Rozpruwacz z Bydgoszczy

reportaż
Kryminatorium
2021-05-17
2021-05-17
true crime seryjni mordercy zbrodnie PRL prawdziwe zbrodnie audioserial

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Bardzo rzetelne podejście do tematu, wszystkie aspekty zostały omówione, a dodatek w postaci ilustrowanego przewodnika świetnie dopełnił całości. Momentami rzeczywiście budowanie napięcia jest nieco "sztuczne", ale taki jest właśnie obrany sposób narracji i mi osobiście to w niczym nie przeszkadza :) przesłuchane od razu prawie w całości, szczerze polecam fanom true crime!

Nie lubię za bardzo audiobooków, jednak czasami, szczególnie podczas długich samotnych podróży samochodem lubię coś posłuchać. Ten audiobook mnie zaskoczył. Pozytywnie rzecz jasna. Całość z podziałem na głosy. Lektorzy, których tutaj można usłyszeć nie brzmią profesjonalnie, lub też są tak bardzo profesjonalni, że potrafią dodać swym głosom charakteru i szorstkości typowej u normalnych ludzi. Sprawia to, że całość znakomicie brzmi i dodaje autentyczności.

Gdybym czytała,sam reportaż miałby wyższe notowania.
Słuchając czułam ogarniającą mnie frustrację.Temat dla dorosłych a podane jak dla dzieci. Z objaśnieniem co bedzie się dalej działo. Serio?Dosłuchałam do końca aby mieć 100% pewność,że to nie moja bajka.

Gdybym czytała,sam reportaż miałby wyższe notowania.

Kawał dobrej roboty.

Kawał dobrej roboty.

Audio serialu słucha się naprawdę świetnie. Przygotowane jest wszystko bardzo profesjonalnie, pochłonęłam cały w jeden dzień. Głosów w audio serialu słucha się naprawdę dobrze, ścieżka dźwiękowa bardzo dobrze dopasowana do klimatu.

Naprawdę fajne, klimatyczne. Przesłuchałem w dwa dni. Lubie tego faceta (jego twórczość), więc spodziewałem się wysokiego poziomu. Nie zawiodłem się, najwyższy level. Polecam.

Zobaczy się jeszcze jaki jest drugi audio serial "Sprawa Edmunda Kolanowskiego". Pewnie będzie na takim samym wysokim poziomie.

Marcina śledzę praktycznie od początku powstania na YT kanału Niediegetyczne. Wiedziałam, że nie zawiode się kupując jego autorski audioserial i nie mylillam sie. Bardzo polecam!

Dziś ma premierę audioserial Marcina Myszki i Michała Larka pod tytułem "Sprawa Edmunda Kolanowskiego" i z tej okazji postanowiłam napisać w końcu kilka słów o poprzednim takim projekcie Marcina, czyli o "Rozpruwaczu z Bydgoszczy".
Myślę, że Marcina Myszki nie trzeba nikomu przedstawiać, a już z całą pewnością nie fanatykom kryminalnych opowieści. Od youtube'owego kanału przez stworzenie polskiego podcastingu po audioseriale. A kto wie, co jeszcze wymyśli, bo widać, że w miejscu stać nie zamierza.
O "Kryminatorium" słyszał chyba każdy i choć co poniedziałek z niecierpliwością czekam na nowy odcinek, to tak naprawdę mnie Marcin kupił tym mniej znanym podcastem, czyli "Sylwetką mordercy". Siedem odcinków poświęconych jednej sprawie, jednemu mordercy - Grzegorzowi Tyklewiczowi. Można powiedzieć, że to było przetarcie przed audioserialami, polecam Wam sprawdzić ten format, by przekonać się, że to kawał świetnej, profesjonalnej roboty i warto zapłacić za dostęp do serii o Rozpruwaczu i Zimnym Chirurgu.
Przed wysłuchaniem "Rozpruwacza z Bydgoszczy" nie słyszałam nic o tej sprawie, więc tym bardziej fascynowała mnie opowieść o tym, co działo się w kujawsko-pomorskim w latach 60. XX wieku. Warto podkreślić w tym miejscu, że Marcin zaprosił do udziału w projekcie Romana Sidorkiewicza, autora książki "Bydgoszcz - mój fyrtel", który w barwny sposób nakreślił nastroje społeczne w tamtym okresie i opisał samo miasto, w szczególności miejsca odgrywające ważną rolę w historii Stefana Rachubińskiego.
To zresztą nie jedyny gość, możemy wysłuchać kilku prawdziwych ekspertów, czynnych biegłych sądowych, którzy na podstawie akt sprawy i dostępnych materiałów analizują postać mordercy.
Gratką dla fanów audiobooków jest z pewnością to, że w nagraniach wziął udział Filip Kosior. Wspólnie z Marcinem nadają ton całej opowieści, a ich głosy tworzą niesamowicie mroczny klimat.
Nie będę pisać o samej sprawie i nie polecam też o niej czytać przed wysłuchaniem, myślę, że o wiele lepiej będzie "smakować", jeśli nie będziecie wcześniej zagłębiać się w szczegóły.
Oprócz wersji audio w okresie promocyjnym Marcin dołączał do zamówienia przewodnik w formacie pdf, zawierający wiele zdjęć, zarówno czarnobiałych, jak i współczesnych, fragmenty akt, artykułów prasowych, a to wszystko w naprawdę doskonałej szacie graficznej.
Jeżeli zastanawiacie się czy warto płacić za wysłuchanie jakiejś historii skoro w różnych miejscach dostępnych jest setki opowieści zupełnie za darmo, to mogę Wam tylko powiedzieć, że moim zdaniem warto. Kapitalna, profesjonalna robota, jakość dźwięku, unikatowe materiały, trzymający w napięciu scenariusz, wypowiedzi ekspertów...
Marcinie, nie zbaczaj z tej ścieżki, odkrywaj nowe formy przekazu, rozwijaj się nadal, a na tym etapie mogę Ci tylko pogratulować tego, czego dokonałeś.

Uwielbiam Kryminatorium, więc wiedziałam, że się nie zawiodę na audioserialu. A i oczywiście z niecierpliwością czekam na następny !

Literatura faktu w 100%. Momentami wręcz podręcznik.
Wersja audio. Profesjonalne z aktorami.
Tylko denerwował mnie dźwięki harmoni w tle.

Literatura faktu w 100%. Momentami wręcz podręcznik.
Wersja audio. Profesjonalne z aktorami.
Tylko denerwował mnie dźwięki harmoni w tle.

Dodaj cytat z książki Rozpruwacz z Bydgoszczy