Dom nad jeziorem

Okładka książki Dom nad jeziorem Ella Carey
Okładka książki Dom nad jeziorem
Ella Carey Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Trylogia paryska (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Trylogia paryska (tom 2)
The House by the Lake
Prószyński i S-ka
2021-07-08
2021-07-08
9788382341904
Agnieszka Barbara Ciepłowska-Kwiatkowska

Drugi tom i autorka nadal utrzymuje poziom.

Tym razem odkrywamy nazistowskie Niemcy z czasów II wojny światowej. Do tego okraszamy tajemnicą młodość Maxa Albrechta. Autorka przeplata czasy współczesne z międzywojennymi, co nieraz splata się w idealnym momencie dając ciekawy efekt. Tak poznajemy historię z dwóch różnych perspektyw.

Ella Carey bardzo dobrze oddaje cechy poszczególnych obywateli krajów Ameryki, Niemiec, Francji. Bawi się piórem i robi to bezbłędnie.

Tło historyczne, przemyślane dialogi, krajobrazy oddane ze smakiem. Nawet poczułam kurz na ustach podczas zwiedzania starego majątku ziemskiego. Fantastyczne!

Drugi tom i autorka nadal utrzymuje poziom.

Ella Carey bardzo dobrze oddaje cechy...

"Dom nad jeziorem” to bardzo klimatyczna powieść o odkrywaniu tajemnic z przeszłości, nastrojach panujących w latach poprzedzających II wojnę światową, ukazująca dylematy młodych ludzi, których los został uzależniony od polityki. Fabuła toczy się niespiesznie, równym tempem, bez nagłych zwrotów akcji, ale mimo to wciąga swoją historią pełną wzruszeń, bólu, smutku, ale i romantyzmu. Jej wyjątkowość zaznacza się w umiejętnym lawirowaniu między przeszłością i teraźniejszością, w których głównym motywem jest miłość rodząca się w dwóch różnych realiach czasowych.

Powieść pozostawiła po sobie u mnie zadumę nad tym jak wiele zależy od naszych wyborów, które nie zawsze są łatwe i proste, a jak wiele od przypadku. Przy jej czytaniu towarzyszyły mi różnorodne emocje połączone z ciekawością tego, co bohaterowie odkryją w trakcie wspólnych poszukiwań. Uświadomiłam sobie, że każdy zabytek, jaki dane jest mi oglądać w turystycznych wojażach, skrywa nie jedną fascynującą historię ale też stanowi doskonały impuls do tworzenia niezwykłych opowieści.

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2021/10/913-dom-nad-jeziorem.html

Pochłonęłam w jeden dzień podczas podróży pociągiem i niczego nie żałuję!

"Dom nad jeziorem" to druga część trylogii paryskiej. Ta część podobała mi się minimalnie mniej niż "Po latach w Paryżu", ale prawdopodobnie było to spowodowane tylko i wyłącznie tym, że zmieniło się miejsce akcji. Uwielbiam stolicę Francji i książki, których akcja dzieje się właśnie w tym mieście, dlatego nagłe przeniesienie się do wschodnich Niemiec nie było dla mnie w pełni satysfakcjonujące.

Ogromnie podobało mi się to, w jaki sposób Ella Carey zazębiła ze sobą obie powieści. Te historie cudownie się przenikają, uzupełniają i aż chciałoby się wziąć już do ręki trzecią część serii. Szkoda tylko, że nadal nie ma jej w Polsce. Hej, Wydawnictwo Prószyński, może czas już ją wydać!

"Dom nad jeziorem" to przyjemna, ale także niesamowicie bolesna historia Anny i jej dziadka Maxa. Nie spodziewałam się takiego obrotu spraw jeśli chodzi o paryską przeszłość Maxa. Współczesny wątek romantyczny jest za to idealnie przewidywalny, podobnie zresztą jak w pierwszej części.

Nie sądziłam, że tak mnie wciągną te powieści obyczajowe! Obie pochłonęłam, przy obu bawiłam się bardzo dobrze, obie mnie zaskoczyły pewnymi rozwiązaniami historii i obie po części wzruszyły. Polecam!

Pochłonęłam w jeden dzień podczas podróży pociągiem i niczego nie żałuję!

"Dom nad jeziorem" to druga książka cyklu "Trylogii paryskiej".
Autorka jest pasjonatką wszystkiego co francuskie i to przekonało mnie by sięgnąć po kolejną jej książkę.

Gdzie jest motyw francuski i stara rodzinna tajemnica tam i ja. 😉

Anna wiedzie swoje poukładane życie w San Francisco .Tę stabilizację burzy jej leciwy dziadek Max, który prosi ją aby pojechała do Niemiec. Zdradza jej sekret, że należy ona do arystokracji. Na terenie dawnych Prus został ich rodowy majątek i pewien cenny drobiazg, który nagle dziadek zapragnął odzyskać.
Anna decyduje się na wyjazd, aby odzyskać to o co prosi ją dziadek.
Nie jest to łatwe po tylu latach, a ludzie nie są jej przychylni. Jest jednak ktoś kto posiada klucz do rozwiązania zagadki z przeszłości.
W książce autorka opisuje nam losy bohaterów w czasie obecnym oraz wraca do przeszłości zaczynając od roku 1934 w Paryżu.
Dzięki temu poznajemy całą przeszłość dziadka Anny. Co takiego wydarzyło się w przeszłości co do dnia dzisiejszego, kiedy ma już 94 lata, nie daje mu spokojnie zasypiać.

Autorka stworzyła piękną historię z tajemnicą, której odkrycie wciąga nas od pierwszych stron.
Książka jest napisana tak przyjemnie, że lecimy strona za stroną i nagle okazuje się, że dotarliśmy do prawdy. Postacie, które stworzyła są barwne, ciekawe, nawet zadziorne. Wszystko tu tworzy zgraną całość. Zakończenie całej historii piękne i nieprzewidywalne. To się tak dobrze czytało, że żal było kończyć.

"Dom nad jeziorem" to druga książka cyklu "Trylogii paryskiej".

Gdzie jest motyw francuski i stara rodzinna tajemnica tam i ja. 😉

Ella Carey do tej pory była dla mnie nieznaną pisarką, ale dzięki tej książce wiem, że będę wypatrywać także innych jej tytułów.

Ponad 90-letni dziadek Anny przed śmiercią miał jeszcze do wnuczki ostatnią prośbę, zadanie, jakie miała dla niego wykonać. Przed laty Max mieszkał w zupełnie innym miejscu, chciał, by krewna udała się do tej posiadłości i odzyskała dla niego jedną rzecz, którą tam zostawił, a miała ona dla niego wielkie znaczenie. Czy Annie udało się spełnić prośbę dziadka?

Już od samego początku zostajemy przeniesieni między teraźniejszość i przeszłość, czas, który nieubłaganie zbliżał do wybuchu II wojny światowej. Zanim jednak do niej doszło dziadek Anny, Max poznał pewną piękną kobietę, z którą pragnąć związać się na dłużej. Czy mu się to udało? Dlaczego nigdy nie chciał mówić o przeszłości?

Dwutorowo akcja toczy się także w teraźniejszości, dostrzegamy działania Anny, które mają na celu dowiedzenie się co wydarzyło się przed laty, dlaczego większość osób milczy, nikt nie chciał za bardzo z nią rozmawiać. Ella Carey stworzyła historię, od której nie sposób się oderwać przed przeczytaniem ostatniego zdania. Zakończenie w pewien sposób logiczne sprawia, że nie sposób o nim zapomnieć.

,,Dom nad jeziorem" Elli Carey to historia miłości, która być może miała prawo przetrwać, jednak przez cały, w którym miała miejsce wszystko mogło potoczyć się nie po myśli głównych zainteresowanych. Jeśli jesteś zainteresowany współczesno-wojenną historią, inspirowaną po części prawdziwymi wydarzeniami, to ten tytuł idealnie do Ciebie trafi.

„Dom nad jeziorem” Elli Carey, to drugi to trylogii paryskiej autorki. Gdy czytałam o niej w zapowiedziach na spodobał mi się opis fabuły. Lubię historie obyczajowe z tajemnicami z przeszłości w tle.
Akcja rozgrywa się w Niemczech, gdy amerykanka Anna, na prośbę swojego dziadka, jedzie do tego kraju, do jego rodowej rezydencji, którą jego rodzina opuściła w obawie przed sowietami. Dziadek prosi wnuczkę żeby odnalazła coś, co tam w 1940 roku zostawił.
Anna się zgadza i wyrusza w podróż, a szukając tajemniczego przedmiotu, poznaje Willa, prawnika i człowieka, który pomoże jej odkryć przeszłość.

Zacznę od tego, że sięgnęłam po tą książkę totalnie nie pamiętając, że czytałam pierwszą cześć trylogii paryskiej. Gdyby tak było, zapewne odpuściłabym sobie lekturę. Tom pierwszy nie zrobił na mnie zbyt dobrego wrażenia. Ale nazwisko autorki uleciało mi z pamięci i tak oto sięgnęłam po tą powieść.
Akcja dzieje się dwutorowo, w 2010 roku i w okresie przed i w trakcie II WŚ. Lubię takie zabiegi, więc to uznaję za zaletę książki. Gdy czytałam o Annie i jej dziadku, mimo, że niektóre sytuacje były przedstawione bardzo ckliwie, to nie miałam problemu, aby wciągnąć się w lekturę. Ale gdy pojawił się pierwszy rozdział rozgrywający się w latach przedwojennych, od razu zorientowałam się, że dotyczy on w większości bohaterów opisanych w poprzednim tomie. Autorka powróciła do odkrytego po 70 latach apartamentu w Paryżu i jego mieszkanek. Tym razem tylko opowiadała historię Isabelle, a nie jej babki. I powiem Wam, że dla mnie to był niesamowity minus, bo po poprzedniej części wiadomo jak zakończyły się losy Isabelle, co ją spotkało. Nie było żadnego zaskoczenia, żadnej tajemnicy. Przez to ta linia czasowa nie była dla mnie ciekawa, co więcej, chwilami mnie nużyła.
Co prawda Max - dziadek Anny jest postacią nową, ale nie trudno było się domyśleć co nim powodowało, co doprowadziło go do takich a nie innych życiowych wyborów i decyzji.
I choć autorka przyłożyła się do opisania tamtych wydarzeń, ja byłam mocno zniechęcona.

Jeśli chodzi o wątek dziejący się w 2010 roku, to był on nawet ciekawym, choć znów – chwilami ckliwy i przewidywalny. Mimo to autorka lepiej zobrazowała swoich bohaterów niż tych w pierwszym tomie i byli oni bardziej przekonywujący.
I choć nie było żadnych dramatycznych wydarzeń, a cała opowieść o Annie zaliczyć można raczej do letniej herbaty, niż mocnego i gorącego espresso, to jednak była ona przyjemna w odbiorze i dobrze mi się ją czytało.
Nie byłam zaskoczona, łatwo było się domyślić co i jak się potoczy. A mimo to uważam, że Dom nad jeziorem jest lepszą książką niż pierwszy tom.

Gdyby nie „odgrzewanie” tematu i bohaterów z pierwszego tomu, jestem pewna, że powieść podobałaby mi się bardziej. Autorka ma talent do snucia nieśpiesznych opowieści i całkiem przyjemny styl.
Czy sięgnę po finalny tom? Jeśli znów będzie dotyczył tych samych bohaterów, to zapewne nie. I żeby było jasne, to nie jest zła powieść, po prostu uważam, że gdyby byli w niej całkiem inni bohaterowie, których spotyka to, co spotkało Isabelle i Maxa, to książka by na tym zyskała i była ciekawsza. Czytałoby się z ciekawością, bo nie byłoby wiadomo od razu, jak się wątek z lat wojennych zakończy.

Czy polecam?
Uważam, że każdy powinien wyrobić sobie własną opinię, więc na pewno nie odradzam.

Moje Czytanie, czyli czytelniczy miszmasz

Świetna pozycja. Jest w niej wojna, historia,czasy współczesne, tajemnica, miłości nieco i fantastyczne zakończenie. Czekam na cześć trzecią. I oczywiście polecam

Fajna historia. Taka schematyczna. Czyta się ją dobrze i lekko. Nie wiadomo kiedy przez nią przemkniemy. Nie spodziewałam się, że autorka tak poprowadzi niektóre sytuacje.

Przyjemna, wzruszająca, dobrze się czyta.

Przyjemna, wzruszająca, dobrze się czyta.

przyjemne czytadło na jesienne dni,

przyjemne czytadło na jesienne dni,

• Własne
  • XX wiek
  • CAREY ELLA
  • Literatura piękna
  • Przeczytane w 2021 roku

Dodaj cytat z książki Dom nad jeziorem