Totamea

Okładka książki Totamea
Leszek Żuliński Wydawnictwo: Zaułek Wydawniczy Pomyłka poezja
72 str. 1 godz. 12 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Zaułek Wydawniczy Pomyłka
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Liczba stron:
72
Czas czytania
1 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788393633876
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
0,0 0,0 / 10
Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Okładka książki Rozmowy z piórami Izabela Fietkiewicz-Paszek, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Beata Patrycja Klary, Joanna Lech, Joanna Mueller, Bianka Rolando, Karol Samsel, Jerzy Suchanek, Mirka Szychowiak, Leszek Żuliński
Ocena 7,0
Rozmowy z piórami Izabela Fietkiewicz...
Okładka książki Literacka Polska, nr 1-2 (8-9)/2004 Zdzisław Antolski, Augustyn Baran, Robert Baranowski, Marta Barszczewska, Marta Barszczewska, Bogdan Bartnikowski, Jolanta Baziak, Ryszard Biberstajn, Emil Biela, Michał Bukowski, Wacław Buryła, Ares Chadzinikolau, Nikos Chadzinikolau, Bogdan Chorążuk, Branko Ćirlić, Hoang Tran Cuong, Henryk Cyganik, Jerzy Stanisław Czajkowski, Ryszard Danecki, Andrzej Dębkowski, Harry Duda, Dorota Dziedzic-Chojnacka, Dariusz Fijałkowski, Jolanta Gąsiorowska, Krzysztof Gąsiorowski, Andrzej Gnarowski, Stanisław Gola, Helena Gordziej, Leszek Gordziej, Anna Grabowska, Andrzej Grabowski, Agnieszka Hajduczenia, Peter Huckauf, Łukasz Jasiński, Zdzisława Jaskulska-Kaczmarek, Zbigniew Jerzyna, Stefan Jurkowski, Teresa Kaczorowska, Wojciech Kajtoch, Ryszard Kalbarczyk, Krystyna Kamińska, Waldemar Kania, Nguyen Thuy Kha, Piotr Kitrasiewicz, Ewa Klajman-Gomolińska, Sławomir Kordaczuk, Zygmunt Korus, Paweł Kubiak, Czesław Kuriata, Roxana Ławrynowicz, Maria Łotocka, Bolek Majerik, Jan Marszałek, Marta Ewa Matuszek, Dagmara Mida, Stefan Moravcik, Lam Quang My, Zbigniew Mysłowiecki, Stanisław Nawrocki, Julia Nikiel, Harry Oberldnder, Anna Ondrejkova, Damian Patoka, Izabela Elżbieta Piekut, Jadwiga Pilińska, Dionisis Pittaras, Janusz Płonczyński, Dana Podracka, Elżbieta Połomska, Wojciech Próchniewicz, Mirosława Prywer, Weronika Regulska, Henryk Rejmer, Monika Siatkowska-Picco, Józef Skrzeczkowski, Paulina Skrzypska, Krzysztof Marek Smolarz, Barbara Smulska, Wiesław Sokołowski, Tadeusz Soroczyński, Wojciech Stańczak, Lech Stankiewicz, Gerald Stern, Jerzy Świątkowski, Krystyna Szlaga, Jerzy Szulc, Nguyen Trong Tao, Huu Thinh, Michele Trangoni, Michi Tsukada, Artur Tykwiński, Bohdan Urbankowski, Tadeusz Urgacz, Piotr Wągiel, Elżbieta Wałkuska-Chojnowska, Marek Wawrzkiewicz, Andrzej Wołosewicz, Bohdan Wrocławski, Anna Zabacka, Anna Elżbieta Zalewska, Euzebiusz Żegota, Krzysztof Zuchora, Leszek Żuliński
Ocena 0,0
Literacka Pols... Zdzisław Antolski,&...

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
0,0 / 10
0 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
168
66

Na półkach:

Najnowszy zbiór wierszy Leszka Żulińskiego to w warstwie fabularnej przede wszystkim zapis twórczych wysiłków malarza przy próbach sportretowania modelki, bogaty w szczegóły związane z wielością pomysłów na kształt dzieła czy technik jego realizacji.

Liryczny zapis tego, co dzieje się za drzwiami atelier, sięga jednak znacznie głębiej, jest z jednej strony analizą niezwykłej i głębokiej relacji między malarzem a obiektem jego artystycznych poczynań, zaś z drugiej – studium granic możliwości uchwycenia obiektu i przełożenia go na płótno; to wielka alegoria trudu rozkodowania własnych pasji, piękna i miłości i ponownego zakodowania ich w uniwersalny język sztuki.

Już sam początek pracy nad obrazem zawiera zalążek tej niemożliwości ("z zamkniętymi oczami rysuję cię w sobie,/ na razie jest to szkic rozsypujący się na drobne (...)// chyba na razie nie umiem namalować tego, co chcę" [Szkic niepewny niczego]), ale i – ludzką i zrozumiałą – nadzieję na powodzenie ("pobiegnę za tobą, może dogonię czas, zatrzymam./ położymy się na satynowej łące, zamkniemy ten obraz" [Czerwone szpilki]). Wahania (o imponującej amplitudzie) między zwątpieniem i wiarą, schyłkowością i euforią, uderzaniem głową w mur i poczuciem, że „można wszystko", są nieodłącznym elementem tworzenia ("z jednej wszak strony paraliż decyzji,/ ręka niepewna, chaos myśli. najgorzej z doborem farbki./ maczam pędzel w niebieskiej, ale zaraz przyłapuję się,/ że nie pamiętam koloru twoich oczu. czarna?" [Modelka], a z drugiej: "ty mi się lśnij, ty mi się rozspiżaj, rozmiedziaj,/ rozzłacaj – słońce czule wyzgrzytam jak sztycharz Heliosa/ o wschodzie, kiedy wstaje kolejny dzień z tobą". [Sztych zmysłowy]).

Przestrzeń atelier (a w konsekwencji – przestrzeń kolejnych wierszy) jest sceną, na której rozgrywa się cały teatr ludzkich emocji i zachowań. Między artystą i modelką toczy się jakaś niezwykła, chwilami subtelna, chwilami – mamy wrażenie – wyimaginowana, a chwilami bardzo dosadna gra erotyczna ("nie, nie mogę pracować. chodzisz po pokoju nago,/ patrzę, jak sutki wyznaczają azymut tych przemarszów,/ (...) położysz się niedaleko mnie, rozsuniesz uda i będziesz/ kusiła" [O wyższości życia nad sztuką]), jesteśmy mimowolnymi świadkami więzi, której sam „zainteresowany" nie potrafi pewnie uchwycić, nazwać, a w konsekwencji „przerysować" na płótno ("uciekasz w grę światła i kryształu. może w ogóle/ nie istniejesz. a przecież dobrze wiesz, że nie jestem/ abstrakcjonistą. maluję mięso, nie jego ideę". [Koloratura]).
(...)

Izabela Fietkiewicz-Paszek, Gazeta Literacka Migotania, nr 2 (39)/2013

link to tekstu recenzji:

http://alternet.poezja-art.eu/artykuly/recenzje-i-omowienia-ksiazek-poetyckich/leszek-zulinski-totamea-gazeta-literacka-migotania-nr-239-2013/

Najnowszy zbiór wierszy Leszka Żulińskiego to w warstwie fabularnej przede wszystkim zapis twórczych wysiłków malarza przy próbach sportretowania modelki, bogaty w szczegóły związane z wielością pomysłów na kształt dzieła czy technik jego realizacji.

Liryczny zapis tego, co dzieje się za drzwiami atelier, sięga jednak znacznie głębiej, jest z jednej strony analizą...

więcej Pokaż mimo to

2
Reklama

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Totamea


Reklama
zgłoś błąd