Ania z Avonlea

Okładka książki Ania z Avonlea Lucy Maud Montgomery
Okładka książki Ania z Avonlea
Lucy Maud Montgomery Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Ania z Zielonego Wzgórza (tom 2) Seria: Ekskluzywna kolekcja klasyki [Świat Książki] literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Ania z Zielonego Wzgórza (tom 2)
Ekskluzywna kolekcja klasyki [Świat Książki]
Anne Of Avonlea
Świat Książki
2021-06-18
2021-06-18
Ewa Łozińska-Małkiewicz, Katarzyna Małkiewicz
literatura XX w. Ania z Zielonego Wzgórza Avonlea

Piękne wydanie, wspaniałe tłumaczenie, cudowna okładka, miłe strony i czcionka. No po prostu sama przyjemność, a do tego tak łatwo wejść w świat Anne i doświadczać życia razem z nią, cudowna pozycja!

Super czytać jako dorosła osoba :) Anne to super dziewczyna o dobrym sercu, która troszczy się o najbliższych przy czym nie zapomina o sobie.

Ta część na tle pierwszego tomu wypada słabo, chociaż Ania jest już ciut doroślejsza i poważniejsza. Tymczasem w życiu jej i Maryli pojawia się dwójka osieroconych dzieci: apatyczna Tola i nadpobudliwy, nieposłuszny, okrutny Tadzio (w oryginale Dora i Davy). Tadzio miał pewnie w zamyśle być takim słodkim łobuzem, ale zdecydowanie coś tu poszło nie tak.
Fabuła tego tomu jest banalna, niewiele się dzieje; ma się wrażenie, że porządny pacierz jest w stanie rozwiązać większość problemów bohaterów. Najciekawiej wypadł wątek pana Harrisona i Imbirka. W ogólnym rozrachunku jednak dominuje uczucie nudy. A ponad wszystko - zirytowania Tadziem.

Fabuła tego tomu jest...

Wróciłam do serii po 30 latach i też za każdym razem dziwię się, jak mało z tego pamiętałam. Albo jak zupełnie inaczej odbierałam kiedyś tę historię. Teraz jestem prawie w wieku panny Lavender, starszej 45-letniej pani o białych włosachXD. Też mnie dziwi tempo tej opowieści czy prawie brak Gilberta, co już zostało wspomniane w niektórych recenzjach. Może w mojej pamięci historia Anne to głównie dwie wspaniałe ekranizacje, a nie fabuła książki?
Jeśli chodzi o ocenę tej części, pomijając względy sentymentalne, to uważam, że Anne z Avonlea jest przez większość czasu dość nudna i mało angażująca. Anne z Zielonych Szczytów chwytała za serce, tutaj tego zabrakło. A Devy jest okropny, nie rozumiem, jak można jego w sumie złośliwe wybryki uważać za zabawne.

Mimo że to już druga część serii którą mam okazję sobie odświeżyć, nadal szokuje mnie tempo wydarzeń w niej opisywanych. Jako dziecko wydawało mi się że wszelkie perypetie i problemy Anne zajmują miesiące, a co za tym idzie rozdziały, żeby udało się je rozwikłać. Tymczasem ku mojemu zdumieniu wystarcza na to najczęściej jeden krótki rozdzialik i mamy temat z głowy. Bardzo, bardzo dziwnie się to czyta szczerze mówiąc i odbiera mi trochę radości z lektury, co nie zmienia faktu że cieszę się, że zaopatrzyłam się w tą serię bo przyjemnie do niej wrócić po tylu latach i to w odświeżonym wydaniu.

Niektórych postaci ani miejsc nie poznawałam ze względu na zupełnie inne nazwy. Nie jestem w stanie zrozumieć co kierowało poprzednimi tłumaczami w aż takim przeinaczaniu nazw własnych, cieszę się że zostało to naprawione i momentami miałam wrażenie że czytam coś nieznanego. W tym tomie Anne zostaje nauczycielką (szalenie młodą, kompletnie nie zwróciłam na to wcześniej uwagi że jest ona dzieckiem uczącym niemalże swoich rówieśników…) i wszystkie tematy z tym związane przeplatane są codziennością życia w plotkarskim, sennym ale niezwykle uroczym miasteczku jakim jest Avonlea. Momenty sielanki i soczystych wywodów Anne przeplatane są krótkimi historyjkami, odkrywaniem przez nią nowych znajomych, emocji, wchodzenia w dorosłe życie pełne przeróżnych niespodzianek, często bardzo niewesołych. Zupełnie zapomniałam o bliźniakach, coś mi świtało że się pojawią ale nie przypuszczałam że już w drugim tomie i to tak nagle. Mamy w tym tomie też deczko więcej Gilberta, ale znowu, jego relacja z Anne jest zaledwie wspominana a ja jakoś sobie wyobrażałam że często widzieliśmy sceny między nimi. Zupełnie inaczej to wszystko odbierałam jako dziecko, co jest niezwykle ciekawe.

Serię niezmiennie jednak polecam dzieciom i młodym nastolatkom, to jest ewidentnie skierowane do tego pułapu wiekowego. Ogrzewający serce klimat, opisy ówczesnej kanadyjskiej przyrody, kultury i stosunków międzyludzkich są warte przeczytania. Autorka też pisze w sposób pobudzający wyobraźnię i chociaż jest to nieskomplikowana historia to wiele sytuacji pozostawia nas z uśmiechem na ustach bądź w zadumie. Dlatego uważam że te książki są ponadczasowe, fajnie że zdecydowano się nad nimi pochylić i ulepszyć ich treść :)

Druga część przygód Anni opowiada o wchodzeniu prez Anię w dorosłość i podejmowaniu czasami nie prostych życiowych decyzji. Książka jest nieco poważniejsza w porównaniu do pierwszego tomu, jednak ciekawa i napewno przypadnie do gustu fanom pierwszej części.

Pierwsze przeczytanie - 03.08.2020 r.

Wciąż cudowna książka! Uwielbiam Anię, uwielbiam wszystkich mieszkańców Avonlea, uwielbiam tę historię.

Pierwsze przeczytanie - 03.08.2020 r.

Odświeżam znajomość z Anne w nowym, jakże dobrym przekładzie Anny Bańkowskiej.
Zdecydowanie się to tej serii należało!

Odświeżam znajomość z Anne w nowym, jakże dobrym przekładzie Anny Bańkowskiej.
Zdecydowanie się to tej serii należało!

Ta historia jest tak ciepła i kochana, ale czasami brakowało mi ciągłości fabularnej, bo w większości książka składała się z takich pojedynczych, wyrwanych wydarzeń w życiu Ani

Książka urzekła mnie tak samo jak te kilka lat temu. Świetny następca poprzedniej części. Oddaje całą jej magię, choć przy pomocy nieco zmienionych/ doroślejszych narzędzi.

IG:ksiazki_wloczykija
W "Anne z Avonlea" Ania, pomimo swoich marzeń o studiach, zostaje w Avonlea, by opiekować się Marillą, która traci wzrok. To początkowo wydaje się kompromisem między jej osobistymi aspiracjami a rodzinnymi obowiązkami, ale szybko okazuje się, że Ania świetnie odnajduje się w roli nauczycielki w miejscowej szkole. Jej pasja do nauczania, wyjątkowa zdolność nawiązywania relacji z uczniami i niezwykłe podejście do życia sprawiają, że staje się ulubienicą zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Podobnie jak w pierwszej części, Lucy Maud Montgomery nadal wspaniale kreuje postacie i atmosferę. Avonlea to nadal malownicza wioska na Wyspie Księcia Edwarda, a jej mieszkańcy, włączając w to Anię, są pełni uroku i osobowości. Autorka pokazuje, jak Ania dorasta i rozwija się, zachowując jednocześnie jej wyjątkowy urok i oryginalność. Książka jest pełna zabawnych, wzruszających i pouczających chwil, a czytelnicy na pewno odnajdą się w różnych sytuacjach, z którymi zmierza się główna bohaterka.

"Anne z Avonlea" to nie tylko kontynuacja historii Ani Shirley, ale również eksploracja rozwoju jej postaci, jak również innych postaci w Avonlea. Książka przekazuje wiele mądrych życiowych lekcji, takich jak znaczenie wytrwałości, przyjaźni, rodziny i miłości. To także opowieść o tym, jak możemy wpływać na innych i jak nasza postawa może kształtować świat wokół nas.

Styl pisania autorki jest pełen barwnych opisów i dialogów, które nadal zachwycają i przenoszą czytelnika w świat Avonlea. "Anne z Avonlea" to książka, która nie tylko kontynuuje historię Ani Shirley, ale także rozwija jej postać i wprowadza nowe wyzwania, które przyczyniają się do jej rozwoju jako osoby.

"Anne z Avonlea" to kontynuacja, która nie tylko spełnia oczekiwania fanów serii, ale także przyciąga nowych czytelników. To piękna i inspirująca opowieść o dorastaniu, przyjaźni i życiu na pięknej wsi.

IG:ksiazki_wloczykija

• Dzieciństwo