Okładka książki Why zebras don't get ulcers: a guide to stress, stress related diseases, and coping Robert M. Sapolsky
Robert M. Sapolsky Wydawnictwo: W H Freeman & Company nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
W H Freeman & Company
1994-09-15
1994-09-15

95/100%

95/100%

Zacna pozycja, pisana jasnym językiem. Polecam ciekawym pojęcia stresu.

Zacna pozycja, pisana jasnym językiem. Polecam ciekawym pojęcia stresu.

Najlepsza książka jaką dotychczas przeczytałam. Nie jest to lektura, którą czyta się lekko - powiedziałabym, że jest ona bardziej „do studiowania”. Mimo wszystko, zrobiła na mnie świetne wrażenie.

Autor przeprowadza czytelnika krok po kroku po świecie psychofizjologii stresu. Pozycja zawiera także wiele odniesień do badań ( w tym zdjęć oraz wykresów),co jest dodatkową wartością dodaną. W książce przedstawione są liczne odniesienia do konkretnych badań. Jednocześnie autor nie stawia bariery czytelnikom nieznającym opisywanej tematyki (wielokrotnie powołuje się na wcześniej opisywane zależności niejako „prowadząc za rękę”).

Nie wiem skąd te dobre opinie. Bardzo się męczyłam, ale liczyłam że w końcu będzie coś zaskakującego lub pomocnego. Niestety, byłam w błędzie. Całość książki strasznie rozwleczona, możnaby ją streścić spokojnie w 50 stron. Może to trochę kwestia tego że jestem dobrze zaznajomiona z fizjologią człowieka, a dodatkowe analogie i powtórzenia mnie nudziły. Mimo wszystsko uważam że język jest zbyt trudny dla osoby niezainteresowanej tematem, w związku z tym nie wiem do kogo kierowana jest ta książka. Ktoś już ją podsumował trafnie w innym komentarzu - trochę fizjologii, badań na szczurach, pawianach i studentach. W sumie to stres jest zły ale czasem dobry. Jak sobie z nim radzić? Nie wiadomo. Bo niby robić coś ale jednak nie za bardzo i tylko w odpowiedniej sytuacji. Bardzo słaba lektura. Nawet gdy coś mnie zaciekawiło to nie zostało nic właściwie opisane, tylko liźnięte.

Ksiazka bardzo ciekawa, tlumaczaca zaleznosci stresu w sposob naukowy, ale jednoczesnie zrozumialy i ciekawy. W niektorych momentach juz mialam poczucie ze sie bardzo przedluza, wypowiedzi autora jego dygresje i opowiastki w niektorych miejscach byly zbedne wg mnie (ale tez dla niektorych moga byc luzniejsza wstawka w naukowych wypowiedziach). Na pewno ksiazka uswiadamia problem stresu i zacheca do jego redukowania.

Napisana dość prostym - mimo, że naukowym - językiem książka, na pewno warta przeczytania. Autor opisuje czym jest stres, jak powstaje, co nam robi, jak wpływa na nasze życie, czy doświadczamy go w okresie prenatalnym i jakie ma to konsekwencje w przyszłości. Przywołuje wiele ciekawych badań, nie stroni od humoru, daje czytelnikowi ogrom wiedzy na temat ludzkiego organizmu.
Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia, ale w przeciwieństwie do zwierząt poziom stresu potrafi utrzymywać się przewlekle długo w naszym organizmie (zamartwiamy się miesiącami co złego może się wydarzyć, przejmujemy się kłopotami w pracy, czy problemami w związku itd). Będąc w ciągłym stresie organizm działa w trybie alarmowym, na najwyższych obrotach co nie może doprowadzić do niczego innego jak do katastrofy = choroby. Natomiast jeśli jesteś już chory stres zdecydowanie pogarsza przebieg choroby.
Właściwy sposób radzenia sobie z przewlekłym stresem np. umiejętność wyrażania emocji, aktywność fizyczna rozładowuje emocje i zdejmuje spore obciążenie stresowe z organizmu. Warto zatem skupić się na poszukaniu takich metod, które nas odciążą, przełoży się to nie tylko na nasze samopoczucie ale także na zdrowie i jakość życia.

Ileż ja się z tą książką męczyłem! W trakcie mojej przygody z tą knigą, jej wartość poszybowała z 50 zł do nieco ponad 80 zł. Czy warto? Obecnie chyba nie. Zdecydowanie nie jest to pozycja dla laika, ponieważ zawiera dużo naukowej terminologii. Ciągłe powtarzanie, że stres jest dla nas niekorzystny (wow!),ale niewiele na temat tego, jak ze stresem walczyć. Za dużo informacji. Przeczytałem i w dużej mierze to nie wiem co przeczytałem. Dużo opisów eksperymentów na szczurach i studentach. Parę naprawdę ciekawych anegdot, m.in. o pawianach (autor jest nadzwyczaj zafascynowany życiem tych naczelnych) i przenoszeniu frustracji, o prolaktynie i o tym jak bardzo kobiety ucywilizowane, w przeciwieństwie do tych nieucywilizowanych, nie potrafią z niej korzystać, czy o tym, że bieda pojawiła się wraz z powstaniem rolnictwa (nigdy o tym w sumie nie myślałem, ale ma to sens). Ogółem daję książce mocną szóstkę za dobre chęci, a książkę można podsumować jednym zdaniem:

Stres zły, glikokortkoidy trochę złe, trochę dobre, życie bez stresu dobre.

Liznełam, przekartkowałam. Poniżej parę notatek. Potężny pakiet wiedzy. Potrzeba kupy czasu i skupienia, żeby się wczytać.
W tamtym czasie miałam inne priorytety.
Zachęcam śmiałków do lektury tej i innych książek autora. Mój krótki kontakt z tym tomiszczem ruszył moje szare komórki.

s.14 "Chodzi o to, że my, ludzie, żyjemy wystarczająco dostatnio i wystarczająco długo, i jesteśmy dostatecznie inteligentni, by tworzyć wszystkie możliwe rodzaje stresujących wydarzeń jedynie w naszych głowach."
s.15 "Homeostaza (...) założenie, że organizm ma określony idealny poziom wysycenia tlenu, idealny stopień kwasowości, idealną temperaturę i tak dalej. Wszystkie te zmienne utrzymane są w homeostatecznej równowadze, czyli wstanie, w którym wszystkie rodzaje wskaźników fizjologicznych znajdują się na optymalnym poziomie. Mózg, co należy zaznaczyć, wyewoluował, aby dążyć do homeostazy."
s. 411
"W pobliżu silnych wiatrów pozwól, bym był źdźbłem trawy.
W obliczu mocnych murów pozwól mi był huraganem.
Czasami radzenie sobie ze stresem to rozwalanie ścian. Ale czasami trzeba być źdźbłem trawy targanym i zginanym przez wiatr, jednak wciąż stojącym długo po tym, jak wiatr ustał."

W tamtym czasie miałam inne priorytety.

Ekpert (prof. Sapolsky),który potrafi w przystępny sposób tłumaczyć m.in. psycholo-fizjologię stresu.

[...]
Dla wszystkich niespokojnych ludzi życie jest pełne groźnych stresorów, które wymagają czujnych reakcji radzenia sobie.
[...]
Znajdź sposoby, aby postrzegać nawet najbardziej stresujące sytuacje jako obiecujące poprawę, ale nie zaprzeczaj możliwości, że sytuacja się nie poprawi…
[...]
Miej nadzieję na najlepsze i pozwól, aby zdominowała większość twoich emocji, ale jednocześnie pozwól jednej małej część ciebie przygotuj się na najgorsze.
[...]
Miej mądrość, aby wybierać swoje bitwy. A kiedy już to zrobisz, elastyczność i odporność strategii do wykorzystania w tych bitwach…

𝗪𝗔𝗟𝗖𝗭 𝗔𝗟𝗕𝗢 𝗨𝗖𝗜𝗘𝗞𝗔𝗝 ! 𝗡𝗔𝗝𝗪𝗜Ę𝗞𝗦𝗭𝗔 𝗦𝗜Ł𝗔 𝗣𝗥𝗭𝗘𝗧𝗥𝗪𝗔𝗡𝗜𝗔, 𝗞𝗧𝗢́𝗥𝗔 𝗞𝗦𝗭𝗧𝗔Ł𝗧𝗢𝗪𝗔Ł𝗔 𝗘𝗪𝗢𝗟𝗨𝗖𝗝Ę 𝗣𝗥𝗭𝗘𝗭 𝗠𝗜𝗟𝗜𝗢𝗡𝗬 𝗟𝗔𝗧 !
Jest jasne, że nie powinno się być dla siebie surowym, że możesz nie być w stanie przezwyciężyć wszystkiego na własną rękę, i jest w porządku, że korzystasz z pomocy.
Trzecie wydanie książki jest poprawiony i zaktualizowany.
𝗣𝗢𝗟𝗘𝗖𝗔𝗠 ! 𝗧𝗔𝗞Ż𝗘 𝗟𝗔𝗜𝗞𝗢𝗠 😉👍

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
𝗗𝗟𝗔 𝗖𝗜𝗘𝗞𝗔𝗪𝗦𝗞𝗜𝗖𝗛 :
Co życie JM Barrie, autora Piotrusia Pana ma wspólnego z neuronauką stresu? Przeczytaj tę książkę, a może znajdziesz na nie odpowiedź.

• Psychologia
  • Do kupienia
  • Popularnonaukowe

Robert M. Sapolsky Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu Zobacz więcej