domem pojawiają się dwie kuzynki – Dominika (Rozpieszczona Królewna) oraz Daria (Pechowa Dziewczyna). Okazuje się, że starsza pani zaprosiła wszystkie dziewczyny w tym samym czasie, nie podała jednak przyczyny tego zaproszenia. Jako że kuzynki zdecydowanie nie pałają do siebie sympatią, robią wszystko, aby uprzykrzyć sobie życie. Już pod drzwiami wywiązuje się kłótnia, a oskarżeniom i zabawnym docinkom nie ma końca.

Po biernym czekaniu Daniela postanawia dostać się do domu ciotki przez okno. Gdy dociera do środka, odkrywa przerażającą prawdę – ktoś zamordował starszą panią. Podejrzenia policji padają na trzy Nieszczęścia. Dziewczyny nie mają wyjścia i muszą pozostać w domu ciotki, aby udowodnić swoją niewinność i złapać prawdziwego mordercę. Pojawia się jednak jeden zasadniczy problem – żeby dowieść swojej niewinności muszą stanąć przed trudnym zadaniem, czyli nie pozabijać się nawzajem. A przy wybuchowej osobowości każdej z kuzynek będzie to nie lada wyzwanie.

Książkę pochłania się w błyskawicznym tempie. Podoba mi się pomysł z przedstawieniem przeszłości z perspektywy każdej kuzynki, dzięki czemu każda z postaci nabiera własnego charakteru i wyrazistości. Trzy Nieszczęścia borykają się z problemami i przeszłością, z którą każda z nich musi się zmierzyć. Dodatkowo autorka ciekawie poprowadziła fabułę – trudno mi było odkryć kto za tym wszystkim stoi i jak zakończą się perypetie walecznej Danieli, rozpuszczonej Dominiki i niezdarnej Darii.

Podsumowując, podczas lektury bawiłam się bardzo dobrze i z czystym sercem ją polecam :)

Książka o takim tytule intryguje, wszak każdy zna powiedzenie: nieszczęścia chodzą parami a nie trójkami ... I tutaj okazuje się, że to 3 dziewczyny, 3 kuzynki, mają po prostu na nazwisko Nieszczęście ...

Dziewczyny przyjeżdżają do ciotki, która ich zaprosiła. Każda myślała, że tylko ją, ale jak się okazało ciocia miała inny plan ...

Dziewczyny od zawsze sobie dokuczają, szczególnie tej młodszej, która chyba rzeczywiście jest jakaś pechowa i nazwisko do niej pasuje idealnie ...

Ciotka miała swoje tajemnice i teraz cała trójka próbuje je rozwiązać, ponieważ niestety ciocia im już nic nie powie ...

Będzie się działo, oj będzie. Czytelnik nieraz się złapie za głowę, trochę się uśmieje, co też w tym świecie dziewczyn się dzieje. Te utarczki słowne, nieszczęścia, chwile słabości, miłości i do tego odkrywane tajemnice staną się powodem do tego, by za szybko nie oderwać się od tej trochę pokręconej historii ...

Kim jest tajemniczy nieznajomy? Dlaczego ciocia planowała to co planowała? Kto zabił i dlaczego? Czy czytelnik od razu odkryje kto za tym wszystkim stoi, czy jednak będzie musiał poczekać do końca historii?

Książkę czyta się szybko i myślę, że z ciekawością. Sytuacje życiowe, wzajemne relacje, uczucia te pozytywne i negatywne dają do myślenia.

Przeczytajcie, myślę, ze warto :) Komedia kryminalna naprawdę warta polecenia!

Dziewczyny od zawsze sobie...

Akcja toczy się raczej szybko. Nie ma tu nudnych fragmentów, przepełnionych długimi opisami. Trzy główne bohaterki- kuzynki, to postaci bardzo wyraziste i charakterystyczne, czasem może aż karykaturalne przez swoją przerysowaną złośliwość. Są do siebie łudząco podobne, mają nawet podobne imiona a jednak bardzo za sobą nie przepadają. Jednak muszą dojść do porozumienia gdyż to one dziedziczą dom po zmarłej ciotce. Były momenty gdzie denerwowały mnie ich przesadzone zachowania, a ich ciągłe docinki były dla mnie trochę uciążliwe. Te dialogi mogłyby być nieco bardziej subtelne. Liczyłam też na to, że będzie w tej książce trochę czarnego humoru i trochę się na tym zawiodłam. Poza tymi mankamentami, historia ciekawie napisana. Książkę czyta się dość szybko i lekko. Byłam niezwykle zaciekawiona tym, jak rozwinie się akcja, czy dziewczynom uda się rozwikłać zagadkę śmierci ciotki i zaginięcia rodowej pamiątki. Wpleciony został też piękny romantyczny wątek. Natomiast samo zakończenie okazało się dosyć zaskakujące. Ogólnie, książkę oceniam pozytywnie. W przyszłości chętnie przeczytałabym coś jeszcze od tej autorki.

,,Nieszczęścia chodzą trójkami" to przesiąknięta humorem historia o morderstwie, niezwykłej miłości i kuzynkach, które nie potrafiły ze sobą rozmawiać. Magdalena Kubasiewicz prowadząc historię z perspektywy trzech, znacznie się od siebie różniących kobiet, potrafiła pokazać, że nawet najbardziej znienawidzone przez siebie nawzajem osoby, w sytuacji kryzysowej łączą siły.

Daniela Nieszczęście po kłótni ze współlokatorką wyprowadza się z akademika i udaje się do ciotki Krystyny. Planuje zostać u niej przez jakiś czas. Niespodziewanie pod domem pojawiają się również jej kuzynki - Dominika i Daria. Po kilku próbach dostania się do domu, gdy kobiety wchodzą do środka zastają straszny widok. Na podłodze leży martwa ciotka Krystyna. Ku ich zdziwieniu stają się głównymi podejrzanymi w sprawie morderstwa. Czy kobietom uda się dowiedzieć kto zabił ciotkę?

Bohaterki stworzone przez autorkę są niezwykle charyzmatyczne i różnorodne. Trzy Nieszczęścia nie tylko posiadają adekwatne do sytuacji, w które się pakują, nazwisko, ale też sposób ich działa bywa momentami absurdalny. Zdecydowanie w tym przypadku stanowiło to duży plus, ponieważ nadawało to humoru, który bardzo do mnie trafiał. Zabawnym aspektem były również nieoczekiwane przypadki i sploty wydarzeń. Bardzo podobało mi się, że zostały przedstawione całkowite przeciwieństwa, przez co mogliśmy się utożsamić chociaż z jedną z bohaterek.

Autorka w bardzo dobry sposób budowała akcję książki. Co chwilę odsłaniała nam kolejne części, zarówno w historii trzech Nieszczęść i genezy ich konfliktów, jak i w zagadce zabójstwa ciotki Krystyny. Powód, przez który została zamordowana okazał się być niezwykle prawdziwy. Może nie był niesamowicie zaskakujący, ale za to idealnie wpasował się w historię. Zakończenie było naprawdę dobre, a ostatnia opisana sytuacja była tak ciepła, że z chęcią przeczytałabym dalsze losy kuzynek.

Mimo iż jest to komedia kryminalna to książka niesie ze sobą pewne przesłanie i pozwala czytelnikowi wysnuć wnioski, które idealnie przekładają się na życie każdego z nas. Myślę, że każdy czytelnik przypomniałby sobie jakąś sytuację, podobną do tych przedstawionych w książce. Dla fanów komedii kryminalnych i nie tylko, polecam!

Dodaj cytat z książki Nieszczęścia chodzą trójkami