rozwińzwiń

Potencjalność, fizyka i odkrycie surrealności natury

Okładka książki Potencjalność, fizyka i odkrycie surrealności natury Marek Woszczek
Okładka książki Potencjalność, fizyka i odkrycie surrealności natury
Marek Woszczek Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Konkurs o Nagrodę im. Barbary Skargi filozofia, etyka
270 str. 4 godz. 30 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Konkurs o Nagrodę im. Barbary Skargi
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2021-05-31
Data 1. wyd. pol.:
2021-05-31
Liczba stron:
270
Czas czytania
4 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301218058
Średnia ocen

8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Studia Philosophica Wratislaviensia Tom 16 Nr 3 (2021) Adam Grobler, Łukasz Mścisławski, Zenon Roskal, Ryszard Różanowski, Wojciech Sady, Marek Woszczek
Ocena 8,0
Studia Philoso... Adam Grobler, Łukas...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
557
226

Na półkach: ,

Miejscami styl mocno publicystyczny, tłusty od osobistych wycieczek, żenująco wartościujący, co sprawia przykre wrażenie pewnego ograniczenia i psuje odbiór. W książce mowa o "rozhisteryzowanej teologii barokowej", stylistycznie nużącej i nieco doktrynerskiej" rozprawie Boyle'a, "filofaszystowskim przypadku Heideggera", "nużącym dziwactwie Kantowskiej doktryny", "obrazie natury jako kosmicznym hiperautomacie z autystycznymi substancjami" u Leibniza et cetera.

###

"Samo pojęcie 'prawa', które 'rządzi' biegiem zdarzeń [...] - jest to mówiąc tylko częściowo ironicznie, pozostałość monarchii w fizyce na najbardziej abstrakcyjnym poziomie" (59). pociąg do mrzonki języka uniwersalnego, odwrócenia Babel

"kartezjanizmu, w którym cała praca mechaniki może być wykonywana przez same prawa natury, zaś 'a most wise agent' jest w tym jednak zbyteczny' (96).

"filozofia, nie tylko współczesna [ale filozofia] w ogóle nie jest możliwa bez dopracowywanego, solidnego pojęcia natury" (88).

"Łatwiej jest wyobrazić sobie przyrodę jako hiperekonomiczny wielki ład albo system praw czy monumentalnych symetrii [...] co może odzwierciedla ewolucyjnie korzystną oszczędność funkcjonowania ludzkich umysłów, przywiązujących się do epistemicznego porządku jako heurystyk i zbiorów podobieństw użytecznych w przewidywaniu o opanowywaniu losowego otoczenia. [...] [Piękna symetria świata] jest raczej opowieścią tworzoną przez umysł próbujący radzić sobie z ekstremalnie złożonymi, całkowicie przygodnymi procesami w różnych skalach" (194-195).

Czym nie jest:

Nieuwarunkowane: "natura jest surrealna ontycznie" (170). anaksymandrejska PHYSIS APEIROS, byt nieskończenie surrealny: "natura jest sur-realna" (109). jest właśnie inną nazwą ontologicznej bezpodstawności, braku uwarunkowania (racji) (111).
"Natura w swoim istnieniu to niekończący się eksces swobody, który [...] losowo realizuje bezwzględną ontologiczną równość na najbardziej elementarnym poziomie: nigdy nie wyróżnia żadnych układów ani też konkretnych zdarzeń-efektów jako terminalnych ostatecznych - jest więc dokładnie jak FOntanna Bruna" (189).

"Wszelka fizyczna stabilność i trwałość [...] są zawsze i tylko wytworem, a nie punktem wyjścia, podstawą" (190).

czym jest:

"polegałaby pewnym zewnętrznym (pozaprzyrodniczym),ograniczającym uwarunkowaniom"

"realnej natury, a więc nie takiej, której aktualny byt miałby być pochodny i ograniczony tym, co 'nadrealny', istniejące nadrzętnie" (15).

natura jest ostatecznym dyspozytorem swojej realności: samo istnienie natury jest jej własną, niewyczerpywalną i nieograniczalną mocą

"sama natura jest autonomiczna, dysponuje immanentna mocą bez transcendencji" (39).

"racja albo uniwersalna przyczyna determinująca, która sprawia, że rzeczy istnieją i że są takie, a nie inne" (40).

natury widzianej jako pole bytu heteronomiczne uwarunkowanego, który domniemane warunki swojej ontologicznej realności i wytwórczości ma czerpać z zewnątrz owego pola

wytwarza formy sama z siebie nie dostaje ich z zewnątrz

"natura nie jest i nie może być autonomiczna w swojej wytwórczości, potrzebuje transcendencji"

biernej natury, rządzonej prawami transcendentnymi

Miejscami styl mocno publicystyczny, tłusty od osobistych wycieczek, żenująco wartościujący, co sprawia przykre wrażenie pewnego ograniczenia i psuje odbiór. W książce mowa o "rozhisteryzowanej teologii barokowej", stylistycznie nużącej i nieco doktrynerskiej" rozprawie Boyle'a, "filofaszystowskim przypadku Heideggera", "nużącym dziwactwie Kantowskiej doktryny",...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  15
 • Przeczytane
  6
 • Ulubione
  1
 • Nauki Ścisłe
  1
 • 2 0 2 2
  1
 • Filozofia
  1
 • Posiadam
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Potencjalność, fizyka i odkrycie surrealności natury


Podobne książki

Przeczytaj także